1.Kalite Kopya Note 3 Almak Mantıklı Mı?

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben şuana kadar taklit ürün kullanmadım gördüğümde bana da çok çekici geldi ancak eğer bir arızası olursa o zaman 750 tl çöpe gitmiş olur üzerine biraz daha para koyup bence orjinal ürün almak daha mantıklı geliyor bana

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aynen bence de almayın:dil: ne olacağı belli değil aynı fiyatta orijinal telefon var maazallah patlar:tt1: aslında bende alçaktım ama bir sürü şikayet var:clap:

yyanmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Olaya şu açıdan da bakmakta yarar görüyorum. Şöyle ki;

An itibariyle hepsiburada.com daki Note3 N9000 i baz alarak bazı hesaplamalar yapacağım.

Bundan önce ülkemizin cep telefonları üzerindeki vergi politikasından da bahsedelim. Devlet ürün girişinde ham fiyata yüzde 25 ötv, ardından ötv li fiyata yüzde 18 kdv uygular. Bunların üstüne de 119,5 tl imei numarasını kayıt altına almak için extradan sabit bir vergi alır. Bundaki amaç talebi düşürüp ithalatı azaltarak cari açığı azaltmak istemesidir.

Tüm bunlardan sonra ithalatçı firma ürünün fiyatının yaklaşık yüzde 10 u kadar bir meblağı, o ürünün gerekli hallerde teknik servisinin ücret tazmini olarak kullanmak üzere ürünün satış fiyatına ekler.

Depolama, elektrik, su, ısınma, telefon, personel ücretleri-sigortaları, nakliye ücretleri ve benzeri onlarca kalemde masraftanda payına düşeni o ürünün satış fiyatına ekler. Benim tahminim yaklaşık yüzde 10. (tamamen hesap yapabilmek amaçlı bir tahmin yürütmedir, firmadan firmaya elbette değişir, bazı firmalarda bu oran yüzde 1 lere kadar düşebilir.)

Hepsinden sonra satıştan önce kar eklenir. Bunu da yüzde 10 olarak tahmin ediyorum.
Son çıkan fiyatın üstüne yüzde 18 kdv tekrar eklenir ve bize satılır. (Eğer ticari amaçlı alırsak fatura ile birlikte alır, muhasebecimize kdv iadesi için faturayı veririz. Ama ilk etapta bu da ödenir.)

Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere. Tüm bu işlemleri tersten alarak o cep telefonunun gümrük kapısına kadar kaç TL ye geldiğini tahmin edelim:

hepsiburada da note3 ün fiyatı kdv dahil 2039 tl.
1. Kasadaki yüzde 18 i çıkaralım. (2039/1.18=1727,97 TL)
2. Firma karını çıkaralım. (1727,97/1.1=1570,88 TL)
3. Firma giderlerini çıkaralım. (1570,88/1.1=1428,07 TL)
4. Garanti giderlerini çıkaralım. (1428,07/1.1=1298,25 TL)
5. imei kayıtı için alınan 119,5 TL yi çıkaralım. (1298,25-119,5=1178,75 TL)
6. Yüzde 18 kdv yi çıkaralım. (1178,75/1.18=998,94 TL)
7. Yüzde 25 ötv yi çıkaralım. (998,94/1.18=846,56 TL)

Şimdi de replikası üzerinden hesaplarla tahmin yürütelim. 750 TL ye satılan ürünün üzerinde ötv, katmerli kdv, garanti masrafları yok. Şirket giderleri için eklenmesi gereken masraflar çok düşük. Karı %10, masrafları %5 dersek.
750/1.1=681,82
681,82/1,05=649,35

Orjinal ürün 846 TL replikası 649 TL ise aradaki fark 197 TL. Orjinalinin patent masrafları, üreticinin ödediği vergiler vs. masrafları da hesaba katılırsa bu kadar fiyata orjinali ile aynı kalitede ürün alabilmek mümkündür. Amma velakin öyle midir bilemem, deneyip görmek gerek.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
replika gercegının tadını vermez tabıkı burada sonuna kadar haklısınız 2199 tl suanda note 3 fıyatı replika note 3 fıyatıda 380 tl s 4 de 340 cıvarında fıyatları nerden aldınız bılmıyorum ama ben kendıme ese ve dosta bu fıyatlardan telefon aldım bılgınız olsun

tekno123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
parayı çöpe atma. biliyoruz ki bir süre bozulacak.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:glare:bende almayı düşünüyordum fakat biraz değişti fikrim arkadaşda benim düşündüğüm gibi düşünüyor

Discovery58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben kacak s3 almayi düşünüyorum 300tl ye teli inceleyip alacagim. sizce alayimmi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben s3 aldım replika 1 yıla yakındır kullanıyorum ve simdi note3 replika almayi düsünüyorum saglam tanidik bir yerden ve 400TL ne dersiniz?

Fr3aky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim arkadaşım s3 aldı s3 mini aldı kardeşine ben şahsen diyorum arkadaşım o batarya bozulması sistem cökmesi gibi sorunları ardı ardına yaşadı antalyadan istibula gönderdiği telefonları say say bitmez kesinlikle çakma almayın............

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende replika note 3 var hiçbir fark görmedim bence alabilirsin ekranıda müthiş

x10minirom

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Yeter arkadaşlar dedim zaten almayacağım konu uzamasın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
uzak doğuda maliyetler düşük olduğu için orjinal ürünlerin çoğu orda üretiliyo zaten ben orjinal xperia z1 kullanıyorum ama made in china yazıyo sony gibi bir dev bile çin de üretim yapıyosa çinlilerin malını fazlada kötülememek lazım her ürünün iyisi ve kötüsü muhakkak var yıllarca bize en ucuz en dandik malları getirip sattılar para kazanma uğruna dolayısıyla insanların aklında çin malı yaramaz diye bir izlenim oluştu orjinal olmayan ürünler ülkeye vergisiz girdiği için aynı kalite olsa bile fiyat yarı yarıya fark edebiliyor. ucuz etin yahnisi olmaz demeden önce ülkemizde vergiler neden bu kadar yüksek onu düşünmek lazım. şimdiye kadar replika ürün kullanmadım ama bu note 3 lerden bi tane alıp denemeyi düşünüyorum. nitekim arkadaşım replika s4 aldı biraz kurcaladım sonrada orjinali kurcaladım renkler biraz farkediyor ekran kalitesi aynı değil ve bataryası günü kurtarmıyor gerçi orjinalide zar zor gün sonunu görüyo ama sistem hızı ve 3g hızında internete bağlanabilmesi gps ve navigasyon programlarının sorunsuz çalışması beni tatmin etti zaten bu cihazları internet için alıyoruz normal konuşma ve mesajlaşma için 30 liralık en ucuz nokia 1200 bile yeterli olur

danger_raso

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim ben 1. kalite samsung galaxy s4 kullanıdım. 420 tl m boşa gitti telefon ilk aldığında güzel orjineal gibi duruyor ama gitgide kamerası ekran çözünürlüğü ppi ses açma kilit açma tuşları bozuluyor o telefonu birine 375 tlye sattım çok rahatladım alacak adamda bulamıyorsun yani kısacası sana tavsiye etmem. Teşekkürler

eXen

Asistan
Reaksiyon puanı
4
mantıkla uzaktan yakından alakalı değil.

Mackle LLC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ya beyler çinde yapılmasının sebebini tam olarak bilmiyorsunuz. Çinde bir çalışanın aylık maaşı 20 dolar oluyor. Buda üreticilerin az maliyetle fazla ürün üretmelerini sağlıyor. Zaten ürünlerin malzemeleri orada yapılmıyor hammaddeleri geliyor şirketlerin istediği gibi birleştirilip veya üretilip yollanıyor. Zaten çalışanlara az maaş verdikleri için fazla kazanıyorlar.

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Ucuz telefon mu istiyorsunuz? Alın bir General Mobile Disvovery. Yazılım desteği var, garantisi var, teknik servisi var, var da var. Hadi işin maddi boyutunu geçtim, bu telefonların hiç birinin sertifikası yok. Ne kadar radyasyon yaydıkları bile belli değil. İşin birde sağlık yönü var. O telefon en iyi malzemeden yapılsa ne olur benim gözümde cepte taşınan Çernobil.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya arkadaşlar bence büyük önyargı bu tarz sorunlar çıkabiliyor çakma cihazlarda ama ben kullanıyorum 5 ay oldu ve mutluyum arkadaş orjinal aldı 2 aya bozuldu bu işler şans işi :)

Serhanas35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çin Malı Veyatta Kore Malı Cihazlar Erkek Cinsel Sağlığına Çok Zararlı Maalesef. :D

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
dün akşam arkadaşın biri gittiği urfa dan 2. kalite bir note 3 almış 350 tl ye biraz kurcaladık benim avea in touch ın kamerası görüntü kalitesi bakımından cok cok daha ıyıydı. cortex a7 işlemci var. keşke almasaydın dedim. ama çok zoruna gitti arkadaşın. beş para etmez telefonlara para veriyorlar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence alma derim niye biliyomusun benim bi arkadaş aldı biraz kullandı şarj yuvası bozuldu yani sana diyeceğim tek şey orijinal alman olur

x10minirom

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar lütfen hala konu uzuyor,almayacağım dedim ya.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben Not 3 aldım bu arkadaşlardan. 3 aydır kullanıyorum maşşallah hiç bir sorun çıkarmadı. Tek sorun içindeki batarya kötü oldugundan bi tane orj. batarya alıyosun olay bitiyo. Abimde Discovery var onn acamadıgı oyunları acıyorum daha hızlı. msj yazma vb.. işlerde daha kolay. Zaten orj telefonda alsan kullanacagın 2 sene ya tel modeli eski kalıyo yada bozuluyo. Bu sar değeri diyen arkadaşlardan çoğuda sigara kullanıyodur heralde sar onun yannda devede kulak kalır. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya bir kere arka kamerasını fark ettinizmi bu çin malı telefonu bir çocuğa verseniz çakma olduğunu hemen anlar hem birde bu telefonu sakın almayın onun yerine orjinal discovery galaxy win vb. alın 750 tl de bu telefon için fazla uçuk bir fiyat

S

SDN Okuru

SDN Okuru
iyiki general oyrendiniz ondan o kıyaslanıosa note 3 olın general ne

batuhan01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kesinlikle alma çakma ürüne para verilmez 750 küsür tl ye orjinal iyi bir cihaz al çakma note 3 ten seni daha çok memnun eder.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
üstad sen alma ama insanlar tartışsın... birisi bana note3 1250 kayıtsız dedi, bu fiyat bugüne göre doğru bir fiyat olabilir mi? üstelik n9005 modeli, yani çakmanın da babasını el altından yapıyorlar mı? misal; rami kingston değil de oem bir ürün mü? oralardan mı kazanıyorlar. Arkadaşımın biri o fiyata note3 kayıtsız da olsa olmaz dedi..

bu arada çin malı çin malı diyoruz, eskiden radyolar topkapıda filan monte edilir, yerlerde satılırdı, ben onlara topkapı malı, made in topkapı derdim, işte çin malı da öyle bir şey. yoksa audim var, parça değiştirince bana eski parçaları veriyorlar, meyd in çayna yazıyor :)

Son mesajlar