2133 mhz ram vs 3000 mhz ram

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar merhaba,
Öncesinde Msi B150m bazooka anakart kullanıyordum ve bu anakartımda hyperx 2133 mhz CL14 ram kullanıyordum.
Şimdi ise Msi Z270 tomahawk model anakarta geçiş yaptım ve aynı ram'i kullanıyorum.
Sadece oyun oynayan birisiyim ram yükseltsem bir fark olurmu?
Örnek, 2133 mhz ram yerine 3000 mhz ram taksam fark olurmu?
İnternette çok fazla konu dolanıyor fark olur diyen var olmaz diyen var birde sizlere sormak istedim.
Teşekkürler.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,916
Arkadaşlar merhaba,
Öncesinde Msi B150m bazooka anakart kullanıyordum ve bu anakartımda hyperx 2133 mhz CL14 ram kullanıyordum.
Şimdi ise Msi Z270 tomahawk model anakarta geçiş yaptım ve aynı ram'i kullanıyorum.
Sadece oyun oynayan birisiyim ram yükseltsem bir fark olurmu?
Örnek, 2133 mhz ram yerine 3000 mhz ram taksam fark olurmu?
İnternette çok fazla konu dolanıyor fark olur diyen var olmaz diyen var birde sizlere sormak istedim.
Teşekkürler.
Öncelikle bir anakarta kafanıza göre ram alamazsınız. Anakartınızın modelinden yola çıkarak araştırma yaparsanız en yüksek kaç MHZ desteklediğini görürsünüz. Elinizdeki RAM'in MHZ değeri iyi ancak CL14 değeri ne yazıkki biraz yavaş kılıyor. Mümkünse RAM satın alırken CL değerinin 6-7 lere yakın olmasına dikkat ediniz. Sorunuza gelirsek, Tabiki 2133 mhzlik bir RAM'i 3000lik le değiştirirseniz farkedilir bir performans artışı olacaktır. Ancak şunuda söylim eğer bir 2133 lük ramın yanına 3000lik takarsanız anakart iki ramıda en düşük olanla orantılı çalıştırır. Yani örneklendirirsek, sizde 2 tane ram olsun biri 2133 diğeride 3000 bunların ikiside takılı olsun anakarta. Sizin sisteminiz 2 ramıda 2133 de çalıştırır. Dolayısıyla 2 farklı ram kullanmak isterseniz 2 side aynı değerlerde olsun.

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Elbette 2 ayrı mhz değerine sahip ram'i aynı anda kullanmak sağlıklı değil bunu biliyorum benim öğrenmek istediğim 2133 mhz ram yerine 3000 mhz ram kullanmak arasında ciddi performans farkı olurmu.
Anakartım 2133 mhz ram'i de destekliyor 3000 mhz ram'i de destekliyor bu bilgiler doğrultusunda bu konuyu açtım zaten

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,916
Elbette 2 ayrı mhz değerine sahip ram'i aynı anda kullanmak sağlıklı değil bunu biliyorum benim öğrenmek istediğim 2133 mhz ram yerine 3000 mhz ram kullanmak arasında ciddi performans farkı olurmu.
Anakartım 2133 mhz ram'i de destekliyor 3000 mhz ram'i de destekliyor bu bilgiler doğrultusunda bu konuyu açtım zaten
Tamam ama alacağınız ramın CL değeri kaç? 6-7-8 ? Şimdi sadece 3000mhz üzerinden gidersek performans artışı olur ama CL değeride çok fazla etkiliyor onuda dikkate alın.

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Anladım CL değerine pek dikkat etmedim ama araştırmalarım sonucu CL 12 nin altı bir değer bulamadım sizin belirttiğiniz değerleri bulamadım mesela

---- Mesajlar birleştirildi ----

CL7 DDR3 var mesela DDR4 te öyle bir değer yok

Son düzenleme:

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,916
Anladım CL değerine pek dikkat etmedim ama araştırmalarım sonucu CL 12 nin altı bir değer bulamadım sizin belirttiğiniz değerleri bulamadım mesela

CL7 DDR3 var mesela DDR4 te öyle bir değer yok
Ben ddr3 de kalmışım o zaman :) Ama mantığı bu. Bende küçük bir araştırma yaptım muhtemelen satın alabileceğiniz en düşük cl12-14.

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Evet dediğiniz gibi CL14 altı yok :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Elbette az miktar fark olur ama verdiğin paraya değmez eğer zaten RAM azsa ve hepsini yenileyeceksen en iyisini al tabi ama yoksa sırf performans düzelsin diye yapıyorsan gerek yok.

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Elbette az miktar fark olur ama verdiğin paraya değmez eğer zaten RAM azsa ve hepsini yenileyeceksen en iyisini al tabi ama yoksa sırf performans düzelsin diye yapıyorsan gerek yok.
elimde 2133 var zaten kullanıyorum hocam değiştirmeye değer bir fark yok diyorsunuz sanırım

Birde şöyle bir durum var tabi kullandığım ram 8GB ben bir 8GB daha eklemek istiyorum mevcut ramin aynısından alıpmı yükseltsem karar veremedim malum ekleme yaparsam 400 lira gibi bir masraf olacak sıfırdan girersem 1300 lira gibi bir rakam çıkıyor değermi sizce?

Son düzenleme:

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Eğer overclock yapmayacaksanız 3000 mHz alsanız da işlemcinin desteklediği değerde kullanacaksınız. Öncelikle bunu belirtmek lazım. Bir diğer yandan kullandığınız ekran kartı da çok önemli. Yüksek frekanslı RAMin performansa etkisi konulu videolarda farkındaysanız hep GTX 1080 gibi kartlar kullanılır. Siz kalkıp GTX 1050 Ti veya 1060 gibi kartlara 3000 mHz RAM takarsanız oyunlarda farkı zaten hissedemezsiniz. Renderda fark eder elbette ancak oyunda 1 FPS oynar veya oynamaz. Kesin bir şeyler söyleyebilmemiz için sisteminizin tüm özelliklerini belirtmelisiniz.

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Eğer overclock yapmayacaksanız 3000 mHz alsanız da işlemcinin desteklediği değerde kullanacaksınız. Öncelikle bunu belirtmek lazım. Bir diğer yandan kullandığınız ekran kartı da çok önemli. Yüksek frekanslı RAMin performansa etkisi konulu videolarda farkındaysanız hep GTX 1080 gibi kartlar kullanılır. Siz kalkıp GTX 1050 Ti veya 1060 gibi kartlara 3000 mHz RAM takarsanız oyunlarda farkı zaten hissedemezsiniz. Renderda fark eder elbette ancak oyunda 1 FPS oynar veya oynamaz. Kesin bir şeyler söyleyebilmemiz için sisteminizin tüm özelliklerini belirtmelisiniz.
Sistemim şu şekilde hocam,
Ekran kartı, Asus rog strix rx 580 8GB OC
Anakart, Msi Z270 tomahawk 3800Mhz
İşlemci, İ5 7600K

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Türkiye’de yüksek frekanslı RAMler ile düşük frekanslılar arasında ciddi bir fiyatfarkı yok. Eğer başlangıçta yüksek olanı alacak olsaydınız alın derdim, ancak şu noktada hiç gereği yok. Sisteminize bakacak olursak performansınızı büyük ölçüde GPUnuz belirleyecek gibi görünüyor. Eğer 1080 veya 1080 Ti kullanıyor olsanız 3000 mHze geçebilirsiniz derdim. Bu noktada farkı hissedebilmeniz mümkün değil. Üstelik 2133 mHz RAMlerin büyük bir kısmı 2667 mHz’de çalışabiliyor. Çok gereği olmasa da eğer yüksek frekans beni daha mutlu eder derseniz -ki PC master racede mantıktan çok kendini tatmin etmek önemli nedense- BIOS’ta biraz zaman geçirerek kolaylıkla frekans hızını arttırabilirsiniz. Bu video da bonus olsun. Kaby Lake’te frekans farkının performansa etkisini görebilirsiniz: Kaynak: https://youtu.be/LjFu-onLA68

ahmetsevimm

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Türkiye’de yüksek frekanslı RAMler ile düşük frekanslılar arasında ciddi bir fiyatfarkı yok. Eğer başlangıçta yüksek olanı alacak olsaydınız alın derdim, ancak şu noktada hiç gereği yok. Sisteminize bakacak olursak performansınızı büyük ölçüde GPUnuz belirleyecek gibi görünüyor. Eğer 1080 veya 1080 Ti kullanıyor olsanız 3000 mHze geçebilirsiniz derdim. Bu noktada farkı hissedebilmeniz mümkün değil. Üstelik 2133 mHz RAMlerin büyük bir kısmı 2667 mHz’de çalışabiliyor. Çok gereği olmasa da eğer yüksek frekans beni daha mutlu eder derseniz -ki PC master racede mantıktan çok kendini tatmin etmek önemli nedense- BIOS’ta biraz zaman geçirerek kolaylıkla frekans hızını arttırabilirsiniz. Bu video da bonus olsun. Kaby Lake’te frekans farkının performansa etkisini görebilirsiniz: Kaynak: https://youtu.be/LjFu-onLA68
anladığım kadarıyla bu sistemde ram frekans yükseltmek pekte mantıklı bir iş değil