100. yılda Türk savaş uçağı geliyor!

Bu konuyu okuyanlar

PetyrBaelish

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
ljulw.jpg

Uluslararası Havacılık ve Uzay Konferansı (ICAP) 2013, Harp Akademileri Komutanlığı'nda başladı. İki gün sürecek olan konferansın açılışında İngilizce bir sunum yapan Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye'nin havacılık ve uzay sanayisinin geleceğiyle ilgili projeleri anlattı.

F-16'LARIN YERİNE

Basın mensuplarının, konferanstaki sunumuna yönelik sorularını da yanıtlayan Bayar, "Konferans sırasındaki sunumumda, biz F-16 uçaklarımızın yerini almak üzere yeni bir savaş uçağını şu anda kavramsal tasarımını yapıyoruz. Şu anda yaptığımız çalışma bu. Bu proje geçtiğimiz sene başladı. İki senelik bir fazda uçağın ön kavramsal tasarımını yapacağız. Bir kaç türevden geçtik ve şu anda bir tasarım olgunlaşmaya başladı. Buradaki hedefimiz şu; bu sene sonuna kadar bu kavramsal tasarıyı tamamlayıp, ondan sonra Savunma Sanayi İcra Komitemize bir proje teklif edeceğiz. Bu proje teklifi, uçağın geliştirilmesi için bir teklif olacak. Hedefimiz de şu, önümüzdeki 10 yıllık dönemde, yani Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ilk uçuşunu yapacak ve ondan sonrasında da kullanıma alınacak bir uçak. Bu bir savaş uçağı. F-16'ların yerine geçecek. Tabi biliyorsunuz, biz F-35'te de konsorsiyum ortağıyız. burada iki uçağın rolleri farklı olacak. Biri teknik bir tabir ama, hava-yer rollerinde, biri hava-hava rollerinde olacak. Dolayısıyla bizim geliştireceğimiz uçak F-16'nın yerine geçecek bir hava-hava uçağı olacak. Bunlar birbirlerini tamamlayacak uçaklar olacak" diye konuştu.

TSK'NIN İSTİHBARAT İHTİYAÇLARI İÇİN KULLANILACAK

Bayar, Göktürk-2 Uydusu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kullanımına verildiği hatırlatılarak, TSK'nın uyduyu nasıl kullanacağı sorulunca, "Bunlar, dünyayı günde 14 kere gözlem uyduları. Bu uydular, fotoğraf çekiyorlar. TSK'nın istihbarat ihtiyaçları için kullanılacak. Dolayısıyla her geçişinde belli görevler veriliyor ve belli bölgelerden fotoğraf alması sağlanacak. Bu fotoğraflar da Hava Kuvvetlerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin harekat planlamasında kullanılacaklar. İlk görüntüler alınmaya başlandı" dedi.

ANKA'NIN MOTORUNUN GELİŞTİRİLMESİ HEDEFLER ARASINDA

Türk tasarımı İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA'nın kapasitesinin geliştirilmesi konusundaki çalışmalar hakkında soru üzerine ise Bayar, uçağın 'turboprop' yani türbün motorlu, yüksek performanslı bir modelinin geliştirildiğine dikkat çekerek "Şu anda ANKA piston motorlu bir uçak, belli bir irtifa ve taşıma gücü var. Türbin motor demek, aslında bir jet motoru, çok daha yüksek irtifalara, yüksek süratlere ve yüksek taşıma güçlerine ulaşacak. Bugün ANKA 1.5 tonluk bir uçak. Bu ANKA'nın, taaruzi ANKA diyelim, bir sonraki aşamasındaki uçağımız 4 tonluk bir uçak olacak ve onun da taşıma gücü, yetenekleri, sensörleri ona göre çok daha gelişmiş olacak. Bu, önümüzdeki dönemin önemli bir hedefi" diye konuştu.

DHA

Kaynak

aloisnebel

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Katıldığı Havacılık ve Uzay Konferansı'nda milli uçakla ilgili soruları yanıtlayan Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar, F-16'ların yerini alması planlanan uçağın, kavramsal tasarımını yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

130328milli_ucak.hlarge.jpg

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, F-16 filolarının yerini almak üzere yeni bir savaş uçağının kavramsal tasarımını yaptıklarını belirterek, ''Hedefimiz, 10 yıl sonra, Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk uçuşunu yapacak ve sonrasında da kullanıma alınacak bir uçak'' dedi.

Bayar, Hava Harp Akademisi tarafından Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Konferansı'nın (ICAP'13) açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Açılış konuşmanızda da bahsettiniz. Milli uçakla ilgili son gelişmeler nedir?'' sorusu üzerine Bayar, F-16 filolarının yerini almak üzere yeni bir savaş uçağının kavramsal tasarımını yaptıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

''Bu proje geçen sene başladı. İki senelik fazda Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ön kavramsal tasarımını yapacağız. Burada bir kaç türevden geçtik. Şu anda bir tasarım olgunlaşmaya başladı. Sene sonuna kadar kavramsal tasarımı tamamlayıp, Hava Savunma İcra Komitesi'ne proje teklif etmeyi hedefledik. Bu, uçağın geliştirilmesi için bir teklif olacak. Hedefimiz, 10 yıl sonra, Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk uçuşunu yapacak ve sonrasında da kullanıma alınacak bir uçak. Bu, bir savaş uçağı ve F-16'ların yerine geçecek. Yıl sonuna kadar bir tasarım ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu tasarımı şöyle açıklamak lazım; buna 'mimari tasarım' diyelim. Bundan sonra ciddi bir mühendislik ve geliştirme fazı başlayacak. Bunun da 10 senede tamamlanmasını hedefleyeceğiz.''

Bayar, ''Göktürk-2 uydusundan görüntü alınmaya başlandı mı '' sorusunu yanıtlarken, bu uyduların dünyayı günde 14 kez dolaşan gözlem uydusu olduğunu ve fotoğraf çektiğini anlatarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin istihbarat ihtiyaçları için kullanılan uydunun, belli bölgelerden fotoğraf almasının sağlanacağını ve bunların da harekat planlamasında kullanılacağını anlattı.

Uydudan ilk görüntülerin alınmaya başlandığını belirten Bayar, uydunun, Türk Hava Kuvvetleri'nin kullanımına verildiğini ve bu kapsamda Uzay Grup Komutanlığı kurulduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin uzay ile ilgili yetenekleri ve alt yapısının gelişerek artacağını kaydeden Bayar, önümüzdeki dönemde bu konuda ciddi yatırım yapılacağını söyledi.

Bayar, ''Hem değişik gözlem uydularında hem haberleşme uydularında hem belki bölgesel konumlandırma uydu sisteminde ciddi bir yatırımımız olacak'' dedi.

Murad Bayar, ''Hürkuş''un mayıs veya haziran ayında ilk uçuşunu yapacağını bildirdi.

KAYNAK

mooncomtr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnanmıyorum artık bu haberlere. Her sene uçak yapıyoruz sözde.

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Olcakta olcak sanki dünya harikası çıkarıcaz :) daha ilk uçak bakalım neyi ihmal edilipte düşcek Allah korusunda şehit pilotumuz olmasın.

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
başarı o uçağı yapmak değil yapanları komaktır planları korumaktır.Ne yazıkki uçaklar tanklar bitmeden planlar yunanistanın eline geçmekte tasarımında çalışanlarda katledilmektedir intihar ettirilenler !!!!kazaya kurban gidenler!!!!hayır bedeli bu olmamalı

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Harbi kim :) Google da aratınca bile sonuç bulamıyor, o derece.

Aretios

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Bence az kaldı bu konuda mesai harcayanları biliyorum. Tabi ki bunu bir adım olarak görmek lazım ...

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Önce adam gibi Hür-Kuş'u uçuralım. Daha uçuşa geçmedi yahu.

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
adnan menderes uçak fabrikamızı kapatmasaydı şuan sektörde dünya devi idik

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
başarı o uçağı yapmak değil yapanları komaktır planları korumaktır.Ne yazıkki uçaklar tanklar bitmeden planlar yunanistanın eline geçmekte tasarımında çalışanlarda katledilmektedir intihar ettirilenler !!!!kazaya kurban gidenler!!!!hayır bedeli bu olmamalı
hayırdır özel haber alma takımın mı var nereden biliyorsun?

mooncomtr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar

Ne bu haberlere inanın, ne de ümidinizi kırın. Türkiye iyi yerlere gidiyor ancak şuan o teknolojileri yapabilir olmamz gerçekçi değil. Google da milli uçak diye aratın bu haberler kaç yıldır var, ama olacak ben de inanıyorum. İnşallah 2023 e .

S

SDN Okuru

SDN Okuru
savaş uçağını yapmak kolay değil bunun bir tarihinide vermek de bu kadar kolay olmamalı ben amerikanın bile bu kadar kısa sürede savaş uçağı yaptığını sanmıyorum ayrıca medyanın hergün bu haberleri vermesinide kınıyorum sonuçta bu uçaklar insan öldürecek

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Hürkuş uçuşa geçti kalkıştan itibaren 24 saat aralıksız görev yapabiliyor.. bkz. TUSAŞ

Adam gibi demiştim. Yoksa uçağı uçurmak kolay. Hoş Hür-kuş eğitim uçağıdır. Savaş uçağı yapabilmek için biraz ar-ge yatırımı yapmak gerekir. Parçaları toparlamak kolay. PC toplamıyorsun ki...

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Adam gibi demiştim. Yoksa uçağı uçurmak kolay. Hoş Hür-kuş eğitim uçağıdır. Savaş uçağı yapabilmek için biraz ar-ge yatırımı yapmak gerekir. Parçaları toparlamak kolay. PC toplamıyorsun ki...
ar-ge yatırımı = TUSAŞ, arça tolamıyorlar tüm sistemlerini kendileri (ROKETSAN, HAVELSAN, ASELSAN) yapıyorlar.. Yaptıkları iş gerrçekten çok büyük ve önemli, onların knowledge'ına sahip dünyadaki firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez..

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
10 yıl biraz iddialı bir rakam gibi geliyor, 1981 yılında ABD ordusunda ileride F 15'lerin yerini alacak olacak bir uçağa ihtiyaç duyuluyor.Bu uçak şu anda dünyanın en iyi savaş uçağı olarak kabul edilen F22 Raptor'dan başkası değil.

-F22 Raptorun planlama süreci 80'li yılların ilk dönemlerine denk geliyor
-1990 yılına gelindiğinde ise ilk prototip ile ilk deneme uçuşu yapılıyor.
-2003 yılında ise Amerikan Hava Kuvvetlerine ilk teslimat yapılıyor.

Yani Ar-ge dönemi,ilk prototip,ilk uçuş diye kısa özet geçtik ama bu geçen yılların içinde ilk silahlı uçuş ve daha fazlasını içeren bir yığın deneme var.Eğer bu bir milli meseleyse ki öyle olduğuna inanmak istiyorum yani yarı başlı kalmaması adına böyle söylüyorum hamasetle bu işler olmaz gibi sanki.Milli savaş uçağının yerli kaynaklarla üretilmesini her vatansever gibi ben de isterim .Hedef koymak iş planı açısından mutlaka önemli ama o plan ne kadar gerçekçi olacak bunu en iyi zaman gösterecektir.

Kaynak isteyenler için:
http://www.f22-raptor.com/about/chronology.html#1995

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Söyleyince kabahatli oluyoruz, iyi oldu başkasının anlatması. :)
Öyle kolay değil o işler dediğimizde de yabancı hayranı, Türk düşmanı oluyoruz, milleti küçümsüyor oluyoruz.

Bir de açıklamanın detayını okumamıştım, keşke okumasaymışım. Hava-hava uçağı yapacağız diyor bir de.. :)
Elinin altındaki Eurofighter'a girme sen, böyle saçma sapan işlerle uğraş.. Tam TSK'ya göre uçaktı..

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
böyle 100 yılda bir birşey yaparsak harika olur

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Hadi hayırlısı inşallah başarırız..

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
ar-ge yatırımı = TUSAŞ, arça tolamıyorlar tüm sistemlerini kendileri (ROKETSAN, HAVELSAN, ASELSAN) yapıyorlar.. Yaptıkları iş gerrçekten çok büyük ve önemli, onların knowledge'ına sahip dünyadaki firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez..

Saygı duyuyorum TUSAŞ'a.

Gel bunu da cevapla: Uçak motoru yapabiliyor muyuz?

Bir soru daha: Bizim hangi elektronik seyrüsefer sistemlerimiz var ve nerede kullanıyoruz. Hadi kullandık biz ihraç edebildik mi.

eğer bunlarda "Evet aha kaynak" dersen ben de susarım...

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
10 yıl biraz iddialı bir rakam gibi geliyor, 1981 yılında ABD ordusunda ileride F 15'lerin yerini alacak olacak bir uçağa ihtiyaç duyuluyor.Bu uçak şu anda dünyanın en iyi savaş uçağı olarak kabul edilen F22 Raptor'dan başkası değil.

-F22 Raptorun planlama süreci 80'li yılların ilk dönemlerine denk geliyor
-1990 yılına gelindiğinde ise ilk prototip ile ilk deneme uçuşu yapılıyor.
-2003 yılında ise Amerikan Hava Kuvvetlerine ilk teslimat yapılıyor.

Yani Ar-ge dönemi,ilk prototip,ilk uçuş diye kısa özet geçtik ama bu geçen yılların içinde ilk silahlı uçuş ve daha fazlasını içeren bir yığın deneme var.Eğer bu bir milli meseleyse ki öyle olduğuna inanmak istiyorum yani yarı başlı kalmaması adına böyle söylüyorum hamasetle bu işler olmaz gibi sanki.Milli savaş uçağının yerli kaynaklarla üretilmesini her vatansever gibi ben de isterim .Hedef koymak iş planı açısından mutlaka önemli ama o plan ne kadar gerçekçi olacak bunu en iyi zaman gösterecektir.

Kaynak isteyenler için:
http://www.f22-raptor.com/about/chronology.html#1995

2023 de uçağımızın prototipi hazır olup, ilk deneme uçuşunu yapacak, bilgine. Tamamen bitip, seri üretime geçmesi 2030 ları bulacak deniliyor.

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
hayırdır özel haber alma takımın mı var nereden biliyorsun?
Ülkemizde newspaper denilen kağıt haber bültenleri Television denen kutularda görüntülü ve internet denilen ağdada online newsler çıkmaktadır.
O eski güvercinli haberleşme devri sona erdi dumanlada telgraf devri bile bitti
Kendinizi mutlaka hem upgrade hemde update ediniz ve günü değil anı yakalayınız
tübitakın ilgili projelerinde çalışanlar gönüllü olarak intihar ettirildi planlar daha uygulamaya geçmeden yunanistana devredildi istersen onlarca sayfa dava tutanaklarını atalım ne dersiniz iddianame kabul edildiğinden yayın yasağıda yok
Ama sizlerin sdn de bulunmaları sizler için büyük şans günlük haber ve gelişmeleri takip ettiğiniz gibi aynı zamanda teknik olarakta gelişiyorsunuz
Bir günü bir gününe müsavi[eşit]olan zarardadır

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
2023 de uçağımızın prototipi hazır olup, ilk deneme uçuşunu yapacak, bilgine. Tamamen bitip, seri üretime geçmesi 2030 ları bulacak deniliyor.

"Uçağımız" diyebildiğinize göre bütün parçaların yerli imkanlarla yerli üreticiler tarafından üretileceğini anlıyorum.10 yıl içinde motor ve aviyonikler dahil bütün parçalar üretilip deneme uçuşu yapılırsa müthiş bir başarı öyküsü olur ama motoru Rolls'den ya da Pratt Whitney'den alıp biz uçak yaptık diye karşımıza dikilirlerse daha şimdiden "UÇAĞIMIZ" diye savunulan şeye kimse itimat etmez en başta da bu hamasetçiler. Ortada yine bir ürün olur elbet işe da yarar belki ama yerli uçak ya da milli bilmem ne olmaz o.

Son mesajlar