4.5 G'yi Türkler mi Uydurdu? Nedir bu 4G, 4.5G, LTE ve LTEAdvanced Olayı?

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bazı arkadaşlar 4.5G ismini duyunca garip bir kompleks içine giriyorlar ve nereden ezberledikleri belli olmayan bir argüman ile 4.5G diye bir şey yok o 4.5G yi Türkler uydurdu diye sürekli bir bilmişlik taslıyorlar.

Bazıları işi bir adım öteye taşıyarak siz hepiniz cahilsiniz bir şeyden anladığınız yok onun adı LTE diyor.

Aslında olayın özü bir çok konuda olduğu gibi yine Recep Tayyip Erdoğan'a dayanıyor. :)

Bir kaç sene önce ülkemiz ciddi bir ekonomik kazzık yemek üzereydi!
Kazzığın adı 4G teknolojisi idi.
Malum 4G teknolojisi dünya genelinde bir çok ülkede kullanılmaktaydı ve Türkiye de bu ülkeler arasına katılmak istiyordu, ancak Türkiye 3G teknolojisine çok geç kalmıştı. Biz henüz 3G'ye ısınamadan diğer ülkeler 4G'yi eskitmeye başlamışlardı.
Türkiye'nin 4G'ye geçmek istediğinde ise dünya artık LTE Advanced ya da IMT Advanced olarak tanımlanan ve 4G'den çok daha hızlı bir teknolojiye geçmeye başlamıştı.
Hal böyle olunca Bir Takım Teknoloji şirketlerinin ellerinde kalan eski teknoloji 4G Baz İstasyonları, ve Bağlantı araçları 4G'ye geçmek isteyen Türkiye'ye satılmak istendi. Bunların yaklaşık maaliyetinin 20 Milyar Dolar civarı olduğu ifade ediliyordu.
4G ihalesi için yapılan şartname günün gerisinde kaldığı için eski teknolojinin ülkeye ithal edilmesinin önünde bir engel yoktu ve nedendir bilinmez Turkcell, Vodafone ve Avea bu ihale için çok hevesliydiler!

Durum ülkesini seven ve bu işlerden anlayan kurum ya da kişilerce Erdoğan'a iletildi.
Erdoğan da 4G ihalesine yakın bir zaman kalmışken bu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini açıkladı ardından da ihale iptal edildi.

Daha sonra BTK ihale şartnamesini değiştirerek ülkeye getirilecek teknolojinin en az IMT Advanced seviyesinde olacak şekilde düzeltilmiş haliyle yeniden ihale sürecini başlattı.

LTE Advanced, IMT Advanced artık ne derseniz bu teknoloji 4.5G olarak adlandırıldığı için de ihalenin adı 4.5G olarak yenilendi.

Birileri Erdoğan 4G ihalesini iptal ettirdi tekrar tükürdüklerini yalamak istemiyorlar diye 4.5G diye bir şey uydurdular şeklinde bir rivayet geliştirdiler. Çoğu kimse açıkçası 4.5G isminin Erdoğan 4G'yi iptal ettirdiği için uydurulduğuna inandı.

İşin özü şu

LTE için ilk çıktığı zamanlar 3.9G denmiş daha sonra frekans aralığı yükselince dünya genelinde 4G olarak anılmaya başlamış.

LTE = 3.9G, 4G
LTE A, LTE+ = 4.5G Şu an Türkiye'de kullanıma sunulan...

4.5G ismini ise Türkler uydurmadı yabancı bir çok kaynakta bu isme rastlayabilirsiniz... Ben size fikir vermesi açısından bir kaç tanesini derledim içerisinde bu bağlantıları karşılaştırma açısından bir çok bilgi var.
4.5G Industry Summit - Huawei at MWC2016
Özellikle okumaya değer. Evolutionary steps from 1G to 4.5G
Why 2016 will be the year of the 4.5G network | ZDNet
Jarich: 4.5G – What's the big deal about half a "G"?

2G GPRS gelince 2,5G, EDGE gelince 2.75G olmuştu.
UMTS'li 3G HSPA ile 3.5G, HSPA+ ile 3.75G ve LTE ile 3.9G olmuştu.

LTE 4G LTE-A olunca 4.5G oldu...

Olay bu.

Ama sen yine istersen 4G de, LTE de...
Ama 4.5G ismini Türkler uydurdu deme.

Bunu bir de çevrendekileri cahil yerine koyarak hiç deme!

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bu 4.5G zamani gelince 5G teknolojisini destekleyecek mi?

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
5G şu an konsept aşamasında olan bir teknoloji ve 2020'li yıllar ifade ediliyor. O tarihe kadar diğer bağlantı şekilleri nasıl geliştiyse LTE teknolojisi de zaman içerisinde gelişecektir.

İhale'nin iptal edilme sebebi zatan ülkeye sokulacak teknolojinin en az IMT Advanced seviyesinde olma şartı. Bundan sonra ülkeye sokulacak teknoloji sürekli yenilenecek.

Belki de en önemli şart %40 üzerinde yerli teknoloji barındırma şartı. Bu sayede Türkiye'de kablosuz bağlantılar üzerindeki AR-GE çalışmaları arttı ve Yerli teknolojiler örneğin baz istasyonları geliştirilmeye başlandı.

Eski teknolojinin terkedilip yeni teknolojiye geçilmesi eğer teknoloji ithal ediliyor ise bir ülke için çok büyük bir yük.

5G olayına dönersek bu konuda kesin bir uzlaşılmış teknoloji yok.ABD, Güney Kore gibi ülkeler bir takım projeler üzerinde çalışıyorlar ama bu çalışmalar henüz günlük yaşama uyarlanacak seviyede değil. 4G üzerine inşa edilebileceği gibi tamamen farklı bir platform da olabilir. Bu günden 4.5 G 5G'nin kapısı diyemeyiz...

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
4G zaten 5G'nin de altyapısını oluşturmuyor mu?

RTE: "4G yi bırakın 2 yıl daha 3G de takılıp direkt 5G ye geçelim" demişti. Sonra baktılar 2 yıl içerisinde 5G'ye geçmek imkansız. Bari 4G yerine 4,5G kullanalım dediler zannımca.

uydu3405

Doçent
Reaksiyon puanı
115
Şu anda kullandığımız teknoloji dünya gerisinde değil en azından.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Bütün teknolojiler bir öncekinin üzerine kurulur. Arada bazı çatallanmalar olur ve bu çatallanmalar arasında, başlangıçta bir rekabet yaşanır. Genelde söz sahibi olmak isteyen üreticiler verileri şifreleme veya farklı yöntemler uygulayarak işleme sayesinde ve kendi yöntemlerini patentleyerek rakiplerini devre dışı bırakmaya yönelirler. Her zaman en iyi olan değil, bazen de en hesaplı olan kazanır. Piyasa değişken, şartlar zor ve kaybeden yok olur. (yada lisans ile rakibinin ürününü üretmeye/ürettirmeye yönelir) Serbest piyasada hayatta kalabilmek bir öngörü medselesidir. Ticaret ve siyaset her zaman iç içe dir. İnsanlık tarihi boyunca tüm yaşanan savaşlar, ticari yollar veya ticari ürünler için yaşanmışlar. Şeref, onur, vatan, millet, bunlar hep hikâye. Hep para para para.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Erdoğan 4G'yi bırakalım iki yıl sonra direk 5G'ye geçelim dedi. Çünkü kendisine aktarılan bilgi 4G ihale şartnamesinde eksikler olduğu bu nedenle yurt dışı firmaların ellerinde kalan eski tip teknolojinin Türkiye'ye yığılacağı bilgisiydi. Erdoğan'a 5G'nin çıkacağı bilgisi de verildi.

Ancak burada belki Erdoğan'ın konu hakkındaki yetersiz bilgisi belki de bu konu hakkında kendisini bilgilendirenlerin eksik bilgi vermelerinden dolayı 5G konusunda bir yanlış anlaşılma ortaya çıktı.

Şöyle ki eğer ihale iptal edilmeseydi biz 2016 yılında 4G'ye geçecektik...
2018 Yılında ise 5G DENEMELERİ yapılacak.

Ancak bu denemelerin bu teknolojiye hemen geçeceğimiz anlamına gelmiyor! Bu teknolojiye geçiş 2020'yi geçecek. Erdoğan 2018'de 5G teknolojisine geçilecek olarak düşündüğü için 2016'da 4G'ye geçip ardında 2018'de tekrar 5G'ye geçmenin mantıksız olduğunu söyledi.

Daha sonra BTK ihale şartnamesini IMT Advanced olarak düzelterek Erdoğan'ı 5G'nin 2020'den sonra günlük hayata gireceği konusunda bilgilendirerek tekrar 4.5G ihalesi yapıldı.

Mesele burada Erdoğan'ı savunmak değil.

Ancak ortada bir sorun olduğu açık.

1. Sorun ilk 4G ihalesininin şartnamesinin neden o şekilde hazırlandığı...
2. O dönem operatörlerin neden çok istekli görünmeleri... Hepsi yarın 4G'ye geçebiliriz diyorlardı(!)
3. Erdoğan'ın 5G'nin 2018'de hizmete sunulacağı şeklinde yanlış bilgilendirilmesi oysa ki 2018'de denemeler başlıyor...

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
aslında cevaplar basit gibi.
1.Operatörlerin işine geldiği için. Az maliyet çok kar.
2.Yine Aç gözlü operatörler çöpe çıkmış baz istasyonu cihazlarını çok ucuza temin edip bizi kazıklamaya devam edeceklerdi.
3.Çevrendeki her görevliyi, bakanı, yardımcıları vs kendi tarafından olsun diye kafana göre seçersen geniş çevreye sahip olursun, her istediğini yaparsın. Nerede bilgisiz, alakasız insan varsa hepsini oraya buraya bakan yaptılar.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Bu 4.5G zamani gelince 5G teknolojisini destekleyecek mi?
hayır desteklemeyecek update olacak aynı 3.5G'den olduğu gibi... her şeyi RTE yaptı sananlarda GSM şirketlerini sazan sanmaya devam etsinler... farkında değiller ama en az 2 operatör sizi susuz getirir götürür... mevcut paketler hiç birisi 1 ay dayanmaz... yinede alan var çok mu zenginsiniz?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
adını ben buldum her gördüğümde onu 4,5g dedim dedim oldu...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
adını ben buldum her gördüğümde onu 4,5g dedim dedim oldu...