3G Fiyatları

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Tüm operatörlerin 3G fiyatlarının açıklandığı söylentileri kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor. Şu ana kadar sadece Turkcell'in açıkladığı fiyatlarda son durum ne?

30 Temmuz'dan itibaren kullanıma açılacak olan 3G hizmetinin fiyatlandırılması konusunda henüz her şey netleşmiş değil. Açıklamalar ise bilgi kirliliği yaratmaktan öteye geçemiyor. "3G'nin gerçek fiyatları" olarak lanse edilen rakamlar ise operatörlerin ara bağlantı ücretleri.
asyali1248335828.jpg

Tek dileğimiz; 3G'nin yenilikleriyle yüzümüz gülerken,
faturasıyla ağlamamız.

Ara Bağlantı Ücreti Nedir?

Vodafone kullanıcısı olan biri Turkcell kullanıcısı ile görüntülü konuşma gerçekleştirdiği zaman Vodafone'un Turkcell'e ödemesi gereken miktar. Dolayısıyla bu rakama hizmet bedeli de eklendiğinde kullanıcıya yansıtılacak faturanın biraz daha yüksek olması bekleniyor.

Turkcell'in 3G Fiyatı Çok mu Net?

Aslına bakarsanız Turkcell'in 3G fiyatları da dünkü açıklamalarda belirtildiği gibi net değil. Turkcell, şu anda yapılan görüşme tutarlarına ek bir fiyat eklemeden 3G ile iletişim kurabilme imkanı vereceğini söylüyor.

Bu yoldan hareketle Turkcell'in 3G fiyatı, her yöne 1000 dk'sı 79 TL olan bir paketi tercih eden kullanıcı için dakikası 7,9 Kuruş olurken, Alo 120 paketine sahip olan bir kullanıcı için 3G'nin dakikası 10,6 Kuruş olacak.

Kafanız İyi Karıştı mı?

Mesai saatlerinde alkol almadığımızı hatırlattıktan sonra anlattıklarımızın biraz karmaşık olduğunu itiraf edebiliriz. Yazının buraya kadar olan kısmına kadar henüz bir şey anlamayanlar için özet; suskun kalan Avea ve Vodafone'un resmi açıklamalarını bekleyin.

:: 3G'nin fiyatları konusunda beklentileriniz neler?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Fiyatından ziyade bu 3g nin bilgisayarlarda nasıl kullanılacağı konusunda neredeyse hiç bir bilgiye sahip değilim.Bu konuda bir makaleniz yayınlandı mı bilmiyorum.Ve ''3g nin PC lerde kullanımı nasıl olacak''konulu bir makalenizi bekliyorum:)

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
3g olan her yerde 7.2mbps'ye ulasamayacağımız kesin. adsl'nin yerini alması için 3.5g'yi beklicez sanırım.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Lux Kaçıyor 3G Türkiye Şartlarında . İletişimi Tıkamadan Uygun Fiyatlara nasıl Çekecekler Merak ediyorum bende

cndr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
görüntülü konuşma değilde, internet fiyatları belli oldumu acaba?

hellowner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tüketiciler Birliğinden “3G Tarifesi” tepkisi

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, cep telefonu operatörlerinin, 30 Temmuzda vermeye başlayacağı 3G hizmeti için talep aldığını ancak ortada açıklanmış bir fiyat bulunmadığını, bu durumun açık bir tüketici hakkı ihlali olduğunu savundu.

MustaJ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
daha normal internetimizi bile kazık yiyerek komik hızlarla kullandığımız için 3 ci bizim neyimize ? dünyanın en zengin ülkesiyiz ya bunu da geçirirler buda geçer.

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
ön talep alınıyor denince,tarife açıkandıda ben kaçırdım diye, internette uğramadığım site kalmamıştı meraktan.ya tarifeler kazık olacak,ya da konuyu gündemde tutmak için net bir açıklama yapmıyorlar.şu ön talepin mantığını çözebilen varsa anlatsında bizde bilelim.

HasTürk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben bu 3G yi hiç yararlı bulmuyorum :D
Düşünsenize sevgilinizin ya da ailenizin görmesini istemediğiniz bi yerdesiniz(Bar,Disco vs.vs. :D) sevgilin sana diyoki kamerayı aç nerdesin bakıcam naparsınız o zaman :D:D

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
ben bu 3G yi hiç yararlı bulmuyorum :D
Düşünsenize sevgilinizin ya da ailenizin görmesini istemediğiniz bi yerdesiniz(Bar,Disco vs.vs. :D) sevgilin sana diyoki kamerayı aç nerdesin bakıcam naparsınız o zaman :D:D
Açmazsın ya da kaçamak yapmazsın, olur biter.

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
3G cikmadan once herkes diyordu ttnete alternatif falan :) Umarim gerceken alternatif olur ama ben oyle sanmiyorum. Fiyatlari cok yüksek olacagini dusundugum icin benim gibiler heralde sadece hayaliyle kalacaklar :)

EzberimSin

Profesör
Reaksiyon puanı
11
vodafone shop sahibiyiz bilgi vermek için söylüyorum usb den bağlanılıyor flash bellek gibi bir alet ve 4 gb veride depolayabiliniyor. 1 gb internet paketi 30 tl 18 ay taahhüt verirseniz bu alet bedava veriliyor. 3 gb kotalı ise 50 tl şuan ki fiyatlar.

Tsunmys

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Yıllar önce mesaj 2 kontördü. Şimdi binlercesi kaç kontör biliyoruz hepimiz. Aramaları biliyorsunuz kaç kontördü. Bence az bekleyip rekabetin kızışmasını izlemek lazım.

ıslamaköfte

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Dün Zaman gazetesinde vodafone'un reklamı vardı. Yukarıda söylendiği gibi 1 GB 30 tl, 3 GB 50 tl. 4GB kotalı ADSL telefon hattıyla birlikte 36 tl'ye geliyor.Bu fiyatlarla kim alır merak ediyorum. Kullanıcıların birçoğunun sabit olduğunu ( ev veya işyeri) biliyoruz.

maske500

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Fiyatından ziyade bu 3g nin bilgisayarlarda nasıl kullanılacağı konusunda neredeyse hiç bir bilgiye sahip değilim.Bu konuda bir makaleniz yayınlandı mı bilmiyorum.Ve ''3g nin PC lerde kullanımı nasıl olacak''konulu bir makalenizi bekliyorum:)
bende

dicetel10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer 3G deki sınırsız internet tarifelerinin en düşük fiyatlısı,tt'nin sabit hat + 4GB kotalı tarife fiyatı kadar veya daha az olursa 3G ye geçilebilir.Biraz matematik sorusu gibi oldu değilmi!Eğer bu şekilde bir fiyatlarındırma olursa şahsen geçmeyi düşünüyorum.Sizce bu şekilde bir tarifelendirme yaparlar mı?

UzmanWeb

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şuanki alt yapı ile hem internet hem telefon trafiğini kaldırması biraz zor.Avea ile kesintisiz konuşamıyorken (konuşurken hat kesiliyor) kesintisiz intermeti düşünemiyorum bile.
Fiyatı yüksek tutup bant genişliğini zorlamamayı düşünürler herhalde.Telefon fiyatıyla interneti düşünürsek çok pahalı, internet paket fiyatları olarak bakıldığında yine pahalı.Adsl yerine geçmesi şuan zor.Ancak biraz zaman geçtikten sonra ucuzlar ve kullanımı yaygınlaşır diye düşünüyorum.

an80x86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
3g olan telefon üzerine skype yükleyip daha hesaplı konuşalım :)

HeLLxXx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu an için 3g zengin işi bence :):). Vodafone 18 ay tahahhütname istiyor. Kim öle kim kala o zamana kadar. Üstelik bir çok yerde alt yapı sıfıra yakın. Yani 3 büyük il dışında bağlanma ihtimali zayıf. Diğer operatörler ise sadece telefon görüşmeleri için 3g reklamı yapıyor. Kim ne yapsın görüntülü konuşmayı ki??? Çok gereksiz bir uygulama. Türk telekom da görüntülü telefon konuşması hizmeti veriyor sorun bakalım kaç tane üye bundan yararlanıyor ki? Türkiye şartlarında 3g akıl karı değil. En azından şimdilik.

KaRaSaHiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vodafone görüntülü konuşma için ek bi ücret almayacak ,Normal görüşme ücretiyle aynı olacak.Resmi açıklama önümüzdeki günlerde yapılacak.Vodafone 3G+ sistemini kullanacağı için mobil internet hizmeti diğer operatörlere göre başlangıçda daha hızlı olacak ve zamanla daha da artacak.30 Temmuzda bizleri yepyeni bir dönem bekliyor...

bayadres

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hepsi zenginler için.Yani benim için:yes:
Gönlüm zengin.
Ama 3G ye para kaptırmam.:thumbdown::dil:

ali8914

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kota koymaya kalkarlarsa bence zor müşteri bulurlar. hani tvden maç izeleceyecektik; kotalarla ne kadar maç izleriz acaba?

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
şimdilik kotalı satıcaklar,türkcell in şimdi kampanyası var 1gb kotalı mobil 42 tl modem her ay ücretsiz

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
daha normal konuşmaların fiyatları yüksek bide 3g mi ben bu 3G.. farklı yorumluyorum

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
3G internet için hem limitsiz olsun hem de ucuz olsun gibi birşey beklemek hayalden öte değil. Çünkü Amerika'da bile öyle birşey yok. Arkadaşım kullanıyor 5gb kotalı 53$ ödüyor. Ve kota aşım bedeli de oldukça yüksek. Onun için 3g'nin tutup Adsl'e alternatif olmasını beklemeyiniz.