2 İşletim sistemi arasında geçiş yapmak

Bu konuyu okuyanlar

fear_bjk1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar su anda win 7 kullanıyorum ve memnunum Uzun zamandır kullanıyorum da diyebilirim.Su anda bana xp lazım oldu ve bende eski bilgisayarımda ki 80 gb lık hard diskimi suandaki sisteme taktım.Suana kadar bir sıkıntı yok bilgisayar açarken 2. bir işletim sistemi görmüyor.Bilgisayar direk win 7 ile açılıyor ben işletim sistemi arasında geçiş yapmak istiyorum ama yapamıyorum.Bilgisayar açıldıgın da diger hard disk i görüyor ama işletim sistemini görmüyor bios dan baktım tek hard disk gözüküyor ama bilgisayar açılınca 2. sini birden görüyorum bu 2. işletim sistemine geçişi nasıl yapabilirim yardım

Sunu da belirtmek isterim 1. cil Harddisk im Sata 2. si İDE yani 2. olan biraz eski ama canavar gibi calısıyo sıkıntı bios dan 2. hdd gözükmemesi ve xp ye geçiş yapamamam

Konuyla ilgilenen kimse var mı ??

fear_bjk1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çözüm hakkında en ufak fikri olan yok mu yaa 10 tane foruma yazdımçözüm hakkında bir bilgisi olan çıkmadı Kara bahtım :D
Arkadaslar inat ettim tek bir hdd ye 2 sistem kurma ile ugrasmıcam bu sıkıntıyı er ya da geç çözücem saygılar .. :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bilgisayar diğer harddiski görüyor öyle değil mi?

EasyBCD kur.
Add new entry.
Type: Windows NT/2k/XP/2k3
Automaticly detect correct device seçeneğini kaldır.
Drive: XP sistem dosyaları hangi sürücüdeyse seç.
Add Entry

Bilgisayarı yeniden başlat XP seçeneğini seç.

Bi ekleme yapayım. Bu anlattığımı ben farklı bir harddisk olayında daha önce denemedim aynı diskin farklı bölümünde denedim. Çalışmayabilir.

Çalışmazsa biostan XP'nin olduğu harddiski boot sıralamasında diğerinin önüne koy. Bu sefer diğer harddiskini boot edeceğinden XP'nin açılması lazım.

fear_bjk1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuya cevap verdiğin için tşk ederm :) Şimdi bu program ı (EasyBCD) kurup dediğiniz işlemleri yaparsam harddisk i bios görücek mi ?
2. sorum ise 2. Hard disk i zaten hiç görmüyor o yüzden boot sıralamasında öne koyma gibi birsansım yok ama demek istediğiniz programı kurdutan sonra hard disk görülecek yine açılmassa açılışta f12 ve diger disk i secerek xp ye geçiş sağlanılabilir ? Doğru mu anladım

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ben biostan da görüyorsun zannettim.

O zaman şunu yap. İlk önce easybcdyi dene olursa olur. Olmazsa bootta gözüken windows 7nin olduğu harddiskte başka bi bölüm varsa oraya xp'nin sistem dosyalarını kopyala, WINDOWS Documents and Settings Program Files gibi klasörleri, sonra easybcd ile entry ekle hangi sürücüye kopyaladıysan. Dosya kopyalamakla sistem mi kurulur demeyin daha önceden tecrübem var. Sorun şu ki senin diğer harddiskteki XP yeni taktığın bilgisayardaki donanımlara yabancı o sorun olabilir.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
bilgisayar win7 de açıldığında "bilgisayarım" içerisinde xp kurulu hdd yi görüyorsa bios ta da gözüküyordur, yoksa mümkün değil. ayrıca ide hdd nin üzerindeki pinleri düzenleyip slave olarak tanıtman gerekebilir. ide hdd nin arka tarafında 2x4 lük pin grubu içerinde dikey olarak duran bir jumper vardır. onu tamamen yerinden çıkartıp dene istersen birde.

fear_bjk1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
__kadıköyRAP__ kardesim cok teskkür ederm Easy BCD programı ile ekledim bootini olusturdu ve acılısta soruyor Adamsın Adamın dibisin :)

bera61GG

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
programsız olmuyorr mu
Mesaj otomatik birleştirildi:

programi nasil kuillaniyoruz aci bilgi

TRackeN_61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben biostan da görüyorsun zannettim.

O zaman şunu yap. İlk önce easybcdyi dene olursa olur. Olmazsa bootta gözüken windows 7nin olduğu harddiskte başka bi bölüm varsa oraya xp'nin sistem dosyalarını kopyala, WINDOWS Documents and Settings Program Files gibi klasörleri, sonra easybcd ile entry ekle hangi sürücüye kopyaladıysan. Dosya kopyalamakla sistem mi kurulur demeyin daha önceden tecrübem var. Sorun şu ki senin diğer harddiskteki XP yeni taktığın bilgisayardaki donanımlara yabancı o sorun olabilir.
Knk birazdaha ayrıntılı yazarmısın? tane tane sana zahmet bende de o sıkıntı var da

TRackeN_61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
disk accelator kullan :) konu baya eski .
ben ubuntu ve windows kullanıyorum hiç sorun yaşamadım kullandıktan sonra
Knk hallettim bilgisayarı yeniden başlatırken boot menüye girdim ordan kaliyi seçtim açıldı ? ama inşAllah ikisi arasında her zaman rahatlıkla geçiş yapabilirim boot menüden teşekkür ederim cevapladığın için.