Alfabeye 'q,w,x' PKK'lıya kademeli af

ugur.capar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Demokratik açılımın içi netleşmeye başladı

Aylardır konuşulan adına Kürt ya da demokrati denilen açılımın detayları netleşmeye başladı. Gazete Habertürkün verdiği habere göre 8 bakanlık açılım için atacağı adımları tek tek belirleyip mini MGKda Başbakan Tayyip Erdoğana sundu. Toplantıda tartışılan öneriler şöyle:

Af konusu:

1- Suça karışmamış 10 yıllık teröristler 3 ay rehabilitasyon merkezinde tutulacak ve ardından serbest bırakılacak.
2- Suça karışıp pişman olan terörist 5 yıl gözetim altında tutulacak.
3- Terör örgütü liderlerine af yok (Yurt dışı esnekliği düşünülüyor)

Uluslararası

1- Mahmur Kampı'nda bulunan Türkler getirilecek.
2- Mahmur Kampı'nda bulunan yabancılar ülkelerine gönderilecek.

İçişleri

1- Mahmur kampındakiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olacak.
2- Kürtçe yer isimleri iade edilecek.
3- Köy korucuları zamanla tasviye edilecek.
4- Yok olan ormanlar yeşertilecek, korucular buralarda çalıştırılacak.
5- Devlet dairelerinde Kürtçe tercüman.
6- "Ne Mutlu Türküm diyene" yazıları yenilenmeyecek.
7- İlköğretim andı kaldırılacak.
8- Karayollarına Kürtçe levhalar konulacak.
9- Kürtçe bilen imam ve polis .
10- Vatandaşa terör tazminatı verilecek.

Kürtçe

1- Kürtçe ilköğretim ve lisede seçmeli ders olarak okutulacak.
2- QWX alfabeye dahil edilecek.
3- Kürtçe kurslarında Almanca, İngilizce dersleri verilecek.
4- Üniversitelerde 'Kürt Enstitüsü'

Kültür-sanat

1- Devlet Kürtçe yayınları destekleşecek.
2- Devlet toplu Kürtçe kitap alımı yapacak ve kütüphanelere dağıtacak.
3- Devlet Tiyatroları 'Mem u Zin'i oynayacak.

Yayın

1- RTÜK, Kürtçe yayınlara kolaylık getirecek.
2- Özel televizyonlarda Kürtçe serbest olacak.
3- 24 saat Kürtçe yayın yapılacak.
4- Televizyonda kürtçe çocuk programları

Ekonomi

1- Güneydoğu'da refahın yükseltilmesi için düğmeye basılacak.
2- GAP eylem planı uygulanacak.
3- Bölgeye yatırım çekilecek.

Dini boyut

1- Kürtçe Kuran meailini devlet bastıracak.

ALFABE DEĞİŞEBİLİR Mİ?
Haberde ayrıca alfanenin değişip değişemeyeceği ve hukuki boyutuyla ilgili otoritelerin görüşleri de dile getiriliyor.
AKP'li Burhan Kuzu: Alfabe koruma altında da, 29 harfi mi koruma altında, şimdi onu tartışmalıyız.

Prof. Mümtaz Soysal: Anayasa' nın değiştirilemez maddesine aykırı bir uygulama söz konusu olur.

Prof. Ülkü Azrak: Ancak devrim kanunlarını kaldırırlarsa alfabeyi değiştirebilirler.

Kaynak

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
alfabe kısmı yalanlandı , zaten imkansız böyle bişey yapılması

firat.tuzer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
`3- Kürtçe kurslarında Almanca, İngilizce dersleri verilecek.`

yok artık ya. Türkçe öğrendiler yabancı dile kaldı. Gerçi AB finanse eder sorun değil...

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Alfabe Değişmemeli Diye Düşünüyorum

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
bakan açıklama yaptı alabe kısmı yalandır dedi yani birilerin söylentilerini bakan sylemiş gibi gösterdiler.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Sattınız nasıl olsa ülkeyi, bari toptan verin de sizde kurtulun bizde!!

Ulan Türküm demek suç oldu bu ülkede..

E o zaman çerkesi, lazı, arabı da ister bunları....

Onlar niye yok tayyip efendi....

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Yalan haber .İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı böyle bir çalışma yok.

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
habertürk yine fos haber yaptı desene zaten gazete de fos

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Alfabe değişmiyomuş iyi, yahu ülke içinde ülke kuracaklar neredeyse.alfabe mi kalmış?
örgüt liderine af yok ama yurt dışı esnekliği var ne büyük ceza?
karayollarına kürtçe levha
kürtçe yer isimleri iade edilecek
ne güzel ya ...allah belalarını versin hepsinin,başım ağrıdı sinirden gece vakti.

ommerk

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ulu Önderimizin bize armağan etmiş olduğu alfabemiz ne hale geldi.

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Zaten buradakilerin %50'si bence ağır ve gereksiz.. Bölücü uygulamalar..

Ama açılım harekatı pkk'yı destekleyen askeri etkisiz bırakmak için iyi oldu..
Hayırlısı

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Ulu Önderimizin bize armağan etmiş olduğu alfabemiz ne hale geldi.
sanki türk alfabesine çok sahip çıkıyorsunuz değilmi, sizde de suç yokmu ben sorarım ommerk nedir acaba yabancı isim takmaya ne kadar hayransınız made bu kadar türkçe alfebtiğe önem veriyorsunuz değiştirin, yada birilerinden bir suç beklentisi içerisinde olmayın, haksızsam haksızsın de bana. ;)

husoft07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kürt açılımından çok TÜRK KAPATILIMI olmuş. 10 yıl sonra devletin adını değiştirirler artık.

AYT@C

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Delinin biri kuyuya taş atmış.. 40 akıllı çıkaramamış ...

Haberin yalan olduğu 40 km den belli oluyor.. Yalan Haberde birinzi Amiral Gemisi Zürriyetti artık Habertürk onla yarışıyor :)

sansr

Doçent
Reaksiyon puanı
17
33603.jpg

açılsınlar açılsınlar

AYT@C

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Karikatür çok rencide edici. o adamın muhatap alındıgı falan yok. olaylar devamlı capritiliyor.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Karikatür çok rencide edici. o adamın muhatap alındıgı falan yok. olaylar devamlı capritiliyor.
bırak kim nasıl bliyorsa öyle davransın, akılları selim syaset yapıyorlar, zaten site adminleri nasıl böyle bir karikatüre izin onayı erebiliyor ben anamış değilim, ben zararsız bir konu açıyorum mahlesef konu siliniyor, adminlerden ricam tahrik edici karikatürizelere dikkat edelim çünkü başınız çok büyük belaya girebilir.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Bunlar önce veriyor basına nabız ölçüyor. Sonra da yalanlıyor. Bizim takımların transfer meselelerine döndü. Siz de hala "yalanladı yalanladı sorun yok" diyorsunuz.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
o ulu önderiniz asıl alfebemizi niye değiştirdi acep

sansr

Doçent
Reaksiyon puanı
17
bırak kim nasıl bliyorsa öyle davransın, akılları selim syaset yapıyorlar, zaten site adminleri nasıl böyle bir karikatüre izin onayı erebiliyor ben anamış değilim, ben zararsız bir konu açıyorum mahlesef konu siliniyor, adminlerden ricam tahrik edici karikatürizelere dikkat edelim çünkü başınız çok büyük belaya girebilir.

1 neden tahrik edici olsun.demokratik açılımlar devam ediyor hamdolsun.demokratik bir ülkede ve forumdayız .kanunlara aykırı olmadığı sürece herkes fikrini söyleyebilir.neden farklı düşüncelere tahammül edemiyor sunuz
2 bu karikatürü biz yapmadık.yanlış hatırlamıyorsam milliyettin çizeri ercan akyola ait olması lazım.biz sadece paylaştık.
recep tayyip erdoğanda kendisine ait olmayan bir şiir okuduğu için hapse girmşti.hamdolsun o dönemler bitti.neden adminlerin başı belaya girsin ki...

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
1 neden tahrik edici olsun.demokratik açılımlar devam ediyor hamdolsun.demokratik bir ülkede ve forumdayız .kanunlara aykırı olmadığı sürece herkes fikrini söyleyebilir.neden farklı düşüncelere tahammül edemiyor sunuz
2 bu karikatürü biz yapmadık.yanlış hatırlamıyorsam milliyettin çizeri ercan akyola ait olması lazım.biz sadece paylaştık.
recep tayyip erdoğanda kendisine ait olmayan bir şiir okuduğu için hapse girmşti.hamdolsun o dönemler bitti.neden adminlerin başı belaya girsin ki...
1 sorundan başlıyayım gerçek dışı çarpıtılmış haberler demokratik düşünce aslaha olamaz.

2 sorunuz ise milliyet çizeri o karikatürizinden dolayı çizende, yayınlayanada cezayi işlem başlatılacaktır, hiç kimse apdullah öcalanı tayyip ile bir tutamaz bunun üzerinden espiritiyel yapamaz, hükümet ne apoyu, nede pkk dikkate alıyordur ama bazı haber kanalları bunu dikkate alıyor gibi gösteriliyori, başbakan defalardır bahsediyor.

3. sü de konuyu başka yerlere çekme ey provakatör kardeşim, sana diğer muhalif grüşlü siyasetçilerin pisliklerini döksem sende beni provakatörlükle suçlarsın değilmi, **********

warhead

Doçent
Reaksiyon puanı
9
şimdi bişey söylücem hepiniz bana kızacaksınız eminim.şunu belirteyim önce ne kürdüm nede yabancı fakat nesnel gözle baktıgımız zaman su anda bile bu mesajları yazdıgınz klavyelerde,cep telefonlarınız tus takımlarında aklınıza gelecek bilimum yerlerde q,w,x var ve bu harfleri kürtler falan bulmuş değiller.yüzyıllardır kullanılan harfler.ben iyimser biri olarak q,w,x alfabeye dahil edilmesini isterim.q,w,x istemeyenler www.ile başlayan siteleri yazmasınlar madem,matematikde bilinmeyen yerine x kullanılmasın madem.velhasıl benim açımdan durum bu.bence güzel olur.

sansr

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ilk önce şunu söyleyeyim bir daha bu konuya cevap yazmayacağım...dediğiniz gibi konu uzamasın

1 sorundan başlıyayım gerçek dışı çarpıtılmış haberler demokratik düşünce aslaha olamaz.

bazıları devlete resmen meydan okurken söverken (olylar ortada burada tek tek yazmıyorum) bazı yetkililerin (!) çok seslilik mozaik demokrasi deyip sesini çıkarmıyorlar.yada cevap verdi desinler diye cevap veriyor.o zaman demokratik düşünce oluyor da diyelim ki -sizin tabirinizle-muhalif siyasetcilerin söylediklerine bu kadar içerleniyorlar.

2 sorunuz ise milliyet çizeri o karikatürizinden dolayı çizende, yayınlayanada cezayi işlem başlatılacaktır, hiç kimse apdullah öcalanı tayyip ile bir tutamaz bunun üzerinden espiritiyel yapamaz, hükümet ne apoyu, nede pkk dikkate alıyordur ama bazı haber kanalları bunu dikkate alıyor gibi gösteriliyori, başbakan defalardır bahsediyor.

cezai işlem başlatılacağını nerden biliyorsunuz.savcı ve hakim gibi kesin konuştunuz. yada avukat gibi savunmadasınız.

3. sü de konuyu başka yerlere çekme ey provakatör kardeşim, sana diğer muhalif grüşlü siyasetçilerin pisliklerini döksem sende beni provakatörlükle suçlarsın değilmi, o yüzden konu dışına çıkmayalım her an ban yiyebilirsin.

şu andaki başbakan hakkında hakaret ediliyor yalan haber yapılıyor diyorsunuz.yani hakaret etmeyin diyorsunuz.kimse eleştiremez yaptıklarının hepsi doğrudur diyorsunuz.

ama geçmişte bakanlık yapmış başbakan yardımcılığı yapmış kişilerin -yine sizin tabirinizle- muhalif görüşlü siyasetcilerin pisliklerini döksem diyorsunuz.pislik işler yapmışlar öyle mi?yani onlara söylenenler hakaret değil şimdiki hükümete söylenenler hakaret öyle mi? işte bu zihniyetin adaleti bu...

lazerboy

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bi kaç yıl sonra resmi dilimiz de kürtçe olur bu gidişler.kürtlere toprak da verilir devletlerini kurarlar ırakla birleşirler.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Amerika'nın böl,parçala,yönet taktiğini çok güzel uyguluyor hükümetimiz.Tebrik ediyorum kendilerini.Savaşla parçalayamadıkları ülkemizi,içerden parçalayacaklar.

kuyuduzu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kürtçeyi burnumuzun dibine sokmaktansa anadilimiz olan Türkçe'yi bilmeyenlere de öğretseler ya. Atatürk halkevleri idi, millet mktepleri idi açtı ve halkı eğitti gerekli konularda. Benzer bir kurum oluşturularak bilmeyenlere dilimiz öğretilebilir.
Ben ülkemde Türkçe dışında bir dil görmekten rahatsız oluyorum.
Bu sadece Kürtçe için geçerli değil. Şu anda çevremde Kürtçe yazı yok. İngilizcesi Fransızcası yetiyor beni rahatız etmeye.
Arap alfabesi yetersiz geliyor diye latin alfabesi alınmadı mı? Alfabe şu anda gayet yeterli, içinden harf çıkarıp içine harf sokmaya gerek yok.

WarriorEagle

Profesör
Reaksiyon puanı
22
yok daha neler hadi o zaman abdullah öcalanıda milletvekili yapalım......bu neyaa akp nin oyunları......... kürtlük türklük aynı şey ama pkk ya destek vermedikçe......yakında bunların hepsinin kellesi gidecek.....

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
karayollarına kürtçe levha
kürtçe yer isimleri iade edilecek
ne güzel ya ...allah belalarını versin hepsinin,başım ağrıdı sinirden gece vakti.

Niye sinirlendin ki bu güzel bir şey. Bizim burda heryerin iki ismi vardır. O zaman ikinci(fazlalık) olan isimden kurtulmuş olacağız.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
yok daha neler hadi o zaman abdullah öcalanıda milletvekili yapalım......bu neyaa akp nin oyunları......... kürtlük türklük aynı şey ama pkk ya destek vermedikçe......yakında bunların hepsinin kellesi gidecek.....
sende hemen balıklama atla bakanlık bunu yalanladı , :D başbakan defalardır apo muhatabım değil diyor, sizler hala daha apoyu muhataba alıyor gibisinden saçma sapan konuyu oraya çekmeye çalışıyorsunuz, komik olmayın siyaset yapıyorum diyorsanız siyaset yapıyoru deyin.

Son mesajlar