Yeşilay Nedir? Yeşilay Haftası Ne Zaman? Yeşilay Haftası İle İlgili Şiirler 2019!

Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
YEŞİLAY HAFTASI ŞİİRLERİ!
Yeşilay haftasına girilmesiyle birlikte binlerce öğrenci, her tür bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay ile ilgili bilgileri araştırıyor. Okullarda hafta boyunca gerçekleşecek etkinlikler için Yeşilay konulu şiirler de yoğun şekilde aranıyor. Peki, Yeşilay nedir? Yeşilay haftası ne zaman? İşte Yeşilay haftası ile ilgili şiirler 2019!
Yeşilay 99 yıldır her türlü bağımlılığa karşı kararlı bir mücadele sürdürüyor. Yeşilay haftasının gelmesi ile okullarda hareketli bir süreç başladı. Binlerce öğrenci Yeşilay haftası için şiir ve etkinlik arayışına koyuldu. Yeşilay gönüllüleri ise sokaklarda yine birçok farklı etkinlikle bağımlılıklara dikkat çekiyor. Peki, Yeşilay nedir? Yeşilay haftası ne zaman? İşte Yeşilay haftası ile ilgili şiirler ve detaylar...
YEŞİLAY HAFTASI NE ZAMAN?
Yeşilay farkındalık haftası her yıl mart ayının ilk haftası kutlanıyor. 1 Mart Cuma günü başlayan Yeşilay haftası 7 Mart günü sona erecek. Yeşilay haftası boyunca 81 ilde birçok kurum tarafından farklı etkinlikler düzenlenecek.
YEŞİLAY NEDİR?
Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam'ı İbrahim Haydarizade'nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin'in izniyle 5 Mart 1920'de İstanbul'da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. Yeşilay'ın kurulduğu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.
"Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü'nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay'a "kamuya yararlı dernek statüsü" verilmiştir.
Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay'ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay'ın mücadele alanına dahil olmuştur.
Cemiyet, yurdumuzda ahlâkî ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde; tütün, alkol ve madde bağımlılığı gibi toplumun ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar yanında, kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi gençliğe ve topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek, milli kültürüne bağlı nesiller yetiştirmek amacı ile kurulmuştur.
Cemiyet bu çerçevede bağımlılıklarla mücadele etmek üzere, toplumun bilinç, güç ve kaynaklarını harekete geçirir; insan onur ve saygınlığının korunması doğrultusunda her koşulda, yerde ve zamanda desteğe muhtaç insanlara yardım eder; toplumun bağımlılıklarla mücadele kapasitesinin geliştirilmesine sürekli katkıda bulunur.
Bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli işbirliği ve ortak çalışma organizasyonlarını geliştirir.
YEŞİLAY ÇALIŞMA ALANLARI
Alkol bağımlılığı
Tütün bağımlılığı
Madde bağımlılığı
Kumar bağımlılığı
Teknoloji bağımlılığı
YEŞİLAY HAFTASI ŞİİRLERİ
YEŞİLAY

Yeşilay'a el verin,
Kurtarsın ülkemizi,
İçki ve sigaradan,
Solmadan güller.
Yeşilay'a el verin,
Korusun halkımızı,
Tüm kötülüklerden,
Tükenmeden hayaller.
Yeşilay'a el verin,
Yıkılmasın yuvalar,
Çocuklar ağlamasın,
Gülsün daima yüzler.
GAZİ BOZKURT
YEŞİLAY

Sigara deyip geçme
Öyle çok ki zararı,
Tüm alkollü içkiler
Sarhoş eder insanı.
Hele uyuşturucu
Bil ki büyük felaket,
Düşürmesin ağına
Aman seni dikkat et.
Ne yuvalar yıkılır
İçki, kumar yüzünden,
Uzak dur hep bunlardan
Düşme millet gözünden.
Yeşilay'dır bizi hep
Tüm bunlardan koruyan,
Zarardadır her zaman
Yeşilay'a olmayan.
Atila Çakıroğlu
YEŞİLAY HAFTASI

Sağlam olan vücutta,
Sağlam kafa bulunur.
Sigara içmeyenler,
Yaşamda farklı olur.
Sigaradan tıkanır,
Tüm nefes boruları,
Alkolde kullanırsak,
Yaratır sorunları.
İçki ve sigaralar,
Sağlığa zararlıdır.
Eğer kullanmıyorsak,
Sıhhatta da kârlıdır.
Bronşit ve astımlar,
İçki ile kudurur.
Eğer dikkat etmezsek,
Çarçabucak öldürür.
ALİ SİNCER
YEŞİLAY HAFTASI

Yeşil temiz bir hilal
Yepyeni doğmuş gibi.
Ak bir bayrak üstüne
Gelip de konmuş gibi.
Bu bayrağın vatanı,
İnananların kalbi,
Yeşilayın altında
Hepsi kaynaşmış gibi.
İçkinin baş düşmanı,
Bu yeşilaycılardır.
Savaşları durmadan
Sürüp gider yıllardır.
İ. Hakkı TALAS
Yeşilay

Zehirleme kendini,
Yazık, delme keseni,
İçki gidermez derdini,
Güldürür sanma seni.
En iyi içki sudur,
Yoğurt ye, ayran, süt iç.
İşin doğrusu budur,
Sağlığına değer biç.
İçme şu sigarayı,
Paran duman olur.
Al şu temiz havayı,
Sağlığın yaman olur.
Meyve ye vitamin al,
Çevrene de bunu yay,
Her zaman sağlıklı kal,
Önderindir Yeşilay.
Erol YALÇIN
KURTULUŞ

Sigaradan tavanları sararmış
Cam buğulu, görünmüyor kim varmış.
Tutulanlar kurtulmayı ararmış.
Kurtulursun Yeşilay'ı dinlersen.
Bıraktın mı eve ekmek parası?
Geçer mi hiç bu yuvanın yarası?
Sarhoşlardır toplumun yüzkarası.
Kurtulursun Yeşilay'ı dinlersen…
İçki birçok felakete yol açar.
Bir değil de binler çeşit dert açar.
Aklı olan bu zehirden tez kaçar.
Kurtulursun Yeşilay'ı dinlersen.
YEŞİLAY
Sigaranın dumanından,
İçkilerin zararından,
Uyuşturan zehirlerden,
İnsanları sen korursun.
Sakatlığa sebep olan
Ölüme kadar ulaşan
Sarhoşların kazasından,
İnsanları sen korursun.
Yeşilaylı bayrakların
Üstümüzde dalgalansın.
Sağlık dolu rüzgarların
Eksilmeden esip dursun.
Kıymet ÖZDEMİR
YEŞİLAY BAŞKANI'NIN MESAJI

Sevgili Yeşilay Dostları,

Bir asra yakın bir zamandır ulu bir çınar gibi ülkemiz insanını zararlı alışkanlıklara karşı korumaya çalışan Yeşilay'ımızda yeni bir döneme başlıyoruz. Bu yeni döneme başlarken başta Prof. Dr. M. İhsan Karaman'ın şahsında 70. Dönem Genel Merkez Yönetim Kuruluna, Yeşilay çalışanlarına, şubelerine, gönüllülerine ve geçmişten bugüne Yeşilay'da görev yapmış ve Yeşilay'ı bugünlere getirmiş herkese şahsım ve 71. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu adına kalbi şükranlarımı sunuyorum, ahirete göçenlere rahmet diliyorum. Yeşilay'ın bugün milyonlarca insanımıza ulaşan ve hizmet veren büyük bir sivil toplum kuruluşu olabilmesinde en büyük desteği veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ayrıca yürek dolusu teşekkürler ediyorum.

Yeşilay özellikle geçen dönemde çok önemli kurumsallaşma çalışmaları yaptı. İnsanların ve makamların geçici olduğuna bütün yüreğiyle inanan insanlar olarak kurumsallaşma çalışmalarının devam etmesi yeni dönemde en önemli gündemlerimizden biri olacak. Ki Yeşilay ışığı asırlar geçse de hiç sönmeden daha da büyüyerek yanmaya devam etsin, her geçen gün daha çok insan bu ışığın aydınlığında, kaybolmaktan kurtulsun. Bununla beraber her geçen gün sayısı artan şubelerimiz, üniversite temsilcilerimiz ve gönüllülerimizle halkımıza direk temas edeceğimiz çalışmalarımıza yoğunluk verecek, Yeşilay'ın her yerde herkes için ulaşılabilir olmasını sağlayacağız. Hiç şüphesiz bunu yaparken çalışmalarımızın akademik altyapısına da ayrıca önem verecek ve Yeşilay'ın organize ettiği bilimsel çalışma, araştırma, yayın, konferans ve eğitimlerin sayısını artıracağız. Yalnızca insanımıza değil ülkemizde ve dünyada bağımlılıklar alanında çalışma yapan uzmanlara da ışık olmaya çalışacağız.

Yeşilay bugün ülkemizin güzide bir markasıdır. Yeni dönemde bu markanın bütün dünyaya yayılması konusunda hâlihazırda başlayan çalışmaları önceleyeceğiz. Özellikle Yeşilay'ın asırlık birikiminin ve kültürünün, derdinin ve mücadelesinin din, dil, ırk farkı gözetmeksizin ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşmasını sağlamaya çalışacağız. Bunun için yapmayı planladığımız çok sayıda uluslararası etkinlik, yayın ve eğitim çalışması, temsilcilik çalışmaları konularında çoktan kollarımızı sıvayıp çalışmalarımıza başladık bile.
Yeşilay 71. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak bağımlılıklarla mücadele konusunda her bireyi, her kurumu, her çalışmayı önemsiyoruz. Bunun için oğlunu bağımlılıktan kurtarmak isteyen bir anne, öğrencilerini bağımlılıktan korumak isteyen bir öğretmen, hastalarına ve danışanlarına daha fazla yardım edebilmek isteyen bir doktor veya bir psikolog, ülkemizin değişik yerlerinde bağımlılıklar özelinde çalışmak isteyen bir sivil toplum kuruluşu, insanımız için bağımlılık politikaları geliştiren bir siyasi veya bir bürokrat Yeşilay'ın çalışmalarında kendisine bir yer bulsun, çok yönlü ve çok boyutlu olarak sürdürdüğümüz çalışmalarımızdan istifade etsin istiyoruz. Bu anlamda bağımlılıkla mücadelenin ne kadar zorlu olduğunu hem teorik hem pratik anlamda yaptıkları çalışmalarıyla yakinen bilen bir yönetim kurulu olarak her türlü işbirliğine, desteğe, geribildirime, değerlendirmeye açık olduğumuz ifade etmek isterim.

Önleyici tarafta önemli eğitim projeleri gerçekleştiren Yeşilay'ın bu faaliyetlerindeki derinliği arttırarak, çocuklara ve gençlere sağlıklı "yaşam becerileri" sunan bir eğitim modeli oluşturacağız. Yine önümüzdeki dönemde hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan bağımlı kişilerin topluma entegrasyonunun sağlanması konusu da bizim öncelik vereceğimiz bir konu olacaktır. Bu soruna bir sivil toplum bakış açısı sağlayacak bir "Yeşilay Modeli" geliştirip ülkemizde ve dünyada akredite edilmiş bir rehabilitasyon sistemi üretmeyi ve uygulamaya geçirmeyi hedeflemekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin gözbebeği bir sivil toplum kuruluşu olan Yeşilay'ın başkanı olmanın veya yönetiminde görev yapmanın ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun farkında ve bu görevin yarınlara daha iyi bir şekilde teslim edilmesi gereken bir emanet olduğunun bilincinde olduğumuzu ifade ediyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.
.

Kaynak: Ahaber