Yardım 3ds max iş imkanları

geytabir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Herkese selam , 3Ds Max üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorum lisem bu sene bitecek üniversiteye gidersem iç mimarlık istiyorum ama aklımı bulandıran soru şu , 3Ds Max üzerine yoğunlaşıp güzel bir seviyeye gelsem iş bulabilir miyim freelancer olarak veya bir şirkette ?

furiii

Kowalski
Reaksiyon puanı
307
Hedeflediğin üniversite nedir? Veya hangi üniversite olursa olsun ilk 3 de olursan, burs kazanırsan iş bulma kaygın olmaz. Ama üniversite ne kadar iyi olursa o derece iyi, bol maaşlı işler bulursun. Kendini bi zaman deneyip, geliştirdikten sonra da kendi şirketini kurarsın :) Sıkıntı yaşamazsın.

geytabir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hedeflediğin üniversite nedir? Veya hangi üniversite olursa olsun ilk 3 de olursan, burs kazanırsan iş bulma kaygın olmaz. Ama üniversite ne kadar iyi olursa o derece iyi, bol maaşlı işler bulursun. Kendini bi zaman deneyip, geliştirdikten sonra da kendi şirketini kurarsın :) Sıkıntı yaşamazsın
Hedefim x yada y üniversitesi diyemem ama özel üniversitede okumak istemediğim için gönlümde Marmara üniversitesi var diyebilirim :) benim asıl sorum üniversite okumadanda bu işi yapabilir miyim yada okulu okurken en azından ek gelir elde edebilir miyim ?

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Herkese selam , 3Ds Max üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorum lisem bu sene bitecek üniversiteye gidersem iç mimarlık istiyorum ama aklımı bulandıran soru şu , 3Ds Max üzerine yoğunlaşıp güzel bir seviyeye gelsem iş bulabilir miyim freelancer olarak veya bir şirkette ?
Modellemede evet çok iyi iş var ama benim önerim 3ds max değil blender olur. Hem ücrersiz hem çok işlevsel ve çok daha hafif bir prog. Bende şuan blender üzerinden modelleme yapıyorum tavsiye ederim.

furiii

Kowalski
Reaksiyon puanı
307
Hedefim x yada y üniversitesi diyemem ama özel üniversitede okumak istemediğim için gönlümde Marmara üniversitesi var diyebilirim :) benim asıl sorum üniversite okumadanda bu işi yapabilir miyim yada okulu okurken en azından ek gelir elde edebilir miyim ?
Üniversite okumadan aşırı zorlanırsın, kimse babasının hayrına sana bu işi öğretmez. Sen kendin öğrenmeye çalışırım desen bile fırsat vermezler, iş ortamı adamı yutar... Kendin o yüzden önce üniversiteye yerleş, neresi olursa olsun ama gönlündeki iş olsun ve çalış, ilklere yüksel. Çalışma hayatı o kadar kolay değil, pembe hayallere yer verilmez ve işkence gibi bile olabilir.

Ayrıca önce sen garanti yolu dene, üni yolundan git kaybedeceğin bi şey yok. Zaman dahi kazanırsın. önce iş dersen , üniversite okuma yaşını da kaçırırsan bir daha dönüşün olmaz.

geytabir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Üniversite okumadan aşırı zorlanırsın, kimse babasının hayrına sana bu işi öğretmez. Sen kendin öğrenmeye çalışırım desen bile fırsat vermezler, iş ortamı adamı yutar... Kendin o yüzden önce üniversiteye yerleş, neresi olursa olsun ama gönlündeki iş olsun ve çalış, ilklere yüksel. Çalışma hayatı o kadar kolay değil, pembe hayallere yer verilmez ve işkence gibi bile olabilir.

Ayrıca önce sen garanti yolu dene, üni yolundan git kaybedeceğin bi şey yok. Zaman dahi kazanırsın. önce iş dersen , üniversite okuma yaşını da kaçırırsan bir daha dönüşün olmaz.
Zaten üniversite yaşım kaçıyor gibi :) 19 olucam on gün sonra
Mesaj otomatik birleştirildi:

Modellemede evet çok iyi iş var ama benim önerim 3ds max değil blender olur. Hem ücrersiz hem çok işlevsel ve çok daha hafif bir prog. Bende şuan blender üzerinden modelleme yapıyorum tavsiye ederim.
Farkları ne tam olarak ?

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Zaten üniversite yaşım kaçıyor gibi :) 19 olucam on gün sonra

Farkları ne tam olarak ?
Üniversite yaşı niye kaçsın yav 3. üniversiteyi okuyan var :D
Bu işi okul okumadan da yaparsınız merak etmeyin ek gelirlerde elde edebilirsiniz hem de büyük gelirler ama sosyal medyada aktif olmalı ve algoritmaların içine girebilmelisiniz sosyal medya algoritmalarına girdikten sonra sürekli bu algoritmada üste çıkmaya çalışmak olacak bu da düzenli video yükleme paylaşım yapma gibi şeylerle olur. Önce temel eğitimi almalısınız birçok platform mevcut. Temel eğitimi aldıktan sonrası zaten size bağlı tükettiğiniz içeriklere ve onları kullanımınıza bağlı. Türkçe içerikleri sömürdükten sonra ingilizce içerikleri de sömürmelisiniz. Türkçe olarak aklımda vizzy3d var Onur hoca gayet güzel anlatıyor. 3Ds max ten farkları olarak blender daha hafif bir program 3ds max ona göre daha ağır kalıyor blender 3d ile yapamayıp 3ds max ile yapabileceğiniz şeyleri bilmiyorum 3ds maxte olan blenderda olmayan şeylerde sonradan addon olarak kolayca eklenebiliyor veya blender içerisinde başka alternatifleri bulunabiliyor ben hem ücretsiz hem hafif hemde bu kadar çok sunduğu şeye rağmen bedava olmasından dolayı blenderi kesinlikle öneririm. Onur hoca da zaten blenderin tercih edilebileceğini söylüyor adam kaç yıllık modellemeci. Blenderin sponsor olduğunu da düşünmüyorum çünkü nvidia adobe gibi bir firma değil çok daha küçük. Senin benim gibi insanların bağışları geri dönüşleri ve yardımları sayesinde gelişiyor.

geytabir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bu işi okul okumadan da yaparsınız merak etmeyin ek gelirlerde elde edebilirsiniz hem de büyük gelirler ama sosyal medyada aktif olmalı ve algoritmaların içine girebilmelisiniz sosyal medya algoritmalarına girdikten sonra sürekli bu algoritmada üste çıkmaya çalışmak olacak bu da düzenli video yükleme paylaşım yapma gibi şeylerle olur. Önce temel eğitimi almalısınız birçok platform mevcut. Temel eğitimi aldıktan sonrası zaten size bağlı tükettiğiniz içeriklere ve onları kullanımınıza bağlı. Türkçe içerikleri sömürdükten sonra ingilizce içerikleri de sömürmelisiniz. Türkçe olarak aklımda vizzy3d var Onur hoca gayet güzel anlatıyor. 3Ds max ten farkları olarak blender daha hafif bir program 3ds max ona göre daha ağır kalıyor blender 3d ile yapamayıp 3ds max ile yapabileceğiniz şeyleri bilmiyorum 3ds maxte olan blenderda olmayan şeylerde sonradan addon olarak kolayca eklenebiliyor veya blender içerisinde başka alternatifleri bulunabiliyor ben hem ücretsiz hem hafif hemde bu kadar çok sunduğu şeye rağmen bedava olmasından dolayı blenderi kesinlikle öneririm. Onur hoca da zaten blenderin tercih edilebileceğini söylüyor adam kaç yıllık modellemeci. Blenderin sponsor olduğunu da düşünmüyorum çünkü nvidia adobe gibi bir firma değil çok daha küçük. Senin benim gibi insanların bağışları geri dönüşleri ve yardımları sayesinde gelişiyor.
Ahahhahah bilmiyorum üniversite okuyasımda çok yok zaten birde açıktan okumam tuzu biberi oluyor olayın :) ayrıca tavsiyelerin için teşekkür ediyorum dediklerini yapacağım teşekkür ediyorum.

photoshop için kimi tavsiye edersiniz peki ?

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Ahahhahah bilmiyorum üniversite okuyasımda çok yok zaten birde açıktan okumam tuzu biberi oluyor olayın :) ayrıca tavsiyelerin için teşekkür ediyorum dediklerini yapacağım teşekkür ediyorum.
Yine de güzel bir üniversitede modelleme de öğrensen zararı olmaz faydası olur eğer şimdiden öğrenirsen hocalarının da gözüne girersin üniversitede.

photoshop için kimi tavsiye edersiniz peki ?
Photoshop,Aftereffects,Premiere gibi programlar için Onur Naci Öztürkleri öneririm.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Hayır.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
:D En çok para olan işlerden birisi modelleme. Çevredeki çoğu şey bu alan sayesinde üretiliyor büyük ihtimalle şaka yapıyorsunuz.
Herkes tasarımcı değil ki. Her şiir okuyan da Şair olmuyor. Okuyan ile okumayan hiç bir zaman bir olmaz. Askerde eğitim çavuş'uydum, Lise mezunları ile Üniversite mezunları arasında büyük fark vardı.Lise mezunununlarının bir şey anlaması daha uzun zaman alıyordu.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Herkes tasarımcı değil ki. Her şiir okuyan da Şair olmuyor. Okuyan ile okumayan hiç bir zaman bir olmaz. Askerde eğitim çavuş'uydum, Lise mezunları ile Üniversite mezunları arasında büyük fark vardı.Lise mezunununlarının bir şey anlaması daha uzun zaman alıyordu.
Her lise mezunu aynı olmamakta. Okumak eğitim almak sadece okullarda olan birşey değil ben japonca öğreniyorum ama okuldan değil ben yazılım öğreniyorum ama o da okuldan değil modelleme öğreniyorum o da okul sayesinde değil yani olay okul değil kişidir. 22 Yaşından sonra yani üniversite bittikten sonra birşeyler öğrenen insanlar okulda mı öğreniyor ? Kendini geliştiren ile geliştirmeyen arasında da farklar var sadece okulda gördüğü eğitimle yetinen ve kendine ekstra birşeyler katmayanlar ile kendini geliştirenler bir olmuyor. Yani hocam liseyi anne baba zoruyla okuyan insan sayısı çok. Okul tek başına bir filtre olmamalı. Okumak eğitim almak sadece okulda değil ki okulda bile ne kadar iyi eğitim alınıyor ? Türkiyedeki en iyi üniversite dünyada ilk 100 e giremiyor 400 lerde 500 lerde :D

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
18,937
3Ds Max üzerine yoğunlaşıp güzel bir seviyeye gelsem iş bulabilir miyim freelancer olarak veya bir şirkette ?
Evet eğer işinizi iyi yapar iseniz rahat bulursunuz. Ama Blender kullanmanızı öneririm, tabii hangisi daha rahat geliyor ise ondan devam edin. Karar sizin.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Her lise mezunu aynı olmamakta. Okumak eğitim almak sadece okullarda olan birşey değil ben japonca öğreniyorum ama okuldan değil ben yazılım öğreniyorum ama o da okuldan değil modelleme öğreniyorum o da okul sayesinde değil yani olay okul değil kişidir. 22 Yaşından sonra yani üniversite bittikten sonra birşeyler öğrenen insanlar okulda mı öğreniyor ? Kendini geliştiren ile geliştirmeyen arasında da farklar var sadece okulda gördüğü eğitimle yetinen ve kendine ekstra birşeyler katmayanlar ile kendini geliştirenler bir olmuyor. Yani hocam liseyi anne baba zoruyla okuyan insan sayısı çok. Okul tek başına bir filtre olmamalı. Okumak eğitim almak sadece okulda değil ki okulda bile ne kadar iyi eğitim alınıyor ? Türkiyedeki en iyi üniversite dünyada ilk 100 e giremiyor 400 lerde 500 lerde :D
Lize mezunuysan kendini geliştirmen daha zor olur. Çünkü temelin düşük seviye. Ortaokul mezununun kendini geliştirmesi bir kademe daha alttan başlar. İlk okul mezunu olupta yazılım öğrenebilmiş birisini ise hiç bulamazsın. Önemli olan temel. Temel yoksa veya zayıfsa, üstüne inşa edebileceklerin de sınırlı olur.

Ve, öğrenme erken yaşlarda daha hızlı ilerler.

Bir de rekabet hesaplamalısın. Piyasada bin tasarrımcı varsa ve yüz tasarrımcı arayan, 900 tasarrımcı açıkta kalacak anlamı çıkar bu hesaptan. Üstelik öyle programları zaten herkes öğrenebilir. Alt tarafı birer program. Her bir yakın branşta çalışan veya okumuş olan kişi zaten biliyordur. Üstelik daha iyisini bilenler de sürü gibi piyasada. Piyasanın sınırı da yok. Bir Hintli daha uygun fiyat verir ve daha iyisini yapar. İş oldu bitti. İnsanları kandırıp okulundan ve eğitiminden etmeyelim.

mtanhu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
kardeşim deneyebilirsin anladığım kadarı ile yolun başındasın. Bu programları öğrenmek ve kullanmak kolay. Zor olan, ne yaptığın ve hangi sektörün ihtiyacını karşıladığındır. Bu zaman alan bir konu. Profesyonellerin farkı bu.

3dMax ve Blender ile başla bakalım.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Lize mezunuysan kendini geliştirmen daha zor olur. Çünkü temelin düşük seviye. Ortaokul mezununun kendini geliştirmesi bir kademe daha alttan başlar. İlk okul mezunu olupta yazılım öğrenebilmiş birisini ise hiç bulamazsın. Önemli olan temel. Temel yoksa veya zayıfsa, üstüne inşa edebileceklerin de sınırlı olur.

Ve, öğrenme erken yaşlarda daha hızlı ilerler.

Bir de rekabet hesaplamalısın. Piyasada bin tasarrımcı varsa ve yüz tasarrımcı arayan, 900 tasarrımcı açıkta kalacak anlamı çıkar bu hesaptan. Üstelik öyle programları zaten herkes öğrenebilir. Alt tarafı birer program. Her bir yakın branşta çalışan veya okumuş olan kişi zaten biliyordur. Üstelik daha iyisini bilenler de sürü gibi piyasada. Piyasanın sınırı da yok. Bir Hintli daha uygun fiyat verir ve daha iyisini yapar. İş oldu bitti. İnsanları kandırıp okulundan ve eğitiminden etmeyelim.
Lise 2. sınıf öğrencisiyim hocam. Olay modelleme yaparak alışılmışın ve hep aynısı yapılmış şeylerin dışına çıkıp kendini fark ettirmek. Kişi uygulamayı daha iyi bilsede yaratıcılığını geliştirmemişse birşeyler yapması zor olur. Kişi yaratıcılığını geliştirip uygulamayı çok az bilirse yine bir şeyler yapması çok zor olur ama hem yaratıcılığını geliştiren hem de programı öğrenme hızını geliştiren kişiler işlerini çok iyi yapar zaten onlar da piyasada belli oluyor. Okul tek başına güvence değil tek başına okulda öğrenilenden çok daha fazlasını da öğrenebilir ama yapamadığı şeyleri hızlıca yakındakilere sorma şansından mahrum kalır okul okumasın demiyorum zaten ama okul kişiye ufak bir kısmını katacaktır. Üniversiteye giriş-orta seviye modelleme bilgisi ile giden insan mı kendini fark ettirir yoksa sıfır bir şekilde giden mi ? Ben üniversite okumasın demiyorum ama Türkiyedeki üniversiteler dünya sıralamasında geride kalıyor. O yüzden bende eğitimi iş olanakları yüksek bir ülke olan japonyaya yöneldim ve burslarını araştırdım eğer mext denen sınavı kazanırsanız aylık 16500 Tl ye ek tüm okul harç giriş sınav ücretlerini karşılıyorlar. Tokyo üniversitesi dünyada 23. kyoto üniversitesi de 36. sırada ikisinden birini yada osaka üniversitesini burlsa tutturursam çok güzel olur onun için de çalışmalara başladım mesela arkadaş üniversitenin farkını görmek istiyorsa yüksek lisans yapıp yüksek mimar olmalı :D Arkadaşa şuan bursla yurt dışına yönel derdim ama ingilizce seviyesini bilmiyorum ona ek olarak çok az bir süre kalmış bu sürede yeni dil öğrenmesi baya zor. Freelancer olarak çalışıp büyük paralar kazanan bir sürü insan var,Şirketlerde çalışmak için de yüksek mimar olması ve dil bilmesi(Ana dilden hariç 2 veya 3 yada daha fazlası) çok işine yarar. Mesela Türkiyede üniversite okuyup imkanı oluşturabilirse yurt dışında yüksek lisans yapıp şirketlere başvurması daha iyi olur. Mühendislikte doktora yapılıyordu galiba ve mimarlıkta. Doktora yaparsa tabii tadından yenmez :D Yüksek lisans ve doktora konusunda dediğiniz kurumlar evet çok işe yarar ve onların etkileri büyük.