450 GB veri gitti mi ?

Harddiskteki veriler kurtarılabilir mi?

• Kullanılan toplam oy
    75

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Samsung marka 500 GB kapasiteli harddiskim geçen hafta bilgisayar açıkken elektrik kesintisinden dolayı bozuldu (1 yıl önce aldım). Elektrikler gitti-geldi, geldiğinde bilgisayarı açtım, sistemde bir problem yoktu, masaüstünü falan gördüm yani. Ama harddiskimden tık tık tık diye sesler gelmeye başladı ("kim o" dedim cevap vermedi :p) Bilgisayarı kapatıp tekrar açtım, harddiskten yine tık-tık-tık sesleri geliyordu ama BIOS harddiski görmüyordu. İçinde takribi 450 GB veri vardı ve DVD'ye falan yedeklenmemişti :crying:
Servise götürdüm. Verilerim kurtarılabilir mi?

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Senin harddisk kafa atıyor bendede 80 gb samsung hdd var serviste bozdular aynı seninki gibi tık tık ses yapıyor açılmıyor muhtemelen serviste yapılabilir keşke yedekleseydin hdd açılıyorsa veri kurtarma yazılımları sana yardımcı olabilir ayrıca sata kablosu kırmızıysa sarı turuncu renk kullanmanı tavsiye ederim kırmızı sata kablolarında sorun oluyor sata kablosunu değiştirip bi dene bakalım...

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Senin harddisk kafa atıyor bendede 80 gb samsung hdd var serviste bozdular aynı seninki gibi tık tık ses yapıyor açılmıyor muhtemelen serviste yapılabilir keşke yedekleseydin hdd açılıyorsa veri kurtarma yazılımları sana yardımcı olabilir ayrıca sata kablosu kırmızıysa sarı turuncu renk kullanmanı tavsiye ederim kırmızı sata kablolarında sorun oluyor sata kablosunu değiştirip bi dene bakalım...

Harddisk çalışıyor ama BIOS görmüyor harddiski, içinde devresi falan yanmış olabilirmi acaba. SATA kablosu turuncu renkli.

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Böyle durumlarda HDD'nin içindeki okuyucu göz zarar görüyor ve HDD bozuluyor ve PC birdaha görmüyor ama merak etme kaybolmuyor,kurtarılıyor ama biraz maliyetli 250$ gibi fiyatlardan başlıyor veri kurtarma operasyonları.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
geçmiş olsun :( önemli bişey değilse salla gitsin :)

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Böyle durumlarda HDD'nin içindeki okuyucu göz zarar görüyor ve HDD bozuluyor ve PC birdaha görmüyor ama merak etme kaybolmuyor,kurtarılıyor ama biraz maliyetli 250$ gibi fiyatlardan başlıyor veri kurtarma operasyonları.

250 $ mı :crying:
Harddiskin sıfırı 150 TL falandı sanırım :mellow:
Okuyucu gözün satıldığı bir yer yok mu? Nereden bulabiliriz ? Kendimiz değiştirsek !

ugurhanuslu

Profesör
Reaksiyon puanı
43
aynen. kurtarma çok pahalı... önemli, bişi yoksa takma fazla. ama iş falansa vercen mecbur. belki kendinde yapabilirsin.

---------- saat 21:16 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:15 eklenmişti ----------

benimde birkere aynı şey olmuştu. hemde bi film türünde bişi çekioduk. önemliydi yani. ben bizim caddede bi bilgisayarcı vardı. ona 10 tlden kurtartmıştım valla :)

speirs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hdd yi servise gönderdiysen geçmiş olsun yeni ürünü gönderirler

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
ben bizim caddede bi bilgisayarcı vardı. ona 10 tlden kurtartmıştım valla :)

Hangi cadde o cadde ?

hdd yi servise gönderdiysen geçmiş olsun yeni ürünü gönderirler

Yeni ürün gönderiyorlar da eskisini ne yapıyorlar.

Harddiskte; Bankalardaki tüm bilgilerim, internet hesaplarım-şifrelerim, 50 GB falan müzik, 150 GB film, 3-5000 resim, şimdiye kadar çekildiğim tüm fotograflarım :crying:, indirmiş olduğum bidünya program, 50 GB falan oyun. Daha birsürü şeyler falan işte :crying:

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
250 $ mı :crying:
Harddiskin sıfırı 150 TL falandı sanırım :mellow:
Okuyucu gözün satıldığı bir yer yok mu? Nereden bulabiliriz ? Kendimiz değiştirsek !

okuyucu göz bulma,değiştirme gibi bi olasılığın yok.HDDlerin tamir veya verilerinin kurtarıldığı yerler çok temiz yerler.

ds mosx

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Yarısı kurtarılır yarısıda uçar :)

Mai Nai

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Şansın ve paran varsa kurtarılır.Çok can sıkıcı bir durumdur bilirim, geçmiş olsun.

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5

wipex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biri iyi biride kötü haberim var...

İyi Haber;
Muhtmelen HDD de badsector olustu oraya gelince kafa atmaya baslıyor. programlarla badsectorleri hddnin okumamasını yani o bad sectorlu bolgeye gelince okuyucunun direk atlamasını saglıyorsunuz.

Kötü Haber;
Hangi program oldugu suan aklıma gelmiyor...

Anket Cevabı:
Paran varsa %80 İhtimalle kurtarırsın.
Veriler Önemliyse İnt. Araştır Ankara'da Bir şirket vardı Kurtarma işi yapan...

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
HDD kurtarma pahalı iştir evlat. Ama an gelir öyle bir verin kaybolur ki milyarları gözden çıkarmaya hazır olursun. Servisle irtibata geç en kısa zamanda. Önemli verilerinin olduğunu ve bunları yedeklemek i,stediğini söyle. Yoksa bir bakmışsın ki yeni HDD gelmiş ama eskisi............

Gemiş olsun bu arada...

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Solid State Disk (SSD)ler ucuzlasa Harddisk bozulması diye birşey kalmaz sanırım.
Badsector yapılacağını sanmıyorum çünkü BIOS Harddiski görmüyor.
Servise verirken "içindeki bilgiler önemli, kurtarabilirseniz kurtarın" dedim ama ksımet artık.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Geçmiş olsun.

Böyle olayları görünce taşınabilir sabit disk alma hayalimden cayıyorum.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
harddiski servise gönderdiysen büyük ihtimal giden gider zaten :( elinde olsaydı programla falan halledilebilirdi belki. geçmiş olsun.. ama bir haberim daha var bilir kişi aracılığıyla hdd nin elektrik kesintisinden dolayı bozulduğunu ispatlayabilirsen, elektrik kurumundan biraz para koparabilirsin :)

ugurhanuslu

Profesör
Reaksiyon puanı
43
hemen ara servisi bağır çağır, içindekileri kurtarın de! yoksa başka türlü anlamazlar! silerler herşeyi valla

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Geçmiş olsun.

Böyle olayları görünce taşınabilir sabit disk alma hayalimden cayıyorum.

Sağol. Aslında taşınabilir Harddiskim olsaydı verileri yedeklemiş olurdum muhtemelen. Benimde öyle bir düşüncem var artık. Verileri atmak için 1 TB taşınabilir Harddisk almak lazım. Birde kesintisiz güç kaynağı almak lazım tabi :wink:

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Geçmiş olsun bak şimdi benimde kötü anılarımı canlandırdın 80 gb lık veriyi tamamen kaybetmiştim... Bende giden gider gittiği gün biter vede hep gidenler kaybeder dedim sustum oturdum ne yapim yaniii... BENCE SENDE ÖYLE YAP...

speirs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[QUOTE
Yeni ürün gönderiyorlar da eskisini ne yapıyorlar.
[/QUOTE]

eskisini geridönüşüm yapıyorlar hiç işe yarayamaz haldeyse yok ediyorlar

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Geçmiş olsun bak şimdi benimde kötü anılarımı canlandırdın 80 gb lık veriyi tamamen kaybetmiştim... Bende giden gider gittiği gün biter vede hep gidenler kaybeder dedim sustum oturdum ne yapim yaniii... BENCE SENDE ÖYLE YAP...

Aslında bu benim bozulan ikinci Harddiskim. Geçen yıl (5 yıllık) emektar 80 GB Harddiskim bozuldu. Garanti süresi bittiği için tamirciye götürdüm, 20 TL'ye yaparım dedi ama yapamadı. Harddiskin içindeki "Harddisk Anakartı" yanmış. Verilere birşey olmamış, aynı karttan bulup takarsam çalışırmış. Evde duruyor emektar 80'lik :mellow:

Elektrik kesintisinden bozulması Garanti kapsamında mı acaba?

spybot

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Paran varsa kurtarılır..:D

ozgutozkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi 2 kısım bozulmuş olabilir. bios görmediğine göre 1. ihtimal daha muhtemel

1. İhtimal= Hdd'nin kartı yanmıştır. yani bu durumda elektronik devre kartı sağlam olan aynı model başka bir hdd'den alınır ve bozuk hdd'ye takılır sorun çözülür.

2. İhtimal motor veya okuma kafası bozulmuştur. Böyle durumlarda hdd'den garip sesler gelir. Mesela tııııırrrrrrt tık tııııııırrrrrrrrk tık gibi bir ses geliyorsa okuma kafası atıyordur. Çözümü ise hdd nin temiz oda denen içinde toz dahi bulunmayan özel odalarda açılıp verilerin bulunduğu aluminyum disklerin (resimdeki gibi) sağlam aynı model hddlere takılıp çalıştırılması ile olur. Neden temiz oda dersen bu diskler saniyede 120 defa dönen disklerdir bir tane toz tanesi bile bozulmalarına sebep olur.
momentus540033bb.jpg

Yani verilerin kurtarılır ama ne kadara mal olacağını bilemem.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Böyle durumları görünce iyi ki laptop kullanıyorum diyorum...
Sonuçta elektrik kesintileri laptopları etkilemiyor...

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
kardeş al bir tane laptop al bir tane harici hardisk elektirk kesintisi sorunun olmaz..benim de zamanında çok anakart ve hardisk yandı elektrik kesintisi yüzünden..2 defa yeni anakart aldım,1 defa hardisk aldım..hiç masraf etmeden kırık döküntülere al bir tane laptop al 1 tane de 300-400 gb lık hardiskleden ,tamamdır

ozgutozkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorun elektrik kesintisi değil genelde yüksek voltaj veya düşük voltaj olur. Elbruz46 laptopu güç kaynağının arkasında kullanıyorum ben bile emin değilim. Hele laptopsa daha çok tehlikede çünkü normalde hddler taşınmak için üretilmemişlerdir. :) Ssd ler hariç.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Sorun elektrik kesintisi değil genelde yüksek voltaj veya düşük voltaj olur. Elbruz46 laptopu güç kaynağının arkasında kullanıyorum ben bile emin değilim. Hele laptopsa daha çok tehlikede çünkü normalde hddler taşınmak için üretilmemişlerdir. :) Ssd ler hariç.

Ama laptoplar taşınmaya göre tasarlandıkları için hard diskler düşme gibi durumlarda dahi hasar görmeyebiliyor...

3 yıla yakındır laptop kullanıyorum ve masaüstü olarak değil gezer halde kullanıyorum... laptobun sağda solda şehirde taşırken yediği tekmeyi ben yemedim :w00t: otobüste hareket halindeyken çok kullandım tık demedi...

burada bahsettiğimiz konu elektrik kesintisi olduğu için diyorum ki ani elektirk kesintilerine karşı laptoplar bataryayla desteklendiği için ne işletim sistemleri bozulur ne donanımlarda arızalanmalar meydana gelir...

masa üsüt bilgisayarlar alternatif akım kullandığı için ani elektrik artış ya da düşmelerinde donanımlar ciddi hasar görebiliyor özellikle power yanması en çok karşılaşılan sorun...

laptoplar ise direk akım kullanıyor yani akımın düşmesi ya da artması gibi bir durum söz konusu olmadığı için muhtemel elektrik kesintilerine karşı laptoplar daha güvenlidir...

bunun ötesi ise artık paranoyaya girer :D
yani içine karınca girecek devlerele kısa devre yaptıracak anakart yanacak demek gibi bir şey :D