Öneri 10. Sınıfta Nasıl Çalışılmalı?

behemoth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şu an 10. sınıfım. Yüksek hedeflerim var. 9 ve 10. sınıfın ilk dönemi benim için aynı şekilde geçti. Yazılılardan 2 hafta önce çalışmaya başlayıp bıraktım bütün sınavları. Yaz tatilinde ve hatta şimdiden nasıl çalışmalıyım? Kendi planımda şu an sadece günlük 20 paragraf (zamanla artıracağım) ve problemlere çalışmak var. Bunlara farklı olarak ne ekleyebilirim? Eğer 12. sınıf ve daha üstüyseniz keşke şuna da çalışsaydım dediğiniz bir konu var mı? Matematiğin tamamını mı bitireyim? Diğer derslere de çalışmalı mıyım? Yoksa unutur muyum? Bunlar dışında her gün 1 film izlemeyi, biraz kitap okumayı ve spora gitmeyi de planlıyorum. Önerileriniz var ise benimle paylaşır mısınız?

Fettah ylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Şöyle söyleyeyim, tüm sınavlarından 90-100 almaya çalış. Ben böyle yaptım ve sınav sürecinde arkadaşlarımın çok ilerisinde olduğumu bizzat gördüm.
Yani tüm konuları hatırlamak gibi bir lüksün olmasın. Sınav döneminde anlamışsın daha sonra daha iyi anlayacaksın ve sana basit gelecektir.
20 paragraf veya 20 problem sorusunu ben YKS çalışırken çözüyordum(denemeler vn hariç paragraf soru bankalarında) . Yani gerçekten böyle yapabileceksen, senin için çok iyi olacaktır ama bence şimdilik bu fazla olur.
Bunlardan farklı olarak mutlaka dil öğren, atıyorum İngilizce biliyorsan almanca, Fransızca, Rusça falan öğren çünkü muazzam bir faydası var.
Yaz tatillerinde önceki konulara bakabilirsin tabi kendini pek sıkma. 11. Sınıfı 12 sınıfa bağlayan yaz tatilinde ise zorla kendini. Misal ben TYT yi bu yaz tatilinde bitirmiştim. Faydası çok olmuştu.
Keşke dediğim şey ise, keşke ama keşke 11. Sınıfta adam akıllı çalışsaydım. Bizim dönemde Corona vardı ve 11. Sınıf konu bütünlüğü olarak çok fazla var. Özellikle kimya ve matematik. Zaten 11. Sınıf matematik 12 nin temellerini atıyor.
Matematikte, müfredata göre git. Yani diyelim ki kendine, ben yazın çok çalışacağım diyeceksen, önceki senelere bak. Önündeki konulara pek yoğunlaşma.
Ha önceki konular bittiyse, atıyorum 100 sorudan 996-97 tanesi i doğru çıkıyorsa, ileriki konulara çalışabilirsin.
Diğer derslere tabi ki çalış. Özellikle 11. Sınıf kimya, ve fiziğe matematiğin yanında öncülük ver. Biyoloji sinde de pek sıkma kendini, dediğim gibi sınavlarından yüksek al yeterli olur.
Unutmak konusunda ise, herkes unutur. Şöyle ki, ben YKS ye çalışırken sanki sıfırdan başlar adına konulara bakıyordum. Ama çok çabuk anlıyor ve kendime ara ara, 'evet gerçekten böyle bir şey vardı' diyordum. Yani herkes unutur. Orası mühim değil. Önemli olan, unuttuğunu anlamak ve tekrar etmek. Başaranlar, böyle başarıyor.
Her gün 1 film izlemek bşrz fazla. Zaten ben de öyle yapıyordum ama belirli bir süre sonra sıkılıyorsun veya izlenecek pek film kalmıyor.
Spora gitmek konusunda, bilmiyorum. Çünkü ben hiç spora gitmedim. Galiba gitmem de, bana mantıklı gelmiyor,

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
9. sınıf konularını tekrar edip sonrasında okuldaki derslerle paralel gidebilirsin. Haftalık soru planı çıkarmanı öneririm. Bununla alaklı rehberlik hocanla görüşebilirsin. Paragraf soru sayısını arttır, artık matematik soruları bile paragraf.

behemoth

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şöyle söyleyeyim, tüm sınavlarından 90-100 almaya çalış. Ben böyle yaptım ve sınav sürecinde arkadaşlarımın çok ilerisinde olduğumu bizzat gördüm.
Yani tüm konuları hatırlamak gibi bir lüksün olmasın. Sınav döneminde anlamışsın daha sonra daha iyi anlayacaksın ve sana basit gelecektir.
20 paragraf veya 20 problem sorusunu ben YKS çalışırken çözüyordum(denemeler vn hariç paragraf soru bankalarında) . Yani gerçekten böyle yapabileceksen, senin için çok iyi olacaktır ama bence şimdilik bu fazla olur.
Bunlardan farklı olarak mutlaka dil öğren, atıyorum İngilizce biliyorsan almanca, Fransızca, Rusça falan öğren çünkü muazzam bir faydası var.
Yaz tatillerinde önceki konulara bakabilirsin tabi kendini pek sıkma. 11. Sınıfı 12 sınıfa bağlayan yaz tatilinde ise zorla kendini. Misal ben TYT yi bu yaz tatilinde bitirmiştim. Faydası çok olmuştu.
Keşke dediğim şey ise, keşke ama keşke 11. Sınıfta adam akıllı çalışsaydım. Bizim dönemde Corona vardı ve 11. Sınıf konu bütünlüğü olarak çok fazla var. Özellikle kimya ve matematik. Zaten 11. Sınıf matematik 12 nin temellerini atıyor.
Matematikte, müfredata göre git. Yani diyelim ki kendine, ben yazın çok çalışacağım diyeceksen, önceki senelere bak. Önündeki konulara pek yoğunlaşma.
Ha önceki konular bittiyse, atıyorum 100 sorudan 996-97 tanesi i doğru çıkıyorsa, ileriki konulara çalışabilirsin.
Diğer derslere tabi ki çalış. Özellikle 11. Sınıf kimya, ve fiziğe matematiğin yanında öncülük ver. Biyoloji sinde de pek sıkma kendini, dediğim gibi sınavlarından yüksek al yeterli olur.
Unutmak konusunda ise, herkes unutur. Şöyle ki, ben YKS ye çalışırken sanki sıfırdan başlar adına konulara bakıyordum. Ama çok çabuk anlıyor ve kendime ara ara, 'evet gerçekten böyle bir şey vardı' diyordum. Yani herkes unutur. Orası mühim değil. Önemli olan, unuttuğunu anlamak ve tekrar etmek. Başaranlar, böyle başarıyor.
Her gün 1 film izlemek bşrz fazla. Zaten ben de öyle yapıyordum ama belirli bir süre sonra sıkılıyorsun veya izlenecek pek film kalmıyor.
Spora gitmek konusunda, bilmiyorum. Çünkü ben hiç spora gitmedim. Galiba gitmem de, bana mantıklı gelmiyor,

Öncelikle şuan İngilizce öğrenmeye zaten başladım. Bir depremzede ilde olmama rağmen ve iki hafta evimizin dışında kalmak zorunda olmama rağmen hayatım boyunca İngilizcede hiç bu kadar geliştiğimi hissetmemiştim 15 tatilden önce hiçbir şey anlamadığım İngilizce kitapları gayet iyi bir şekilde anlıyorum. İngilizcemi 12. sınıfa hatırı sayılır seviyelere çıkarmayı umuyorum. Hedefim de zaten İngiltere'de okumak. OBP' nin önemini biraz geç de olsa fark ettim ve ilk dönem ortalamamı 90'a kadar çıkardım ikinci dönem daha da artırmaya çalışacağım. TYT matematiği bitireceğim ama günlük 20 paragraf sorusu çözmenin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hem soru çözme alışkanlığı kazandıracak hem de soruları daha hızlı çözmeme yardımcı olacak bu yüzden bunu yapmakta kararlıyım. Paragraf ve TYT matematik dışında kalan konuları da bir üstünkörü tekrar ederim ama üzerlerine soru falan çözmem büyük ihtimalle. Günlük bir film derken sadece film değil bir bölüm dizi de olabilir o zaman sıkılmam diye düşünüyorum. Şimdiye kadarki tavsiyelerin için teşekkür ederim. Biraz konu dışı olacak ama senin iyi seviye 2. veya 3. dilin var mı? Varsa nasıl kendini geliştirdin?
9. sınıf konularını tekrar edip sonrasında okuldaki derslerle paralel gidebilirsin. Haftalık soru planı çıkarmanı öneririm. Bununla alaklı rehberlik hocanla görüşebilirsin. Paragraf soru sayısını arttır, artık matematik soruları bile paragraf.
Ben günlük ve haftalık programlara çok uyabilen birisi değilim özellikle de okul varken neredeyse hiç uymam. Günlük hiç soru çözmeyen birisi için 20 den başlamanın ideal olduğunu düşünüyorum temmuz ve ağustos aylarına kadar 40 a kadar çıkarırım günlük soru sayısını (paragraf).