Yardım 4070Ti Düşük GPU Kullanımı

LuciferM

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar merhaba. Maalesef Şubat ayında Sinerji Bilgisayardan hazır sistem pc satın aldım. Bilgisayarın özellikleri 4070TI ekran kartı, Ryzen 7 7700x işlemci, 32 GB Corsair Vengeance RAM, 240mm Sıvı soğutucu mevcut. Bilgisayarı kullanmaya başladığımdan beri hiç düzelmeyen bir sorun var ki servise de gönderdim işlemci, ana kart ve ekran kartının kontrolleri sağlandı hem de 3.taksidini ödeyeceğim fakat sorunum hala devam ediyor. Sorunum ise 2K çözünürlükte ultra ayarlarda ve rtx açmadan hangi oyuna girersem gireyim normal değerler alırken bir anda durduk yere ekran kartı kullanımı çok fazla düşüyor ve kimi zaman ekran kartı rpm 0 oluyor. Daha sonra garip bir cızırdama sesine benzer bir ses geliyor ve o anda tüm değerler takılı kalıyor oyun yavaşlıyor ve o ses geçtikten sonra tüm değerler eski seviyesine yani olması gereken düzeye geri geliyor. Bazen de bu cızırdama sesi olduğunda en son hangi tuşa bastıysam sanki hala o tuşa basıyormuşum gibi cızırdama sesi geçtikten sonra da o tuş komutu geliyor ekrana. Bu arada bu bahsettiğim sorunla ilgili videolar da mevcut dosyaco adlı siteye upload etmiştim eğer forum kurallarına aykırı değilse paylaşabilirim. Umarım yardımcı olursunuz çünkü gerçekten kafayı yedirtecek bu sorun artık bana.

KatryTerry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
bios driveri ekran kartı driveri ve windows güncellemelerini yapıyormusun çünkü benimde bilgisayarım yeni geldiğinde driveri kurmadan rdr 2 gibi oyunlarda 100 de 70 e kadar düşüyordu kullanımı driverları kurunca düzelmişti

LuciferM

Asistan
Reaksiyon puanı
19
bios driveri ekran kartı driveri ve windows güncellemelerini yapıyormusun çünkü benimde bilgisayarım yeni geldiğinde driveri kurmadan rdr 2 gibi oyunlarda 100 de 70 e kadar düşüyordu kullanımı driverları kurunca düzelmişti
Evet her şey güncel hatta servise de gitti kontrolleri sağladılar sorun bulamadık dediler. Benim sorunum 70e düşmesinden de kötü hem fps olarak çok düşüyor hem kullanım oranı 40lara düşüyor ve rpm bazen 0 oluyor. Hem de bu dediklerim olurken cızırdama gibi garip bir ses geliyor.

LuciferM

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Aynı sorun arkadaşımın MSI kartında olmuştu ve garantiye yollamıştı, serviste değişimi yapılmıştı. Dediklerine göre lehim hatası varmış. Sizin sorunda donanımsal olabilir servise yollamanızı öneririm.
Aslında daha önce servise yollamıştım ekran kartını fakat bu sorunlarla kontrol etmemişlerdi ve bir sorun bulanamadı dediler ve bana geri yolladılar. Acaba daha iyi anlaşılması için videoların linkini bıraksam bakar mısınız? Buraya yüklenemediğinden dosyaco'ya upload etmiştim.

Mehmet Alperen

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Aslında daha önce servise yollamıştım ekran kartını fakat bu sorunlarla kontrol etmemişlerdi ve bir sorun bulanamadı dediler ve bana geri yolladılar. Acaba daha iyi anlaşılması için videoların linkini bıraksam bakar mısınız? Buraya yüklenemediğinden dosyaco'ya upload etmiştim.
Olur hocam, bi bakayım.

KatryTerry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam o zaman kesinlikle servise yollayıp sorunun ısrarla devam ettiğini söyleyin donanımsalda olabilir

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,664
Videoya baktım. Servise ısrar edin değişim için. Sonuç olarak minimum 2 yıl garantisi olduğunu düşünüyorum, bunu almalılar. Yoksa bir mantığı kalmıyor garantinin.

benozen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Donanımsal bir sorun yoksa;

BIOS içinde GPU harnes diye bir ayar olması lazım açık duruma getirin. Bu ayar grafik hesaplamalarında önceliği GPU ya verir.
Sorun olabilecek diğer durum ise Power Supply dir. Gücü yetmiyor olabilir.
Örneğin size 600w diye satılan Supply gerçek değeri 500w olabilir. Peak değeri 600 w olanı 600 diye satıyorlar ama aslında 500 güç verebiliyor. Oradaki peak kelimesi anlık verebileceği gücü gösterir.
Benzer durum başıma geldi. 700w PSU lu kasa aldım. Ne zaman ki 3070 karta geçtim. Sistem açılmadı bile. PSU üzerinde nominal power olarak yazar bir kontrol ediniz.
Supply niz başta kartinizi çalıstırabiliyor olabilir. Gerektiğinde gücü yetmiyordur.

LuciferM

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Videoya baktım. Servise ısrar edin değişim için. Sonuç olarak minimum 2 yıl garantisi olduğunu düşünüyorum, bunu almalılar. Yoksa bir mantığı kalmıyor garantinin.
Bende bir kez daha göndermeyi düşünüyorum. Ancak sorunun kesin ekran kartından mı olduğundan emin olamıyordum. Sizce sorun ekran kartından mı kesin?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Donanımsal bir sorun yoksa;

BIOS içinde GPU harnes diye bir ayar olması lazım açık duruma getirin. Bu ayar grafik hesaplamalarında önceliği GPU ya verir.
Sorun olabilecek diğer durum ise Power Supply dir. Gücü yetmiyor olabilir.
Örneğin size 600w diye satılan Supply gerçek değeri 500w olabilir. Peak değeri 600 w olanı 600 diye satıyorlar ama aslında 500 güç verebiliyor. Oradaki peak kelimesi anlık verebileceği gücü gösterir.
Benzer durum başıma geldi. 700w PSU lu kasa aldım. Ne zaman ki 3070 karta geçtim. Sistem açılmadı bile. PSU üzerinde nominal power olarak yazar bir kontrol ediniz.
Supply niz başta kartinizi çalıstırabiliyor olabilir. Gerektiğinde gücü yetmiyordur.
Ana kartım MSI. O dediğiniz ayar her ana kartta oluyor mu? PSU olarak Corsair kasası almıştım onun içinden çıkan 750W olan PSU kullanıyorum.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Sorun ekran kartında muhtemelen bobinlerde sıkıntı var ve kart o sorun başladığında yeterli gücü çekemiyordur. Ondan dolayı kartın ham gücünde anlık düşüş oluyor. Undervolt yapmak gibi.