1 sigaranın bedeli kaç dakika?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
İçilen her bir sigara insan hayatından ortalama 11 dakika kısaltıyor.

59860.jpg

Tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için tüm dünyada 31 Mayıs, Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanıyor. Türkiye, dünyada en fazla tütün ürünü tüketen ülkeler sıralamasında ilk 10 arasında yer alıyor. Her yıl ülkemizde 100 binden fazla kişi (bütün ölümlerin dörtte biri) doğrudan tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını kaybediyor.

Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin %35’inin, kadınlarda ise % 15’inin nedeni sigara. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90’ının nedeni de sigara. Sigara kan dolaşımını, damarları, kalp ve ağız sağlığını da tehdit ediyor.

Sigarayı birden bırakamayanlar için sigara içme alışkanlıklarını değiştirmenin büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, sigarayı azaltmaya başlamanın önemli bir adım olabileceğini belirtiyor. İçilmeyen her sigara ile birçok kazanım sağlamanın mümkün olduğunu belirten uzmanlara göre, daha kaliteli uyku uyumak, olası hastalık risklerini azaltmak, daha sağlıklı gülümsemek bunlardan sadece bir kaçı. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü öncesinde sağlıklı bir hayata adım atmak isteyenler için sigarayı azaltarak bırakma teknikleri de şöyle sıralanıyor:

• Sigara içme alışkanlıklarınızı değiştirin.

• Kademeli olarak daha düşük nikotin içerikli sigaralara geçin, ama sigara sayınızı arttırmayın.

• Nikotin alımını azaltmak için özel filtreler veya araçlar kullanın.

• Daha az sigara içtiğinizi düşünerek dumanı daha derin içinize çekmeyin. Sigara dumanını daha derin içinize çekmeye başlarsanız yine yüksek miktarlarda nikotin almaya devam edersiniz.

• Nikotin pastili gibi destek tedavileri, sigara içme isteğinizi erteleyerek zamanla sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir.

TRT Haber

61trabzon61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dünyanın en büyük kitle imha silahı oluyor kendisi.
Mevlam müptelalarına önce aklı ve iradeyi sonra da bırakmayı nasip etsin.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Benim hep merak ettiğim bişi var. Kimse ne kadar yaşayacağını bilmezken sen nereden biliyorsun bir sigaranın 11dk ömür kısalttığını.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
dedem 50 yıl sigara kullandı ve bıraktı. Şimdi 85 yaşında... Kabaca hesapladım 11 dakikadan toplam 6 yıl gibi bir süre çıkıyor :) Allah hayırlı ömürler versin de bu 11 dakikayı kim bulmuş nasıl bulmuş. Sigara içmeyen daha mı uzun yaşıyormuş. Garanti verebilir mi?

UltravioleTT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
11dk ları uyuduğumuz vakitlere sayalım bari uyurke birşey yapmıyoz :d

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
valla sigara sağlığa çok zararlı, ve gereksiz ama ben daha direk olarak sigara içtiğinden dolayı ölen görmedim, yani sigara öldürmüyor, hayatıda kısaltmıyor ama süründürüyor. :lol:

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Sigara karşıtlarının çıkarttıgı arkadan sallamasyon haberler işte

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
dedem 50 yıl sigara kullandı ve bıraktı. Şimdi 85 yaşında... Kabaca hesapladım 11 dakikadan toplam 6 yıl gibi bir süre çıkıyor :) Allah hayırlı ömürler versin de bu 11 dakikayı kim bulmuş nasıl bulmuş. Sigara içmeyen daha mı uzun yaşıyormuş. Garanti verebilir mi?

Sigaraya geri başlatacaksınız bu yorumla. Allah dedenize de uzun ömürler versin.

61trabzon61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sağlığa zarar veren herşey insanın ömründen ömür kısaltır. sigara da bunu iyi yapan silahlardan biri. elbet kimse bilemez ne kadar yaşayacağımızı ama muhakkak olan birşey var ki sigara içen kişi kendi ömür şeridinin ucundan kesintiler yapıyor..

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
kendinizi kandırmayın.buraya sigara yüzünden iki bacağı kesilmiş.boğazına takılan boruyla yaşıyan.insanların fotoğraflarını koymak istemiyorum

UltravioleTT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kendinizi kandırmayın.buraya sigara yüzünden iki bacağı kesilmiş.boğazına takılan boruyla yaşıyan.insanların fotoğraflarını koymak istemiyorum

biz sigara sağlığa faydalıdır demedik ki " kendinizi kandırmayın" diyorsun bize saçma gelen 11dk lık kısım

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hesaba göre on yaşında ölmem lazımdı kader işte

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Dünyanın en uzun yaşayan kadını 120 yaşındaydı ve 12 yaşından beri sigara içiyormuş :))

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben sigara içen ve sigara karşıtı arkadaşlar kızacak belki ama sigarayı seven biri olarak biliyorum ki sigara öldürmez SÜRÜNDÜRÜR. ama gülü seven dikenine katlanır. yukarda yorum yazan arkadaşlarında dediği gibi 11dakika olayı külliyen yalan. tıpkı reklamlardaki "SİGARA İÇEN BİR İNSANIN CİĞERLERİNDE İŞTE BU KADAR KATRAN TOPLANIYOR" yalanı gibi, ama verdiği rahatsızlık inkar edilemez.

cholonya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
işte 1 sigaranın bedeli : 7,5 TL / 20 = 0,375 kuruş :mrgreen:

hayalli

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Sigara içmeyen çok yaşar diye bir kuralda yok.Tamam sigara sağlığa zararlıdır bunu herkes biliyor ama sigara içmeyen uzun yaşar diye bi kuralda yok.Mesela benim dedim ağzına ne içki ne de sigara koymuş ama 60 küsür yaşındayken öldü.Dedemin kardeşi ise ağzından sigara hiç eksik olmazdı geçen sene 85 gibi bir yaşta hayatını kaybetti.

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Benim hep merak ettiğim bişi var. Kimse ne kadar yaşayacağını bilmezken sen nereden biliyorsun bir sigaranın 11dk ömür kısalttığını.
Akıl var mantık var sanabir ömür biçilmiş Onu iyi yaşamak var. bide kısaltmak var. sen bindigin arabana bakım yapamasan seni 3 yılda yolda koyar bilemedim 5 yılda
ama bakım yapsan 10 yılda olsa seni zor yolda bırakır bunu anlarsan ne mutlu bana.... anlamssan bak yoluna. yolunu uzatmak veya kısaltmak senin elindeee hayat yolunu sen kendine iyi bak gerisini allaha emanet et zamanı gelince istesende istemesende bizden çıkacak (intihardan farkıyok ) sana bahşedilen yaşamı kısaltmaya hakkın yok....:D

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Önemli olan ne kadar yaşadığın değil, nasıl yaşadığındır. Ne zaman gideceğimiz bilinmezken sigaranın ömürden ne kadar çaldığının da bir önemi kalmıyor fakat o yaşadığın kısacık ömrü zehir etmesi içmemek için yeterli bir sebep. Sigarayı savunanlar aslında ne kadar büyük bir girdabın içinde olduklarının farkında ama çıkış yolu bulamadıkları için önemsemiyorlar. Ben geçen ay champix ile bıraktım ve hayatım değişti diyebilirim. Gerçi ilaç halen devam ediyor ama bir hafta sonra ilacı da bitirmiş oluyorum. Ondan sonra inşallah tamamen özgürüm.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bana champix de fayda etmedi.

Champix işin kimyasal tarafı, yani nikotin bağımlılığını ortadan kaldırır fakat asıl önemli olan neredeyse hayat boyu emzik gibi ağzımızda yer etmiş, her sıkıldığımızda elimizi götürdüğümüz sigaranın psikolojik bağımlılığını halletmek. Sonuçda sigarayı bıraktıracak mucize bir ürün yok. Kararlı bir şekilde bırakmak isteyerek ilaca başlanmalı ve bu bilinçle hareket edilmeli. Yoksa fayda yerine zararı olur.

cheyenemehmet

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sigara yanlız içene degil etrafınada zararlı. Evet benim dedemde 78 yaşına kadar yaşadı yaklaşık olara 71 yıl sigara içmiş. Yanlız o zaman gıda ürünlerinde hile yoktu. Aktif insanlardı devamlı çalışıyorlardı dogal besleniyorlardı

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
sigara karşıtlarının çıkardığı haber diyenler olmuş
bu sigara karşıtları nasıl bir terimdir
sigaranın yandaşlarıda mı var
varsa bile o kadar cahil bi insan henüz karşıma çıkmadı.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Yaşasın dumansız hava sahası :p

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yorumlara beğenmeme butonu koyabilir misiniz yöneticiler ? bazı insanlar aşırı gereksiz yorum yapıyorda :S adamlar genelleme yapmış 11dk diye siz hala işin gırgırındasınız