1. Seviye Php Dersleri. Ders: 2

MrDeNNiS

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Merhaba arkadaşlar,

1. Seviyeden PHP derslerinin 2. dersi ile karşınızdayım, sözü fazla uzatmadan hemen başlıyorum. Umarım yararlı olur. :)

Adım 1: PHP Dökümanını Oluşturmak

1.png

2.png

3.png

4.png

1-)
Unutmamanız gereken ilk bilgiyle başlıyorum. Bir PHP dökümanı daima

PHP:
<?php 

// Kodlar Buraya Yazılır

?>
Taglarından meydana gelir ve kodlar bu iki tag arasında yer. alır

5.png

2-)
Unutmamanız gereken önemli bilgilerden bir diğeri ise yukarıdaki örnekte de görmüş olduğunuz gibi çift slaş (eğik çizgi)'tan sonraki kısım PHP tarafından dikkate alınmaz, yani kısaca projenize ekleyeceğiniz açıklamalar için kullanılır.

PHP:
<?php

// Merhaba ShiftDelete.NET Ailesi, Bu Yazı PHP Tarafından Algılanmayacak.

?>

6.png

3-)
Açıklama yazmanın bir diğer metodu ise geniş bloklar için kullanılan metoddur.

PHP:
<?

/* Her satırın başına // koyması
zor olabileceğinden
bu yöntem bazen daha kullanışlı oluyor. */

?>

Yani /* ile başlayıp, */ bitirdiğimiz kod aralığı PHP tarafından algılanmayacaktır.

7.png

4-) ÖNEMLİ: Echo ve Print Komutları!

İşte PHP'nin en önemli komutlarından bir tanesi, tarayıcı ekranında yazı yazdırmaya yarayan komut: Echo ve Print'tir.
Genel olarak kullanımı şöyledir;

PHP:
<?

echo 'Merhaba SDN Ailesi!';

?>

Yani sözlü olarak; echo komutu yazılır tek veya çift tırnak içerisinde ekranda görülmesi istenen mesaj yazılır ve satır sonuna noktalı virgül (;) konulur.

Test.php'mizin içeriğine yukarıdaki kodu yazalım ve; http://127.0.0.1 adresini çalıştıralım bakalım nolucak :)

8.png

Bu kodun tarayıcıdan çıktısı şu şekilde olacaktır. :)

9.png

Gel gelelim print komutuna, print komutu ile echo arasında hiçbir fark olmamasına karşın echo daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Yukarıdaki echo için geçerli tüm özellikler print için de geçerlidir. Onunla ilgili bir örnek verelim.

PHP:
<?

echo 'Merhaba SDN Ailesi! Bu kod Print ile yazdırıldı.';

?>

10.png

Bu kodun çıktısı şu şekilde olacaktır;

11.png

4-) Echo ve Print Komutlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Arkadaşlar pek çok kişi, echo komutunu veya print komutunu kullanırken bazı hatalarla karşılaşır, (1. Seviye olduğunu düşünürsek) Bu hatanın sebebini bulamaz, PHP forumlarında yardım başlıklı konu açar ve hatasının ne kadar basit olduğunu görür.

İşte en sık karşılaşılan hatalar

1) Echo ve print komutlarının tırnak içerisinde kullanılması gerektiğini belirtmiştim, echo içerisinde bazen bir ifadeyi çift tırnak içerisinde yazmamız.

Bunu bi örnekle açıklayalım; Mesela ben tarayıcıda tırnaklar dahil, "ShiftDelete.Net" yazılsın istiyorum. Kullanıcıların ilk yapacağı iş şudur :)

PHP:
<?php

echo ""ShiftDelete.NET"";

?>

Tarayıcının vereceği hata ise şudur :)

12.png

Bunun nedeni, PHP echo komutundan sonra ilk tırnak ile gösterilmesi gereken yeri algıladı, ikinci tırnakla ise bitirdi fakat bir baktı ki ShiftDelete.NET""; yazıyor PHP de böyle bir kod olmadığı için hemen uyarısını yapıştırdı.

Çözümü ise çok basit, kullanılması gereken (tarayıcı da gözükmesini istediğiniz) tırnakların önüne ters slaş işareti koymak ( \ ).

İşte örnek;

PHP:
<?php

echo "\"ShiftDelete.NET\"";

?>

vee trayacıdan cevap :)

13.png

Veya bu hatadan başka bir yolla kurtulabiliriz; echo komutunda çift tırnak yerine tek tırnak kullanarak;

PHP:
<?php

// İlk komutumuz -> echo "\"ShiftDelete.NET\"";

// Aşşağıdaki ise yeni komutumuz;
echo ' "ShiftDelete.NET" ';
?>

Bu koda tarayıcımız şöyle cevap verecektir;

14.png

işte hatadan kurtulduk, echo komutunda daha başka hatalar aklıma gelmedi eğer gelirse konuya eklerim şimdi geçelim echo komutunun bir diğer özelliğine.

5-) Echo ve Print Komutlarında HTML Kullanılabilir!

Arkadaşlar bir diğer özellik olan echo komutunda HTML kodlarını kullanabiliriz, şunu unutmayın PHP öğrenmeye başlamadan önce HTML bilmeniz şarttır, yani HTML olmazsa olmazdır. Echo komutunun tırnakları işerisine HTML kodlarını yerleştirebilirsiniz fakat yukarıda anlattığım olaya çok dikkat edin, ters slaş işaretini gerekirse uygulayın, bu konu üzerinde sadece tek bir örnek verip geçicem zaten anlayacaksınız :)

Tarayıcımızda kırmızı renkli kalın çift satırlı altı çizili SDN Ailesine Selamlar yazdıralım..

PHP:
<?php

echo '<b><u><font color="red">SDN Ailesine Selamlar<br>SDN Ailesine Selamlar...</font></u></b>';

?>

15.png

ve işte tarayıcımızın cevabı (http://127.0.0.1/test.php adresinden bakıyoruz..)

16.png

Dediğim gibi HTML bilmeden işiniz çok zor olur ama iyi de bir haber vereyim HTML çok basittir, hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İşte 2. dersimizin sonuna geldik. Bu derste neler öğrendik?

• PHP Taglarını
  • Açıklama Satırlarını
  • Tam Anlamıyla Echo ve Print Komutlarını öğrendik.
Bir dahaki derste görüşmek üzere!

Teşekkürler. MrDeNNiS

avira

Asistan
Reaksiyon puanı
3
çok faydalı bir paylaım saol.

MrDeNNiS

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Ayrıca sorularınızı başlık altından cevaplamaya çalışıcam. :)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Güzel ve anlayan için yararlı bir paylaşım.

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Teşekkrler bunları hatırlıyorum başkada birşey hatırlamıyorum 1 yıl boyunca php gördük bide okul değilmi işte :D

MrDeNNiS

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Dersler günlük :) Günde 1 ders yayınlamayı planlıyorum, yarın değişkenlere bakıcaz

deepnees

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
faydalı olmuş teşekkürler. takip ederim konularını.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Evet bir türlü php olayına girememiştim. Başlamaya fırsat olmadı iyi olur. Takip ederim.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Devamını getirirsen başlarım öğrenmeye :D

MrDeNNiS

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Devamı tabiyki de gelicek. Bugün 3. dersi paylaşıcam, umarım beğenirsiniz :)