Windows 7'ye Dev Protesto

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Free Software Foundation, çıkmasına kısa bir süre kalan Windows 7 için ABD'de dev bir protesto gösterisi düzenleyecek.

Free Software Foundaditon önümüzdeki çarşamba günü ABD'nin Boston kentinde Microsoft ve Windows 7'ye karşı bir protesto gösterisi düzenleyecek. Sabah saaatlerinde toplanacak olan göstericiler 3 metre boyundaki dev bir çöp kutusunun içine FSF'nin "kamuya ait olmayan yazılımlar" olarak tanımladığı Microsoft, Adobe ve Apple ürünlerini atacaklar.

trash1251380906.jpg
Bunun dışında Windows7Sins (Windows 7 Günah) adı verdikleri hareket dahilinde Fortune 500 listesinde bulunan tüm şirketlere birer mektup gönderecek olan FSF yetkilileri, işletim sistemi olarak Linux, ofis uygulamaları için ise OpenOffice kullanılmasını talep edecek.

Söz konusu mektupta şöyle yazacak: "Uzun yıllardır şirketleriniz Microsoft ve Windows işletim sistemine güvendi. Ekim ayında piyasaya çıkacak olan Windows 7 ile Microsoft korku ve tehdidin yeni sürümünü satmaya başlayacak. Windows'un eski sürümlerine desteği kesecekler. Güvenlik güncellemeleri ve düzeltmeler için onlara bağımlısınız. Destek vermeme tehdidiyle, ihtiyacınız olmadığı halde yeni bir işletim sistemine geçmek zorunda kalacaksınız ve bunun için para ödeyeceksiniz."

sins1251380880.jpg

Dünyanın en büyük şirketlerinin bu mektuba nasıl bir tepki vereceği bilinmez ama hedefteki Microsoft konu hakkında bir yorum yapmayı reddediyor.

::
FSF'nin protestosunu destekliyor musunuz?

Yazan
: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
bu protesto linuxun pazar payını %0.01 - %0.05 attırabilir ehüehe

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Pek dişe dokunur birşey değil. Desteklemiyorum. :)

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Yok daha neler!
Özgürlüğü kısıtlıomuşmuş. Desteği kesilecekmişmiş. Korku ve tehdit işin neresinde onu anlayamadım. Şimdiye kadar kimse beni bir yerde kıstırıp ağzıma burnuma Windows sokuşturmadı valla.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Tabiki desteklemiyorum.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Mektup'ta iyi yazmışlar yalnız.
mektupla birlikte Linux'a geçmek istedikleri takdirde destek verecek profesyonel bir kaç firma adını da verselerdi, mutlaka başvuran birileri olurdu.

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Biraz daha gerçekçi somut bir şekilde protesto olsa arkadaşların dediği gibi linux'da artış olabilirdi :) :D

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
fiyat politikası olarak destekliyorum ama onun dışında desteklemiyorum :) çünkü xp ömrünü doldurdu :) zaten korsan kullananlar hızla win7'e geçiyor :) böyle olunca xpden destek tabiki çekilecek :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Özgür Yazılım Vakfını aldıkları karardan ötürü sonuna kadar destekliyorum. İnsanlar sahip oldukları işletim sistemini, verilecek olan desteğin kesileceği tehdidiyle, yeni bir işletim sistemi alarak değiştirmek zorunda bırakılıyor. Hani sanki bedava. Ucuzda değil ki. Benim daha önce aldığım sisteme niçin desteği kesiyorsun? Yanıt belli, daha çok paraya ihtiyacımız var, ondan. E sömürecek kişileri iyi buldular tabi. Kaz yolar gibi yolacaklar illa. Pes doğrusu.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Desteklemem mi tabii ki destekliyorum.
Başlığı görünce dedim galiba 500-600 bin kişi geldi.
:mrgreen:

kavrak

Profesör
Reaksiyon puanı
12
illada bir şeyleri protesto etme ihtiyacı hisseden insanlar nasıl bir psikolojiye sahip merak ediyorum:)

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
En iyi protestoyu Linux'a geçerek yaparlardı. Öyle mektupla olmaz :)

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Pek orjinal mal kullanma alışkanlığı olmayan bir ülke olduğumuz için ülke olarak desteklemiyoruz bize herşey ya beleş ya çok ucuz (Yazılımlardan bahsediyorum)

an80x86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ms işine yarar, reklamın iyisi-kötüsü olmaz diyorlar :)

annttiigs

Profesör
Reaksiyon puanı
24
ahh ahh lucescu derdi :))

rumen atasözüymüş : köpekler havladı diye atlar ölmez :D
o misal..

musvir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Daha kalitelisini yap insanlar kullansın değil mi?
Bak firefox'a kaliteli iş yaptılar insanlar onu kullanıyor.
Bence anlamsız bir protesto olmuş.
Microsofttan ne kadar nefret etsem de piyasadaki en iyi işletim sistemi olma özelliğini maalesef koruyor. Linux'un almış olduğu mesafe şimdilik yetersiz.
İnsanlar hala para verip windows alıyorsa bir sebebi var değil mi?

tktukaci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Özgür Yazılım Vakfını aldıkları karardan ötürü sonuna kadar destekliyorum. İnsanlar sahip oldukları işletim sistemini, verilecek olan desteğin kesileceği tehdidiyle, yeni bir işletim sistemi alarak değiştirmek zorunda bırakılıyor. Hani sanki bedava. Ucuzda değil ki. Benim daha önce aldığım sisteme niçin desteği kesiyorsun? Yanıt belli, daha çok paraya ihtiyacımız var, ondan. E sömürecek kişileri iyi buldular tabi. Kaz yolar gibi yolacaklar illa. Pes doğrusu.
kesinlikle katılıyorum ve bende destekliyorum. tekelleşmeyi savunan windows hacı gerisi yalan diyen teknoloji meraklı suserları kınıyorum:mad: insanlar herkesin zorla kullandırılmadıkları, istedetikleri gibi özelleştirebildikleri sistemleri yani bizim için güzel olan birşey için çaba gösteriyorlar ve bizde yok olmaz ben illa para verecem illa da onu kullanıp sovucem sonra gene para vericem diyoruz.

utku5959

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aslında microsoftun sistemleri öyle güzel süper sistemler değil. apple işletim sistemi machintosh kesinlikle windowstan iyidir. daha 1 kere çöken bir mac görmedim. oysa windowsu çökertmek için bazen açma tuşuna basılı tutarak pc yi kapatmak yeterli olabiliyor :D

microsoft sürümden işi kazanıyor. çoğunluğa ulaşarak kendini favori ilan etmeye çalışıyor. ulaştığı kişilerin devamlılığını sağlamak adına da yeni sürümler çıkartıyor ve bunları yüksek fiyatlardan satıyor. bunu yaparken de eski sürümlerin desteğini çekiyor ki yeni sürümü satın alasınız. bi çeşit moda gibi yani. moda değişince eski kıyafetler giyilmez hesabı :)

çoğunluğun kullandığı bir sistem olduğu için oyunlar olsun programlar olsun windowsa göre tasarlanıyor. bu da windowsun piyasa yüzdesini korumasında etkenlerden biri.

buna benzer bir durum ie için geçerliydi. windows içinden çıkan tarayıcı bir zamanlar %95 kullanım oranıyla 1. idi. şimdi ise insanlar uyandı ve daha iyisini tercih ediyor (tabiki firefox)
windows için böyle bir rakip gelmeli ki microsoft işi sıkı tutsun ve fiyatları indirsin. şuan için en dişli rakip bence machintosh dur. ama o da özel sisteme özel bilgisayar mantığıyla microsofttan da pahalı fiyatlar veriyor. bu da pazar payını kısıtlı tutuyor mac in malesef.

bu durumda meydan linux a kalıyor. ama linuxtan da bi sonuç çıkacağını sanmıyorum. yani firafoxun ie ye yaptığı darbeyi windowsa yapabilecek bir işletim sistemi maalesef daha ortaya çıkmadı. çıkanların ilerleyişini merakla takip ediyoruz. :)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Daha kalitelisini yap insanlar kullansın değil mi?
Bak firefox'a kaliteli iş yaptılar insanlar onu kullanıyor.
Bence anlamsız bir protesto olmuş.
Microsofttan ne kadar nefret etsem de piyasadaki en iyi işletim sistemi olma özelliğini maalesef koruyor. Linux'un almış olduğu mesafe şimdilik yetersiz.
İnsanlar hala para verip windows alıyorsa bir sebebi var değil mi?

Neye göre en iyi?

Hız mı? Görsellik mi? Güvenlik mi? Kararlılık mı? Ezbere konuşmayalım lütfen.

Bence bir sistemde aranacak özellikler bunlardır. Bunların hiçbirinde Windows, Linux kadar iyi değil.

İnsanların para vermesine gelince; alışmışlar...
Ne demiş atalarımız "Alışmış, kudurmuştan beterdir."

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Desteklemiyorum...

Hiçte işim olmaz... Adamlar eşşek gibi uğraşıp Win7 gibi 10 numara iş çıkarmışlar.

Yiğidi öldür hakkını ver..Aykırı olmak adına böyle artistlikler yapmaya gerek yok. Yapabilen varsa yapsın onu kullanalım..Tabii Crackli versiyonu :p

Neyse elbette Microsoft unda HAKSIZ olduğu yerler var ama sırf karalama adına adamların hakkını yemek yanlış diye düşünüyorum..

Ayrıca YAŞASIN WINDOWS 7... Herkesin Zevki kendine ama ben çok beğendim Win7 yi..

Ayrıca şu Linux u beğenen heryerde Linux deyip duran arkadaşlar..Madem o kadar güzel bir işletim sistemi ..Neden bu adamlar sürekli "Linux kullanmak isteyenler Öğrensinde Gelsin" havasındalar..Windows un farkı bu...HER türlü kullanıcıya hitap ediyor...Linux şu SANAT SANAT içindir havasını giderirse belki önü açılır..Pazar payı %0.5 lerde kalmaz.. Ya da Yüzde kaçsa artık..

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ayrıca şu Linux u beğenen heryerde Linux deyip duran arkadaşlar..Madem o kadar güzel bir işletim sistemi ..Neden bu adamlar sürekli "Linux kullanmak isteyenler Öğrensinde Gelsin" havasındalar..Windows un farkı bu...HER türlü kullanıcıya hitap ediyor...Linux şu SANAT SANAT içindir havasını giderirse belki önü açılır..Pazar payı %0.5 lerde kalmaz.. Ya da Yüzde kaçsa artık..

Ne yani Linux her kullanıcıya hitap etmiyor mu? Windows kullananlar Linux kullanamaz mı?

Kusura bakma ama böyle söyleyerek Windows kullananları küçümsüyorsun. Eğer hiç kimse Lİnux kullanamasaydı o zaman haklı olabilirdin ama milyonlarca insan sadece Lİnux kullanıyor ve bu insanlar senden daha zeki değil.

Daha önce de dedim; alışmışız ve bu alışkanlığımızı bırakmak istemiyoruz. Haa ben kimse zorla gelsin kullansın ya da ne bileyim kendini zorlayıp kullansın demiyorum ama Allah aşkına Linux'u herkes kullanamaz demeyin.
Benim 13 yaşındaki yeğenim Linux'ta tasarım yapıyor. Hem de hiç kimseye bir şey sormadan. Niye? Çünkü kullanmaya başladığında Windows'a alışmamıştı.

Her neyse Windows'la işim olmaz. Açık kaynağı da hep destekleyeceğim. Bir işletim sistemi için o kadar para verilmesini de protesto ediyorum.

srtdrk

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şimdi emek veriLen 1 şeyi beLeşe vermek eLbette oLmaz. Ama ben şuna karşıyım. Daha önceden para verip XP aLanLarın hakkı yeniyor. Para verip aLınan 1 işLetim sisteminin desteği neden kesiLiyor onu anLamış değiLim...

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Güzel kardeşim yusufsan21, Düşüncelerine saygı duyuyorum.
Ben ne Microsoft tan ekmek yiyorum ne de Linux tan..
Kendi adıma değil çevremdekiler adına konuşuyorum ama benim bildiğim kadarıyla Linux un bakış açısı bu. Zaten bu yüzden bir türlü giremedi her eve...

Evet Windows kullananların Linux kullanması zor..Ama zeka yüzünden değil, alışkanlıklar yüzünden.

Hem benim Linux kullanıyo diye kimseye bir garezim de yok. Ama gel gör ki o dediğin parayı ülkemizde o kadar da fazla kişi vermiyo..Ülkemizde Windows a hangi ev kullanıcısı para veriyo ki :)

Adamların hakkının yenmemesi gerektiğini düşünüyorum mesele sadece bu. Yoksa isterse Linux 1 numara olsun. Benim ne zararım ne faydam olur bundan.

Bu arada senin yeğene de helal olsun. Bu yaşta Linux kullanıyosa :)
Neyse kullanması çok güzel ama siz yine de Az biraz programla bilgisi de öğretin de geleceğini kurtarsın ;)