Adil Kullanım Kuralı 18 Saatte Doluyor

TakeRisks

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bugün japonyada zorunlu ihtiyaç olarak görülüp devlet tarafından herkese ücretsiz verilen 1Mbs internete biz Türkiyede bir ton para ödüyoruz,yazıklar olsun.

sharaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bak senin cümlen bu:

ben de bahsettiğin ülkelerden link istiyorum. "çoğu ülke" dediklerin hangileri ve nasıl uygulamalar var? aksi takdirde de ki: "ben ezberden konuştum. ttneti savunmak için işkembeden salladım."

uydunet, metronet gibi şirketler her yerde yok zaten...

http://www.upc.nl/internet/120-mb-internet/

Adil Kullanım kotaları 250-300GB. Bizde ise 50. Amerika'da uygulayanlar var fakat AKK uygulayan adil bir şekilde uygulanıyor.

insanda azıcık edep, utanma, olur.
hadi hepsini geçtim bari beyin, akıl, fikir olur.
her yerde olmayan seçenek diye birşey yok.
seçenek yok arkadaşım
hala kelime oyunu yapıyorsun.

TTNET'in AKK olmayan tarifeleri mevcut. Uydunet AKK kullanmıyor. Seçenek var arkadaşım sadece sana birşeyi okutturmak için 2 kere yazmak gerekiyor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155

Adil Kullanım kotaları 250-300GB. Bizde ise 50. Amerika'da uygulayanlar var fakat AKK uygulayan adil bir şekilde uygulanıyor.

TTNET'in AKK olmayan tarifeleri mevcut. Uydunet AKK kullanmıyor. Seçenek var arkadaşım sadece sana birşeyi okutturmak için 2 kere yazmak gerekiyor.

Kafanda tahta mı eksik trollük mü yapıyorsun anlamak mümkün değil.
Adil Kullanım kotası olmayan tarifenin fiyatı 115TL
Asgari ücretin ne kadar olduğu belli bir ülkede bu bir seçenek midir ?
Finlandiya'da 1mbit internet ücretsizken bu bir seçenek midir ?

sharaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kafanda tahta mı eksik trollük mü yapıyorsun anlamak mümkün değil.
Adil Kullanım kotası olmayan tarifenin fiyatı 115TL
Asgari ücretin ne kadar olduğu belli bir ülkede bu bir seçenek midir ?
Finlandiya'da 1mbit internet ücretsizken bu bir seçenek midir ?
115TL fakat seçenek mi seçenek. Asgari ücretli çalışan birisi zaten hayatınızı zor geçindiriyor 60 TL internetemi vericek her ay? Pahalı yada ucuz bu kişiden kişiye göre değişir.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27

hollanda sitesi sanırım. verdiğin sitede ben 250-300 gb gibi bir ibare göremedim.

ayrıca bu 120 mb fiber internet. adamlar daha düşük hızlarda daha uygun fiyatlı çözümler de sunuyorlar. yani TT gibi vatandaşı AKK uygulamasına mecbur bırakma söz konusu değil.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bende diyorum zaten 50GB saçma diye sen konuyu anlamadın daha.

ne ayaksın anlamadık
senin ne dediğin belli değil.
bir o tarafa bir bu tarafa kıvırıyorsun.
verdiğin linkte adil kullanım kotası yok.
verdiğin linkteki internet 25 ile 120mbit arasında hızlar içeriyor.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
adamın kafasına vura vura yola getirdiniz nan sonunda. saçma olduğunu kabul etti :D

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Uydu net sanki heryerde varda seçenek varmış.
Mesela benim bulunduğum bölgede ne uydunet ne de fiber internet var.
Mecburi adsl kullanıyorum. 3g performansı ve fiyatları biraz daha düzelse sırf ttnet ten kurtulmak için 3g modeme geçeceğim ama şimdilik başka seçenek yok. Benimle aynı durumda milyonlarca insan var.
Boşa seçenek var deme.

sharaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Emin ol sadece bizde AKK uygulanmıyor burası kesin.
Bir tane örnek: İngiltere'de Virgin Media

memo3131

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
8 mbit internet yaklasık 960 kb/sn ye gelir ,1Mbit yaklaşık olarak 120 kb eder. yanlış hesaplama diye söyledim :D

feafert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazık , aldıkları paranın haklarını vermiyorlar. Sözleşmeyle ,ayak oyunlarıyla tüketiciyi kandırmaktan bir takım haksız uygulamaları dayatmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Nerede kaldı müşteri memnuniyeti ey ttnet !

AKN yada AKK kadar haksız bir uygulama olamaz. 50 gb dediğin nedir ki göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. Madem öyle hız 1 mbit e düşünce de faturada düşsün . Bilmiyorum belki Yeni Türk Ticaret Kanunu ile tüketici lehine uygulamalar olur da biraz burunları sürter.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
8 mbit internet yaklasık 960 kb/sn ye gelir ,1Mbit yaklaşık olarak 120 kb eder. yanlış hesaplama diye söyledim :D

hocam 1byte 8 bit hesabını yaparsak sizinki doğru.
mesajımda da belirtmiştim ama altyapı eksikliği vb nedenlerden dolayı 8'e değil 10'a bölüyoruz.
Ben en iyimser ihtimali yazdım
En kötümser ihtimalle 14 saat civarına denk geliyor sanırım :)

sharaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uydu net sanki heryerde varda seçenek varmış.
Mesela benim bulunduğum bölgede ne uydunet ne de fiber internet var.
Mecburi adsl kullanıyorum. 3g performansı ve fiyatları biraz daha düzelse sırf ttnet ten kurtulmak için 3g modeme geçeceğim ama şimdilik başka seçenek yok. Benimle aynı durumda milyonlarca insan var.
Boşa seçenek var deme.
TTNET 115 TL tarifeliği duymamışsın dostum.

@Ben Kenobi

Sorularıma cevaplarınızı beklemekteyim.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Emin ol sadece bizde AKK uygulanmıyor burası kesin.
Bir tane örnek: İngiltere'de Virgin Media
virgin media uygulamasının bizdeki ile alakası yok.

http://help.virginmedia.com/system/...NGUAGE=en&COUNTY=us&VM_CUSTOMER_TYPE=National

When someone is downloading an unusually large amount over a long period of time, it can slow down the internet speed for other users who might just be checking their email or browsing online. So, to make sure our service is fair for everybody, we monitor our network's performance. And, if someone is downloading a large amount of data and impacting others, we may moderate their speed during peak times (4pm till midnight weekdays and 10am to midnight on the weekend). This ensures that the service doesn't get slowed down by people on our 1Uncapped service using more than their fair share.

adamlar diyorlar ki; çok fazla indirme yapan kullanıcının hızını "peak time" dedikleri, internetin yoğun kullanıldığı zaman diliminde (hafta içi 16.00-000 arası ve haftasonu 10.00-00.00 arası) düşürürüz.

hiçbir kota yok. hız düşümü konusunda da 1 mb gibi komik bir değer yok.

memo3131

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam 1byte 8 bit hesabını yaparsak sizinki doğru.
mesajımda da belirtmiştim ama altyapı eksikliği vb nedenlerden dolayı 8'e değil 10'a bölüyoruz.
Ben en iyimser ihtimali yazdım
En kötümser ihtimalle 14 saat civarına denk geliyor sanırım :)
haklısn hocam..
ayın 14'ünde 50 gb akk yi geçtim hızım 8de 1 e düştü, 2 gün öncede 100 gb kotayıgeçtim, herhalde yine hızımı 1 mbit in 8 de 1 ine düşürdülerki google'ye 3 4 denemede girebiliyorum sayfa goruntulenemıyo dıyo :D btk ya şikayet ettım adamlar bana yasalara uygun bişey yapamayız diye geri mail gönderdi.... kafayı yedırtcek bu ınternet bıze az kaldı

sharaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
virgin media uygulamasının bizdeki ile alakası yok.

http://help.virginmedia.com/system/...NGUAGE=en&COUNTY=us&VM_CUSTOMER_TYPE=National

adamlar diyorlar ki; çok fazla indirme yapan kullanıcının hızını peak time dedikleri zaman diliminde (hafta içi 16.00-000 arası ve haftasonu 10.00-00.00 arası) hızlarını düşürürüz diyor.

hiçbir kota yok. hız düşümü konusunda da 1 mb gibi komik bir değer yok.

Zaten orası Türkiye değil ki 1mbit'e indirilsin. Bende diyorum bu AKK uygulaması başka yerlerdede var fakat bizimkiyle karşılaştırınca yok gibi kalıyor.
Yeni Zelanda, İngilitere gibi ada ülkelerinde omurga yapısı olmadığı için tabi onlarda AKK uygulamaları bulunuyor.
AKK böyle ağır olmasına rağmen geçen Tüm Türkiye'de internet gitmişti. TTNET'in bu AKK'yi gevşetmesini istiyoruz fakat bu durumda bile anca idare ediliyor.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Zaten orası Türkiye değil ki 1mbit'e indirilsin. Bende diyorum bu AKK uygulaması başka yerlerdede var fakat bizimkiyle karşılaştırınca yok gibi kalıyor.
Yeni Zelanda, İngilitere gibi ada ülkelerinde omurga yapısı olmadığı için tabi onlarda AKK uygulamaları bulunuyor.
AKK böyle ağır olmasına rağmen geçen Tüm Türkiye'de internet gitmişti. TTNET'in bu AKK'yi gevşetmesini istiyoruz fakat bu durumda bile anca idare ediliyor.
bizim de elştirdiğimiz nokta bu zaten. AKK diye bir kotanın olması. ingilteredeki uygulamanın aynısı burada olsa kimsenin gıkı çıkmaz.

hatta ingiltereyi de geçtim, AKK 100-150 gb olsa, hız da belli bir oranda düşse (yüzde 25 gibi) çoğu kişi memnun kalır eminim.

muhtemelen TT de ilerleyen zamanda bu uygulama geçer. şimdi bizlere ölümü gösteriyor, ileride sıtmaya razı edecek...

sharaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
115tl interneti duysam ne olur duymasam. O kadar parayı TTnete verecek kadar bonkör değilim.

Bende değilim fakat bu yüzden böyle bir tarife yok diyemem.

bizim de elştirdiğimiz nokta bu zaten. AKK diye bir kotanın olması. ingilteredeki uygulamanın aynısı burada olsa kimsenin gıkı çıkmaz.

hatta ingiltereyi de geçtim, AKK 100-150 gb olsa, hız da belli bir oranda düşse (yüzde 25 gibi) çoğu kişi memnun kalır eminim.

muhtemelen TT de ilerleyen zamanda bu uygulama geçer. şimdi bizlere ölümü gösteriyor, ileride sıtmaya razı edecek...
Hız yüzde 50 düşse, Kota 100GB olsa bile bir sürü insan memnun olur. Fakat geçen gün bu AKK'ye rağmen tüm Türkiye'de internetin çöktüğünü gördükten sonra bence yakın bir zamanda AKK'ye değişiklik gelmeyecek.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
8 mb akk olmayan paketi olması lazım 100 tl civarı aslında

iZozzy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
TTnet ile imzaladığım tüm sözleşmeleri nasıl görebilirim acaba ? Bilginiz var mıdır ?

carizmauqur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında suçun yine bizde olduğunu düşünüyor malum kurum.Birgün ttnet şubesine gittiğimde hızınız kaç acaba dediğimde şimdi aradım 2ye zorla çıkarttım dediler.(Gülüştük)Her neyse laf dön dolaş AKK geldi.Dedim abicim bune rezillik video bile izleyemiyorum dediğimde.Aslında onlar herşeyi biliyolar.Senin modeminden kaç kişi kullanıyor ne yapıyor biliyorlar dedi.Bu yüzden o senden çekenlerin senden çekmemesini sağlamak ve herkesin almasını sağlamak amaçları dedi.Ne kadar yalnış doğru bilmem ama sanırım ümit yok bu saçmalıktan kurtulmaya.Ayrıca 256kb'dı sanırsam internet kullandığımda herkes artık 1mbit kullanacak dediler ve geçtik mutlu olmuştum 4 kat hız uçuyorduk sanki.Daha sonra 8mbit için zorladılar ve geçtim gerçekten mükemmel ötesi geliyordu(acınacak haldeyim ve hala beni tatmin ediyor 20-100mbit görmedim bile oda ayrı bir konu :) ) geneldede hep yaza denk geliyordu sanki bana alışmıştım oh her yaz bir güzellik yapıyorlar ne güzel derken bu yaz son şakasını yaptı sanırım malum kuruluş ve verdiğim paralar HARAM olsun...

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
adamlar kapı gibi sözleşmeyi imzalatmış, sen o parayı sabaha kadar haram etsen ne yazar, o para onlara helal! 8 megabit hız taahhüt etseler alamazsan haklısın, internetin her gün kesilse haklısın ama adamların önceden belirtmiş olduğu şartlara sonradan itiraz ediyorsan haksızsın.

bi ürün almak istersin ve iki alternatifin vardır, bunlardan biri 60 lira diğeri 100 lira. satıcı sana der ki 60 liralık olanı alırsan ve çok sık kullanırsan bozulur,çok kullanacağım dersen 100 liralık olanı al, çok sağlamdır hiç bozulmaz. sen kalkıp yok 60 liralığı alayım, çok sık kullanmayacağım dersin. ilk ay çok sık kullandıktan sonra bozulmadığını görürsün, 2. ay çok sık kullanırsın yine bozulmaz. 3. ay çok sık kullanırsın, hooop bozulur. sonra kalkarsın o satıcıya sayarsın söversin, hakkını helal etmezsin.

yok öyle mantık arkadaşım, bende ttnet net limitsiz kullanıyorum ama bi gün olsun niye bu böyle demedim. belki fiyatlar avrupaya göre pahalı, belki aldığımız hız düşük ama gelişmişlik düzeyimiz belli, üretkenliğimiz belli, milli gelirimiz belli. ülkemiz şartlarına göre ben fiyatı da hızı da normal buluyorum. haa dersin 50 gb az, belki o da senin haklı olduğun tek nokta olur. en azından kullanıcıları memnun etmek için biraz olsun arttırılabilir 75-100 gb gibi.

2 sene önce 1 megabit sınırsız internetimle ne kadar da mutluydum (ayda 49 lira ödüyordum), 1 sene sonra 4 megabit-8 megabit paketler çıkınca istemez kardeşim 1 megabitte kalayım yeter bana diyordum. 2 yıl içinde herkesin hızı 8-16 kat arttı. alt yapının yetersizliği görülünce böyle bir kısıtlama getirildi ama gel gör ki kimse memnun değil, insanoğlunun huyu bu, verdikçe hep daha fazlasını ister.

bu kadar yazıyı okumadıysan son cümleyi okuman yetecektir

sen ne kadar haklıysan ttnet o kadar haklı, sen ne kadar haksızsan ttnet o kadar haksız..

carizmauqur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
adamlar kapı gibi sözleşmeyi imzalatmış, sen o parayı sabaha kadar haram etsen ne yazar, o para onlara helal! 8 megabit hız taahhüt etseler alamazsan haklısın, internetin her gün kesilse haklısın ama adamların önceden belirtmiş olduğu şartlara sonradan itiraz ediyorsan haksızsın.

bi ürün almak istersin ve iki alternatifin vardır, bunlardan biri 60 lira diğeri 100 lira. satıcı sana der ki 60 liralık olanı alırsan ve çok sık kullanırsan bozulur,çok kullanacağım dersen 100 liralık olanı al, çok sağlamdır hiç bozulmaz. sen kalkıp yok 60 liralığı alayım, çok sık kullanmayacağım dersin. ilk ay çok sık kullandıktan sonra bozulmadığını görürsün, 2. ay çok sık kullanırsın yine bozulmaz. 3. ay çok sık kullanırsın, hooop bozulur. sonra kalkarsın o satıcıya sayarsın söversin, hakkını helal etmezsin.

yok öyle mantık arkadaşım, bende ttnet net limitsiz kullanıyorum ama bi gün olsun niye bu böyle demedim. belki fiyatlar avrupaya göre pahalı, belki aldığımız hız düşük ama gelişmişlik düzeyimiz belli, üretkenliğimiz belli, milli gelirimiz belli. ülkemiz şartlarına göre ben fiyatı da hızı da normal buluyorum. haa dersin 50 gb az, belki o da senin haklı olduğun tek nokta olur. en azından kullanıcıları memnun etmek için biraz olsun arttırılabilir 75-100 gb gibi.

2 sene önce 1 megabit sınırsız internetimle ne kadar da mutluydum (ayda 49 lira ödüyordum), 1 sene sonra 4 megabit-8 megabit paketler çıkınca istemez kardeşim 1 megabitte kalayım yeter bana diyordum. 2 yıl içinde herkesin hızı 8-16 kat arttı. alt yapının yetersizliği görülünce böyle bir kısıtlama getirildi ama gel gör ki kimse memnun değil, insanoğlunun huyu bu, verdikçe hep daha fazlasını ister.

bu kadar yazıyı okumadıysan son cümleyi okuman yetecektir

sen ne kadar haklıysan ttnet o kadar haklı, sen ne kadar haksızsan ttnet o kadar haksız..

Başka seçenek olmayınca pek mecbursun imzalamaya sonuçta buda artık bir gereksinim olmuş öyle veya böyle
Bir ürün demişsin dediğin ürüne bir kere 100 veya 1000 verirsin tamamdır bu kadardır ama bu öyle birşey değil aylık 100TL düşündün mü 24 ay taahhüt fiyatını içler acısı değil mi he alt yapı kaldırmadı onada eyvallah durum belli habire uçmanın anlamı nedir 8 16 diye ortasını bul durum bu bu de çok istersen 16 fiyatı budur de kim ne diyebilir.Ama şuanki durum ne 1e verdiğinin aynısını veriyosun ama 8i hayal ediyorsun 2 gün 10 gün yazık değil mi bize yazık değil mi sana kimse onların babasının oğlu değil %100 çıkarı var ve onu savunmak çok saçma

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ben sana vereyim. Avrupa irlanda cumhuriyeti, www.three.ie 3g internet saglayicisi. aylik 25 euro ya bana unlimited broadband satiyor( hatta - All you can eat ) seklinde reklam yapiyor yani kullanabildigin kadar kullan gibi.. fakat en altta kucuk harfler ile adil kullanimdan bahsediliyor ve aylik toplam 15gb kullanabilecegim onu gecersem. hizimi dusureceklerini veya interneti keseceklerini soyluyorlar. genelde 2-3 gun sonra hizimi dusuruyorlar :)

ADSL icin icinde EIRCOM a aylik 65 euro oduyorum. 8mb hiz 50gb kota, onu gectimi onlarda hizi dusuruyor. Turkiye o kadarda kotu degil.

bana yurt dışındaki servis sağlayıcılardan bir link verebilir misin? merak ettim, nerde varmış AKK benzeri uygulama? aksi takdirde ezberden konuşmuş olursun.

sözleşme ksmına gelince;

vatandaşa AKK olmayan tarife sunulmuyor. olanı da çok pahalı. hal böyle olunca vatandaşa seçme şansı bırakılmıyor.

mesela 8 mb AKK paket ile aynı fiyata 4 mb AKK olmayan paket olsa, senin söylediğin eleştirinin bir mantığı olabilirdi. ancak yok...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ben sana vereyim. Avrupa irlanda cumhuriyeti, www.three.ie 3g internet saglayicisi. aylik 25 euro ya bana unlimited broadband satiyor( hatta - All you can eat ) seklinde reklam yapiyor yani kullanabildigin kadar kullan gibi.. fakat en altta kucuk harfler ile adil kullanimdan bahsediliyor ve aylik toplam 15gb kullanabilecegim onu gecersem. hizimi dusureceklerini veya interneti keseceklerini soyluyorlar. genelde 2-3 gun sonra hizimi dusuruyorlar :)

ADSL icin icinde EIRCOM a aylik 65 euro oduyorum. 8mb hiz 50gb kota, onu gectimi onlarda hizi dusuruyor. Turkiye o kadarda kotu degil.

3g'den bahsediyorsunuz.
Bizdeki 3g kotaları MB ile sınırlandırılmış.
Ayrıca Rusya ve Birleşik Devletlerde 3G tarifelerinde adil kullanım kotası bulunmamaktadır.

sharaN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başka seçenek olmayınca pek mecbursun imzalamaya sonuçta buda artık bir gereksinim olmuş öyle veya böyle
Bir ürün demişsin dediğin ürüne bir kere 100 veya 1000 verirsin tamamdır bu kadardır ama bu öyle birşey değil aylık 100TL düşündün mü 24 ay taahhüt fiyatını içler acısı değil mi he alt yapı kaldırmadı onada eyvallah durum belli habire uçmanın anlamı nedir 8 16 diye ortasını bul durum bu bu de çok istersen 16 fiyatı budur de kim ne diyebilir.Ama şuanki durum ne 1e verdiğinin aynısını veriyosun ama 8i hayal ediyorsun 2 gün 10 gün yazık değil mi bize yazık değil mi sana kimse onların babasının oğlu değil %100 çıkarı var ve onu savunmak çok saçma
Adamlar tek. Şimdiki 59 TL'lik paketi 100 liraya da satar. Hepside helaldir.