15 temmuz - 30 temmuz arası çatışma çıkacakmış...

Bu konuyu okuyanlar

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Link Sunu Bırakalım suraya..

Diger sak sak cıları kaile almıyorum Parali Elemansınız..

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Kendi dediğinden iki dakika sonra dönüyon cayıyon :D

Devletin üretimden elini ayağını çekmesi lazım şeker üretmez diyorum. Bunu sende biliyon ama işte nefret ile sırf karşıtlık olsun diye eleştirmeye çalışıyon.

Tank palet fabrikası işinide bilmiyon ne yazık ki. :( Tank palet fabrikası diye bir yer yok. Tank paleti üreten fabrika var. Devlet Katar ile ortak olup TÜRKİYE SINIRLARI İÇERİSİNDE. TÜRK ÇALIŞANLAR İLE TÜRK yönetim kadrosu ile tank üretmek istiyor. Onlar zaman kazansın diye Tank paketi fabrikasının işletme haklarını onlara veriyor sonuçta kendisi için tank ürettirecek bu fabrikada üretin diyor. Ama işi bilmeyen muhalefet bunu çarpıtıp alakasız yerlere çekmeye çalışıyor...

Not: Lütfen bir konu hakkında yazmadan önce azcık araştırın mantık yürütün soruşturun.
Kardeşim herşey açık ve net değil mi sence de daha ne kadar net olmalı ? Gelecekte zaten bu mülteciler ile ülkeyi kaybedeceğiz. Bu hale nasıl geldik ? Vicdanınız rahatsa devam edin ne diyim ?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kardeşim herşey açık ve net değil mi sence de daha ne kadar net olmalı ? Gelecekte zaten bu mülteciler ile ülkeyi kaybedeceğiz. Bu hale nasıl geldik ? Vicdanınız rahatsa devam edin ne diyim ?

Bir konu yazdığında arkasında durabilsen keşke. :(

Neden sürekli çarpıtıp başka yerlere atlıyon! Nerden geldik şimdi göçmen meselesine. :)

Şeker fabrikaları satılmasın diyordun! Bana dünyada şeker üreten devletleri say dedim saymadın.

Tank palet fabrikası satıldı diye iddia ediyordun doğrusun yazdım sana bu konular hakkında cevap verebilsen keşke!!! Ama her zaman ki gibi cevap veremeyince zorda kalınca alakasız yerlere atlıyorsun.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Hocam hiç kendini yorma.Hainlik bunların genlerinde var.26 havalimanı diyor??? Ya 20 yılda yaptıkları havalimanı sayısı iki elin parmağını geçmez.Yapmadıkları projelere bile yaptık diyebiliyorlar.Faiz indirip Türk parasını değersizleştiren,Cinayet davasını para karşılığında satan,Cinayet davasında katil dedikleri adamı Ankara’da krallar gibi karşılayan dönek zihniyete bir şey anlatamazsın.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bir konu yazdığında arkasında durabilsen keşke. :(

Neden sürekli çarpıtıp başka yerlere atlıyon! Nerden geldik şimdi göçmen meselesine. :)

Şeker fabrikaları satılmasın diyordun! Bana dünyada şeker üreten devletleri say dedim saymadın.

Tank palet fabrikası satıldı diye iddia ediyordun doğrusun yazdım sana bu konular hakkında cevap verebilsen keşke!!! Ama her zaman ki gibi cevap veremeyince zorda kalınca alakasız yerlere atlıyorsun.
Bir ülkenin devletin kurumları özelleştirilemez kiralanamaz satılamaz. Bu mandacılığa girer. Ama seninle iletişim kurmak birşey anlatmak açıklamak çok zor. Kasıtlı yaptığını düşünüyorum artık. 2 yerle bitmiyor ek olarak bir sürü yer var bunlar gibi.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bir ülkenin devletin kurumları özelleştirilemez kiralanamaz satılamaz. Bu mandacılığa girer. Ama seninle iletişim kurmak birşey anlatmak açıklamak çok zor. Kasıtlı yaptığını düşünüyorum artık. 2 yerle bitmiyor ek olarak bir sürü yer var bunlar gibi.

Devletin savunma sanayi ve kritik 1-2 yer dışında hiç bir dala girmemesi gerektiğini savunuyorum. Devlet üretim yapmaz devlet fabrika açmaz. Devlet özel sektör ile rekabet etmez. Daha doğrusu edemez.

Devlet fabrika açarsa orada çalışacak temizlik işçisinden çaycısına herkes MEMUR OLUYOR. Memurların hakları çok fazla. Memur olduğu zaman çalışma mantığını az çok bilmeniz lazım Türk insanının. Ama kime neyi anlatıyorum. Neyi neden savunuduğunu bilmeyen bir nesil geliyor...

Dünya'da ekonomik güç olarak ilk 20 içinde olsan bana devletçiliği savunan 2-3 tane ülke saysanıza! Sayamazsınız çünkü yok. Özel sektör yapar üretimi devlet vergisi alır işine bakar ne uğraşacak üretim ile.

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
O yapılan işler kimin parasıyla yapıldı nerelerden borç alındı kimlere ne sözler verilde keşke bi sorgulasaydın.

O fabrikalardan kaç kişi ekmek yiyordu iç piyasaya ne kadar faydası vardı.

Avrupa ülkelerinde bir iş yapılırken doğaya zararı varmı kaç kişi ekmek yiyecek borçla yapıldı ise borç ne kadar zamanda ödenecek öyle kolay değil.

Bu ülkedeki tek adam yönetimininde ülkeye ne kadar zarar verdigi ortada

Burdan Ekonominin üretmeden düzelebilecegini sanan insanlara yazıyorum.

Fabrikalar Kalelerdir.
Üretmeden Para değer kazanıyorsa ya bir yerler satılmıştır yada borç alınarak görüntüde suni bir ekonomi oluşturuluŕ.

Er yada geç Patlar bir Balon gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Söyleyecek söz bulamıyorum bakın.
Ümite de yukarıdakı tonyukukunda ne dediği zerre kadar umurumda değil!

Hiç avrupaya gittin mi ? Orda yaşadın mı? Ben iş için senede 4 ay gidiyorum çünkü restorantlara özel dizayn yapıyorum.Ona göre anlatacam avrupayı sana...

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Seneler önce gitmiştim turist olarak çok akraba mız ordadır.
Bak avrupada benim kendi yerim var hamburg'da senenin 4 ayı avrupanın çeşitli ülkelerindeki dünya 27 ülkede çalışıyorum.Af edersin kimsenin doğa şöyle böyle dediği yok.

Ona bakarsan kanun olarak bizde de var mesela zeytin ağacını kesersen ağaç başı 6.500 TL ceza diye kanun var uygulanmıyor.Avrupada aynı kanun var uygulayan yok.Avrupada insanlar kendileri bilinçli olduğu için uyguluyor.

Devlet adına da hiç fabrikaları yok onlarda özelleştirme yöntemiyle yatırımcı çekiyorlar.

Mesela beni çektiler ortağım almandı ortağımız çıkardım şimdi Almanya'daki yerimde tekim

O doktor ve mühendisin avrupaya GÖRÜŞÜNDEN ötürü kaçtığı belli ondan BU ÜLKEYE FAYDA GELMEZ.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Evet burdan bunu anlıyoruz ki
Sizin baktığınız pencereden bizim baktıgımız pencere aynı değil tartışmanın bir anlamı yok.
Zaten aynı olamaz ki ben 10 yıldır hayata sağ pencereden bakıyorum

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Evet burdan bunu anlıyoruz ki
Sizin baktığınız pencereden bizim baktıgımız pencere aynı değil tartışmanın bir anlamı yok.
İşte birde böyleleri var dışarıda krallar gibi yaşayıp burada ahkam kesenler. Buraya da gelip hava atıp en pahalı yerlerde kalır tatil yaparlar. 5 yıldan fazla başka ülkede kalan gurbetçiler oy kullanmamalı bence.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
İşte birde böyleleri var dışarıda krallar gibi yaşayıp burada ahkam kesenler. Buraya da gelip hava atıp en pahalı yerlerde kalır tatil yaparlar. 5 yıldan fazla başka ülkede kalan gurbetçiler oy kullanmamalı bence.
Dur bir dakika ben gurbetçi değilim ben iş icabına giriş çıkış yapıyorum ben ülkemde duruyorum kardeşim.

Olayları istediğiniz yere doğru çevirmeyin ben böyle sevmem.Kimsenin ahkam felan kestiği yok sen sertleşmeye başladın bende sertleşirim altta kalmam haberin olsun şuraya kadar güzelce konuştuk güzelce devam edelim kardeşim!

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Dur bir dakika ben gurbetçi değilim ben iş icabına giriş çıkış yapıyorum ben ülkemde duruyorum kardeşim.

Olayları istediğiniz yere doğru çevirmeyin ben böyle sevmem.Kimsenin ahkam felan kestiği yok sen sertleşmeye başladın bende sertleşirim altta kalmam haberin olsun şuraya kadar güzelce konuştuk güzelce devam edelim kardeşim!
Gerçekleri konuşunca sertleşmek mi oluyor kardeşim. Yurt dışındakiler bir haberler burada ne olup bittiğinden haberleri yok yalan mı ? Gurbetçi değilsen daha kötü kardeşim. Gurbetçi olsaydın en azından olayların farkında değildir derdim.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Gerçekleri konuşunca sertleşmek mi oluyor kardeşim. Yurt dışındakiler bir haberler burada ne olup bittiğinden haberleri yok yalan mı ? Gurbetçi değilsen daha kötü kardeşim. Gurbetçi olsaydın en azından olayların farkında değildir derdim.
Ben gurbetçi değilim kardeşim eğer sen bana değilde bunu gurbetçilere söylediysen Ben özür dilerim.Ben duygusal biriyim alınırım.Gurbwtçi değilsem daha kötü kısmına katılmıyorum.

Ben herkesin görüşüne saygılıyım burada bu forumda geçinemediğim 1 kişi var o ayrı mesele ona saygım yok. (sen değilsin)

Ben nasıl biriyim Rabbimin bana bir verdiği güzel bir şeyi başkasına iki versin isterim.

Kimsenin işine malına karışmam ilgilenmem kıskanmam.Benim olana karşı çok kıskancımdır.

Yardım ederim kimse de kime verdiğimi bilmez el altından sessiz.

@Utku92 kardeşim gönlünden ne geçiyorsa Rabbim iki katını sana versin bu hayatta istediğin herşey gerçek olsun...(AK PARTİ HARİÇ ???)

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Ben gurbetçi değilim kardeşim eğer sen bana değilde bunu gurbetçilere söylediysen Ben özür dilerim.Ben duygusal biriyim alınırım.Gurbwtçi değilsem daha kötü kısmına katılmıyorum.

Ben herkesin görüşüne saygılıyım burada bu forumda geçinemediğim 1 kişi var o ayrı mesele ona saygım yok. (sen değilsin)

Ben nasıl biriyim Rabbimin bana bir verdiği güzel bir şeyi başkasına iki versin isterim.

Kimsenin işine malına karışmam ilgilenmem kıskanmam.Benim olana karşı çok kıskancımdır.

Yardım ederim kimse de kime verdiğimi bilmez el altından sessiz.
Yani tabi o senin kendi kişisel şeylerin sonuçta. Ama biraz ötesini gerçekleri neden görmek istemiyorsunuz anlam veremiyorum. Ha benim kendi kuzenim benden yaşça büyük abim sayılır. O da hanımı da akp li. Ailesi tam tersi. Kendi görüşüdür saygı duyarım. Yedirir içirir birşey diyemem sağolsun. Tartıştık mı da ona da direk söylerim ağzıma geleni o da anlatır birşeyler bu işler böyledir. Bu sertleşme değildir gerçekler neyse o söylenmelidir. Onun anlattığı da kendi gerçekleri. Tabi ben inanmam orası ayrı çünkü masaldan farkı yok benim için.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Yani tabi o senin kendi kişisel şeylerin sonuçta. Ama biraz ötesini gerçekleri neden görmek istemiyorsunuz anlam veremiyorum. Ha benim kendi kuzenim benden yaşça büyük abim sayılır. O da hanımı da akp li. Ailesi tam tersi. Kendi görüşüdür saygı duyarım. Yedirir içirir birşey diyemem sağolsun. Tartıştık mı da ona da direk söylerim ağzıma geleni o da anlatır birşeyler bu işler böyledir. Bu sertleşme değildir gerçekler neyse o söylenmelidir. Onun anlattığı da kendi gerçekleri. Tabi ben inanmam orası ayrı çünkü masaldan farkı yok benim için.
İşte aynı durum benim içinde geçerli bende AKP'liyim karşı tarafın anlattıkları da bana masaldır.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Ülkedeki durumu a haberi izleyerek güllük gülüstanlık sanan insanlarla tartışmaya gerek yok parası olan adam diğerlerinin halinden anlamaz herkesi kendi gibi sanar diyorız ki ülkenin %60'a yakını asgari ücretle çalışıyor gelmiş yol yaptık trenleri değiştirdik şunu yaptık bunu yaptık a partisi b partisi hangisi iktidar olsa bunlar yapılacaktı zaten üç dört yerden maaş alıp insanların hanlinden ne anlayabilirler ki herşeyi geçtim mülteci konusu zaten çok komik ülkeyi mahvettiler bunları ülkeye aldılar çoğuna vatandaşlığı verdiler hangi ülke böyle bol keseden vatandaşlık vermişse adamlar bayramda ülkelerine gidip geliyorlar demek ki artık gönderilmeleri gerekiyor.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Hocam anlatamassın boşa ugraşma,
Avrupadakiler burda yaşaması lazım anlayabilmesi için gurbet hasreti gözlerini kör ediyor euro dolar da tl çevirince bal kaymak oluyor.

Biz ise aynen buyuz.

İyide ben gurbetçi değilim kardeşim sen gurbetçiyi nereden çıkardın ben onu anlamadım ki

Benim istanbulda kendi fabrikam var.Almanyada da 4 katlı mağazam var.Mağazada amcaoğlum var.İş çıkınca ve Ayşenur hasılatına gidiyorum.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Avrupada bir akrabam var engelli maaşı alıyor çocugundan ve gözünün birinden dolayı Hollanda da çalışmıyor...

Son model passat a biniyor yazlık ve ev almıştı evini dizmişti sıfır herşey Avrupa bizi kıskanıyor.
Doğru avrupada engelli maaşı yüksek böyle anlatalım işçi maaşı inan türkiye ile aynı ama passatı da Avrupa üretiyor.İnan bana sende TOGG alacaksın ve murat kardeşim demişti diyeceksin

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,850
2 milyon tl ye nasıl alıcam togg 230 bine paraya sıkışmıstım sattıgım arabam 450 bin tl oldu dolar altında almadım komik.

Togg a anca siz binersiniz Halk değil.
Çekilin kenara. Togg'ye ben binicem.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
2 milyon tl ye nasıl alıcam togg 230 bine paraya sıkışmıstım sattıgım arabam 450 bin tl oldu dolar altında almadım komik.

Togg a anca siz binersiniz Halk değil.
2 milyon lira olmayacak spekülatif haberlere itibar etmeyiniz.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,850
Biz birini işe alırken bizim yaptığımız işlerde geçmişin tecrüben var mı bakarız (20 yaş ve üzerine)Çünkü gerçekten çok tehlikeli bizim işler.Kazayı yaparsın anlamazsın benim babamın sol elinde 3 parmağı hiç yok.
Ben çalıştığım ayna ve cam işinden tehlikeli olamaz. Sizde parmak gider, bizde 4mm cam panel kırılsa Ayak+Kol+kafa hepten gider. Tek olarak en az 2 metrenin 1 metre ölçüsünde ayna camlarla çalışıyorum.
Hem cam kumlaması yaptığımda kırılganlığı yarı yarıya artar.

Sofa Line mobilya otelyesi vardı Baküde. Orada çalışmıştım Türk abilerle 2 yıl. Parmağı olmayanlar Hep aceleci sabırsız çalışanlar olmuştur hep.

Müdürsün anlıyorum ama ben herhangi bir işte çalışmasaydım senin yaptığın işin tehlikeli olduğunu kabul ederdim. Mobilyacı olmak dikkat gerektirir, işe ilk başlayan çalışabilir.
O kadar mobilyaçı bizden cam alıyor hepsi camdan tırsıyor. Hem yanlış davranıyorlar camla az daha kırılıp kafalarını kesecek biçimde.

kuchlog25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ben insanları fakir yada zengin diye ayırt etmem.Etmediğim için başarılıyım.İnsanlar olayları kendi istedikleri yerden anlarlar.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Ben çalıştığım ayna ve cam işinden tehlikeli olamaz. Sizde parmak gider, bizde 4mm cam panel kırılsa Ayak+Kol+kafa hepten gider. Tek olarak en az 2 metrenin 1 metre ölçüsünde ayna camlarla çalışıyorum.
Hem cam kumlaması yaptığımda kırılganlığı yarı yarıya artar.

Sofa Line mobilya otelyesi vardı Baküde. Orada çalışmıştım Türk abilerle 2 yıl. Parmağı olmayanlar Hep aceleci sabırsız çalışanlar olmuştur hep.

Müdürsün anlıyorum ama ben herhangi bir işte çalışmasaydım senin yaptığın işin tehlikeli olduğunu kabul ederdim. Mobilyacı olmak dikkat gerektirir, işe ilk başlayan çalışabilir.
O kadar mobilyaçı bizden cam alıyor hepsi camdan tırsıyor. Hem yanlış davranıyorlar camla az daha kırılıp kafalarını kesecek biçimde.
İyide işin içeriği sormadın ki biz mobilyayı metal aksam hariç kendimiz üretiyoruz yani çamda üretiyoruz.Bana mobilyada adam lazım.Biz öyle ev mobilyası yapmıyoruz

Özel tasarım yapıyoruz

Ofis
Restorant
Otel
hastane
Özel villa
Yalı
AVM
Rezisdance
Cafe
Pastane

Sen 18 olsan sabıkan olmasa alayım yetiştirelim

Ama 20 yaş üstü denince bu adamdan benim aradığım usta olmaz.Çünkü biz 1 sınıf iş yapıyoruz.

Bak şimdi londraya restorant tasarımına montaja gittiler.Eğer oraya gönderdiğim ustalar 1 sınıf olmasa o işte bi hata yapsa müşterim kabul etmez.Buradan binlerce km ileriye kaç paraya gidiyor o malzeme o zaman ne anladım ben bu işten.

benim babam plenyadan ağaç geçirirken bıçak üstünde ağaç yarıldığı için parmaklarını kaybetti yani aceleden değil sen marangoz ustalığı çocuk oyuncağı sanıyorsun ama değil.

Bazen ağaç yarılır.

Bazende normal kesim yaparken parça kafana bir girer soluğu ameliyathanede alırsın ben her sene 20 kişiyi bu yüzden hastaneye yolluyorum bil istedim!

Müdür değilim bizzat işin sahibiyim

@GökTürk ???? abide bana cevap verenleri beğenmeyi kendine iş edindi yeni işi hayırlı olsun

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,850
İyide işin içeriği sormadın ki biz mobilyayı metal aksam hariç kendimiz üretiyoruz yani çamda üretiyoruz.Bana mobilyada adam lazım.Biz öyle ev mobilyası yapmıyoruz

Özel tasarım yapıyoruz

Ofis
Restorant
Otel
hastane
Özel villa
Yalı
AVM
Rezisdance
Cafe
Pastane

Sen 18 olsan sabıkan olmasa alayım yetiştirelim

Ama 20 yaş üstü denince bu adamdan benim aradığım usta olmaz.Çünkü biz 1 sınıf iş yapıyoruz.

Bak şimdi londraya restorant tasarımına montaja gittiler.Eğer oraya gönderdiğim ustalar 1 sınıf olmasa o işte bi hata yapsa müşterim kabul etmez.Buradan binlerce km ileriye kaç paraya gidiyor o malzeme o zaman ne anladım ben bu işten.

benim babam plenyadan ağaç geçirirken bıçak üstünde ağaç yarıldığı için parmaklarını kaybetti yani aceleden değil sen marangoz ustalığı çocuk oyuncağı sanıyorsun ama değil.

Bazen ağaç yarılır.

Bazende normal kesim yaparken parça kafana bir girer soluğu ameliyathanede alırsın ben her sene 20 kişiyi bu yüzden hastaneye yolluyorum bil istedim!

Müdür değilim bizzat işin sahibiyim

@GökTürk ???? abide bana cevap verenleri beğenmeyi kendine iş edindi yeni işi hayırlı olsun
Anladım bu kadar dil döktüğümüze değmez. İşçi aramıyorum deseydin yeterdi.

Daha fazla laf dalaşına girmek komik olur.
Ama benim işim senin göreceği işten tehlikeli yinede ? Neden inkar ediyon?

Son düzenleme:

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Anladım bu kadar dil döktüğümüze değmez. İşçi aramıyorum deseydin yeterdi.

Daha laf fazla dalaşına gormek komik olur.
Ama benim işim senin göreceği işten tehlikeli yinede ? Neden inkar ediyon?
Kardeşim metal aksam hariç herşeyi kendim üretiyorum.Ağacından tut camına kadar ama diğer yönlerde sadece kendi işime üretim olduğu için ihtiyaç yok mobyada var.

Ayrıca sadece mobilya değil inşaatta var bende orada ustaya değil inşaat temizliği yapacak eleman ihtiyacım var.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,850
Kardeşim metal aksam hariç herşeyi kendim üretiyorum.Ağacından tut camına kadar ama diğer yönlerde sadece kendi işime üretim olduğu için ihtiyaç yok mobyada var.

Ayrıca sadece mobilya değil inşaatta var bende orada ustaya değil inşaat temizliği yapacak eleman ihtiyacım var.
İş arama konusunu geçelim Şimdide bir soru çıkıyor ortaya.
Eee bu kadar üretim yapıyorsunuz ama neden Türkiye ekonomisi çöküyor?
Aslında sen yalnızda değilsin hani. Ülkeye bu kadar para sokuyorsunuz.

Nedir işin sırrı?

edit - Aslında işin sırrı genel olarak bakınca anlaşılıyor. 9-10 ay çalışıp para kazanıyorsun diyelim.
ve o kadar kazandığın parayı 1 haftada üretilen arabaya harcıyorsun ve para yurtdışına akıyor.
9-10 ay parası 1 haftaya bedel olunca ekonomiye bir faydası olmuyor. Para ülke dahilinde devretmiyor.

Elektronik ürünler alınca da böyle oluyor. Herkes elinde son model telefon tutmaya alışık olduğu içindir.

Telefonunu çıkar bakayım.

Son düzenleme:

kuchlog25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hellodear.in

teatv.ltd

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
İş arama konusunu geçelim Şimdide bir soru çıkıyor ortaya.
Eee bu kadar üretim yapıyorsunuz ama neden Türkiye ekonomisi çöküyor?
Aslında sen yalnızda değilsin hani. Ülkeye bu kadar para sokuyorsunuz.

Nedir işin sırrı?

edit - Aslında işin sırrı genel olarak bakınca anlaşılıyor. 9-10 ay çalışıp para kazanıyorsun diyelim.
ve o kadar kazandığın parayı 1 haftada üretilen arabaya harcıyorsun ve para yurtdışına akıyor.
9-10 ay parası 1 haftaya bedel olunca ekonomiye bir faydası olmuyor. Para ülke dahilinde devretmiyor.

Elektronik ürünler alınca da böyle oluyor. Herkes elinde son model telefon tutmaya alışık olduğu içindir.

Telefonunu çıkar bakayım.
E yani dışarıya para versem hakkından zor gelirim kendim ürettiğimiz için en baştan %50 kâr yapıyorum.Yurtdışı bağlantım olduğundan mesela mdf üretirken hammeddisini getirebiliyorum