ABD iltica avukatları para için bazı gerçekleri gizliyor olabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Son birkaç yıldır Türkiye'den çeşitli ülkelere iltica edenlerin sayısı hayli fazla.

Bu insanların birçoğunun Türkiye'de baskı gördükleri falan yok aslında. Genellikle iltica etme sebepleri ekonomik yani dolarla veya avroyla maaş almak düşüncesi, bir yandan da Türkiye'deki kadar vergi (ÖTV) olmadığı için otomobil, elektronik eşya vs. fiyatlarının ucuz olması ve hatta belki de Türkiye'de hem Avrupai takılıp tek taşsız, balayısız evlenmeyi kabul etmeyen hem de gelenek, görenek deyip düğün, nişan vs. bir sürü masraf çıkaran kızlarla evlenmenin zor olması gibi sebeplerden yurt dışına kaçış söz konusu.

Ben iltica edenlere vatan haini gözüyle bakıyordum ama bir taraftan da Avrupa'ya ve ABD'ye Türklerin doluşması, gitgide oralarda Türk nüfusunun artması uzun vadede Türkiye'ye katkı sağlayabileceğinden vatan haini olmayanların da iltica yoluyla yurt dışına gitmeyi düşünmeleri söz konusu olabilir. Adamlar Türkiye'ye ajan sokuyor yahut bazı stratejik noktalara birilerini yerleştiriyorsa biz de onlara sokabiliriz ve yerleştirebiliriz.

Neyse başlıktaki konuya gelirsek bir süredir yurt dışına ilticanın nedenleri, nasılları üzerine videolara bakıyorum ve yazılanları okuyorum. ABD'de büro açmış olan bazı Türk iltica avukatlarının söyledikleri genelde şu oluyor: ABD'ye iltica etmek için fiziksel olarak ABD'de bulunmanız gerekir. Hatta bazı sosyal mecralarda mesela ABD'de yaşayan Türklerin bulunduğu gruplarda Türkiye'deyken ABD'ye iltica edebilir miyim şeklinde soru soranlara gelen cevap da ABD'ye gelmeden iltica edemezsin, öyle olsaydı Türkiye'nin yarısı iltica ederdi vb. şekilde olabiliyor.

Eee, ABD vize vermiyor, turist olarak bile gidemiyorsunuz, nasıl iltica edeceksiniz? Bu kez Meksika sınırından ABD'ye kaçak gitmek için bir sürü masraf (ki adam o kadar masraf ettikten sonra biraz zorlasa belki yatırımcı vizesi alır zaten) ve kamp + mahkeme süreci ile uğraşanlar olabiliyor.

Bahsi geçen iltica avukatlarının verdiği bilgi ASYLUM başvurusu adı verilen iltica şekliyle alakalı görünüyor. ABD'ye gelirseniz size o zaman yardımcı olabiliriz gibi ifadeler kullanıyorlar (yani müşterileri olursanız paranızı alacaklar). Halbuki fiziksel olarak ABD'de bulunmadan sığınma talep edilebilen REFUGEE başvurusu adı verilen bir iltica şekli daha mevcut.

Bakın ABD'nin konuyla ilgili resmî sitesi USCIS'te ne yazıyor:
Under United States law, a refugee is someone who:
  • Is located outside of the United States
  • Is of special humanitarian concern to the United States
  • Demonstrates that they were persecuted or fear persecution due to race, religion, nationality, political opinion, or membership in a particular social group
  • Is not firmly resettled in another country
  • Is admissible to the United States
Türkçe meali özetle ABD yasalarına göre REFUGEE ABD dışında bulunan, ırk, din, milliyet, siyasi görüş veya belirli bir sosyal gruba mensubiyet sebebiyle zulüm gördüğünü veya zulümden korktuğunu gösteren kimsedir.

Hatta bakın USCIS'te ne yazıyor:
Coming to the United States

If you are approved as a refugee, you will receive a medical exam, a cultural orientation, help with your travel plans, and a loan for your travel to the United States. After you arrive, you will be eligible for medical and cash assistance.

Meali "Mülteci olarak onaylanırsanız, bir tıbbi muayene, kültürel bir oryantasyon, seyahat planlarınız için yardım ve Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahatiniz için bir kredi alacaksınız. Geldikten sonra, tıbbi yardım ve nakit yardımı almaya hak kazanacaksınız."

Yani yol parasını da Birleşik Devletler'den alabiliyorsunuz gibi görünüyor.

Bu konuyu araştırın millet. Atalarımız Viyana kapılarına dayanmış, imkân varsa siz de New York kapılarına yüklenin.

Son düzenleme:

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Hocam sizce TİP'e üyelik başvurusunda bulunmalı mıyım bu sebepten dolayı?