AKK Sonrası Hız Limitleri Değişti!

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Merhaba arkadaşlar;

Son 2 haftadır ortalıkta "Akk'yi geçtim hızım 1 mbit'e düştü" gibi başlıkları görmeye başladık. Özellikle de Turknet kullanıcıları bu konuda çok fazla sorun yaşamış. Olayı araştırdım neyin ne olduğunu aşağıda güzelce anlattım :)

Öncelikle TTNET'den başlayalım. Bilgi bankası bölümünde Adil kullanım kotasıyla ilgi bir kaç madde değişti.

"NET4, NET6, NET12, NETLİMİTSİZ, ULTRANET, FİBERNET ve HİPERNET paketleri için adil kullanım noktası aşıldığında maksimum kullanım hızı 3 Mbps olarak revize edilmektedir. ( Evlere Şenlik ve Fiber’le çifte Şenlik Kampanyalarına 04.09.2015 tarihinden sonra katılan müşterilerimiz için 1 Mbps olarak revize edilmektedir.)

HAZIRNET ve 1Mbps hızındaki paketler için adil kullanım noktası aşıldığında kullanım hızı 256 kbps olarak revize edilmektedir."

Yani aşağıda linklerini vereceğim paketlerde Akk'yi aşarsanız hızınız 1 mbit'e düşecek. Peki TTNET'in bunu yapmaya hakkı var mı? Aslında yok ancak sözleşmede bu maddeyi kabul ettiğimizi söyleyerek böyle bişey yapabilir. Yani belirtilen tarihten önce sözleşme imzalayanlar hız düşüşü yaşamaz ancak şu anda her hangi bir paket için sözleşme imzalayacaksanız dikkatli olmalısınız. Eğer akk sonrası 1 mbit hız alacağınıza dair bir madde varsa TTNET bunu göstererek BTK'yı takmayabilir.

Söz konusu kampanyalar;

Fiber'le Çifte Şenlik Kampanyası > Kampanyalar > Bireysel > TTNET

Evlere Şenlik Kampanyası > Kampanyalar > Bireysel > TTNET

BTK'nın sitesinde ne yazıyor ona bakalım. Buradan Ulaşabilirsiniz

Gördüğünüz gibi karar hala geçerli. Biz AKK'nin kalkması için çabalarken böyle bişeyin söz konusu olması büyük tepki alır.

Peki Turknet kullanıcılarının başına neler geldi. Onların durumu daha farklıydı. Hiçbir sözleşme vs. bişey olmadan çoğu abonenin hızı 1 mbs'e düşürüldü. 01.03.2015 tarihinde başlatılan uygulama yoğun tepki alınca 09.09.2015 tarihinde geri alındı. Resmi bir link bulamadım bu konu hakkında. Ancak şuan da 3 mbs aldıklarını söylüyorlar.

Peki 2016'ya girdiğimizde tüm abonelere mi 1 mbps hız verilecek?

Bunun cevabını henüz bilmiyorum. Gerekli yerlere e-posta atıp böyle bişey var mı yokmu öğreneceğim. Bu konu hakkında sizi bilgilendirmek istedim. Herkese iyi forumlar.

mic check

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bari şunun ismini değiştirin bunun neresi Adil, bilmeyende ttnet adalet dağıtıyor zanneder.

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Eğer böyle birşey olursa herkes mahallesindeki saha dolaplarını ateşe versin!

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
TTNET'de çalışan arkadaşım dedi. 1 ocak 2016 itabaren AKK'sını doldurduğunuzda 3mbps unutun artık 1mbps ile kullanacaksınız dedi. Ttnet bunu yapar, demedi demeyin. Tepki falan onlara vız gelir, çünkü doğru düzgün altyapısı olan sağlayıcı yok ki? :(

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Akk olmayan pakete geçerim de 1 ortak bulsam tadından yenmez akk siz paket.

Reaksiyon puanı
16,118
haydi ttnet kullananlar iptal edin toplu olarak hizaya gelsin ttnet kimse almasın ttnet.

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96
S.online içinde geçerli mi bu olay ?

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Dikkat etmek lazım TTNET'e

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Az önce ttnet'in sayfasındaki kampanyalara bakarken şunu gördüm.

"Abonenin ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım noktasını aştığında internet kullanım hızı düşürülecektir. TTNET, düşürülecek hız seviyesini herhangi bir zamanda değiştirme hakkını saklı tutar. Takip edilen aya girildiğinde Abone internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanabilecektir. "

Normalde 3 mbps'e düşürülmektedir diye yazardı. Şimdi saklı tutuyorlar. Bir şeyler oluyor ama bakalım ne çıkacak altından. Bu zamanlarda ttnet'ten sözleşme imzalarken 2 kere düşünün. Ve sözleşmeyi kesinlikle okuyun. Akk sonrası hızda ne yazıyor eğer yazmıyorsa da ne oluyor bitiyor kesinlikle sorun.

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Eğer sadece yukarıdaki birkaç paket içinse endişelenmeye gerek yok paket değiştirirsiniz mesela benim kullandığım 35Mbps/100GB AKK bu uygulamaya dahil değil.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Bu ttnet babamı acayip kandırdı, taahüt bitsin zaten 18'ime basarım o zaman interneti ben alacam. Kandırdıklarını da anlatamıyoruz ki!

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Eğer böyle birşey olursa herkes mahallesindeki saha dolaplarını ateşe versin!

Yarın bi kaç yerde dolapların başına bişey gelirse azmettirici olarak seni bulurlar :)

Ben hep çocukken herkez aynı anda telefon hattına 220V verse ne olur diye merak ederdim.

Reaksiyon puanı
16,118
Yarın bi kaç yerde dolapların başına bişey gelirse azmettirici olarak seni bulurlar :)

Ben hep çocukken herkez aynı anda telefon hattına 220V verse ne olur diye merak ederdim.

sigorta atar ve telekom kaynağını bulur tazminatını alır...

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
AKK kalkacaktı , yanlış anlamışlar herhalde kampanyayı.

ynsemre61

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bende akk hız limiti 4 mbps veya 5 mbps olacak sandım bir sevinçle girdim konuya şuan içimden istemsizce saydırıyorum.

efe_1992

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Az önce ttnet'in sayfasındaki kampanyalara bakarken şunu gördüm.

"Abonenin ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım noktasını aştığında internet kullanım hızı düşürülecektir. TTNET, düşürülecek hız seviyesini herhangi bir zamanda değiştirme hakkını saklı tutar. Takip edilen aya girildiğinde Abone internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanabilecektir. "

Normalde 3 mbps'e düşürülmektedir diye yazardı. Şimdi saklı tutuyorlar. Bir şeyler oluyor ama bakalım ne çıkacak altından. Bu zamanlarda ttnet'ten sözleşme imzalarken 2 kere düşünün. Ve sözleşmeyi kesinlikle okuyun. Akk sonrası hızda ne yazıyor eğer yazmıyorsa da ne oluyor bitiyor kesinlikle sorun.

dün ttnetteydim. 75gb akk 24mbit hız olan bi paket için anlaşma imzaladım. Bana orada 3mbite düşer dediler. Eğer yalan atmadılarsa hala 3mbit olarak geçerli yani akk aşım hızı.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Bende Uydunet kullanıyorum Allahtan.Ama TTNet ne yaparsa adamlarda onu yapıyor , inşallah yapmazlar.

ibo4fun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hızı Keşfet 25 megabit Sınırsız Paket Adil Kullanim 75 gb idi 50 tl sonra 10 tl farkla üst tarifeye geçtim
Hiz:35 megabit-Adil Kullanim:100gb ucret 60tl her ikisinde de limit dolunca 3megabit oluyor sorun yok

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Hızı Keşfet 25 megabit Sınırsız Paket Adil Kullanim 75 gb idi 50 tl sonra 10 tl farkla üst tarifeye geçtim
Hiz:35 megabit-Adil Kullanim:100gb ucret 60tl her ikisinde de limit dolunca 3megabit oluyor sorun yok

Hocam neden yükseltininki. Aradaki fark 10₺'ye değmez. Yılda 120₺ yapar az mı?