25-09 Günün Yemeği: Domates ve Mantarlı Palamut

Bu konuyu okuyanlar

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
balıksız sofra düşünemiyorum, bizdede eksik olmasın dedin ve sizle paylaşmak istedim.balık sezonu acıldı her nekadar Palamut az olduğundan pahalı olsada tavsiye ederim hepinize ;)

Malzemeler :
• 3 adet 1/2 orta boy palamut balığı
• 100 gr mantar
• 25 gr arpacık soğan (iyice kıyılmış)
• 300 gr (3 orta boy) domates
• 30 gr (2 çorba kaşığı) margarin
• 1 limon
• 100 ml (2/5 su bardağı) balık suyu
• Tuz
• taze çekilmiş karabiber
• 1/2 çorba kaşığı ince kıyılmış tarhun otu
Hazırlanışı :
Hazırlık

Bütün palamut balığını temizleyip 2 cm kalınlığında yuvarlak dilimlere bölün ve yıkayın. Mantarları yıkayıp, temizleyin ve ince ince dilimleyin.

Soğanları piyaz doğrayın. Domateslerin kabuklarını soyup konkase doğrayın.

Fırın kabını margarin ile yağlayın. Balıkları dizin; üzerine soğan, mantar ve domatesleri serpiştirin. Balık suyunu ilave edin, tarhun otunu serpin.

Ana Yemek

Hazırlık bölümünde gösterildiği biçimde palamut balığını, domates ve soğanları doğrayın.

Fırınınızı 180°C`ye getirip, ısıtın.

Fırın kabına palamut dilimlerini dizin. Soğan ve domatesleri balıkların üzerine yayın. Mantar dilimlerini yerleştirin. Lİmonun kabuğunu soyun ve yuvarlak dilimler halinde keserek fırın kabına koyun. Balık suyunu ilave edip, tarhun otunu serpin. Tepsinin üzerini bir yağlı kağıt ile kapatın. Limonun kabuğunu soyun ve yuvarlak dilimler halinde kesin. Önceden ısıtılmış fırında 15 dakika pişirip, sıcak olarak, kendi suyu ile beraber servis yapın.

Afiyet olsun. ;)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
bigün yapıcam bu yemekleri ve herkes şahit olacak buna

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
Troy dedi ki:
sakaryada palamutu bulabilecenmi ben burda zor buluyorum.. tanesi 9 ytl solimde kazık yeme kanka :p

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Yok abi bu yemeğin maliyeti çok fazla. Zaten palamut olayı koparan nokta. Kalsın ben almayayım alanada mani olmayayım. :D :D

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Troy dedi ki:

yemek değil "deney" demek daha ii olur herhalde, çünkü ortaya ne çıkacağı belli olmaz :D

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
chimera dedi ki:
Yok abi bu yemeğin maliyeti çok fazla. Zaten palamut olayı koparan nokta. Kalsın ben almayayım alanada mani olmayayım. :D :D
ayda bir kere yenir :) maaşı alınca

Son mesajlar