Haber 23 Nisan 1920 - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız Kutlu Olsun

The Commander

Profesör
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun! Umarım çoluk çocuk, genç yaşlı hep beraber bir bütün halinde çok daha güzel yarınlara uyanacağız ve önümüzdeki bayramları çok daha coşkulu kutlayacağız. Meclisimiz kuruluşunun 100. yılı kutlu olsun. İnşallah hepimizin katkısıyla nice asırları devireceğiz.
''Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.''
 

BHA

Hasta siempre, Comandante!
Yönetici
İçerik Ekibi
Super Moderator


23 Nisan 1920'de onurlu bir halk, Mustafa Kemal ile yan yana, bağımsızlığa ve milli egemenliğe doğru o ilk adımı attı. Bu adımların sonucunda Millet Meclisi açıldı ve açılışının üzerinden bugün tam 100 yıl oldu. Aynı coşkuyla, Türkiye'nin dört bir yanında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyoruz.

O Günlerden Kısa Bir Hatırlatma
Mustafa Kemal ve milletvekilleri
, önce Hacı Bayram Camii’nde Cuma namazını kıldı. Ardından da dualarla ilk Meclis’in açılışını gerçekleştirildi.

İlk konuşmayı yapan Sinop Milletvekili Eşref Bey, “Meclis’in açılışını milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi’ni açıyorum” sözleriyle dünyaya duyurdu.


Aziz milletimizin yokluklar ve güçlükler içerisinde İstiklal mücadelesinde gösterdiği azim ve kararlılık, bugün daha çağdaş bir Türkiye için ortaya koyduğumuz çabanın da ilham kaynağıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun.
 
Üst