AKP’nin sosyal medya düzenlemesiyle ilgili teklifi açıklanıyor

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
AKP Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin, sosyal medya düzenlemesiyle ilgili hazırlanan teklifin içeriğine ilişkin açıklama yapıyor...

AKP’nin sosyal medya düzenlemesine ilişkin yasa teklifi bu hafta meclise sunuluyor. AKP Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin, sosyal medya düzenlemesiyle ilgili hazırlanan teklifin içeriğine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Zengin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

* Amaç sosyal medyada tacize ve hakarete son vermek.

* Şirketler Türkiye’de ofis açıp muhataplık oluşturmalı. Kişilik hakkı ihlalinde temsilciye başvuru yapılacak. Şikayet durumunda temsilciden 48 saat içinde cevap bekliyoruz. Cevap gelmezse ağ sağlayıcısı şirkete 5 milyon lira para cezası verilecek.

* Amaç kapatmak değil, beş aşamalı yaptırımlar. Sosyal ağ sağlayıcılara reklam yasağı getirilecek. Mahkemeler bant daraltma cezası verebilecek.

* Kişisel hak ihlalinde erişimin engellenmesi, içeriğin çıkarılması istenecek.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Teklifin tüm maddelerini okumadım ancak şiddetle sosyal medya şirketlerinin ülkemizde ofis açması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bizim sosyal medya da, internet de yapılan suçlarla la ilgili kanunlarımız ve kolluk kuvvetlerimiz de şubeler var. Ben içerik kaldırma, ceza veya şirketten bilgi taleplerinin mahkemeler üzerinden olması tarafındayım. Böyle olmaz ise keyfi istekler söz konusu olabilir. Mesela RTÜK Tele 1 e yayın karatma ceza vermiş ancak mahkeme yürütmenin durdurulmasını, söylemlerin basın özgürlüğünün içerisinde olduğuna karar vermiş. Yani demek istediğim mahkeme karar verirse kimsenin şikayeti olmaz düşünüyorum.