Adil Kullanım Kotası Aşımından Sonra Torrent İçin Tam Hız Çözümü!

Bu konuyu okuyanlar

KemalALKIN

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Adil Kullanım Kotası Aşımından Sonra Torrent İçin Tam Hız Çözümü!

Arkadaşlar eğer adil kullanım kotasını aştıktan sonra hızınız düşünce üzülüyorsanız ve Torrent ağı ile indirme işlemlerine müptela iseniz size bir çözümüm var. Eski emektar (2008) AirTies RT-206 TTNet v1 model ve sürümü modemimi kullanarak yaptığım herkesin bildiği ancak benim sadece Torrent ağı üzerinde sürekli etkisi olan bir çözüm vereceğim.

Not: Bazı modemlerde örneğin benim yeni olan (2009) ZyXel P-660W TTNet v1 benzeri modemlerde anlatacağım MTU denen ayar minimum 512/500/576 gibi rakamlara kadar iniyor onlar için minimum değerden başlayarak yüksek seed oranlı hızlı torrentlar ile deneyebilirsiniz. Bir ipucu eğer desteklenmeyen MTU değeri girerseniz zaten modeminizin arayüzünde uyarıda verecektir en düşük ve en yüksek değerleri.

Şimdi internet tarayıcı programınızı açıp şu adreslerden biri ile modem arayüzüne gelip giriş yapınız (modem kitapçığınızda vardır gerekli giriş bilgisi) 192.168.2.1 veya 192.168.1.1 gibi (modele göre değişkendir bu).
Daha sonra arayüze giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifre XXX@ttnet gibi o bilgilerin girildiği yerden eğer ilk bakışta yani orada varsa MTU denen değer oradan eğer yoksa gelişmiş butonuna tıklayarak arkaplanındaki MTU ayarından 1492 gibi bir rakam olan değeri eğer izin verirse 392 rakamına getirip kaydet yapınız ve internet ışığınızın yanmasını bekleyiniz. Dediğim gibi eğer desteklemiyorsa not olarak verdiğim kısımdaki dediklerimi deneyin.

Sonuç: Bazı modemlerde bu ayarı yaptıktan sonra internet geldikten sonra sitelere girmeyebilir. Ancak bende ilk google açılışı biraz geciktikten sonra her türlü şekilde sitelere erişim sağladım. Ekstra olarak Google DNS ayarlarını da kullanabilirsiniz belki faydası olacaktır. Giremezseniz bir siteye VPN programlarını denemeniz lazım örneğin Hotspot Shield gibi.

Ben bunları dediğim ikinci modemimde yapamadım ancak eski modemimi bulup bu ayarlar ile kullanıyorum. Seed yani karşıya yükleyen kişiler indirenlerden çok ise daha başarılı bir hız değerine ulaşabilirsiniz. Benim internetim 8Mbit Net Limitsiz 50 GB adil kullanım kotası / akk / akn olan bir paket. Eski modemimde sadece açma / kapama tuşunda biraz problem var bir şekilde açınca iş tamam oluyor. Dediğim gibi bir torrent ile en yüksek hız değerine ulaşabilirsiniz.

Hatırlatma: Bu MTU değişiminden sonra sadece ilk indirme bağlantısında (normal bir indirmeden bahsediyorum torrent değil!) kısa süreli hızlı indirme söz konusu. Artık kimsede MTU ayarı ile herşeyde normal dahil tam hız olmaz geri 1Mbit olur. Sadece bu ayarlar Torrent ağı ile işlemektedir ve sabaha kadar indirme yaptım hiç düşmedi tabiki indirdiğiniz torrent ne kadar hızlı ise o kadar. Çok karşı yükleme yapan varsa ve yükleyenlerin sayısını indirenler geçmiyorsa tam hız oranına ulaşırsnız.

Saygılar;
KemalALKIN

KemalALKIN

Asistan
Reaksiyon puanı
7

Kemal'im :D Valla işliyor. Torrent dediğim kriterlerde ise süper işler aynı hız varken gibi :). Zaten ayın birine az kaldı ama 31 son günü olmadan indirmelerim var halletmeyi çalışıyorum bu torrentlarım biraz değişken hızlarda diğer indirenler benden daha garibanlar :D. (Program ile bakıyorum). Çok yüksek seed değeri olan bir torrent var kat.ph sitesinde oyun olarak onu deneyebilirsin 45 binden fazla seed 15 bin leech vardı :D. 845 kb hız gördüm 15 dkk test ettim. Akşam bu sabahta indirmelerim 779 820 arası hız gördü. Sabaha kadar bir torrent çok coştu full hız vardı. 3 tane indirdiğim torrent var onlar biraz seed oranı düşük bir önceki sabaha kadar açıktı bitmiş çoktan :D. Çok güzel yağların erir :D.

Reaksiyon puanı
2,146
1 aydır kullanıyorum. Bi gecede 20 gb, hız düşmesi gibi birşey olmuyor seed iyiyse.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Her makinada 392 iyi olacak diye bir durum yok bende 392 200'ü geçmiyor 500 kullanıyorum 350-400'e kadar çıkabiliyor.

KemalALKIN

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Her makinada 392 iyi olacak diye bir durum yok bende 392 200'ü geçmiyor 500 kullanıyorum 350-400'e kadar çıkabiliyor.

Zaten modem örnekleri vererek belirtmekteyim. Birde eğer dediğiniz torrent için bir yorumsa dediğim oranlara dikkat edin. Seed büyük olacak leech sayısından. Teknik özelliklerde de parçaların seed ve leech olayları ve ana parçalardaki pending gibi olaylara bakmak lazım.

Eski modemim olmasa bunu yapamazdım. Firmware sürümlerinizide güncel tutmanız önerimdir ve eğer mevcut ise kilitsiz rom ları kurunuz.

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Şuana dek en yüksek değeri 315'de aldım ama gerçekten işe yarıyor sonunda bende başardım. :)

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
benim makinada mtu yok ne yapacaz şimdi :D

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
bizi böyle çözümlere bulmaya zorlayan.TTnet Utansın.!

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir program yapın da bari modeminde MTU değerleri olmayanlar kullansın

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Modemin yeni versiyonu varsa yazılım güncellemesi yapın gelebilir.

defectboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yahu bende zyxel p660w-t1 v2 modem var ve mtu ayarını bi türlü bulamadım var mı kullanan veya nasıl yapıldığını bilen?

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bir program yapın da bari modeminde MTU değerleri olmayanlar kullansın
modeme mtu destegi olan ttnete ozel olmayan firmvare yuklersen cozulur tabi modemi calismaz hale de getirebilir hata olursa :p

tabi bu sey sadece netlimitsizlerde calisiyo galiba ?

by_slmz

Profesör
Reaksiyon puanı
2
yahu bende zyxel p660w-t1 v2 modem var ve mtu ayarını bi türlü bulamadım var mı kullanan veya nasıl yapıldığını bilen?

bende p660n-tıa var ben buldum eğer arayüzler aynıysa yazdığım yerdedir modeme girdikten sonra sırasıyla ağ-geniş alan ağı-en altta gelişmiş kurulum var oraya tıklayın MTU değerini girin ben 392 değerini girdim ama bi deişiklik olmadı benim modeme göre zyxel p660n e göre bir değer varsa paylaşırsanız sevinirim

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
MTU degisince etkilemiyo bende . mtu birim boyut oluyo degisince dsl nasil hizlaniyo anlamis degilim zaten :p
tabi benimki netlimitsiz degil .

KemalALKIN

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar hız oranı güzel olan torrentları indirirken genel sayı olarak 392 rakamlı mtu değeri max değer sağlanıyor 20 gb dan fazla veri indirdim siz düşünürken :D. Uyarım olsun ayın son günü pek indirme yapmayın öteki aya yazar :D.

Reaksiyon puanı
2,146
Arkadaşlar hız oranı güzel olan torrentları indirirken genel sayı olarak 392 rakamlı mtu değeri max değer sağlanıyor 20 gb dan fazla veri indirdim siz düşünürken :D. Uyarım olsun ayın son günü pek indirme yapmayın öteki aya yazar :D.

00.00'dan önce modemi kapatırlarsa birşey olmaz :)

ebubekir53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konuyu açan arkadaşa çok teşekkürler. benim modemim tp-link td- w8101g mtu değerini 392'ye düşüremesem de 1492 olarak aynısını kaydedince torrent hızım s: 1.2 mb oldu. Gerçekten çok iyi oldu... :)

ragnoro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zoom marka modemde bulan varmı mtu kısmını

lamvir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler ben de dediğiniz gibi yaptım fakat modeme reset attığımda internetim kesildi yardımcı olur musunuz

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
reset derken fabrika ayar düğmesimi ?

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
yada şöyle diyim,google a girmez ama diğer çoğu siteye girer,yandex mesela açılıyor hep