1 TB SSD mi raid 0 mı?

valeyardoctor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar. Yeni bir sistem topluyorum ve karasız kaldım. 1 TB SSD mi almalıyım ya da raid 0 mı yapmalıyım? Hangisi daha çok performans verir? Raid 0 yap diyorsanız hani ssd'ler ile yapmalıyım? (Raid 0 yap diyorsanız önereceğiniz ssd'lerin kapasitesi toplam 1 tb ve üstü olursa sevinirim.)

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
raid sistemi beraberinde sorunlar getiriyor. özellikle raid 0 da eğer disklerden birinde sorun olursa tüm verilerin tehlikeye düşüyor. raid yapısı biraz hassas.

bu yüzden tek disk ile çözmeni öneririm.

Erol.k

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Bütçen iyiyse raid 10 tavsiye ederim, 3 hdd ile yapabilirsin hatta 3 500GB ssd ile yaparsan sistemin uçar

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Şunu unutmayın SSD ne kadar hızlı olursa olsun Dell, Lenovo ve HP'nin sunduğu sunucu çözümlerindeki Enterprise SSD'ler kadar uzun ömürlü olmuyor. Defrag yazılımları da zaten ömürlerinin özellikle yazma sürecine bağlı olduğunda SSD disklerde birleştirme yapmıyor. Bu nedenle işletim sisteminin olacağı diski SSD seçip diğer disk seçeneğinde 7200rpm/10000rpm disk olabilir.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Şimdi:
1. Bilgisayarımda SSD var 128 GB'lik. İşletim sistemi ve programlar bunun üzerinde kurulu.
2. Ama user dizinlerini HD'ye aldım, RAID 1 yapacağım burayı. Vakit ayıramadım henüz.
3. Bir de oyunların durduğu E diskim var. Bu disk RAID 0 yani stripe'lı oyunlarda hız olduğu için önemli SSD'den kesinlikle yavaş. Ama tek HD'den %70 hızlı... Hız iki katına çıkamıyor...
4. Yani şöyle bir tablo
C: SSD 128 GB
D: RAID 1'li 1 TB WD Black x 2 Kapasite 1 TB
E: RAID 0'li 1 TB WD Black x 2 Kapaiste 2 TB

E'deki diskleri 2007 senesinde almışım yani şu anda 7 yaşındalar. İyi hard disk böyle güzel dayanıyor. Disk yazılımı ile kontrol ettim. Hard diskiniz diğer disklere göre çok yaşlı uyarısı verdi ve ama diğer değerler Maşallah sorunsuz. Ama burada saklanacak data tutmuyorum.
D'deki disk User datası var. RAID1'li olduğu için buradaki verinin riski az.

C'ye data yazmamak prensibim. Zaten de yazılmıyor SWAP dosyası artık yok 16 GB RAM olduğu için ama olduğu vakit de D ya da E'de tutacağım Swap'i.

Sözün kısası:

1. 1 tane SSD alınır minimum 256 tavsiye ederim. 128 oyunlar için az.
2. Para durumuna göre 4 tane Quantum Black 1 TB alınır, RAID 5 çalıştırılır (Mainboard desteklemeli) Asus'un P9X79 Pro var bende destekliyor.
3. RAID 10 4 diskle çok mantıklı değil, iş için kullanılan bir serverdan bahsetmiyor isek... HD kapasitesinin yarısı gidiyor.
4. 2 hard diskle RAID 0 ve RAID 1 yapmak olası tercih sizin . RAID 0 %70 civarı hız artışı sağlıyor. Ama SSD'nin hızına yaklaşamaz. Ama 1 TB SSD'ye para vermek ne kadar anlamlı bilemiyorum.
5. Bu arada mainboard'da çalışan RAID CPU'dan az da olsa yiyor. Harici kart almak daha iyi olabilir, ama Türkiye'de satıldığını görmedim. Bu kartlar da ucuz değil.

Sözün kısası maddi durum anahtar. Bu arada Enterprise SSD'ler ile bizim aldığımız SSD'lerin ömürleri arasında ciddi anlamda fark var. Ben film indirip önce SSD'ye yazayım, sonra external HD'ye yazayım dersen kısa zamanda SSD'yi eline alabilirsin.

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Cek 3 tane 256 gb samsung pro 840 raid 0 yap hic bir sey olmuyor veri kaybolmasi falan risk de bos yolda karsidan karsiya gecerken ezilip olmek kadar paran varsa 512 lik 3 tane al ama 4 ssd bisey kazandirmaz

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
3 alan 4 tane de alır RAID 5 de yapar. Değil mi?

valeyardoctor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi:
1. Bilgisayarımda SSD var 128 GB'lik. İşletim sistemi ve programlar bunun üzerinde kurulu.
2. Ama user dizinlerini HD'ye aldım, RAID 1 yapacağım burayı. Vakit ayıramadım henüz.
3. Bir de oyunların durduğu E diskim var. Bu disk RAID 0 yani stripe'lı oyunlarda hız olduğu için önemli SSD'den kesinlikle yavaş. Ama tek HD'den %70 hızlı... Hız iki katına çıkamıyor...
4. Yani şöyle bir tablo
C: SSD 128 GB
D: RAID 1'li 1 TB WD Black x 2 Kapasite 1 TB
E: RAID 0'li 1 TB WD Black x 2 Kapaiste 2 TB

E'deki diskleri 2007 senesinde almışım yani şu anda 7 yaşındalar. İyi hard disk böyle güzel dayanıyor. Disk yazılımı ile kontrol ettim. Hard diskiniz diğer disklere göre çok yaşlı uyarısı verdi ve ama diğer değerler Maşallah sorunsuz. Ama burada saklanacak data tutmuyorum.
D'deki disk User datası var. RAID1'li olduğu için buradaki verinin riski az.

C'ye data yazmamak prensibim. Zaten de yazılmıyor SWAP dosyası artık yok 16 GB RAM olduğu için ama olduğu vakit de D ya da E'de tutacağım Swap'i.

Sözün kısası:

1. 1 tane SSD alınır minimum 256 tavsiye ederim. 128 oyunlar için az.
2. Para durumuna göre 4 tane Quantum Black 1 TB alınır, RAID 5 çalıştırılır (Mainboard desteklemeli) Asus'un P9X79 Pro var bende destekliyor.
3. RAID 10 4 diskle çok mantıklı değil, iş için kullanılan bir serverdan bahsetmiyor isek... HD kapasitesinin yarısı gidiyor.
4. 2 hard diskle RAID 0 ve RAID 1 yapmak olası tercih sizin . RAID 0 %70 civarı hız artışı sağlıyor. Ama SSD'nin hızına yaklaşamaz. Ama 1 TB SSD'ye para vermek ne kadar anlamlı bilemiyorum.
5. Bu arada mainboard'da çalışan RAID CPU'dan az da olsa yiyor. Harici kart almak daha iyi olabilir, ama Türkiye'de satıldığını görmedim. Bu kartlar da ucuz değil.

Sözün kısası maddi durum anahtar. Bu arada Enterprise SSD'ler ile bizim aldığımız SSD'lerin ömürleri arasında ciddi anlamda fark var. Ben film indirip önce SSD'ye yazayım, sonra external HD'ye yazayım dersen kısa zamanda SSD'yi eline alabilirsin.

Hocam doğrusunu söylemek gerekirse dediğinizden çok bir şey anlamadım. Basitleştirerek anlatabilirseniz çok sevinirim. Oyun için sistem kuracağım. Anakartım MSI Z97 Gaming 7 anakart. Ne yapmalıyım şimdi?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ha, şimdi anladım. Yani, sizce 1 TB'lık 4 tane HDD ile RAID 5 mi, yoksa 512 GB x 4 SSD ile RAID 5 mi? Ya da tek SSD mi?

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Parana bakar. 1 TB'lık SSD halen çok pahalı. Onun yerine 256 GB'lık bir SSD alırım. 1 ya da 2 adet 1 GB WD Black Hard disk alırım iki tane alırsam RAID 0 yapabilirim. Bu durumda
İşletim sistemi, programlar, oyunlar SSD'de durar. Oyunlara bir yerden sonra yer yetmez ise , HD'den de oyunları çalıştırabilirsin.
Filmler, torrent'ten indirdiklarin filan SSD'ye inmemeli durmamalı, çünkü SSD'ler çok yazılmaya karşı hassas, ömürlerinden yersin.

Benim tavsiyem bütçene göre en az 256 GB SSD + 1 ya da 2 adet 1 TB'lık Hard disk alman, Hard diskleri RAID olarak da kuraiblirsin. Avantajı hızı, dezavantajı biri bozulursa her iki HD'nin de gitmesi.

Şimdi açık oldu umarım....

valeyardoctor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Açık oldu hocam, teşekkürler. 512 GB SSD alıp, işletim sistemi, programlar, oyunları falan SSD'ye kuracağım. 2 Tane 1 TB alıp sizce RAID mi yapayım yoksa normal mi çalıştırayım öneriniz nedir?

Ya da, 512 GB x 3 SSD alıp Raid 0 yapmam daha mantıklı olmaz mı?

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Açık oldu hocam, teşekkürler. 512 GB SSD alıp, işletim sistemi, programlar, oyunları falan SSD'ye kuracağım. 2 Tane 1 TB alıp sizce RAID mi yapayım yoksa normal mi çalıştırayım öneriniz nedir?

Ya da, 512 GB x 3 SSD alıp Raid 0 yapmam daha mantıklı olmaz mı?

Bildiğim kadarı ile SATA 6Mbit olunca en fazla 2 SSD'de performans veriyor, sonrasında RAID'in SSD'da hız anlamında bir artısı kalmıyor. Açıkcası 2 SSD'yi RAID yapmanın da mutlaka farkı olacaktır. Ama aynı anda birindeki bozuklukta ikisini birden kaybetmeye değer mi şüpheliyim. Bence SSD'de RAID'e girme...

512 GB bir SSD al. Sonrasında filmleri, müzikleri, resimleri, çok sık oynamadığın oyunları atacağın HD'ler al. Burada hız senin için önemliyse RAID 0 yapabilirsin, ama bir HD'nin bozulduğu durumda tüm verinin gideceğini göze almalısın. Paran var ise 4 tane 1 GB'lık hard disk al RAID 5 yap. Hem hızı iyi olur, hem de yedekli gidersin. Senin yerinde olsam bunu yapardım. Toplamda 3.5 TB alan. Açılışta ve oyunlarda hızlı bir bilgisayar, dataların güvencede arada sırada da SSD'nin yedeğini RAID 5'e alırsan, gayet güvenli olur...

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Gidecek veriler önemli değil diyorsan yap iki 128GB veya 256GB raid.

valeyardoctor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
4 tane SSD alıp Raid 10 (0+1) daha iyi olmaz mı? Hem veri hızı, hem veri güvenliği.

Öyle de çok pahalı oluyor :D falcon291'in dediğini yapmak en iyisi.