Acil XP yardım !

Bu konuyu okuyanlar

srtc91

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba.
Az önce bilgisayarımın anakartı ve işlemcisi değişti.Anakart değişince işletim sistemi de yeniden kurulmak zorunda kalındı.Eski XP'nin üzerine kurmadık, D'ye yeni XP kurduk.C'deki XP 'deki masaüstümdeki dosyaları nasıl kuratabilirim ? C:\Documents And Settings' e girip ,benim kullanıcı adımın olduğu yere girince uyarı veriyor (ulaşılamıyor).Bu dosyaları nasıl kurtarabiliriz ? Eski XP'deki kullanıcılar şifreli idi.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Çalışan cd pardus ile alabilirsin. Hemen indir pardus'u. CD'ye çek. Bilgisayar açılırken tak o cd'yi pardus açılınca rahat rahat alırsın ;)

Javelin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer kuruduğun XP pro ise belgelerini açmak istediğin kullanıcı adının olduğu klasörü sağ tıkla özellikler, güvenli sekmesinde aşağıda gelişmiş var, gelişmiş içerisinde sahiplik sekmesini göreceksin. Oraya yeni oluşturduğun XP deki kullanıcı adını ekle, eklediğin ismi seç, bu seçme ekranının altındaki kutucuğu (alt klasörler ve objelerdeki sahipliği değiştir gibi bir şey olması lazım) doldur, uygula. Bir süre işlem devam edecek ve sahiplik eski kullanıcıdıdan yeni yazılan kullanıcıya geçecek. İşlem sona erdiğinde klasörlere erişebilmen gerekir.

J3uLuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Pardon.. Pesımıst; ßu PardusLa Diğer Sisteme nasıL gırıLır? ßı Newi €rd Commander Görevimi Görüyor Ne'dir? ßiraz AçıkLarmısın? oLmazsa Yenı konuda açaßıLırız ;)

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
  Muhtemelen anakart değişmezden c: kurmuş oldugun işletim siteminde kullanıcıya şifre koyarken kullanıcı bilgileri korunsunmu cevabına evet demişsin dir. tek yapman gereken c: sürücüsüne windows onarman onardıktan sonrada verileri alıp yeniden windows kurban yada diğer anakartı takıp verileri alıp anakartı değişmek kolaygelsin...

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
J3uLuT dedi ki:
Pardon.. Pesımıst; ßu PardusLa Diğer Sisteme nasıL gırıLır? ßı Newi €rd Commander Görevimi Görüyor Ne'dir? ßiraz AçıkLarmısın? oLmazsa Yenı konuda açaßıLırız ;)

Harddiskte bulunan tüm dosya ve klasörlere girebilirsin diyorum. şifreli olsa da olmasa da ;)

J3uLuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
pesimist dedi ki:
J3uLuT dedi ki:

Harddiskte bulunan tüm dosya ve klasörlere girebilirsin diyorum. şifreli olsa da olmasa da ;)

Benim Acilen Linux u Öğrenmem Gerekiyor :-[

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Eğer önceki sisteminde dosya sistemin NTFS idiyse ve "Veri güvenliği için verileri şifrele" seçeneği seçmiş idiysen, o zaman dosyalarını kurtarsan bile açamazsın. Örneğin exe dosyalarında "Bu geçerli bir Windows programı değil" hatasını alırsın. Bunları kurtarmanın yolu yıllardır internette tartışılıyor ve bazı yöntemler anlatılıyor, ancak şimdiye kadar hiç biri bir işe yaramadı.

Eğer veriler şifreli değildilerse, o zaman diğer windows'u kurarken bununla ilgili uyarıları okumuş olman gerekirdi. Çünkü diğer windows seni bu konuda uyarıyor, verilerin kaybolabilir veya ulaşamayabilirsin diye.
Ancak sen yeni sistemi D'ye kurmuşsun, dolayısıyla C'deki diğer dosyalara ulaşmada bu denli problem yaşamamalısın. Yalnız bize "uyarı veriyor" dediğin uyarıyı söylemezsen sana yardımcı olamayız. Ayrıca "eski XP'de kullanıcılar şifreliydi" demekten kastın nedir? Sadece kullanıcı hesaplarının parolaları mı vardı yoksa dosya sistemi mi şifreliydi? (Yukarıda söylediğim şey)
Yine ayrıca, XP kurulu bir sisteme başka bir XP kurarsan o sistemde önceden kurulu olan XP ölmez ki! Yani eski XP'yi başlangıçta yine seçebilmen gerekiyor! Eğer bir sorun vardıysa veya kurulum sırasında bir yanlışlık yaptıysan vs, bu biglileri de bize vermen gerekiyor.
Eğer diğer sistemi açamıyorsan ve dosya sistemin de şifreli değildiyse, o zaman çok yüksek bir ihtimalle ve bir linux live cd'si ile verilerini bir CD'ye ya da taşınabilir başka bir aygıta aktararak kurtarabilirsin.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Elmacık biz çoktan yardımcı olduk arkadaşa. Dediklerinin hepsi yanlış. Yanlış bilgilendirme insanları.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu kadar kaba olman gerekmez ki arkadaşım :)
Ayrıca "hepsi yanlış" diyebilmen için hepsini açıklaman gerekir.
Eğer yanlış biliyorsam, sen açıkladığında ben de öğrenmiş olurum ve sen de bir kişiye daha yardımcı olmuş olursun. ;)
Ancak arkadaş da sorunun çözüldüğüne dair hiç bir şey yazmamış.
(Not: Ayrıca bir dosya kurtarmak için her zaman kocaman bir CD indirip onunla uğraşmak gerekmez. Not2: Benim söylediklerimin hepsi yanlış ise "bir live cd ile alabilirsin" diye seninle aynı görüşü öne sürdüğüm şey de yanlış olmalı :) )

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Eğer diğer sistemi açamıyorsan ve dosya sistemin de şifreli değildiyse, o zaman çok yüksek bir ihtimalle ve bir linux live cd'si ile verilerini bir CD'ye ya da taşınabilir başka bir aygıta aktararak kurtarabilirsin.

Ben de diyorum ki şifreli olsa da farketmez.. Yani yanlış dediğin..

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Öncelikle eğer anlatmak istediğin doğruysa, bu konuda ben de bilgileneceğim için çok memnun olurum. Yalnız bir "yönetici"ye bu tavırlar kesinlikle yakışmıyor.
İkinci olarak; NTFS bölümlendirilmiş ve veri güvenliği açısından (windows tarafından) şifrelenmiş dosyaları daha önce Pardus ile kurtarmayı denedin mi? Eminim ki hayır. Ben daha önce Pardus ile değil başka yazılımlar ile denedim ancak sonuç hüsran oldu. O yüzden de yukarıdaki ifademde "olasılık" belirten cümleler kullandım. Yani ben kendi deneyimlerimi ve yüzlerce internet/bilgisayar kullanıcısının deneyimini paylaştım. İnternette "NTFS Şifrelenmiş dosyaların kurtarılması" ile ilgili araştırma yaparsan hatta yüzlerce değil binlerce kişinin aynı dertten mağdur olduğunu ve sorunlarına çözümler aradığını ama çözümlerin bir işe yaramadığını müşahade edersin. Benim bu konudaki ilk mesajım senin düşündüğün şekilde "tek bir olasılık" üzerine yazılmadı, dolayısıyla tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak arkadaşa ona göre yol göstermeye çalıştım. Ancak sen bir yönetici olarak kendin denemediğin bir şeyi çok emin bir şekilde arkadaşa dikte ettiğin için şimdi kocaman bir CD'yi bilgisayarına indirmek, sonra onu boş bir CD'ye yazmak ve hayatında hiç yapmamış olduğu bir şeyi yaparak ne yaptığını bilmeden dosyalarını kurtarmaya çalışmak gibi çok zaman alacak ve stresli bir sürü işi boşuna yapmasına neden olabilirsin. Soruda "şifre"den maksatın ne olduğu belirtilmediği için ben olası tüm durumları değerlendirmeye çalışarak ihtimaller çerçevesinde bir mesaj yazmıştım. Ancak sanırım sen bir kısmını okudun ve "hepsi yanlış" gibi tam olarak "delilsiz" bir idda attın ortaya.
Dediğim gibi, eğer ben bir şeyi yanlış biliyorsam mutlaka doğrusu öğrenmek isterim, bu tevazudan veya sözde başkasının fikirlerine saygı göstermeye çalışmaktan değil; gerçekten. Gerçekten yanlış bildiğim şeyin doğrusunu öğrenmek isterim.
Bildiğim güzel bir söz der ki; "eğer sözünüzde doğru iseniz, delillerinizi getirin"
Ben delil olarak benimle birlikte yüzlerce kişinin deneyimini paylaştım. Senin delilin nedir?

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
eminimki hayır dediğin yerden itibaren okumayı kestim.. evet denedim, denedim ve söyledim. senin gibi varsayım yapmadım, yapmam..

kolay gelsin.. ttavrımda bir sorun yok.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
:)

Tavrımda bir sorun yok. NOKTA! :)

Arkadaşım, "NTFS bölümlendirilmiş ve veri güvenliği açısından şifrelenmiş" ifadesi terimsel olarak ne anlama geliyor ve "denedim" dediğin şey tam olarak nedir? Bunları bana tam olarak açıklayabilirsen ben de bilmediğim şeyi öğrenmiş olurum.

[size=8pt]Tavrında sorun olmasaydı okumayı kesmezdin, sonuna kadar okurdun. O zaman "varsayım"ın ne olduğunu ve kimin tarafından yapıldığını da anlardın.[/size]

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
sen eminsin ya denemediğimden, niye uğraşayım ki okumak için :) Neyse, bana ve sana iyi geceler dostum ;)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
İyi geceler ;)
Delil getiremedin kestirip attın ama olsun,
"Yönetici"liğine veriyorum :)

[size=8pt]Not: Ben denemedin demedim denediğin neydi dedim ;)[/size]

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Pesimist, sanırım Elmacik'ten bir özür dilemen gerekiyor.

Arkadaşımızın anlattıkları yanlış değil. Yanlış olsa bile bu şekilde bir mesajı hak etmiyor.

Kişilere yardımcı olmak isteyen kullanıcılarımızı kırabilecek, rencide edebilecek mesajlardan uzak duralım. Senin gibi bir forum yöneticisine de bu yakışır, yukarıdaki mesajlar değil.

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Merhaba,

pesimist dedi ki:
Elmacık biz çoktan yardımcı olduk arkadaşa. Dediklerinin hepsi yanlış. Yanlış bilgilendirme insanları.

Karşımızdaki insanların bilgi ve deneyim seviyelerini bilmeden ve yazdıklarını tam olarak okumadan kaba şekilde kesin hükümler veren ve nezaketten uzak cümleler kurulmamalıdır. Bu konuda sabrımızı test edecek arkadaşlar olursa, forumdaki sıfatları uygulayacağımız yaptırımda herhangi bir fark yaratmayacaktır.

Güzel günler ve muhteşem yarınlar dilerim.