Haber ABD Türkiye Büyükelçisi: İlaç şirketleri Türkiye’ye satışı durdurabilir!

bud

Profesör
Yasaklı
İş imkanı az , mezun sayısı çok , üniversite çok. Buda eğitimde kaliteyi düşürüyor. İlaç sanayinde özellikle rekabet aşırı fazla. İnsanlar rekabet için harcadıkları süreyi araştırmaya verseler bu sorun büyük ölçüde ortadan kalkacak. Ayrıca epey bir bölümü kapatmaları lazım. Sınırlı sayıda olmalı.

Türkiye'de bilimsel araştırma üreten, laboratuvarlarda ilaç, aşı tasarlayan kurumların sayısı çok az Avrupa ve Amerika'ya göre bu kurumların sayısı artmalı mezunlarda iş bulmalı.

• Beğen
Reactions: STB

TheChild

Profesör
Kendimden örnek verirsem şuan dezenfektan , ağrı kesici , aspirin yapabilirim. Şurup , merhem , tentürdiyot yapabilirim. Fakat ne o ham maddelere erişimim , ne onu yapabileceğim uygun cihazlara , ne yaptığımı kontrol edebilecek makinelere ne de bunları gerçekleştirebilecek bütçeye sahibim.
En basitinden bile bu ilaçları bile ithal ediyoruz. (Türkiye'de yapılanlar da var tabii)
İlaç piyasası tekel olmuş durumda neredeyse.

TheChild

Profesör
PCR diye bir makine var şuan corona virüsle birlikte adını epey duymaya başladık , makinenin detayına girmiyorum , içinde kolon adı verilen yaklaşık 30-40 cm uzunluğunda bir metal çubuk var. Fiyatı 10.000 dolar. Ve bunu almak zorundayız çünkü testlerin doğruluğu için elzem.

TheLastWarrior

Profesör
Değiştirmedim, gözüküyor mesajda. Bence en yakın sürede göz doktoruna gidebilirsin. Tarafsız medyaya bak dedim A kanalına B kanalına bak demedim.
Bi daha değiştirdiniz yani Bu kadar tutarsız olmayın kendi yazdıklarını kendin görmüon bana doktora git dion bn göz doktoruna giderim sorun yok sizde bi piskiyatriye görünün iyi forumlar

glossofobhia

Doçent
13-17 yaş aralığında hiçbir şeyden habersiz solcu olmayı havalı sanıyorsanız dünyadan bir haber yaşayıp gidersiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben X kanalı tarafsız , Y kanalı taraflı demiyorum. İstediğin yere çekip ortalığı kızıştırman anlamsız.
benim yazdığımı direk kopyala yapıştır yapsaymışsın çekinmeseydin,cevap olarak benim yazımı bana gerimi yazıyorsun ayrıca 17 yaşında olduğumuzu nereden çıkarttın ?

Bi daha değiştirdiniz yani Bu kadar tutarsız olmayın kendi yazdıklarını kendin görmüon bana doktora git dion bn göz doktoruna giderim sorun yok sizde bi piskiyatriye görünün iyi forumlar
boşver takılsın kafasına göre,solcuyum sağcıyım ayakları yaptı dedim ki anca kuru kuruya solcu sağcı muhabbetleri yapıp dünyadan bir haber yaşarsınız,bana benim yazdığımın aynısını copy paste yapıp atmış :D .

Son düzenleme:
benim yazdığımı direk kopyala yapıştır yapsaymışsın çekinmeseydin,cevap olarak benim yazımı bana gerimi yazıyorsun ayrıca 17 yaşında olduğumuzu nereden çıkarttın ?

boşver takılsın kafasına göre,solcuyum sağcıyım ayakları yaptı dedim ki anca kuru kuruya solcu sağcı muhabbetleri yapıp dünyadan bir haber yaşarsınız,bana benim yazdığımın aynısını copy paste yapıp atmış :D arkadaşın zeka yaşı yerlerde boşver takılma.
Sizin yazdığınızı yazdım saçma dediniz. Demek ki kendi yazdıklarını bile özensiz yazıyorsun