Abra A7 ve Tulpar T5 İkilem?

Bu konuyu okuyanlar

6ustucN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaşlar, konuyu açıp açmamak konusunda tereddütte kalsam da kampanya sonunun yaklaşması sebebiyle içinden çıkamadığım bu ikilemde yardımlarınıza başvuracağım.

Öncelikle bütçem 4-6 bin aralığı 100-200 üstü yada altı.

Uzun araştırmalar ve karar süreçlerinden sonra MSI ve Monster arasındaki çekişmeden aklımda Monster galip çıktı. Servis ve f/p sebebiyle. Fakat bu seferde ikilemde kaldığım iki model oldu ve içinden çıkılamaz bi hal aldı durum.

Abra A7 Modelini i7'li 16 Ram'li Gtx1050'li 256 SSD PCı-4'lü 1 TB HDD'li ve 17" ekranlı haliyle 4800 civarlarına mal edeceğim.

Tulpar T5 ise i7, 16 Ram, GTX1060, 256 SSD, 1 TB HDD ve 15.6" ekranıyla 6150 civarına mal edeceğim.

Tabiki seçme şansı olsa parada ganimet olsa Tulpar.

Fakat kaldığım ikilem şu 17" ve 1400 lira civarı ucuzluğuyla Abra'yı kullanıp 4-5 sene içinde arada 32 gb ram yükseltmesiyle kullanıp komple bir değişim işlemcisiyle falan. 15.6" ve 1400 lira ek ödemeyle 64 gb'a kadar RAM yükseltme olanağıyla birlikte 1060 ekran kartının keyfini yaşamak ama yine 4-5 sene sonra tahmini olarak işlemci yetersizliğine sürüklenip komple bir değişim yaşamak zorunda kalmak.

Sizce fiyat farkını verip küçük ekran olmasına rağmen Tulpar almaya değer mi? Tulpar'ın ömrü verdiğim parayı hakedecek derecede Abra'ya göre uzun mudur? Yoksa düşündüğüm gibi ikiside en sonunda işlemci yetersizliği sebebiyle 4-5 sene sonra değişime mi mahkum?

NOT: Çok mobil kullanmıyorum laptopu. Ev içi sağdan sola dışında. İyi kullanırım çok yıpratmam. Ayrıca öyle deli gibi oyun düşkünü de değilim Fifa, PES, FM falan takılan arada değişik oyunlara yönelen daha çok Adobe Premiere, PS falan kullanacak nette takılacağını düşünen bi bireyim.

faruknane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kardeş t5 v13.1 5000tl direk al bence. Eğer ince pc istemiyorsan ki istemiyorsun çünkü ikisi de monster. O zaman direk t5 v13.1 al 5000tl gtx1060.
istersen hdd de ekleyebilirsin özelleştirme yaparak.

Tulpar T5 V13.1 15.6" Gaming Laptop

6ustucN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran küçük, ekran kartı büyük. +1400 lira fark hocam. Uzun vadeli düşünüyorum. Sanki ikiside 4-5 sene sonra yenisi alınmaya muhtaç gibi geliyor.

Deli gibi oyun oynayıp max. FPS alayım derdim de yok. Beni götürebildiği kadar uzun süre götürsün Ram , SSD yükseltmeleriyle.

+1400 verip 1-2 sene daha oyunları kaldırıp ekstra verim verecekse bana vereyim. Ama 4-5 sene sonra Abra'da Tulpar'da vadesini dolduracaksa gerek yok ekstra masrafa diye düşünüyorum.

Sizce verdiğim ekstra ücrete değer mi? İkisininde ömrü aynı mıdır yoksa?

faruknane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekran küçük, ekran kartı büyük. +1400 lira fark hocam. Uzun vadeli düşünüyorum. Sanki ikiside 4-5 sene sonra yenisi alınmaya muhtaç gibi geliyor.

Deli gibi oyun oynayıp max. FPS alayım derdim de yok. Beni götürebildiği kadar uzun süre götürsün Ram , SSD yükseltmeleriyle.

+1400 verip 1-2 sene daha oyunları kaldırıp ekstra verim verecekse bana vereyim. Ama 4-5 sene sonra Abra'da Tulpar'da vadesini dolduracaksa gerek yok ekstra masrafa diye düşünüyorum.

Sizce verdiğim ekstra ücrete değer mi? İkisininde ömrü aynı mıdır yoksa?
Ram veya ssd yükseltmeleri oyun veya iş performansını etkilemez. Sadece yükleme hızlarına etki eder. Bu yüzden Uzun vadeli düşünüyorsan ram veya depolamanın bilgisayarı daha uzun süre kullanılabilir yaptığı yanlış. Bilgisayarın iki türlü kullanılabilirliği vardır. Bir dış fiziksel özellikler örneğin kasa kalitesi klavye kalitesi işte sallıyorum ekran 3 yıl kullanılınca sararıyor atıyorum yani bunlarla ilgili. diğeri iste işlemci ekran kartı yeterliliği. gtx 1060 gtx1050 nin direk tam olarak iki katı performansa sahip. Oyun fps lerinde de iki kat performans veriyor. Özelliklerine bakınca da zaten 2 kat daha iyi olması gerekiyor. nvidia VR ready desteği var. gtx960m den 3 veya 4 tane si bir gtx1060 ediyor. Yani Performans açısından 4 5 sene götürür. Ama beni 7-8 yıl götürsün diyorsan öyle bir lapop yok bence :) 9000 tl ye çıkmadığın sürece. Ve 8 yıl götürsün demek iyi değil. Çünkü pc de yavaşlayacak illaki 8 yıl dile kolay :)) konuya dönücek olursak Ama şöyle bi durum var teknolojinin gelişme hızı da hep artıyor. O yüzden tam kestiremedğimiz bi durum ne kadar dayanacağı. Ama sen dert etme bence özellikleri gayet iyi. t5 v13.1 tavsiyemdir

6ustucN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğru söylüyorsunuz şu teknoloji hızıda düşünülürse artık 4-5 sene bile uzun bir süre laptop ömrü açısından.

Şahsi kanaatim ekran kartları arasındaki farkın bu denli büyük olduğunu bilmeden önce ikisininde ömrünün aynı olacağı yönündeydi.

Fakat gerçekçi düşünmek gerekirse şu şartlarda 1060 belki ama 1050 ekran kartının 4-5 sene ömrü olduğunu söylemek zor gibi. Seçimim konusunda çok önemli bilgiler verdiniz hocam.

Çok sağolun :)

faruknane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Doğru söylüyorsunuz şu teknoloji hızıda düşünülürse artık 4-5 sene bile uzun bir süre laptop ömrü açısından.

Şahsi kanaatim ekran kartları arasındaki farkın bu denli büyük olduğunu bilmeden önce ikisininde ömrünün aynı olacağı yönündeydi.

Fakat gerçekçi düşünmek gerekirse şu şartlarda 1060 belki ama 1050 ekran kartının 4-5 sene ömrü olduğunu söylemek zor gibi. Seçimim konusunda çok önemli bilgiler verdiniz hocam.

Çok sağolun :)

gtx 1050 : NVIDIA GeForce GTX 1050 (Notebook)
gtx 1060 : Mobile NVIDIA GeForce GTX 1060 (Laptop) - Benchmarks and Specs

notebookcheck sitesinden istediğin ekran kartına bakabilirsin. Bu yukarıda linkini verdiğim 2 sayfada oyun testleri var. onları karşılaştırarak farkı görebilirsin. gtx 1060 gt980m den daha iyi bir ekran kartı :)