"2022 Dünya Kupası Katar'da düzenlenmez"

mazruf

Guru
Emektar
FIFA İcra Kurulu Üyesi Theo Zwanziger, 2022 FIFA Dünya Kupası'nın Katar'da düzenlenmeyeceğine inandığını söyledi.Alman Bild gazetesine açıklamalarda bulunan Zwanziger, Katar'ın sıcak hava şartları nedeniyle 2022 FIFA Dünya Kupası evsahipliğini kaybedebileceğini savunarak "Teknoloji sayesinde stadyumlarda serin bir ortam oluşturabilirler ama Dünya Kupası organizasyonu yalnızca statlarda geçmiyor. Benim düşüncem evsahipliği hakkının eninde sonunda Katar'dan alınacağı yönünde" ifadelerini kullandı.

Katar'daki hava koşullarının ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirten Zwanziger, "Doktorlar, bu şartlarda oynanacak bir Dünya Kupası'nda meydana gelebilecek problemlerden sorumlu olmayacaklarını iletti. Dünyanın dört bir yanından maçları izlemek için Katar'a gelen taraftarların başına gelebilecek yaşam riski taşıyan ilk sağlık sorunu, ciddi boyutta soruşturmaların başlatılmasına neden olabilir. FIFA yetkilileri hiçbir şekilde böyle bir sorumluluğun altına giremez" değerlendirmesinde bulundu.

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, yaz aylarında hava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyrettiği Katar'da, Dünya Kupası'nın her zamankinden farklı olarak kış aylarında düzenlenebileceğini duyurmuş ancak kulüpler yoğun maç trafiği nedeniyle bu fikre sıcak bakmamıştı.

Diğer yandan, FIFA ve Katarlı yetkililerin ev sahipliği adaylığı süresince adları rüşvet söylentilerine karışmış, ülkede stat inşaatlarında görev yapan göçmen işçilere sağlanan çalışma koşulları da tartışma konusu olmuştu.

KAYNAK
 

Asteriks

Profesör
Katar 2022 dünya kupasının Katar'da düzenlenmesi için herşeyi yapıyor.
Bence Katar'da yapılacak.
 

mazruf

Guru
Emektar
Katar, evsahipliği yapacağı 2022 FIFA Dünya Kupası'nın ülkedeki yüksek hava sıcaklığı nedeniyle başka bir yerde yapılabileceği iddiasını yalanladı.

Katar Organizasyon Komitesi İletişim Direktörü Nasser el-Khater, FIFA İcra Kurulu üyesi Theo Zwanziger'in, Katar'ın sıcak hava şartları nedeniyle 2022 FIFA Dünya Kupası evsahipliğini kaybedebileceği yönündeki değerlendirmelerine cevap verdi.

El-Khater, yaptığı yazılı açıklamada, Katar'ın söz konusu turnuvayı düzenleyeceğini vurgulayarak, "Dr. Zwanziger'in açıklamaları, kişisel fikridir ve FIFA'yı bağlamaz. Ortada yaşanan tartışma, turnuvanın Katar'da organize edilmesiyle değil, zamanıyla ilgilidir" ifadelerini kullandı.

Turnuvanın kışın veya yazın yapılmasının önemli olmadığını belirten El-Khater, "Son model havalandırma teknolojimizle Dünya Kupası'nın yazın Katar'da oynanabileceğini FIFA'ya zaten kanıtladık" dedi.

Zwanziger, Alman basınına daha önce yaptığı açıklamada, "Teknoloji sayesinde stadyumlarda serin bir ortam oluşturabilirler ama Dünya Kupası organizasyonu yalnızca statlarda geçmiyor. Benim düşüncem evsahipliği hakkının eninde sonunda Katar'dan alınacağı yönünde" şeklinde görüş belirtmişti. KAYNAK
 

tachyon

Doçent
Adamlar almak için kim bilir kaç milyar dolar para harcamışlardır. Yoksa çölün ortasında ve futbol kültürü olmayan bedevilerin dünya kupasını düzenlemeleri şaşılacak şey doğrusu. Para para para varlığın bir dert yokluğun yara.
 

ynsemre61

Asistan
Ya ne gibi sağlık sorunlarından bahsediyorlar adamlar o kadar para harcıyorlar oraları yapmak için (onlara göre çok değil belki) ve bir anda vazgeçtik demek kolay mı ordaki çogu yerler klimalarla felan uygun sıcaklığa getiriliyordur futbolcuların kalıcağı yerlerde klimamı olmuyacak öyle kolay değil o iş.
 
Üst