2. yabancı dil önerisi

umurcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar mühendisliğinde 3. sınıf öğrencisiyim ve iyi seviyede olan ingilizcemin üzerine bir yabancı dil daha ekleme kararı aldım ama hangi dili seçsem bilemedim. Soruyorum insanlara ama özet olarak bütün dünya dillerini ayrı ayrı söylediler. Hangi dil bilgisayar mühendisliğinde bana yarar sağlar ileride önerilerinizi rica edeceğim :laugh:

şimdiden teşekkürler herkese

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
aslında ingilizcenin iyi olması büyük bir avantaj. yanına ikinci dilinin hangisi olması o kadar önemli değil bence. herkes bir dil önerebilir. en rahat öğrenebileceğin dili tercih etmen faydalı olur kanaatimce :)

enrooy

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Almanca rahat geliyor bana ingilizcenin yanına güzel bir alternatif olabilir.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
ispanyolca tavsiye ederim benim ingilizce var almanca da yalnız almancam hem türkçem de hemde ingilizce de iyi bilgisayar mühendisliğin de almanca cok işe yaramıyor ingilizce ile almancayı kapata bilirsin almanca gecerliği sadece almanya isvicre austurya ama ispanyolca daha fazla ülkede gecerliği var

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Katılıyorum senin bölümde okusaydım ispanyolca öğrenirdim onun dışında az da olsa japonca çince fransızca iyi olurdu.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
İngilizce'nin üzerine İspanyolca'yı rahat öğrenebilirsin, yapı ve kelime yapısı olarak benzeşiyorlar. Ama Japonca veya Çince bu devirde çok büyük artı getirir sana. Çok üzerine düşmeden öğrenmek istersen İspanyolca, uğraşmak istersen Japonca'ı tavsiye ederim.

umurcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese teşekkürler
Benim de aslen japonca geçiyor yani içimden :-/ hani insanı olsun kültürü ve halk olarak huylarını takdir ettiğim bi ülke ama çinin de göz ardı edilemez hızda büyüyüşü ve diğer avrupa dillerini öğrenmenin kolay olacak olması derken çok arada kaldım valla ...

ulijonroth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Açıkçası hedeflediğin işin, dil öğrenme gerekçen de bu konuda etkin. Eğer tüm dünyada geçerliliği olan bir dil ise amacın İngilizce'den sonra İspanyolca tercih etmen doğal olacaktır. Ancak şu tür örnekler de verebilirim sana;

Akdeniz bölgesinde Turizm ile uğraşan birisinin seçiminin Rusça ve Almanca olması,
Mühendislik ile uğraşan birisinin seçiminin Almanca olması daha doğru olacaktır.

Demek istediğim şu ki, bazı iş gruplarının hedef dilleri farklı olabiliyor. Her ne kadar İngilizce en çok kullanılan ve İspanyolca dünya üzerinde en çok yerde konuşulan dil olsalar da mühendislik literatürünün büyük kısmı Almanca olduğu için bir mühendislik öğrencisinin Almanca öğrenmesi onun avantajına olabilir. Aynı şekilde Akdeniz bölgesinde en çok turist potansiyeli Rusya, Almanya, Hollanda gibi bazı ülkelerde yoğunlaşıyor. Bu durumda da o ülkelerin dillerini hedeflemek daha doğru seçim olabiliyor.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
en çok konuşulan dünya dilleri olarak bakarsan olaya ingilizcenin yanına sıralamayla, rusça(malum hacking ve crackingde iyiler) ispanyolca ve arapçadan birini seç derim.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Çince, İspanyolca, Rusça, Arapça... Yaygın kullanım avantajı olan diller. Almanca, Japonca öğrenebilinecek güzel diller...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Çince. Millet deli gibi Çince bilen adam arıyor ve sayıları çok az. Tabi, hatun düşürmek için Rusça olabilir. :mrgreen:

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Sanırım Senın ıcın en ıyısı japonca yada Rusca öğrenmek kanaatımce..

quaTTro016

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İspanyolca tavsiye ederim çünkü güney amerikanın neredeyse tamamında kullanılıyor ne zaman nerde lazım olur bilinmez ;)

umurcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Az önce bilgisayar mühendisi olan eniştemle de konuştum o da rusça veya arapça dedi ve iyice kkısa devreye bağladım ispanyolca düşünürken :D Daron Yöndem'e bir e-posta attım. Onun yazdığını da paylaşırım burada

tekrar teşekkürler herkese

KadirSenkaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Japonca bilmek mükemmel bir ayrıcalık. Bilgisayar demek teknoloji demek. Japonya demek teknoloji demek.

Giriş-orta seviye bile bilsen kârdır Japonca.

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Korece!! Kesinlikle işine yarayacağı taraftarıyım.Bir ingilizce öğretmen adayı olarak.

enrooy

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Aslında Çince'yi de düşünebilirsin. Adamlar neredeyse her sektörde hakim durumda. Nüfuslarını da dünya nüfusuna oranlarsan ''ilerisi'' için iyi bir alternatif olabilir.

Max2Life

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İngilizcen iyiyse yeter bu sana. Ha illa başka dilde ögreneyim diyorsan madem bilg.müh. okuyorsun programlama dillerine yoğunlaş hatta vaktini ayarla bir kaç arkadaşınla bir araya gelip internet-şirketi kur web tasarım işine gir iyi para var (tabi özgün tasarım ve kodlamada)

umurcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
microsoft most valuable professional programında yer alan ve sanırım aynı zamanda microsoftun ortadoğu bölgesi yöneticisi daron yöndeme de bir mail ile sordum aynı soruyu kendisi de sağolsun cevap verme nezaketinde bulundu.

Kendisi öncelikle çince, latin alfabesi olsun dersen de sırasıyla ispanyolca, fransızca, almanca dedi o yüzden ben de ispanyolca da karar kıldım :D
herkese teşekkür ediyorum

lapa_lapa

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben daha İngilizce'yi doğru düzgün bilmiyorum diye Esli'nin kurslarına başladım arkadaşlar bu ne hız :))

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
İspanyolcayı bende öğrenmek isterdim almanca yerine.Adamların küfürleri bile bi ahenkli kafiyeli. :D

umurcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lütfen :D küfür konusunda fransızcayı tek geçerim :D

lapa_lapa

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Mühendislikteysen kesinlikle Almanca derim, ama gel gör ki şöyle de bi gerçek var, burda bir süre öğrenirsin belki ama o ülkeye gitmenin oranın dili de pek öğrenilmiyor. Benim Almanca ve İspanyolca öğrenen arkadaşlarım hep Boa Lingua diye bi danışmanlıkla gittiler yurt dışına ve şu an epey de iyiler, bi araştır derim ;)

uA23uA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
rusça öğren ve hayatın zevkine var

umurcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ankara'da Boa Lingua yok ne yazık ki :-/ Ankara Üniversitesi Tömer'ini düşünüyordum ama orası hakkında okuduklarım beni vazgeçirdi şimdilik Active English veya Plus Akademi'den biri olacak gibi duruyor

Adında english geçen bi yerde ispanyolca öğrenmek de ne kadar olur bilemem de :D hayırlısı :D

Rusça da 3. olur inşallah bunu öğrenirsem :D

TyfnCTN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence çince öğren gerçekden iş hayatında aktif olarak işe yarayacaktır