4000TL pc tavsiye

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Ben sizin her yazdığınızı okuyorum, düzeyli bir şekilde saygı çerçevesinde cevap veriyorum. Sen benim yazdıklarımla dalga geçiyorsun. 250 GB lık oyun bilgisayarı mı olur?

SSD dediğin şey doldukça hızı havaşlar. 250 GB ssd 150 gb dolduktan sonra hız olarak hdd den farkı kalmaz. Neden benim yazdıklarımı okumadan alaylı bir şekilde yaklaşıyorsun?
Okudum hepsini ama biyerlerden kısmaya çalışmısın sistem toplarken hdd nedir bu fiyatlarda en az 240 gb ssd var evet hızı yavaşlar fakat kaliteli kullanırsan hdd gibi olacağını sanmıyorum

benefe

Profesör
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,672
Okudum hepsini ama biyerlerden kısmaya çalışmısın sistem toplarken hdd nedir bu fiyatlarda en az 240 gb ssd var evet hızı yavaşlar fakat kaliteli kullanırsan hdd gibi olacağını sanmıyorum
m2 ssdler çıkmış nvme ler hayal çekiyor hala hdd ssd tartışıyoruz allah sonumuzu hayır etsin inşallah...

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Neyse efı shell gibi olmak istemem 1dk da sistem açmak istiyorsan hdd al daha fazla oyun indirirsin

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
Ya sen şaka falan yapıyorsun yada değişik bir olayın içine düştük ssd dolcukça yavaşlar diyorsun 250gb lık oyun bilgisayarımı olur diyorsun 4k lık oyun bilgisayarı olur mu sence önünüze gelen her ışıklı mışıklı sisteme oyun bilgisayarı demeyin yahu !! bendede 256 gb ssd var gta 5 valorant vs vs oyunlar var halada dolmadı dolunca hdd den farksız kalır diyorsun o ssd yi dolurana kadar para biriktirip bir yeni ssd alabilir ama başta hdd alırsa zaten yavaş kullanacak bu şimdi “Oyun bilgisayarımı” mı oldu öyle diyorsunuz öyle olsun :D neyse kolay gele size ben fikrimi belirttim ciddiye alan alır almayan istediğini yapar iyi akşamlar hepinize :)
Hocam ben senin fikirlerine saygı duyuyorum. Yıl olmuş 2020 SSd siz sistem kurulmaz. Önerdiğim sistemdeki APU işlemci çok güçlü, Bir yerden 4000 TL de tutmak için bir yerden kısmam gerekiyordu, geçici olarak HDD seçtim. Seninle aynı fikirdeyiz ben tersini söylemiyorum. 1-2 ay içinde sisteme ssd alır dedim. Ne büyük olay ettiniz arkadaşlar.

benefe

Profesör
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,672
Neyse efı shell gibi olmak istemem 1dk da sistem açmak istiyorsan hdd al daha fazla oyun indirirsin
Sadece 1dk sistem açma ile kalsa yine iyi Sözde “ Oyun bilgisayarına” indireceği oyunlarada etki edecek

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
Sadece 1dk sistem açma ile kalsa yine iyi Sözde “ Oyun bilgisayarına” indireceği oyunlarada etki edecek
SSD kullanılması gerek doğru katılıyorum. Bütçe yetmediği için bu sefer seçtim belki de 250 gb ssd seçmek daha mantıklı olabilirdi.

Son düzenleme:

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Hocam ben senin fikirlerine saygı duyuyorum. Yıl olmuş 2020 SSd siz sistem kurulmaz. Önerdiğim sistemdeki APU işlemci çok güçlü, Bir yerden 4000 TL de tutmak için bir yerden kısmam gerekiyordu, geçici olarak HDD seçtim. Seninle aynı fikirdeyiz ben tersini söylemiyorum. 1-2 ay içinde sisteme ssd alır dedim. Ne büyük olay ettiniz arkadaşlar.
Çokmu güçlü gülünç 3400g bile geçiyor işlemci olarak güçlü değil ama grafik tarafında güçlü

benefe

Profesör
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,672
Oyunların yüklenme sürelerine etki edecek, oyun içi fps değerlerine etki etmez. Binlerce insan oyunlarını hdd ye kuruyor oradan çalıştırıyor.

Her yazdığınızı harfi harfine okuyorum aynı saygılı hareketi de sizlerden beklerdim.
Konuyu okuyacak Arkadaşlara notumdur , Mychar276 ile özelden konuşup aramızdaki sorunu çözdük bir sıkıntı yok yani :)

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
Konuyu okuyacak Arkadaşlara notumdur , Mychar276 ile özelden konuşup aramızdaki sorunu çözdük bir sıkıntı yok yani :)
Hiçbir sıkıntımız yok, ssd konusunda katılıyorum bu yıl olmuş ssd siz sistem kurulmamalı. Ben sadece işlemciyi düşmeden bütçe sınırlarında kalmaya çalıştım. Mantıksız bir hareket değil.

Son düzenleme:

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Şöyle birşey var, 120GB ve 240GB SSD alınmaz adam haklı aranızdaki sorunu çözmenizle ilgilenmiyorum. 240 ve 120GB SSD eğer M2 olursa ilerde sadece sistemi onda çalıştırmak için kullanabilirsiniz veya bir kaç oyun daha atarsınız ama normal sata SSD ise ona vereceğin paraya yazık, Red Dead Redempetion 2 şuan bende 116GB yer kaplıyor, içine bu tarz 2 oyun bile sığmıyor neyin tartışması bu? HDD alırsa ilerde arşiv için kullanabilir ya da yükleme süresi uzun olmayan oyun veya programları da kurabilir. Normal SSD alınacaksa 480GB en az olması lazım. HDD hem fiyat avantajı hem de bahsettiğim gibi arşiv vs olarak da kullanılabilmesi açısından iş görecektir.
Bu devirde SSD siz elbette sistem olmaz ama yeterli bütçe yoksa napsın adam ilerde tamamlayabilir. Ha yeterli bütçe yoksa mecbur 240GB SSD de alınabilir bir hazır sistemdeyse mesela ama burda adam HDD önerdi diye linç etmenin mantığı, izahı yok adam daha haklı çünkü. Önce kapasite sonra hız, adam yeterli depolama alanı olmayınca oyunu kanepeye kuracak hali yok.

Son düzenleme:

Chapulers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
konuda 42 tane yorum var yorumların konuyla alakası yok olan bana oluyor

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
konuda 42 tane yorum var yorumların konuyla alakası yok olan bana oluyor
Ben şunu özetleyeyim dostum. APU bir sistem kurabilirsin, ileride o sisteme ekran kartı alıp daha çok daha güçlü bir sisteme dönüştürebilirsin. Apu bir sistem değil, harici kartlı bir sistem toplarsın, Kral oyun oynarsın ama ileride güncellemek biraz daha zor olacaktır.

Apu düşünüyorsan sana önerdiğim gibi bir sistem çok rahat işini görür ama en az 16 gb ram olmalı

Harici ekran kartlı bir sistem istiyorsan yukarıda rx 570 li bir bilgisayar atmışlardı, onun gibi bir pc olur.

Benim önerim APU sistem al, her ay köşeye biraz para koy ileride de harici bir ekran kartı ile sistemi daha da güçlendirir ve güncellersin. Diğer seçenek te mantıksız değil.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961

Chapulers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Oyunların yüklenme sürelerine etki edecek, oyun içi fps değerlerine etki etmez. Binlerce insan oyunlarını hdd ye kuruyor oradan çalıştırıyor.

Her yazdığınızı harfi harfine okuyorum aynı saygılı hareketi de sizlerden beklerdim.
Fps de depolama etkisi
Şöyle birşey var, 120GB ve 240GB SSD alınmaz adam haklı aranızdaki sorunu çözmenizle ilgilenmiyorum. 240 ve 120GB SSD eğer M2 olursa ilerde sadece sistemi onda çalıştırmak için kullanabilirsiniz veya bir kaç oyun daha atarsınız ama normal sata SSD ise ona vereceğin paraya yazık, Red Dead Redempetion 2 şuan bende 116GB yer kaplıyor, içine bu tarz 2 oyun bile sığmıyor neyin tartışması bu? HDD alırsa ilerde arşiv için kullanabilir ya da yükleme süresi uzun olmayan oyun veya programları da kurabilir. Normal SSD alınacaksa 480GB en az olması lazım. HDD hem fiyat avantajı hem de bahsettiğim gibi arşiv vs olarak da kullanılabilmesi açısından iş görecektir.
Bu devirde SSD siz elbette sistem olmaz ama yeterli bütçe yoksa napsın adam ilerde tamamlayabilir. Ha yeterli bütçe yoksa mecbur 240GB SSD de alınabilir bir hazır sistemdeyse mesela ama burda adam HDD önerdi diye linç etmenin mantığı, izahı yok adam daha haklı çünkü. Önce kapasite sonra hız, adam yeterli depolama alanı olmayınca oyunu kanepeye kuracak hali yok.
Apu sistemde rdr 2 mi oynayacak arkadaş

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
Sana olan bir şey yok, bütçeni ne yapıp edip bir tık artırıp INTEL 10100F-ASUS TUF-GTX1650S-O4G-EX-H410M-V3-CRUCIAL 480GB-CORSAIR 8GB RAM fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da boyle birşey alıcaksın ve arkana yaslanıcaksın :) 4000 TL lik bütçe ile alabileceğin bilgisayar ile bunun arasında dağlar kadar fark var.
Bu bilgisayarı sakın alma. Asus tuf 1650 de kronik ısınma sorunu var. VRAM ler 110 derecelere fırlıyor. Ben profesyonel olarak pc topladığım için biliyorum arkadaş bilmiyor anlaşılan, EVO serisinde çözüler bu tuf evo değil.

Eğer bütçeniz 4400 seviyesine çıkabiliyorsa söylersiniz sapa sağlam bir sistem toplarız. Böyle hazır bilgisayarları danışmadan sakın almayın.

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Bu bilgisayarı sakın alma. Asus tuf 1650 de kronik ısınma sorunu var. VRAM ler 110 derecelere fırlıyor. Ben profesyonel olarak pc topladığım için biliyorum arkadaş bilmiyor anlaşılan, EVO serisinde çözüler bu tuf evo değil.

Eğer bütçeniz 4400 seviyesine çıkabiliyorsa söylersiniz sapa sağlam bir sistem toplarız. Böyle hazır bilgisayarları danışmadan sakın almayın.
Hazır sistemlerde 30k lık sisteme b450 s2h bile koyduklarını gördüm özellikle psu ları yazılmıyor kasanın yanına 80+ yazıp geçiyorlar bazı siteler hariç ekran kartlarında msi daha iyi gibi geliyor bana palit vs. Firmalarında sadece gpu sıcaklığını görüyoruz vram leride görsek keşke

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961

O sorunun üstünden 1 yıldan fazla geçmiştir, Asus hala sorunlu kartları üretecek değil, konularda sıcaklık sorunu olmadığına dair yazılar okuduğum için görmezden geldim. Bunun seviyesinde başka bilgisyarda olabilir ama bu sisitemde herşey çok hoş görünüyor. Yoksa bilmediğimden değil yani.

Chapulers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
O sorunun üstünden 1 yıldan fazla geçmiştir, Asus hala sorunlu kartları üretecek değil, konularda sıcaklık sorunu olmadığına dair yazılar okuduğum için görmezden geldim. Bunun seviyesinde başka bilgisyarda olabilir ama bu sisitemde herşey çok hoş görünüyor. Yoksa bilmediğimden değil yani.
şuan 8-9 tane sistem var önümde

Hermeles

Asistan
Reaksiyon puanı
28

Bunu alıyosun geri kalan 3 milyara 9mm kalibre bi tabanca alıp sana bu kasayı gönderen herifi vuruyosun..Şaka şaka dostum 4.300 max dediğin için sana bu sistemi önerebilirim.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
Sırf cevapsız kalmasın diye yazıyorum. Asus düzeltti evet ama EVO ismini verdi düzelttiği seriye. Yanlış bilgiyi bir de savunuyorsunuz. "Pardon farkedememişim" diyip hemen düzeltmen lazım. Orada kullanılan sorunlu kart. İllaki bu açıklamayı yaptırıyorsunuz bana.

Son düzenleme:

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Sırf cevapsız kalmasın diye yazıyorum. Asus düzeltti evet ama EVO ismini verdi düzelttiği seriye. Yanlış bilgi. Orada kullanılan sorunlu kart.
Hocam 1660 da da super de devam ettimi vram sorunu rx 580 lerindede gpu çok ısınıyo reballing yapıldığını gördüm çok ısındığında bi anda kapatmak iyi değil aslında

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
Kronik ısınma sorunlu kart.
şuan 8-9 tane sistem var önümde
Bu arkadaşlar genç, heyecanlılar. Youtube videoları izleyip sistem tavsiye ediyorlar. Kafan karıştıysa sana özelden yardımcı olmaya çalışırım. En son bir konu açarız foruma son sistemimizi paylaşırız.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
120 gb SSD ancak windows kurulmak için alınır HDD rezalet bir şey değildir yavaş olması büyük sorun değil bir sisteme SSD takınca direk acayip iyi olmuyor. Bu arada bir Turbox sistem atmışlar Turbox almayın aldırmayın i3 yazıyor ama ilk nesil i3ler oluyor genelde kazıklanırsınız yani. Şimdi konuya döneyim
Sana olan bir şey yok, bütçeni ne yapıp edip bir tık artırıp INTEL 10100F-ASUS TUF-GTX1650S-O4G-EX-H410M-V3-CRUCIAL 480GB-CORSAIR 8GB RAM fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da boyle birşey alıcaksın ve arkana yaslanıcaksın :) 4000 TL lik bütçe ile alabileceğin bilgisayar ile bunun arasında dağlar kadar fark var.
bu sistem iyi gibi duruyor

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,646
120 gb SSD ancak windows kurulmak için alınır HDD rezalet bir şey değildir yavaş olması büyük sorun değil bir sisteme SSD takınca direk acayip iyi olmuyor. Bu arada bir Turbox sistem atmışlar Turbox almayın aldırmayın i3 yazıyor ama ilk nesil i3ler oluyor genelde kazıklanırsınız yani. Şimdi konuya döneyim

bu sistem iyi gibi duruyor
O sistemdeki kart kronik sorunlu diyorum. Isınma sorunu var. Yanlış bilgi vermeyin lütfen!

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Tufları satamadılar hazır sistemlere koyuyolar :/

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
Akıllı adamsın çünkü, 120 gb ssd yerine 500gb hdd daha mantıklıdır başlangıçta. Zaman içinde gine SSD alırsın, ssdsiz sistem olmaması lazım orası doğru.

Asus tuf 1650 Super ekran kartlarında kronik ısınma sorunu var. EVO serisinde çözdüler. VRAM ler 110 derecelere kadar çıkıyor. 1650 Super için EVO değilse asus TUF alınmaz.
120 GB M2 + 1 TB HDD dahada üstüne setup tanımam. Hem PC hızlı açılır hemde oyunlarda yer sorunu çekmezsin. Temizz.