Yardım Algoritma örneği

Bu konuyu okuyanlar

AZ3300

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar. Böyle bir soru var. Örnektir. Hiçbir sınav veya ödevle alakası yoktur. Sadece nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. Lütfen anlaşılır bir dille açıklarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20211116_180407.jpg
    IMG_20211116_180407.jpg
    59.4 KB · Görüntüleme: 86

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Algoritma ve akış diyagramı demiş. Yani dilden bağımsız.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Öncelikle bilmem gereken başlangıç, bitiş, karar ve hesaplama mekanizmaları mekanizmaları, girdi-çıktılar.
Algoritmayı bir yemek tarifi olarak düşünebilirsin, ortaya çıkarılacak bir iş vardır ve bu işin adımlaro. Örneğin sebzeleri kesersin, kavurursun kontrol edersin tekrar pişirirsin gibi adımlarla sonuca ulaşırsın.
Şimdi örnekti soruya bunu uyarlayalım;

1. Kullanıcıdan tahmin al
2. Tahmini 27 sayısı ile karşılaştır.
3. Tahmin 27den büyükse küçük, büyük ise büyük yazdır ve 1. Adıma dön. Eğer 27ye eşit ise tebrikler yazdır ve bitişe ilerle.
4. Bitiş

Algoritmamız yukarıdaki şekilde. Algoritmalar dilden bağımsız yazılır ve tarif gibidir. Bunu bir dile benzeterek pseudo code (sözde kod) olarak şöyle çeviririz;

Kod:
input tahmin
while tahmin not equals 27
do:
    if tahmin greater 27:
        write “asagi”
    else:
        write “yukari”
    input tahmin
write “tebrikler”

Bu yaptığımız daha programşama dillerine yakın yani sözdekod. Şimdi bunun diyagramını çizmek de sana kalmış. Ekte diyagramdaki sembollerin ne anlama geldiğini belirten bir fotoğraf paylaşıyorum. Kendin yapmaya çalış ki öğren ve pekiştir.

Not: Deneme sayılarının ekrana yazdırılmasını özellikle eklemedim. Kendin yaparak öğrenebilirsin.

9D110583-BAD7-4ECA-BAEB-019054E17ED8.jpeg

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
yukarıdaki arkadaş yazmış ama sayaç ekletmeyi unutmuş çünkü kaçıncı defada bulunduğunu hesaplayıp göstermek için sayaçı herdefasında birer arttırmalısın.

Wankula

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bizim hoca öğretmişti.Bize sınavda da sordu ama size öğretmeden sorması ayıp olmuş.

Son mesajlar