Adalet?

Bu konuyu okuyanlar

kyx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar ben 14 yaşındayım babam yurtdışında çalısıyor onu genelde yılda 1 ay göruyorum bazen daha fazla kalır ama neyse benim anlamadığım bir durum var babam yaklaşık 27 yıldır orada çalısıyor (daha ben dogmadan) allaha şukur kendi duzenini kurdu babam kimseden asla borç almaz ama borç verir fazlasıyla şu an başkalarına verdigi 100 120 bin riyal var yani 220 bin tl civarı ve biz 6 yıldır tüm yazları evde geçirdik tatile gitmedik mesela s halamın kocasına 40 bin riyal verdi neden mi eniştem 3 kez ev değiştirdi hepsi de güzdl evler ve enistem parayi tamamlamak icin tefecilerden borc almis biz onlara gidince enistem 1 kez bile orada olmazdi ama bir ara bizi surekli cagirmaya basladi isinden izin falan alıp tefeciler onlari agir tehdit etmis odeyememis diye babamdan istedi babam 10 k riyal verdi ilk sefer sonra bir ara yine borcu oldu tefecilere bu sefer 30 bin riyal istedi babam verdi biz onlar yuzunden tatile gidemedik kalan para anca ilçe içi gezmelere yetti z halam ve kocası hep babama der allah için elbise al çocuklara allah için laptop al televizyonumuz kötü yenisini almamiza yardim et babamda hiç kırmaz onları babam çok iyi kalpli ama diğer çocuklar ben ve kardeslerimden daha mı önemli? M amcam ın 2 cocugu var illa lüks giyerler babam her gelisinde onlara nike adidas getirir ama benim ayakkabım ne? kinetix benim telefon ne samsung galaxy grand prime(sonradan para biriktirerek telefon alacam az kaldı) onların telefonu ne birininki iphone 7 birininki s10 plus o telefonları babam vermedi ama amcam hep borç ister o paralardan da almistir onlari( bu arada 4 amca 6 halam var siz dusunun hepsini yazamayacagim) benim giysilerim ya lcw den ya çarşı pazardan ama z halam istedi mi hm den alıyor babam f teyzemin kocası araba almak istiyordu kendi yaklasik 80 bin koydu babam 25 bin civarı verdi bizim araba 60 000 tl anlayamiyorum babamın iyi niyetinu suistimal ediyorlar ben babamın borç vermesine değil bizden kısmasına SİNİR oluyorum burada adaletsizlik yokmu bu arada benim laptopum yok aslinda var ama fişle calisiyor 9 senelik dell inspiron var.
Ben babamın beni ssevdiğini biliyorum peki sizce bu durumu babama izah etmelimiyim eğer o fırsatci insanlar habire borç istemese:
1babam daha sık gelir daha çok vakit geciriz
2tatile gidebiliriz
3Çok daha iyi esyalarım olur
4ben hep babamla araba surmek isterim hani bilirsiniz 11 12 yaslarinda baba hafiften araba surmeyi ogretir
Sizce ben bencil miyim? Ara sıra babam böyle diyor lütfen dalga geçmeden küfür etmeden goruslerinizi yaziniz (bunları gercekten uydurmadım)

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bence burada bencillik yok, baban bazı detayları atlıyor olabilir veya olayları bize yeteri kadar anlatamamış da olabilirsin. En doğrusu babanla görüşüp onun görüşlerini almak, yani burada söylediklerine göre siz arkaplanda kalıyorsunuz tıpkı bu şekilde babana da anlatırsan problemin çözüleceğini düşünüyorum.

• Beğen
Reactions: kyx

kyx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bence burada bencillik yok, baban bazı detayları atlıyor olabilir veya olayları bize yeteri kadar anlatamamış da olabilirsin. En doğrusu babanla görüşüp onun görüşlerini almak, yani burada söylediklerine göre siz arkaplanda kalıyorsunuz tıpkı bu şekilde babana da anlatırsan problemin çözüleceğini düşünüyorum.
Umarım

kyx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bence söyleyebilirsin eğer dediğin gibiyse sömürmek denir bana kalırsaeğer bir çocuğun elinde s10 plus varsa ve ebevenyleri borç yardım felan istiyorsa pes doğrusu
18 yasinda o ve çok sorumsuz biri daha once s8 vardi onu kirdi s10 plusunda ekranunu catlatti ve zaten telefon almak icin borc istiyor

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Sözümü yanlış anlama Ailesini seven ailesinide gittiği yere götürür ailesini gözünün önünde bulundurur.
Yılda 1 ay kendi aileni görmek büyüyünce anlarsın ne demektir

İlk Senin babanda sıkıntı var.

kyx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sözümü yanlış anlama Ailesini seven ailesinide gittiği yere götürür ailesini gözünün önünde bulundurur.
Yılda 1 ay kendi aileni görmek büyüyünce anlarsın ne demektir

İlk Senin babanda sıkıntı var.
Bizi seviyor bundan eminim bizi daha once arabistana aldı hatta kendi istegimle babamın yaninda calistim ama oradaki evde işçileri ile beraber kalıyor ilk bir gün biz yaninda kaldik sonra hep beraber pansiyona geçtik babam zaten koronanın basindan beri gelmeye calisiyor kefil izin vermedi ilk isciler gitsin dedi babamda zor durumda kaldı kefil yuzunden is yeri kapandi ama babam hâlâ orada kalmak zorunda kaldı bide restoran onun oldugu icin sadece ramazan ayinda geliyor restoranı satmak istemiyor

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Kardeşler evlenene kadar kardeştir. Evlendikten sonra herkes kendi yoluna bakıyor. Kalleşleşiyor.
Aksini iddia eden ailedeki kalleşlerden biridir.
Çevreni iyi incele her yetiskin ya kardesine kazik atiyor yada kazik yiyor. Bu bahsettigim cok buyuk ihtimal yasaniyor her ailede.

kyx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kardeşler evlenene kadar kardeştir. Evlendikten sonra herkes kendi yoluna bakıyor. Kalleşleşiyor.
Aksini iddia eden ailedeki kalleşlerden biridir.
Çevreni iyi incele her yetiskin ya kardesine kazik atiyor yada kazik yiyor.
Dogru soyledin

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Bizi seviyor bundan eminim bizi daha once arabistana aldı hatta kendi istegimle babamın yaninda calistim ama oradaki evde işçileri ile beraber kalıyor ilk bir gün biz yaninda kaldik sonra hep beraber pansiyona geçtik babam zaten koronanın basindan beri gelmeye calisiyor kefil izin vermedi ilk isciler gitsin dedi babamda zor durumda kaldı kefil yuzunden is yeri kapandi ama babam hâlâ orada kalmak zorunda kaldı bide restoran onun oldugu icin sadece ramazan ayinda geliyor restoranı satmak istemiyor
Baban çok para kazanıyor ama işçilerle birlikte mi kalıyor? Olur mu böyle yaşantı?
Adam kendine özel bir ev tutamıyor mu?

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
Aynısı benim babam.Babam kendi düğününü kendi yapmış.Amcalarım biz o kadar sana düğün yaptık diye para almışlar.Babam düğünde taktıklarının bile parasını vermiş.Hala paa veriyor babam onlara.

• Beğen

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Aynısı benim babam.Babam kendi düğününü kendi yapmış.Amcalarım biz o kadar sana düğün yaptık diye para almışlar.Babam düğünde taktıklarının bile parasını vermiş.Hala paa veriyor babam onlara.
Abi git babanı kurtar onların ellerinden. Hala mı para veriyor? ? ? ?

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Okurken sinir krizi geçirdim. Telefonlarını al kır diyeceğim de yine babanın cebinden çıkacak .

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
Ya gizli gizli yapıyor.Yapma diyoruz.Zaten hayatımız zor dahada zorlaştırıyor.Babamın onlara verdiği parayla Bi Audi alırdık hem de so n model.

Mehmet.habil

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Bu devirde önce aile gelir bizde akrabalardan birşey görmedik işlerini görürsen sizden kralı yok bi ters düş ozaman senden kötüsü yok

• Beğen

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Dahada, Babası ailesi olupta parayı diğerlerine yediren varmı acaba?

Bizim işyerinde biri var. Ama ölmüş babası malesef. Adam amcalarıyla düşman olmuş yüzünü görmeye bile tenezzül etmiyor.

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
Amcanlara ve çocuklarına köpek gibi davran.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@_Zaur_ Laf sokma ve eziyet konusunda seni çalıştırsın.

Bu konuda bizden fazlasını biliyor.

kyx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Baban çok para kazanıyor ama işçilerle birlikte mi kalıyor? Olur mu böyle yaşantı?
Adam kendine özel bir ev tutamıyor mu?
Iyi kazaniyor ama çok fazla değil işçiler zaten arkadaşları ve biri de dayım

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Iyi kazaniyor ama çok fazla değil işçiler zaten arkadaşları ve biri de dayım
Abi sen değil senin Annen hareket etmeli ilk önce.

Annen desin artık çocuğumuz büyüyor babasını görmeye çok ihtiyacı var. Seninle birlikte yaşamak istiyoruz orda filan.....

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
Bende yılda 45 gün görüyorum.Onun 8 10 günü yollarda geçiyor.Benim babam Şırnakta memur.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bende yılda 45 gün görüyorum.Onun 8 10 günü yollarda geçiyor.Benim babam Şırnakta memur.
Seninki zorunluluktan. Baban tayin bekliyordur. Özel sektör değil sonuçta. Dua et memurluğunun ilk 5 yılında değil yoksa 15 gün görürdün ?

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
Zorunlu görev en az 15 yıldır çalışıyor.Biz batıdayız.Babam geçici görev ile gidiyor.Batıda kalamıyor.Hep geçici görev geliyor.Bir daha yok.Göremiyoruz.

kyx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Abi sen değil senin Annen hareket etmeli ilk önce.

Annen desin artık çocuğumuz büyüyor babasını görmeye çok ihtiyacı var. Seninle birlikte yaşamak istiyoruz orda filan.....
Annem bunu hep dile getirir babam yeni bir kefille anlaştı eski kefil kefaleti yeni birine verdi adam babam a 6 ay gelmesi için izin verdi çok mutluyum

Bosanmadiklarina emin miyiz ? Bosanan ailelerin cocuklari bile velayeti olmayani yilda toplam 104 gun gorebiliyor sen 30
Allah korusun ?