Yardım 40.000₺ civarı telefon önerisi istiyorum.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,461
CPU için Geekbench 5 (Geekbench 6 sistem kütüphanelerini kullanmıyor ve çekirdekleri %100 yüke sokmuyor), GPU için ise GFXBench'i referans aldım. Sentetik testlere aldanmayın demişsiniz de, bu SoC'ları karşılaştırırken RAW güçlerine bakacağız, zira ikisi de sorunsuz, overheating problemi olmayan SoC'lar, sizin neyi baz alarak bunları söylediğinizi merak ettim. Güç tüketimi noktasında 8 Gen 2'nin, Exynos 2400'ü tokatladığını söylemişsiniz ancak sizin kafanıza göre SD 865'te, 8 Gen 2'yi tokatlar, zira 865 5W yakarken, 8 Gen 2 8W yakiyor (GPU.) Tabii aradaki güç farkını hesaba katarsak böyle bir karşılaştırma yapmak çok mantıksız.

Exynos'ların kötü olma sebebi, Samsung'un chip üreten alt firması olan Samsung Foundry'ın vasatın altında PPA'ya sahip chip üretim bantlarıydı, bunu geçen sene 5LPE-A ve S23 FE'deki Exynos 2200'de kullanılan 4nm olan 4LPP ile kayda değer miktarda iyileştirdi (lp Early düğümleri bile gayet iyi.) Exynos 2400'te ise, bunların da daha iyisi olan ve TSMC öznelinde N5P dengi olan (A15 Bionic), PCB barındırmayan FOWLP'li 4LPP+ bandından geçti ve hiçbir sorunu yok (asıl yatırım bu bile değil, Dream Chip dedikleri Exynos 2500'ün 3nm'si olan 3GAP gibi bir gerçek var), Samsung ısı konusunda çok agresif, 8 Gen 3 tam yükte 16W yakarken, Exynos 2400 aynı performansı verip 23W yakıyor fakat normalde hiçbir zaman en yüksek frekansta çalışmıyor ve bu haliyle bile 4,9K MC alan, 11W yakan 8 Gen 2'ye 7,4K MC ile %50'lik bir fark atıyor. Pil tüketimine gelecek olursak, bu SoC'un tek sorunu modem. Mobil verinin az çektiği yerlerde çok yakıyor ve dolayısıyla ısı yayılımı ve pil tüketimi artıyor.

S24 Exynos, ISP farkından dolayı S24 SD'dan ve S24 Ultra'dan gün ışığında daha iyi video çekiyor. Benim fotoğraf konusunda bir iddiam olmadı, aynı şekilde overall olarakta daha iyi çekiyor gibi bir iddiam olmadı.

Ekli dosyayı görüntüle 189797

Ekli dosyayı görüntüle 189798

Gün ışığında özellikle alan derinliği konusunda ezici üstünlüğü var E2400'ün, highlight altında da daha iyi çektiği sahneler olabiliyor;

Ekli dosyayı görüntüle 189799

Ekli dosyayı görüntüle 189800

Paylaştığım tüm görseller video performansına ait, dediğim gibi fotoğraf konusunda hiçbir iddiam olmadı. Ayrıca base S24'te de telephoto sensörü var, sadece 5x yerine 3x.

Bir süre dışarıdaydım, telefon üzerinden konuyu yanıtlamışım. Gelelim kamera konusundaki detaylara bakalım.
Periscope telephoto diyeceğime, sadece telephoto demişim. Telephoto lens bütün S22-S23-S24 serilerinde zaten yer alıyordu.
1715415877791.png

İki cihaz arasında 8 bin lira fark var ve aldığınız modeldeki lens paketine bakın. Telephoto 3mm daraltılmış.
1715415149190.png

1715415002084.png

Exynos 2400, gün ışığında Snapdragon 8 Gen 3 modelli cihazlara göre daha parlak çekiyor ancak bunu yazılımsal olarak otomatik yapıyor. PRO mod içinde veya fotoğraf çekmeden önce parlaklık ayarı yapabiliyorsunuz. S24 Global modelini, S24 Ultra ile kıyaslayabilmek mümkün değil. Hem donanımsal olarak hem de lens paketi olarakta uçurum farkı var.

Exynos 2400'ün düşük frekansta yüksek TDP ile çalışmasının mantığı yok. Verimlilik konusunda Exynos 9810'un başarısını zamanında görmüştük.
İşte bu yüzden S24+ ile S24 Ultra'nın pil performansını ve işlemcinin güç tüketimini eleştiren kitle olmuştu.

Ayrıca ilk yorumumda S24+ önermiştim, siz ısrarla S24 düz versiyonunu önermeye devam ediyorsunuz.

SPECİAL FORCES

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,915
Bir süre dışarıdaydım, telefon üzerinden konuyu yanıtlamışım. Gelelim kamera konusundaki detaylara bakalım.
Periscope telephoto diyeceğime, sadece telephoto demişim. Telephoto lens bütün S22-S23-S24 serilerinde zaten yer alıyordu.
Ekli dosyayı görüntüle 189862
İki cihaz arasında 8 bin lira fark var ve aldığınız modeldeki lens paketine bakın. Telephoto 3mm daraltılmış.
Ekli dosyayı görüntüle 189861
Ekli dosyayı görüntüle 189860
Exynos 2400, gün ışığında Snapdragon 8 Gen 3 modelli cihazlara göre daha parlak çekiyor ancak bunu yazılımsal olarak otomatik yapıyor. PRO mod içinde veya fotoğraf çekmeden önce parlaklık ayarı yapabiliyorsunuz. S24 Global modelini, S24 Ultra ile kıyaslayabilmek mümkün değil. Hem donanımsal olarak hem de lens paketi olarakta uçurum farkı var.

Exynos 2400'ün düşük frekansta yüksek TDP ile çalışmasının mantığı yok. Verimlilik konusunda Exynos 9810'un başarısını zamanında görmüştük.
İşte bu yüzden S24+ ile S24 Ultra'nın pil performansını ve işlemcinin güç tüketimini eleştiren kitle olmuştu.

Ayrıca ilk yorumumda S24+ önermiştim, siz ısrarla S24 düz versiyonunu önermeye devam ediyorsunuz.
Kamera güncellemesi ile çözüm bulunacak basit, bir kaç hata var. S23 ile çekilen bazı fotoğraflarda da sorun var ayrıca. Gördüğüm kadarıyla. Güncelleme ile çözümlenecek sorunlar. Uzatıyor olman enteresan. Pil, ekran boyutu ve çözünürlük dışında bir fark yok. Kamera paketleri aynı S24 ve S24+ modellerinde. Arkadaşa destek olmaya çalışıyoruz. Ve TR de Exynos 2400 yonga seti var. Yurt dışında satılan modelle alakalı örnek vermişsiniz. Arkadaş yurt dışı ile alakalı bir yorum yapmamış. Konu sahibinden bahsediyorum.
Pil ve ekran önceliği olsaydı zaten, S24 ve S24 arasında kalmazdı. S23+ veya S24+ modellerini tercih ederdi.

Son düzenleme:

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,104
Yazdıklarımı çürüten hiçbir şey göremedim.

Bunun aksini iddia etmedim ki. Ayrıca S22, S23 ve S24 modellerinde sadece aynı telephoto sensörü var, yoksa telephoto sensörü S9+ modeli ile kullanılmaya başladı.

Verimlilik konusunda Exynos 9810'un başarısını zamanında görmüştük.
İroni mi yapıyorsunuz cidden anlamadım ancak SD varyantından %30 fark yiyen bir Exynos'un verim konusunda güzellemesi yapılamaz. Daha az yaksa ne yazar, aynı mertebede yongalar değiller nerdeyse, Exynos 9810, SD 835 ile denk GPU'da.

S24+ alınabiliyorsa pek tabii alınsın ancak S23 ile S24 arasındaki farka da fersa fersah değer, fazladan 3 yıl güncelleme desteği, %50 daha güçlü SoC, çok daha ince çerçeveler ve hissedilir şekilde daha iyi video performansı gayet yeterli sebeplerden.