20:9 ekran oranı

Y.Emre41

Doçent
Cep telefonlarındaki ekran gövde oranına takılan bir ben miyim, merak ediyorum. Üreticiler mis gibi 16:9 formatı bozup, önce 18:9 yaptılar. Yetmedi 19:9,19,5:9 ve 20:9 ... Upuzun telefon kim beğeniyor anlamıyorum. 18 e 9 u anlayabiliyorum da fazlasi saçma. Youtube da da uyumsuz.

Özellikle de Sony Xperia 1 Mar II gerçekten bence çok saçma bir orana sahip. İnce uzun, bir şey izlerken çok sıkıntı yaratacaktır. Oneplus 8 Pro da var, 19.8:9 gibi bir oranı var. Bence de saçma sapan bir oran.

Ümit Çöçü

Doçent
Yasaklı
Cep telefonlarındaki ekran gövde oranına takılan bir ben miyim, merak ediyorum. Üreticiler mis gibi 16:9 formatı bozup, önce 18:9 yaptılar. Yetmedi 19:9,19,5:9 ve 20:9 ... Upuzun telefon kim beğeniyor anlamıyorum. 18 e 9 u anlayabiliyorum da fazlasi saçma. Youtube da da uyumsuz.
Youtube da uyumsuz ama çoğu uygulamada daha avantajlı ekrana daha çok şey sığıyor.

alpotter

Profesör
Açık açık söyleyeyim 16:9'u özledim.
Hatta youtube'dan herhangi bir şey izleyeceğim zaman görüntü kalitesi aramıyorsam eski telefona geçiyorum.
20:9 pek estetik gelmiyor. Hem nasıl desem.. kumanda gibi.
Bir sonraki telefon alışımda 20:9 veya daha üstünü kullanmak istemiyorum.

Tommy Vercetti

Profesör
18:9 en iyisi gibi geliyor bana. Hem çok uzun değil hemde çerçevesiz ekran için uygun. 16:9 un çerçevesiz ekran için pek uygun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü böyle bir cihaz elde kısa ve geniş durur. Başparmak uç köşelere yetişmekte zorlanır. 20:9 21:9 gibi formatlar ise gerçekten çok abartı. Kumanda gibi yapıyor cihazı.

Samsung firmasının bizlere attığı bir kazık.18:9 saçmalığını ortaya koyup bütün firmaları bu saçmalığa itende Samsungdur.

Son mesajlar