Akıl Oyunları

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Cevap verilmiş ama olsun yine de %2'lik kısma girdik galiba.

Yukarıda da açık bir şekilde belirtildiği gibi balık besleyen kişi Alman, yeşil evde oturur, kahve ve prince içer.

vay be, valla bravo [MENTION=13765]FraKaj[/MENTION], sahiden %2'nin içindesin ya, kendimi tuhaf hissetmeye başladım birden. :)
o şekli üşenmeden kendi elinle mi yaptın öyle?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

19.gif

Yukarıda ne anlatılmak isteniyor?

FraKaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@FraKaj abi sen nerede oturuyosun saat 16:30 :)

Saat farkı olan biraz uzak biraz yakın bir yerde.

vay be, valla bravo @FraKaj, sahiden %2'nin içindesin ya, kendimi tuhaf hissetmeye başladım birden. :)
o şekli üşenmeden kendi elinle mi yaptın öyle?

Vallahi kendim yaptım.
Önce altyapıyı hazırladım, daha sonra verilen bilgiler üzerinde tabloyu doldurmaya başladım. Gerisi kendiliğinden geldi.
Eskiden gazetelerin bulmaca eklerinde hazırladığım bu tabloya benzer bir bulmaca vardı. Verilen bilgilere göre kareleri karalayınca ortaya bir resim çıkıyordu. Sanırım ondan esinlendim.

Bu arada çözerken kafayı zorladık psikolojiyi bozduk galiba çocukluğuma döndüm resmen...

Reaksiyon puanı
10,325
Saat farkı olan biraz uzak biraz yakın bir yerde.

Vallahi kendim yaptım.
Önce altyapıyı hazırladım, daha sonra verilen bilgiler üzerinde tabloyu doldurmaya başladım. Gerisi kendiliğinden geldi.
Eskiden gazetelerin bulmaca eklerinde hazırladığım bu tabloya benzer bir bulmaca vardı. Verilen bilgilere göre kareleri karalayınca ortaya bir resim çıkıyordu. Sanırım ondan esinlendim.

Bu arada çözerken kafayı zorladık psikolojiyi bozduk galiba çocukluğuma döndüm resmen...

bu sanırım exel programı ile oluyor olması lazım demi?

Reaksiyon puanı
10,325

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
asker yalan söylediğini söyleyen bir yalancı olduğunu söylemiş

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Askerin söylediği şey “ beni kurşuna dizerek öldüreceksin”.

Bu durumda:

1-Eğer kurşuna dizerek öldürürse “doğru” söylemiş olacaktır. Doğru söylediğinde “asarak öldürmesi” gerekeceğinden asker bu eylemi yerine getiremez.

2-Eğer asmaya götürürlerse bu durumda “yalan” söylemiş olacaktır. Yalan söylediğinde ise asılması değil kurşuna dizmesi gerekeceğinden asker bu eylemi de yerine getiremez.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Adamı salarsa o zaman adam gene yalan söylemiş olur :p Arkasından ateş etmeli bence :D

Reaksiyon puanı
10,325
3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.

Askerin söylediği şey “ beni kurşuna dizerek öldüreceksin”.

Bu durumda:

1-Eğer kurşuna dizerek öldürürse “doğru” söylemiş olacaktır. Doğru söylediğinde “asarak öldürmesi” gerekeceğinden asker bu eylemi yerine getiremez.

2-Eğer asmaya götürürlerse bu durumda “yalan” söylemiş olacaktır. Yalan söylediğinde ise asılması değil kurşuna dizmesi gerekeceğinden asker bu eylemi de yerine getiremez.

tebrikler renkdaş, dedektiflik konusunda parlak bir referans alabilirsin bu gidişle... :D

Üç rakamlı sayıların kaçında ilk iki rakamın toplamı son iki rakamın çarpımına eşittir?

25.gif

"İKİ" sözcüğünün harflerini bulunduran dört sözcük yukarıdadır.

Eksik harfleri tamamlayarak sözcükleri bulunuz.

Not: Birleşik sözcüklerin bitişik yazıldığı varsayılacaktır. (Örneğin "YER ÇEKİMİ" yerine "YERÇEKİMİ").

ve bu soru hala çözülememiş olarak bekliyor!

Reaksiyon puanı
10,325
3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.

Doğru sonuç, tebrikler [MENTION=34511]7.42[/MENTION]
yalnız bir ricam var abim, sonucu yazdığında sorusunu da üst tarafına alıntı yaparsan çok daha anlamlı ve güzel olur.

Her harf ya aynı kalarak, ya da 1 veya 2 harf ileri veya geri giderek kodlanmış ve aşağıdaki şifre elde edilmiştir.

03.gif

Şifreyi çözerek sözcüğü bulunuz.

Örnek: FELDOF --> DENEME

Reaksiyon puanı
10,325
23.gif

Üç harfli öyle bir sözcük bulunuz ki, yukarıdaki dört harf grubunun başına, sonuna ya da arasına yerleştirildiğinde anlamlı dört sözcük oluşsun.

Reaksiyon puanı
10,325
23.gif

Üç harfli öyle bir sözcük bulunuz ki, yukarıdaki dört harf grubunun başına, sonuna ya da arasına yerleştirildiğinde anlamlı dört sözcük oluşsun.

20.gif

Her harf farklı bir rakama karşılık gelmektedir.
Harflerin değerlerini bularak yukarıdaki toplama işlemini sağlayınız.

Not:ONİKİ sayısının rakamlarının toplamı 12’ye eşittir.

Topkapı ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar - Toplam kaç kişi Topkapı ya gidiyordur ?"

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Topkapı ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar - Toplam kaç kişi Topkapı ya gidiyordur ?"
70 mi :)

cansermo

Profesör
Reaksiyon puanı
30
fırKATa
saKATat
deKATlon
kasKATı

Toplam 1 kişi Topkapı ya gidiyor

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
kendisi topkapıya diğerleri Allah bilir nereye gidiyorlardır.... kendisi gidiyordur. buda yek kişi eder:)

cansermo

Profesör
Reaksiyon puanı
30
20.gif

Bu soruda şöyle işlem yaptım ve soru hatalı çıktı :D

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Acayip uğraştırdı bu soru ya hu. 1'den beri uğraşıyorum. Eğer çözen olmazsa yarın akşama sonucu açıklarım. :p:D

Reaksiyon puanı
10,325
fırKATa
saKATat
deKATlon
kasKATı

Toplam 1 kişi Topkapı ya gidiyor

her ikisini de doğru bildin cansermo, tebrikler...

26.gif

Kendisini oluşturan harflerden ikisi çıkarılmasına rağmen uzun hale gelen sözcük nedir?