700 Yıldır Çürümeyen Cesedin Sırrı

?Handsome?

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Mumyalanmadığı halde 700 yıldır bozulmadan duruyor.
17 Temmuz 2008 / 14:16

121040.jpg

Mumyalanmadığı halde 700 yıldır camekanlı sandukada bozulmadan duruyoran naaşın sırrını çözmek için bilim adamları harekete geçti

ELAZIĞ’ın Harput Mahallesi'ndeki Arap Baba türbesi içersinde bulunan ve mumyalanmadığı halde yaklaşık 700 yıldır bozulmayan ceset, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün izni ile bilim adamları tarafından türbeden alınarak incelenmek üzere Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Mumyalanmadığı halde bu kadar uzun süre bozulmadan duran naaşın sırrının çözülmeye çalışılacağı belirtildi.
Elazığ’ın Harput Mahallesi'nde bulunan Arap Baba türbesine Vakıflar Genel Müdürlüğünün izni ile dün gelen bilim adamları, türbede bulunan ve yaklaşık 700 yıllık olduğu tahmin edilen Arap Baba’nın sanduka içerisindeki naaşını alarak Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. 700 yıl geçmesine rağmen mumyalanmadığı halde bozulmadan duran naaşın sırının yapılan incelemelerde ortaya çıkarılmaya çalışılacağı belirtildi. Üniversitede yapılacak olan çalışmalarda, Arap Baba’nın kesin yaşının da tespit edileceği belirtildi.
Elazığ’ın Harput Mahallesi'nde bulunan Arap Baba Türbesi'ndeki Arap Baba'nın naaşı, yıllardır ziyaretçilere açık tutuluyordu. Türbenin içinde cam bir bölmede sergilenen naaşın başında bir görevli duruyor. Yeşil örtü ile üzeri kapalı olan naaşı görmek isteyenler örtüyü kaldırarak bozulmadan duran naaşı görebiliyordu. Naaşın kafa kısmı ise gövdeden kesilmiş olarak yanında duruyordu.

VALİ: GÖMÜLMESİNDEN YANAYIM
Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Vakıflar Genel Müdürlüğünden gelen bir ekibin naaşta bozulma olup olmadığını incelemek için naaşı türbeden alıp Hastaneye götürdüklerini doğrulayarak, “Bir ara naaştan bir koku geldiği yönünde şikayetler oldu. Bunun üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü inceleme yapmak için böyle bir yola başvurmuş olabilir. İncelemeden sonra naaşı yerine bırakacaklar” dedi. Naaşın bundan sonra açık olarak sergilenip sergilenemeyeceği yönündeki bir soruya ise Vali Muşmal, “Benim fikrim naaşın diğer cesetler gibi toprağa gömülmesinden yana. Müftü Bey de böyle olmasını uygun gördü. Ancak buna bilim adamları karar verir” diye konuştu.

ARAP BABA KİMDİR?
Bazı kaynaklara göre Arap baba Harput velilerinden. Gerçek adı Yusuf olup, babasının adı Arabşah’tır. Hayatı hakkında fazla bir bilgi yoktur. Doğum tarihi ve yeri belli değildir. On üçüncü asırda yaşadığı rivayet edilen Arap Baba, Harput’un fethi için gelen Selçuklu kumandanlarından olup, aynı zamanda büyük bir velidir.
İslamiyeti yaymak için bazan kılıç kullanan Arab Baba çoğu zaman insanlara doğru yolu göstermek için vaaz ve nasihatlerde bulundu. Sık sık, “Kılıçla geldim kalemle gideceğim” dediği belirtiliyor. Vefat tarihi belli değildir. Arab Baba’nın türbesi 1279 tarihinde yapılmıştır. Türbenin alt katında kabir odası, üst katında ise ziyaret edilen sanduka vardır. Arab Baba’nın kabrinin bir özelliği de naaşının herkes tarafından görülebilecek şekilde açıkta olmasıdır. Türbe içinde üzeri yeşil kumaşla örtülü camdan bir sanduka içerisinde bulunan Arap Baba, çürümemiş cesedi ve kesik başı ile büyük bir ilgi toplamaktadır. Çürümemiş cesedi görmek isteyen ziyaretçilere, sandukanın örtüsü açılarak gösterilmektedir.

ARAP BABA EFSANESİ
Yaygın inanışa göre, çok eski yıllarda Harput’ta büyük bir kuraklık başlamış, yağmurlar yağmaz, otlar yeşermez olmuş. İnsanların yağmur duasına çıkmaları, yalvarıp yakarmaları fayda etmemiş.
Bir gece Harput’ta Arap Baba türbesine yakın evlerden birinde oturan Selvi adlı yaşlı bir kadın rüyasında, Arap Baba’nın türbedeki naaşının başını kesip bir dereye atarsa yağmur yağacağını görmüş. Komşularına anlattığı rüyası bütün Harput’a yayılmış. Günler geçmiş Harput’a bir damla yağmur düşmemiş. Kıtlık kapıda. Çaresiz kalan insanlar Selvi Nine’yi Arap Baba'nın başını kesme konusunda ikna etmeye çabalamış. Ancak yaşlı kadın buna cesaret edemeyince, bir gece evinin etrafında toplanıp evi taşlamaya başlamışlar. Ertesi sabah yaşlı kadın çaresiz, yüreğindeki korkuları bastırmaya çalışarak, Arap Baba’nın türbesine gitmiş ve cesedin başını keserek dereye atmış. Bunun üzerine yağmurlar haşlamış başlamasına ama kıtlıktan daha büyük bir felaket yaşanmış. Seller coşmuş, dereler taşmış. Yağmurlar bir rahmet olmaktan çıkmış, felakete dönüşmüş. Yine bir gece Selvi Nine rüyasında bu defa Arap Baba’yı görmüş. Arap Baba, “Eğer başımı attığın yerden alıp yerine koymaz isen yağmurlar dinmez, senin de halin haraptır” diye öfkeyle bağırmış. Yaşlı kadın, sabah korkuyla uyanıp dereye indiğiunde, kesik başın dere kenarında durduğunu görmüş, hemen alıp getirip sandukada yerine koymuş. Ardından yağmurlar dinmiş ve her şey eski haline dönmüş. :eek:

http://http://www.ensonhaber.com/Yasam/140785/700-yildir-curumeyen-cesedin-SIRRI.html

Muzurr

Profesör
Reaksiyon puanı
4
üf diken diken oldum efsaneyi okuyunca...Aceba bulabilirlermi ki ...Sağol Handsome...

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Adamı oyuncağa çevirmişler biri kafasını kesmis biri ırmağa atmış olmadı ırmaktan bulmuşlar tekrar tabuta koymuşlar bu nedir Arab baba ya yapılırmı bubırakın adamın yakasını .....

hellish

Profesör
Reaksiyon puanı
0
gerçekten çok ilginç çok şaşırdım ama en çokda ceseti görmek isterdim

Tartarus

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Bİraz araştırdım, cesedi gerçekten gördüğünü iddaa edenler bile cesedin tamamen bozulmamaş olduğunu söylemiyorlar. Göğüs kısmı dışında oldukça çürümüş olduğunu ve sıcaklarda -afedersiniz- leş kokusu yayıldığını söyleyenler var. Anlaılan Arap Baba tam bir şehir efsanesi... Cesedin fotoğrafını bulamamının nedeni de anlatılanlara göre doğrudan cesedin görüntülenememesiymiş, negatifler ya yanıyormuş ya da makine bozuluyormuş.

Meraklı bir grup da cesed acaba hareket ediyor mu diye sabit bir kamera koymuşlar ama kamera sabaha kadar 'sakız gibi erimiş' .

Bu haberin çok değişik versiyonları mevcut. Bazı yerlerde cesedin bir camekanda saklandığı ve zaten kimseye gösterilmediği söyleniyor. Kimilerine göre belediye başkanı cesedi müzeye taşıtmak istemiş, yapmışta ama cesed sabah tekrar yerine dönmüş!

Uzaktan, kulağa saçmalık gibi geliyor ve neredeyse her gün şarlatan bir medyayla uğraşmak olan bir millet bu konuda oldukça haklı.

Kendi adıma bu haberi inandırıcı bulmuyorum. Çünkü bu haber iki de bir hortluyormuş gibi görünüyor. Bir çok forumda 2003 - 2005 - ve son olarak şimdiki zamanda gündeme gelmiş gibi görünüyor.

Cesedi kendim görmemiş olduğumdan daha çok yorum yapmak ya da konuşmak taraftarı değilim.

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Gidip görmem lazım.

Muzurr gidip röportaj yapsana bi anlayalım olayın iç yüzünü :D

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bİraz araştırdım, cesedi gerçekten gördüğünü iddaa edenler bile cesedin tamamen bozulmamaş olduğunu söylemiyorlar. Göğüs kısmı dışında oldukça çürümüş olduğunu ve sıcaklarda -afedersiniz- leş kokusu yayıldığını söyleyenler var. Anlaılan Arap Baba tam bir şehir efsanesi... Cesedin fotoğrafını bulamamının nedeni de anlatılanlara göre doğrudan cesedin görüntülenememesiymiş, negatifler ya yanıyormuş ya da makine bozuluyormuş.

Meraklı bir grup da cesed acaba hareket ediyor mu diye sabit bir kamera koymuşlar ama kamera sabaha kadar 'sakız gibi erimiş' .

Bu haberin çok değişik versiyonları mevcut. Bazı yerlerde cesedin bir camekanda saklandığı ve zaten kimseye gösterilmediği söyleniyor. Kimilerine göre belediye başkanı cesedi müzeye taşıtmak istemiş, yapmışta ama cesed sabah tekrar yerine dönmüş!

Uzaktan, kulağa saçmalık gibi geliyor ve neredeyse her gün şarlatan bir medyayla uğraşmak olan bir millet bu konuda oldukça haklı.

Kendi adıma bu haberi inandırıcı bulmuyorum. Çünkü bu haber iki de bir hortluyormuş gibi görünüyor. Bir çok forumda 2003 - 2005 - ve son olarak şimdiki zamanda gündeme gelmiş gibi görünüyor.

Cesedi kendim görmemiş olduğumdan daha çok yorum yapmak ya da konuşmak taraftarı değilim.

tanımlara göre arap baba bir zombi :eek:

Tartarus

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Zombi de değildir heralde yaf :D Belki de gerçektir.. Anısına saygısızlık yapmayalım.

Muzur'un Arap Baba ile Röportajı:

- Nasılsınız Arap Baba?
- ...
-Arab Baba?
- ...
-Ama cevap vermesseniz biyere varamayacağız...
- ...
-Gerçek adınız nedir?
- ...
-Anladım, paylaşma taraftarı değilsiniz. Olsun, rumuzunuz da oldukça ürkütücü zaten.
- ...
-Keşke bi resim verseydiniz. Sizi merak ediyorlar.
- ...
-Aaa.. Evet, teşekkür ederim.

(Muzurrun iç dialoğu: Napıyorum ben yaa?)

:D

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

"Allah yolunda öldürülenlere (şehitlere) ölüler demeyin. Bilâkis onlar diridirler, fakat siz onu anlayamazsınız."

Bakara, 154.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Bugün tv de izledim cesed mumyalanmış o yüzden çürümüyomuş haberini bulamadım nette:sad:

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Evet bu da Allah'ın izniyle fakat insanlar yine yanlış anladı.

Arap baba türbesi her yıl binlerce
kişinin akınına uğruyor.
Ziyaretçiler burada edilen
duaların kabul olacağına inanıyor.

Bu olmamış

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Muzur: Evet sayın SDN ahalisi, Arap Baba'nın yanındayız. Kendisi bildiğiniz üzere 700 yıldır kokmasıyla.. ee şey, bozulmamasıyla tanınıyor. Sayın mefta, bunca yıl kendinizi bozmamayı nasıl başardınız?
...
Muzur: Eee, evet. Kendisi konuşmuyor ama kokudan anladığımız kadarıyla burada pek istenmiyoruz. Arap Baba'ya hoşçakal derken, yanımızda getirdiğimiz Hacı Şakir sabunlarını (Muzur işleri büyütüp reklam alır programına) kendisine hediye ediyoruz.

Dipnot: Yü-ce-tan-rım! Bunları yazarken notbukum eridi! Sakız gibi değil de, maraş dondurması gibi ama. Bu Maraşlı Baba'nın işi olabilir. Tırsıyorum.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Allah bilir arap ta değildir.

october

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dünyada bu gibi örnekler çok, genelde meftanın bulunduğu ortamdaki koşullara bağlı olarak çürüme olayı olmuyor, hatta bir tanesinin hikayesini National Geographic te belgesel olarak izlemiştim.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
yahu ne kamerası ne erimesi,bu ne saçmalık...fizik kurallarına göre bu pekte olanaklı gibi durmuyor.yok efendim kadın rüyasında görmüş kesmiş biçmiş,sonra da yemeyince geri yerine takmış.:lol:vallahi bizi uyutmak için çok yöntem denendiğini görüyorum ama buna pes doğrusu.:icon_:
hem zaten kadavranın başını kesme olayı baştan ofsayt duruyo.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Böyle yatırlar anadolunun her yerinde var neredeyse. Kayseride de buna benzer bir yer var. Melikgazi hazretlerinin naaşı da hiç bozulmadan 600 yıldan fazladır olduğu gibi duruyormuş. 8-10 sene önce Kayseri izcileri olarak o yatırın olduğu yerin yakınlarına kampa gitmiştik. Babamında içinde olduğu izci liderleri yatırın olduğu yere girdiler özel izinle. Naaşı gördüklerinde çok şaşırmışlar çünkü hiç bozulmadan aynen duruyormuş, 7 kişi hem fotoğraf makinesi hem de kamerayla görüntü almışlar. Daha sonra dışarı çıktıklarında ne fotoğraflar ne de videolarda hiçbir şey gözükmemiş. Ben hala çok şaşırırım bu olaya.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Canlılardan umudu kesince butun umudumuz "arab baba" "tuylu derviş" "telli amca" oldu adamlar ölmüş rahat bırakalım yalanlarımıza alet etmek bana yanlış geliyor ama yine inanç meselesi fazla yorum yapmak ne getirir sanal aktivite nin dışında ama bu eylem biçimide bizler için byuk bir alışkanlık oldugu için biriyle zıtlaşıp hareket kazandırmakta var işin içinde :)

cumali2128

Asistan
Reaksiyon puanı
0
. herzaman heryerde bu tür türbeler ve hikayeleri mevcuttur. kimi inanır kimi inanmaz ama biraz saygı yı hak ediyolar türkiyenin zenginliğidir

freenet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vahvah oysaki Iraklılarla Bosnalıların cesetleri hemen çürümüştü, biz burda seyfü sefa ederken, hala de çürüyor. Hakkaten çürümeyen bu cesetlerin sırrı ne Iraklılara söyliyelim de öyle ölsünler,olur ya ilerde belki öldüklerinin farkına varan birisi çıkar...

Reaksiyon puanı
0
ceset başka birine aitmiş yahu...milletin manevi duygularıyla oynıcaklar ya,adamın cesedinin yerine çıtır bi ceset koymuşlar...ceset demişken kadavra filmini izleyin yahu,ne güzel kesiyolar

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Böyle yatırlar anadolunun her yerinde var neredeyse. Kayseride de buna benzer bir yer var. Melikgazi hazretlerinin naaşı da hiç bozulmadan 600 yıldan fazladır olduğu gibi duruyormuş. 8-10 sene önce Kayseri izcileri olarak o yatırın olduğu yerin yakınlarına kampa gitmiştik. Babamında içinde olduğu izci liderleri yatırın olduğu yere girdiler özel izinle. Naaşı gördüklerinde çok şaşırmışlar çünkü hiç bozulmadan aynen duruyormuş, 7 kişi hem fotoğraf makinesi hem de kamerayla görüntü almışlar. Daha sonra dışarı çıktıklarında ne fotoğraflar ne de videolarda hiçbir şey gözükmemiş. Ben hala çok şaşırırım bu olaya.

fotografcilik yakindan ilgilendigim bir konu,
acep el makinasinin flasi ile bile aydinlatilamiyacak kadar karanlik bir ortam olmasin?