16 yasinda evde vucut agirligi Çalışmanın Zararı

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaslar 16 yasimdayim. Boyum 1.73-75 53KG. Evde vucut agırlığı ile bazen calisiyorum sizce dogru mu, zarari var mi? Biraz kollarimi guclendirmek istiyorum ve biraz da genislemek istiyorum daha iyi bir vucudum daha siskin bir kolarim olsun istiyorum. Sizce hangi hareketleri yapmaliyim ve kac tekrarlar? Peki sizce vucut ağırlığı ile calismak zararli mi? Boyun buyumesini engeller mi ya da baska sayfalarda okudugum bir sey kol calisirsam buyudugumde kollarim hep ince kalir mi?

waylandx

Doçent
Reaksiyon puanı
67
İlk öncelikle sporun zararı olmaz :)
Barfiks-şınav-mekik çekebilirsin her gün düzenli olarak.
Ama sana önerim bir spor salonuna yazılabilirsen çok iyi olur.Boyun büyümesini engellemesi ve gençlik döneminde kol çalışıp büyüdüğünde kollarının ince kalması şehir efsanesi :)
Yani hiç bir sorun yok :innocent:

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Abi ben dambil almayi dusunuyorum ama herkes zararli bu yasta olmaz diyor o yuzden durdum telefonuma 30gun fit diye bir uygulama vardi indirdim orda vucut agerligi ile antreman yapiyorum gunlun ama yine de sana danismak istiyorum sence ne yapiyim dambil aliyimi ?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ayakta yapacağın ağırlık kaldırma boyundaki uzamaya olumsuz etki eder hatta bir miktar kısaltabilir.
Bu yaşlarda ağırlık kaldırmaları yatar pozisyonda halterle yapmalısınız.

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki kol kasi da mi olumsuz etkiler ?

Mustafa Deliktaş

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,244
Ya bırakın şu boy mubabbetini. Boy kısalması kadar saçma bir şey yok zaten. Kardeşim sen kollarinin sismesini istiyorsan iyi beslenmen lazım

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Abi beslenmeme dikkat etmeye basladim ama aklimi karistiran sey su dambil alayimi zarari varmi? Ve vucut agirligi ile yapilan egzerzislerin zarari varmi? Sadece sinav-barfiks-mekik ten bahsetmiyorum

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Haltercilerin neden kısa boylu olduğunu araştırın isterseniz, tabi ki onların programı çok ağır ama bilinçsizce yapılan programlar az miktar da olsa olumsuz etkilenmeye sebep olur.

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki abi senin bana onerin nedir ne yapmaliyim?

Mustafa Deliktaş

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,244
Abi beslenmeme dikkat etmeye basladim ama aklimi karistiran sey su dambil alayimi zarari varmi? Ve vucut agirligi ile yapilan egzerzislerin zarari varmi? Sadece sinav-barfiks-mekik ten bahsetmiyorum
Ya kalkip simdiden 90 kilo kaldirirsan kendine zarar verirsin onun disinda zarari yok. Kurtulun ön yargılardan. Ayrıca dikkat etmenden kastin eger sadece artik cips kola ve yagli seylerden uzak durmansa onu demiyorum. Protein ve karbonhidratli seyler tüket. Ama karbonhidratı ekmekten değil de makarna pilav felan boyle seylerden karşıla.

Haltercilerin neden kısa boylu olduğunu araştırın isterseniz, tabi ki onların programı çok ağır ama bilinçsizce yapılan programlar az miktar da olsa olumsuz etkilenmeye sebep olur.
kardeşim halterciler neden kısa boylu söyleyeyim. Kisa boylu olanlar daha avantajlı halter kaldirma konusunda. Uzun boylu halterciler de var ama genelde kisa boylular daha iyi yapabildikleri icin sen hep onlari görüyorsun. Halterciler kisa boylu olmuyorlar, kısa boylular halterde avantajlı olduğu için başarılı oluyorlar.

waylandx

Doçent
Reaksiyon puanı
67
Ayakta yapacağın ağırlık kaldırma boyundaki uzamaya olumsuz etki eder hatta bir miktar kısaltabilir.
Bu yaşlarda ağırlık kaldırmaları yatar pozisyonda halterle yapmalısınız.
O boy hikayesi sadece şehir efsanesi kendim 9 ay yaptım kısalmadım dahada çok uzadım.

Mustafa Deliktaş

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,244
O boy hikayesi sadece şehir efsanesi kendim 9 ay yaptım kısalmadım dahada çok uzadım.
Kesinlikle. Boyu kisaltmaz aksine uzamaya yardımcı olur. Nerden çıkmış bu iftiralar anlamıyorum. Hele milletin protein tozuyla ne alio veremediği varsa, o apayri bi konu.

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
Merhaba arkadaslar 16 yasimdayim. Boyum 1.73-75 53KG. Evde vucut agırlığı ile bazen calisiyorum sizce dogru mu, zarari var mi? Biraz kollarimi guclendirmek istiyorum ve biraz da genislemek istiyorum daha iyi bir vucudum daha siskin bir kolarim olsun istiyorum. Sizce hangi hareketleri yapmaliyim ve kac tekrarlar? Peki sizce vucut ağırlığı ile calismak zararli mi? Boyun buyumesini engeller mi ya da baska sayfalarda okudugum bir sey kol calisirsam buyudugumde kollarim hep ince kalir mi?
Hangi sayfaymış bu kolların ince kalacağını söyleyen. Saçmalığın daniskası. Çalışabilirsin. Problem olmaz. Sadece aşırı yüklenme kendine. 5 kilo dumbell işini görür.

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Abi karar verdim 2x4kg dambil alacam dambilar'la haftada 2 gun calisacagim gogus-kol-sirt (pazartesi ve cuma). Haftada 4 gun calisacagim diger 2 gun ise vucut agerlegi ile calisicam (carsamba ve cumartesi) vucut agerlegi calismalarini telefonumdaji uygulamalardan yapmak istiyorum orda bana bi program yapiyor ve onlari uyguluyorum uygulamalar soylr (30gun fit,spartain,30day plank). Abi lerim bu programi uygulayabilirmiyim ve kesinlikle dambil boyumun buyumesini engelemez degilmi ?

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
sporun zararı olmaz aksine çok faydası olur . Evde çok iyi çalışamazsın iyi bir antrenör eşliğinde spor salonuna git derim...

waylandx

Doçent
Reaksiyon puanı
67
Kesinlikle. Boyu kisaltmaz aksine uzamaya yardımcı olur. Nerden çıkmış bu iftiralar anlamıyorum. Hele milletin protein tozuyla ne alio veremediği varsa, o apayri bi konu.
Evet bende zamanında gidiyordum ayrıca ek besin olarak kullanıyordum protein tozunu.Baya gelişmiştim arkadaşlar gelip bende içsem bende şişerim diyordu,boyunlarına yapışasım geliyordu.

Mustafa Deliktaş

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,244
Evet bende zamanında gidiyordum ayrıca ek besin olarak kullanıyordum protein tozunu.Baya gelişmiştim arkadaşlar gelip bende içsem bende şişerim diyordu,boyunlarına yapışasım geliyordu.
Aynen, ki zaten onun amacı protein anlamadığın öğünün eksikliğini pratik şekilde karsilamandir. Et yemenden farkı yok

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu kararim sizcr dogrumu?
Abi karar verdim 2x4kg dambil alacam dambilar'la haftada 2 gun calisacagim gogus-kol-sirt (pazartesi ve cuma). Haftada 4 gun calisacagim diger 2 gun ise vucut agerlegi ile calisicam (carsamba ve cumartesi) vucut agerlegi calismalarini telefonumdaji uygulamalardan yapmak istiyorum orda bana bi program yapiyor ve onlari uyguluyorum uygulamalar soylr (30gun fit,spartain,30day plank). Abi lerim bu programi uygulayabilirmiyim ve kesinlikle dambil boyumun buyumesini engelemez degilmi ?

waylandx

Doçent
Reaksiyon puanı
67
Bu kararim sizcr dogrumu?
Kararın doğru.Dambıllar boyu kısaltmaz.Bak sana önerim program değilde,spor salonuna gitmek istemiyorsan veya durumun falan yoksa git bir salona antrenör'den yardım iste sana evde yapman için bir program,verir istersen.Ayrıca kaç gün çalışacağın birazda sana bağlı.Mesela ben iri olduğum için benim hocam günde 5 gün çalışacaksın diyordu.Ama Ben pazar hariç hergün yapıyordum.Burda zaman kaybetme sen kimseye bakma yok dambıl boyu kısaltırmış yok büyüyünce incelirmiş.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
3x10 ile istediğin setleri yap. kendi kafana göre hareket uydurma internetten araştır.

Ardi Xhaha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Abi spor salonuna gidebilerim ama hic vaktim yok bi tek aksamlari onuda arkadaslarla cikiyoruz bazen ben uyumadan evel yapmak istiyorum dambil alicam yaren 2 gun dambil 2 gun ise vucut agerlegi ile calisicam. Vucut agerlegi icin sorun yok programim var ama dambill ile programim yok siz bana bildiginiz bir program yazabilirmisinis? Yada interneten hangi guvenilir siteden alabilerim? Istedigim tek sey kolarimi buyutmek daha genis olmak ve biras gogusum olsun. Sirt icin de barfiks cekerim.

pillibebek_

Profesör
Reaksiyon puanı
145
Abi spor salonuna gidebilerim ama hic vaktim yok bi tek aksamlari onuda arkadaslarla cikiyoruz bazen ben uyumadan evel yapmak istiyorum dambil alicam yaren 2 gun dambil 2 gun ise vucut agerlegi ile calisicam. Vucut agerlegi icin sorun yok programim var ama dambill ile programim yok siz bana bildiginiz bir program yazabilirmisinis? Yada interneten hangi guvenilir siteden alabilerim? Istedigim tek sey kolarimi buyutmek daha genis olmak ve biras gogusum olsun. Sirt icin de barfiks cekerim.

3x10 dumbell bench press

2x10 dumbell curls

3x10 preacher curls

2x10 latarel

internetten hareketlerin isimlerini araştır. ilk hafta bunları yapmaya başla ağrı hissedersen 1 gün için mola ver. sonraki 2 günde de setlerden 1 set düşür yani 3x10 ise 2x10 olarak yap zorlama kendini.

waylandx

Doçent
Reaksiyon puanı
67
Uyumadan önce yapma 3-4 saat önce yapabilirsin

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Az araştır. Bu yaşta hazıra alışma. Youtube'da "genç ve fit" "savaş cebeci" bunların videolarını izle. Eğer paran varsa değiştirilebilir ağırlıklardan 20kg lık olanları alabilirsin. Genç ve fit in kendi sitesinde evde uygulamak isteyenler için program var.
Boy kısalması tamamen şehir efsanesidir. Haltercilerin kısa olması halter kaldırdıklarından değil kısa insanlar daha iyi halter kaldırdığındandır.
Vucut geliştirme sporu hareketler doğru formda yapıldığında sağlığa herhangi bir zararı yoktur.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Spor yapmak her zaman sağlıklıdır. Spor yapmayan insanların bahanesi olmuş şehir efsanelerini bir kenara bırak. Spor yapmamanın zararlarını en basidinden mahallenizdeki iktidarsızlık çekip, abuk subuk ilaçlar alan mehmet amcaya sor :p:D:p En yaygın örneklerden birisidir. Olsa olsa vücut gelişimine katkıda bulunur. Sen rahat ol, sporunu yap ;)

Solucan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
35
Ya bırakın şu boy mubabbetini. Boy kısalması kadar saçma bir şey yok zaten. Kardeşim sen kollarinin sismesini istiyorsan iyi beslenmen lazım
Erken yaşta ayakta ağırlık çalışmak boy kısalması yapıyor adam haklı bi araştır

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Bir not geçeyim, spor salonlarından uzak dur. Hem para, hem zaman kaybedersin. Araştırmanı yap, evde yada parkta açık havada yap sporunu. Salona gideceksen de yazın gitme, kışın git. Kışın ev yada dışarısı yazın kadar müsait olmuyor. Bu havada git açık havada, bol oksijenle yap sporunu. Ayrıca dergi kapaklarındaki body'ciler gibi olmaya da çalışma sakın. Sağlıklı olmayı hedef koy, bir şeyler olur ;)