ADSLde Kızışan Rekabet ve Firmaların Fiyat Listeleri ...

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan HRNKC
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

HRNKC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
20
ADSL’de kızışan rekabet

010920081114056354673_2.jpg

Hızlı internet olarak bilinen ADSL pazarında ilk abonelikte uygulanan fiyatlarda büyük düşüş yaşanıyor. Türkiye’de 6 milyon aboneye yaklaşılan ADSL’de internete bağlanırken, telefon meşgule düşmüyor

Hızlı internet ADSL alanında son dönemde yaşanan kıyasıya rekabet fiyatların aşağı çekilmesini de beraberinde getirdi. 5.2 milyon aboneyle ADSL pazarını domine eden Türk Telekom’un internet kolu TTNet’le rekabete giren şirketler, yeni aboneliklerde ilk aylar için sundukları indirimli fiyatlarla tüketiciyi kendisine çekme çabasında.
Piyasada ayrıca Doğan Online “Smileadsl”, Tellcom “Superonline”, Koç.net ise “Biri” markalarıyla ADSL hizmeti sunuyor.

24 aylık kontrat
Bu firmalardan Tellcom ilk abonelikte sunduğu 9.99 YTL’lik tarifeyle fiyatı 10 YTL’nin altına düşürdü.
Türkiye’de en yoğun kullanılan ADSL paketi 1Mbps 4GB’lık ürün için uygulanan bu fiyat, Smileadsl’de 14.99, TTnet’te 15.99, Biri seçeneğinde ise 14.90 YTL olarak belirlenmiş durumda.
Abonelikte modem istemeyen kullanıcılara 5 ay boyunca bu fiyatı sunun Tellcom, kablolu modem istenildiğinde aynı fiyatı 4 ay, kablosuz modem istenildiğinde ise 3 ay boyunca garanti ediyor. 24 aylık kontrat karşılığı verilen bu paket, ilgili promosyon aylarının geçmesinin ardından standart fiyata dönüyor.

Eski aboneler dikkat!
Örnek verilecek olursa Tellcom’dan abonelik alan bir tüketici modem istemez ise 5 ay boyunca 9.99 YTL üzerinden ücret ödüyor. 19 aylık dönemde 29 YTL’lik fiyat uygulanıyor.
24 aylık süreden önce abonelik iptal olursa, firmalar, uygulanan indirim tutarı ve modem fiyatını tüketicilerden talep ediyor.
Bu ve benzeri paketleri Smileadsl ile TTNet de abonelere sunuyor. Smileadsl, yeni aboneliklerde 14.99 YTL’lik baz fiyat uygularken, modemsiz seçenekte 5 ay, kablolu modemde 3 ay, kablosuz modem seçeneğinde ise 2 aylık bir kampanya uyguluyor.
TTNet’te ise baz fiyat 15.99 YTL. Modemsiz seçenekte 4 ayı kullanıcılara bu fiyat üzerinden taahhüt eden firma, kablolu modemde 16.99 YTL’ye çıkarak 3 ay, kablosuz modemde ise 16.99x2 aylık kampanyayı tüketicilerin önüne koyuyor.
Bu arada TTNet, 9 Temmuz 2008 tarihinden itibaren ADSL aboneliklerini iptal ettiren eski abonelerini bu kampanyadan yararlandırmıyor.

İlk ay için kota sınırı kalkıyor
Bu üç firmanın ilk aboneliklerde uyguladığı paketlerde fiyatlar ve süreler değişkenlik gösteriyor olsa da, paketlerde yöntem olarak benzerlik var. Bu seçeneklerde 24 aylık kontrat istenirken, bağlantı ücreti alınmıyor. Smileadsl, limitli paketlerden ilk ay limitsiz olarak faydalanılmasını sağlıyor.
Farklı bir paketle tüketicilerin karşısına çıkan Koç.net ise, yeni abonelikte kablosuz modem veriyor ve 14.90 YTL’lik fiyat uyguluyor.
Ödeme seçeneğine göre bu fiyatı 2 ve 3 ay uygulayan firma, ardından 29 YTL talep ediyor. Koç.net Biri seçeneğinde de Smileadsl’de olduğu gibi limitli paketler ilk ayı limitsiz olarak kullanabiliyor.

Altyapıyı Türk Telekom?sağlıyor
Pazardaki rekabetin arttığının önemli göstergelerinden biri de, TTNet’in geçen yılla karşılaştığında abone başına elde ettiği gelir rakamında (ARPU) gerileme olması. TTNet tarafında 2007 yılı ilk yarısında 28.6 YTL olan ADSL ARPU, 2008’in aynı döneminde 26.8 YTL oldu.
TTnet ve diğer şirketler, ADSL’i Türk Telekom’dan sağlıyor. Firmalar, fiyat rekabetinin yanı sıra hizmet kalitesi olarak farklılık yaratmaya çalışıyor. Limitli paketlerde kota aşımında ortalama olarak “mb başına” 0.010 YTL?talep ediliyor.

'Kaynak İçin Tıklayınız'

MegaWolt

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Eee diğerlerinin rekabet için avantajı olmayın TTNet yine rakipsiz kalıyor. Daha iyi hizmet ve fiyat vermedikleri sürece neden değiştireyim?

buraqq

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6
almanya da 10 mbit internet30 $...

CZC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Yakın zamana kadar adsl bağlantısı anlamında hacı murata mersedes parası ödeyen insanlardık..

Rekabet devam etsin de hızlar adam gibi olsun, faturalar da efendi :)

Şimdilik TTNet e devam diyor içimdeki ses..

Sonuçta diğerleri de TTNet altyapısı kullanıyor yanlış bilmiyorsam.. Bir malın direkt üreticisi varken fason üretimi neden tercih edeyim ki?

stnbl_l

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim bildigim kadarıyla BİRİ kendi altyapısını kullanıyor. ben de gecmeyi dusunuyorum; acıkcası. taahhut yok her seyden once bu bile sebep. fiyatların aynı olması bi seyi degiştirmez ki; onemli olan o ucret karsılıgı nasıl hizmet aldığı? koç.net tatmin edici olacaktır.

CZC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
benim bildigim kadarıyla BİRİ kendi altyapısını kullanıyor. ben de gecmeyi dusunuyorum; acıkcası. taahhut yok her seyden once bu bile sebep. fiyatların aynı olması bi seyi degiştirmez ki; onemli olan o ucret karsılıgı nasıl hizmet aldığı? koç.net tatmin edici olacaktır.

Türkiye de yasalar henüz hızlı internet (ADSL) anlamında %100 kendi altyapılarını hayata geçirmedi..
TTNet tekel konumunda..
Diğer firmalar TTelekomla çok avantajlı şartlarda özel anlaşmalar yapıyorlar.
Altyapı Türk Telekomun yine, ve servis sağlayıcı firmalarla yapılan anlaşmanın bir maddesi çok ilginç :
-Özel durumlarda (Deprem, doğal felaket veya hesapta olmayan afet ya da arıza durumunda) ana servis sağlayıcı firma ÖNCELİĞİ KENDİ ABONELERİNE VERECEKTİR..

O madde değişmediği sürece ben yeni firmalara soğuk dururum arkadaş :)

Corky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
izlenimlerine göre sürekli TTNET suçlu neden suçluyorsunuz anlamıyorum. Türk Telekom özelleşmeden önce, Türkiye'de internet sıfırdı. Hiçbir şekilde ilgilenmediler. Özelleştikten sonra canlandı, hız artışları oldu, fiyatlar düştü. Ellerinden geldikçe düzeltmeye, Avrupa standartlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Fakat altyapı kötü. Zaten altyapıyı düzeltmek için yatırım yapıyorlar. Özelleştiğine şükretmelisiniz. Yoksa hâlâ 128kps bağlantısıyla sürünüyorduk. Bir daha düşünün TTNET i suçlamadan önce.

PC MERAKLISI

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2
alt yapı ttnet oldugu için bir idgerine geçsem ne farkedecek ki

Fati[H]eaT

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende kablonete geçmeyi düşnüyodum ancak kurulum ücreti için 73 ytl alıyorlar. Ve kablotv aboneligi ile birlikte ayda zaten 23 YTL Oluyo 4 GB harcarsanız yine 29 ytl ye geliyo.

Beowulf

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
10
ya benim şimdi anlamadığım biri den 1 mb sınırsız nete gecsem ayda 27 ytl mi ödiycem!

bunun bi sınırı varmı mesela 3 ay 27 sonra 49 a döner gibi böle bi şartı varmı ?

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
evet bütün firmalarda böyle ben ilk 14.99 YTL ye ladım sınırsız 1mbit 5 ay sonra 49 YTL oldu

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
ilk mesajda tarifelere göre kaç ay indirimli kullanılacağı yazıyor

tahaütle alakası yok

lapa_lapa

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ya kim turk telekoma rakip olabilir ki allah askına? altyapı yok kimsede. turk telekom her zaman internet teknolojisinde oncu olacak herkes de ancak onun taklidi olacak

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Bizde rekabet fiyatlar üzerinden yapılıyor oysa Avrupa'da anladığım kadarıyla hız ön planda zaten fiyat işini halletmişler.

Juggernaut

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Bizde rekabet fiyatlar üzerinden yapılıyor oysa Avrupa'da anladığım kadarıyla hız ön planda zaten fiyat işini halletmişler.

Evet bizim ülkemizde herşey para üzerine kurulu.Zaten hepsi TürkTelekom altyapısı kullanıyorlar.

muratcanberber

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Ya dünyada şöyle gözü kara girişimciler olsa da iddialı bir giriş yapsalar tamamen kendi altyapılarıyla hızlı kesintisiz kaliteli ve ucuz hizmet verseler, onlara geçmeyen sadece ttnet çalışanları olur diye düşünüyorum.

1mbit 50 ytl . Büyük haksızlık

cappadocian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar limitli paketlerde limit aşım ücreti belli bir sınırı geçmiyormuş? nedir bu sınır bilen var mı?

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar limitli paketlerde limit aşım ücreti belli bir sınırı geçmiyormuş? nedir bu sınır bilen var mı?

evet
Limitli paketlere abone olan müşterilerimize faturalanacak aylık toplam ücret (aylık ücret + kota aşım ücreti), aynı hızdaki limitsiz paketin aylık ücretinin % 25 fazlasını aşamaz. Yani 1024 Kbps 4 GB ve 6 GB kotalı paketler için aylık ücret ve kota aşım ücreti toplamı 61,25 YTL'yi ve 2048 Kbps 6GB kotalı paket için aylık ücret ve kota aşım ücreti toplamı ise 86,25 YTL'yi geçemez.

Arkadaşlar yakın zamanda 3g ihaleleri gerçekleşek wifi lisansları dağıtılacak ben ocak ayına doğru işlerin kızışacağını düşünüyom çünkü 3g 2 mb internet sağlayabiliyor wifi zaten çok hızlı kablosuz ve maliyeti düşük internet sağlıyor önümüz aydınlık bence

zelenga

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
18
3 aylığına BİRİ'ye geçmeyi düşünüyorum(1mbit4GB kotalı,ilk ay sınırsız)...Sonra onda devam edip TTnet bir kampanya yaparsa belki geri dönebilirim... BİRİ'de bilmediğimiz bir ayrıntı var mıdır yok mudur acaba....
Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi, lütfen