5580 TL Masaüstü Bilgisayar Toplama

tonystark1905

Asistan
Reaksiyon puanı
6
4390 TL
Yeni.png

tonystark1905

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Buyur içindeki PSU ::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions :::

Testlerde araştır istersen biraz i3 6100 de bile 4ghz üstüne çıkılmış Bus Speed artırılarak.
Evet içindeki 80+ sertifikalıymış, yanılmışım.
Ama güldürmeyin nerede çıkmış i3 4ghz üstüne. Doğru düzgün bilgi verin, insanlar inanacak. K olmayan işlemcilerin kilitleri kapalıdır. Sadece kendi içlerinde intelin fabrika çıkışı koyduğu turbo boost ları vardır. Ve i3 6100 de turbo boost bile yoktur. :D

tonystark1905

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Birde şöyle bir şey var. Kasa-PSU şeklinde satılan çoğu ürünün PSU su iyi değildir, kalitesizdir. O yüzden her zaman kasayı ayrı PSU yu ayrı almanız gerekir.

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Evet içindeki 80+ sertifikalıymış, yanılmışım.
Ama güldürmeyin nerede çıkmış i3 4ghz üstüne. Doğru düzgün bilgi verin, insanlar inanacak. K olmayan işlemcilerin kilitleri kapalıdır. Sadece kendi içlerinde intelin fabrika çıkışı koyduğu turbo boost ları vardır. Ve i3 6100 de turbo boost bile yoktur. :D

Exclusive: Overclocking Locked Intel Skylake CPUs is Now Possible, Tested
Inline | PC Perspective
BCLK Overclocking Intel’s non-K Skylake Processors: Coming Soon

Hala çarpan kilidi diyorsun ben Frekans hızından bahsediyorum.

tonystark1905

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Haklısın mhz değerlerini arttırmışlar.
Intel: Ucuz hız aşırtma partisi sona erdi!
Tabii intel de salak değil. :D
Ve senin dediğin mhz aşırtmasını konu sahibi nasıl yapsın, bunlar aşırı derecede profesyonellik isteyen şeyler. Sen adama bunu yapabilirsin diyorsun. Yapamaz. O zaman herkes gider i3 6100 alır.
Bu arada dediğin mhz aşırtmasını yapabilmek içinde bu gerekiyor. ASRock > Fatal1ty Z170 Gaming K6

Son düzenleme:

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Hayır Asusun, msi ve biostarın z170 anakartlarında da yapılabiliyor tabi a modellerinde 4.5ghz seviyelerine çıkabiliyorlar

Son düzenleme:

mehmetemre1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O kadar konuştuk en son bilgisayarın çoğu parçasını aldım.
Anakart olarak Asus Z170-A aldım.
Ram fiyatını düşürmeye karar verdim. 8 gb Corsair 2666MHz aldım.
Ekran kartı AMD den NVIDIA sağlam dönüş yapıp sistem özelliği olarak düşürsem de stabil olarak sonuç alabileceğim GTX970 aldım.
İşlemcide fiyat düşürmek için i5 üstünde kurduğum sistemde pek fayda vermeyeceğini düşündüğüm için i5 6600 aldım.
Power olarak NVIDIA çektiği gücü düşürdüğü ve ısınma problemi de azalttığı gerekçesiyle(fatura yansımasını da hesapladığımda) Cooler Master 650W 80plus aldım.
Kasa AEROCOOL GT-A dan vazgeçmemiştim zaten.

Burada sistem olarak kurdum. Yalnız şöyle bir sorun mevcut. HDMI ve VGA girişlerin hepsini elimde mevcut monitörlere bağlamama rağmen görüntü alamadım(anakart ve ekran kartı üzerindeki HDMI ayrıca anakart üzerindeki VGA girişinden de). Resimde ekran kartının altında HDD sata girişi takılı ve tabi HDD de takılı. Yanlış nerede çözemedim(Ram, işlemci, anakart, power).

rM9XW3.jpg

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Öncelikle hayırlı olsun :). Aklıma gelenler işlemci fanı iyice yerine oturdu mu 4 köşeden de klik sesi gelene kadar yerleştirmelisiniz. Resimde görünmediği için soruyorum 6+8 pin zannedersem ekran kartı güç bağlantılarını yaptınız mı?

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
4000 TL ye 390X li sistem kurmuştum. Konuyu önce görseydim belki yardımım dokunurdu. Hayırlı olsun.

mehmetemre1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle hayırlı olsun :). Aklıma gelenler işlemci fanı iyice yerine oturdu mu 4 köşeden de klik sesi gelene kadar yerleştirmelisiniz. Resimde görünmediği için soruyorum 6+8 pin zannedersem ekran kartı güç bağlantılarını yaptınız mı?

Teşekkür ederim. İşlemciyi vatandaki arkadaşa yerine takmasını istedim. Fan yerine oturmuş gözüküyordu. Fanların hepsi dönüyordu. Ekran kartının da PSU dan gelen kabloyu bağlayıp ekran kartının fanlarının ilk çalıştığını sonra ısınmadığı için durduğunu gördüm. Aşağıda attığım resimdeki yere 6+2 pinli elektriğini verdim(üstünde zaten PSI-E yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam). Zaten anakart üzerinden de görüntü alamadım. Bir ihtimal ram oturmamıştır diye bastırdım ancak gayet oturmuş gözüküyordu.

asus970-4b.jpg

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Bu arada nvidiayı fiyatı düşürmek için mi seçtiniz? Toplam ne kadara mal oldu?

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Teşekkür ederim. İşlemciyi vatandaki arkadaşa yerine takmasını istedim. Fan yerine oturmuş gözüküyordu. Fanların hepsi dönüyordu. Ekran kartının da PSU dan gelen kabloyu bağlayıp ekran kartının fanlarının ilk çalıştığını sonra ısınmadığı için durduğunu gördüm. Aşağıda attığım resimdeki yere 6+2 pinli elektriğini verdim(üstünde zaten PSI-E yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam). Zaten anakart üzerinden de görüntü alamadım. Bir ihtimal ram oturmamıştır diye bastırdım ancak gayet oturmuş gözüküyordu.

asus970-4b.jpg
Ekran kartını söküp Anakarttan görüntü almayı denediniz mi?

mehmetemre1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu arada nvidiayı fiyatı düşürmek için mi seçtiniz? Toplam ne kadara mal oldu?

Fiyat düşmedi. R9 390 a göre 150 TL arttı aslında. AMD chipset içimde hep bir tereddüt bırakacaktı. Stabil vermesi için Nvidia seçtim. 980 e kadar çıkamadım ama 970 ideal gözüktü gözüme. O yüzden seçtim.

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Yok onu denemedim. Eve gidince bir denerim. Ekran kartı takılıyken ne gibi bir sorun çıkartabilir ki?
Ekran kartı takılıyken anakarttan görüntü alamazsınız bildiğim kadarıyla. Öncelik PCİ-E te olur genellikle. Ekran kartı ile ilgili sıkıntı varsa dediğim gibi bağladığınızda ankarttan görüntü alabilmelisiniz

mehmetemre1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekran kartı takılıyken anakarttan görüntü alamazsınız bildiğim kadarıyla. Öncelik PCİ-E te olur genellikle. Ekran kartı ile ilgili sıkıntı varsa dediğim gibi bağladığınızda ankarttan görüntü alabilmelisiniz

Size bir sorum daha olacak. Hiçbir driver, işletim sistemi kurulu değilken anakarttan veya ekran kartından bu sistemde HDMI'ya görüntü alabilir miyim?

mehmetemre1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yani driver falan kurmanız gerekse harddisk olması lazım o yüzden öyle söyledim.

Ok. Şimdi anlaştık. :) Ben akşam bir deneyeyim. Bağlantılarda benim gördüğüm bir sorun yoktu. Siz de kontrol ettiniz mi bir bağlantıyı eksik bağlanması vs gibi bir durum? Bir yere eksik bağlantı yapıp da ondan kaynaklı bir problem yaşıyor olabilir miyim?

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Ok. Şimdi anlaştık. :) Ben akşam bir deneyeyim. Bağlantılarda benim gördüğüm bir sorun yoktu. Siz de kontrol ettiniz mi bir bağlantıyı eksik bağlanması vs gibi bir durum? Bir yere eksik bağlantı yapıp da ondan kaynaklı bir problem yaşıyor olabilir miyim?
Resimde eksik bir şey görünmüyor. Kasa içinde denediniz mi sistemi?

mehmetemre1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anladım keşke acele etmeseydiniz kasayla deneseydiniz.

Ram 1 slota taktım. Bu slotlardaki sırayla ilgili bir durum olma ihtimali var mı? Benim anakartın tek tarafında çentik var diğer tarafında yok. Resmin yukarı tarafındaki kısmını tam oturttum. Sonra da iyice oturdu mu diye kontrol ettim.

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Ram 1 slota taktım. Bu slotlardaki sırayla ilgili bir durum olma ihtimali var mı? Benim anakartın tek tarafında çentik var diğer tarafında yok. Resmin yukarı tarafındaki kısmını tam oturttum. Sonra da iyice oturdu mu diye kontrol ettim.
Hayır ramin konumuyla ilgili görüntünün gelmesini engelleyecek bir durum olamaz. Ram slotları tek yerden sabitleniyor artık genelde ekran kartında olduğu gibi.