2 HDD'den çiiiuuuvv diye ses geliyor :)

Bu konuyu okuyanlar

kaanuyar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar..

Bilgisayarımda mevcut 200gblık bir WD hdd bulunuyor.buna ilaveten 180 gblık WD hdd taktım. sata olarak bağladım. 2. hdd sorunsuz olarak okundu ancak bilgisayar çalışırken sanırım her 2 saatte bir çiiiuvv yine ses geliyor 2. hdd den. ancak çalışmayı kesmiyor. sistem 1. hdd de olduğu için pc kapanmıyor. bilgisayarımdada 2. hdd çalışmaya devam ediyor ancak bu ses hiç hoşuma gitmiyor. acaba master slave ayarlarından mı kaynaklanıyor bilemedim.

belki bir çoğumuzun bilgisayarında olmuştur. sistemin kurulu olduğu 1. hdd pc çalışırken res atar genellikle çok ısındığında veya cpu zorlandığında olur. çiiuvv diye bi ses çıkar hddden ve pc res atar. açıldığında ise "sistem ciddi bir hasardan kurtuldu" gibisinden bi uyarı ekranı gelir. işte sanıyorum ki bu olay benim 2. hdd de oluyor.

2.hddeki linux sistemine geçince yani 2.hdd yi kulanınca böyle bir olay olmuyor. örn dosya transferi yaparkende olmuyor.

2. hdd kullanılmıyorken oluyor bu olay. 2 saatte bir tekrarlıyor.

bilemiyorum sorunun nedenini yardım istiyorum sizlerden.

şimdiden teşekkürler..

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
yapabilceklerin

1.belkide basit disk tasarrufa geçiyor güç ayalarına bi bak

2. garantisi varsa yolla.

3.bide pek alaka değil ama bad sectör taraması yaptır.

4. hddler üst üste ise bi ara koy öyle yerleştir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sanki gücü kesiliyormuşda sonra geri geliyormuş gibi geldi bana. Böyle bir şey olabilir mi? Olmadı güç kablosunu değiştirin.

kaanuyar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
berk alican çözüm yolların için teşekkür ederim.

1. seçenekteki çözümüne baktım.
gelişmiş güç ayarlarından sabit disk kapanma süresine baktım. boştayken 20 dakika süre sonra kapanmaya ayarlıymış. bunu hiç bir zaman olarak değiştirdim. umarım sorun hallolmuştur. bekleyip göreceğim. sorun çözülmüş ise buradan bildireceğim.

teşekkürler.

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
bendede 2 disk vardı diskin içine girince disk dönmeye başlıyodu o ayardan sonra düzeldi inş seninde öyle olur

gslevent

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pc kasadan çıt diye ses geliyor ve pc kapanıyor 30 40 dakkada bir oluyor,üstelik pc kapalıyken bile bu ses geliyor kısa devre sesi gibi aynı acil yardım....