Soru 9. ve 10. sınıfta hiç çalışmadım TYT ve AYT'de nasıl başarılı olabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

OneNonly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar dostlar, (bunca yazıyı okumak için zamanın yoksa + ile başlayan satıra atla direk)
9. ve 10. sınıfta hiç çalışmadım, doğrusu 9. sınıf pandemi ile geçti ve online derslerden bir gıdım anlamadım, pandemiden haylaz çıkınca 10. sınıfta hiç çalışasım gelmedi çünkü pandemiden sonra ders çalışma isteğimi kaybettim ama 10. sınıfın 2. döneminde aklım biraz yerine geldi, coğrafyaya full çalıştım ama yanlış yere çalıştım diye 50 aldım, bu sefer ders çalışma isteğim tamı tamına bozuldu ve matematiği, edebiyatı, dini, dili saldım. (biraz aptalca bir seçim ama o anda ne yapacağına karar veremiyor insan)
11. sınıfta ise ingilizcem aşırı iyi olduğu için dile geçtim (ana dilim gibi konuşurum?) ama birince dönemde yine haylazlık yapıp çalışmadım (ingilizceye çalışmama gerek yoktu zaten, öbür derslere çalışmadım)
şimdi 11. sınıfın 2. dönemine girmek üzereyiz, deprem bölgesinde olduğum için uzun bir tatil verildi ve kafam tam şuanda yerine geldi, şimdi lisemi özet geçtiğim için gelelim asıl konuya

++Ben dille alakalı bir bölüme gitmek istemiyorum çünkü geleceği olan bir meslek hiç değil diye düşünüyorum (ileride teknolojinin aşırı gelişeceğini ve insanların yabancı dilini geliştireceğini düşünüyorum ki bu mütercimlere olan ihtiyacın azaltılması demek, öğretmenlik desen 10 yıl boyunca bir yere yerleşmeyi bekleyemem)

Şuan bilgisayar mühendisliği ile alakalı bir okul istiyorum, sebebi ise yabancı dilimin olması ve kodlamaya ilgi duymam, lua öğrenmeye kalktım (9-10 yaşında) ve öğrenebildiğim kadar öğrendim(fazla öğrenmesemde); variables, loops(while, if, untill), functions, if statements vb. başlangıç konuları. Sonra ise neden bilmem ama saldım öğrenmeyi ve gene haylazlık yaptım. (kendi kendime minnak projeler yapmaya devam ettim bir süre)

Şimdi benim 9. ve 10. sınıf matematiğim hiç yok(öbür derslerde dahil), matematiğim aşırı kötüdür ve bir gıdım bile çalışmadım. YDT'de full bile çekerim hiç sıkıntı olmaz ama benim endişem TYT ve AYT için, şuan önümde 1.5 yıl var ve bir tane TYT/AYT konusu bile bilmiyorum (AYT edebiyatın bazı konuları hariç) konulara baktığımda ise beni aşırı geriyor ve şu önümdeki 1.5 yılda bile bitiremem gibi gözüküyor. Şimdi çalışmaya başlayıp, günde 5-6 saatimi derse ayırıp TYT ve AYT konularında + matematikte istediğim yere gelmem mümkünmü? Veya güzel bir bilgisayar mühendisliği üni. tutturmam? TYT, AYT ve YDT girmek istiyorum, sizce nasıl bir rota izlemeleyim? Sadece TYT-YDT mi girmeliyim? Bilgisayar mühendisliğini salıp mütercimliğe/öğretmenliğemi odaklanmalıyım?

Bu konuda tecrübesi olan abiler cevap verirse sevinirim, arkadaşlarım 1.5 yılda konular bitmez diyor ama ben birde sizden tavsiye almak istedim, aşırı uzun yazdığım için çok özür dilerim, içimi dökmek istedim çünkü şu aralar aşırı stresliyim ve ne yapacağımı bilmiyorum, teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

tekrardan uzun yazdığım için özür dilerim cidden içimi dökmem lazımdı yoksa bu kadar şey içinde kalmıyor insanın ?