3 Pinli Fan Controller Baglantisi

Bu konuyu okuyanlar

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Selamlar,

Almis oldugum fan controller in fan soketleri 3 pin fakat benim fanlarim 2 pin (1 tanesi 3 pin) 3 pinli fani bagladigimda rmp i gorebiliyorum ve ayarlayabiliyorum ,fakat 2 pinli fanlarda sadece rpm i kontrol edebiliyorum fakat panelde goremiyorum dogal olarak.

Ogrenmek istedigim ise 2 pinli fan uzerinde herhangi bir degisiklik yapip ( bi sekilde 3 pine cevirip) rpm i gorme imkanim varmidir?

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
3 pinli olan soketten kablo çekebilirsin ya da kanalı takip edebilir en yakın yerden köprü yapabilirsin :)

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Fani calistirmakta yada rpmini ayarlamakta sorunum yok , kac rpm oldugunu displayde goremiyorum , su sekilde sorayim ozaman belki daha net olur. Fan uzerindeki sokette sadece + ve ground var. Fan kontrollerdeki sokette ise 3 pin var. 3. pini kullanarak ekranda rpm i gormek istiyorum ve bu mumkunmudur mumkunse nasildir onu ogrenmek istiyorum.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Bayagi bi arastirdiktan sonra, su neticeye vardim : Eger Fan uzerinde RPM sensing baglantisi yoksa RPM okumanin imkani yok. Fan alirken buna dikkat edilmesinde yarar varmis.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Aslinda arastirmakla kalmadim ,resimdeki baglanti noktasina Rpm Sensor kablosunu baglayarak denedim .Yine calismadi. Artik bunun yeni bir fan almaktan baska cozumu olmadigina kanaat getirdim.