Günümüzdeki dinlerin tanrıya bir hakaret olduğunu düşünüyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Lütfen yazının tamamını okumadan cevap yazmayın. Din düşmanı ithamı almaktan korkuyorum. :D Öncelikle bir dine inanmadığımı ve kendimi bir felsefi görüşe tamamen bağlayamamış olduğumu söylemem lazım.
Şimdi burada günümüzdeki dinler hakkında uzun süredir sahip olduğum görüşlerimi belirtmek istiyorum. Aslında "günümüzdeki dinler" ifadesi pek doğru değil ama olsun konumuz başka.

Ben açıkçası günümüzdeki dinlerin tanrıya bir hakaret olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir tanrı gerçekten var ise bırak ibadet etmeyi, hakkında bile konuşamamamız lazım. Sadece mutlak güç denilen şeyi bir hayal edin. "Sınırsız" kavramını algılamamız imkansız olduğu için nasıl üstüne yorum yapamıyorsak, tanrı da aynı şekilde olmalı. Çünkü Tanrı da teknik olarak sınırsız. Şuan tanrıya (sadece bir örnek) "her şeyi görüyor, her şeyi duyuyor" dememiz onu aşağılamaktan başka bir şey değildir. Mesela İslam'da alkol almak veya domuz eti yemek haram değil mi, aslında bunlar tanrının önünde bir şey ifade etmemeli. Veya insan öldürmek, bu her ne kadar bizim için çok kötü bir şey olsa da tanrının önünde bir şey ifade edemez, etmemeli. Aynı hayvanların birbirini öldürmesi gibi. Eğer bunlar tanrıya karşı bir şey ifade ediyorsa şu anlama çıkar; bahsettiğimiz tanrı gerçekten bir tanrı değil, mutlak güce sahip değildir. Veya namaz kılmak, oruç tutmak gibi şeylere bakalım, bence tanrı için secdeye yatmak veya akşama kadar kendini aç bırakmak tanrıya bir hakarettir. Çünkü üstte de dediğim gibi bunlar tanrıya bir şey ifade ediyorsa tanrı, tanrı değildir. Son olarak cennet-cehennem örneklerine bakmak istiyorum, cenneti "istediğimiz her şeyin olduğu, ölümsüz olduğumuz" bir yer, cehennemi de "sonsuza kadar yandığımız" bir yer olarak hayal ettik. Bu dediğimiz şeyleri ilahi bir varlık yaratmış olsaydı biz bunları diyemezdik, eğer diyorsak bu da şu anlama çıkar; tanrının insan aklından daha fazlasını yapmaya gücü yetmiyor, eğer yetiyorsa bildiğimiz bu kavramları tanrı yaratmadı sadece hayal ettik. Zira hayal gücümüz daha güçlü olsaydı cehennemi alevlerle hayal etmezdik. Kısaca ben gerçekten bir tanrı var ise bizim "din, ahiret, cennet, cehennem, melek, peygamber" gibi örneklerimizin geçersiz kalacağını düşünüyorum. Eğer bu kavramlar geçerli ise tanrı yoktur, sadece bizden milyonlarca kat daha güçlü olmaktan başka bir şey olmayan bir varlık vardır. Ama tanrı değildir.
İnsan öldürmek gibi örnekler verirken sadece kendimi ifade etmek için kullandım, asla normalleştirmeye çalışmıyorum. Yanlış anlayabilecek kişiler için.

Umarım fazla kafa açmadan kendimi ifade edebilmişimdir. Saygı çerçevesi içerisinde bu konu hakkındaki görüşleri aşağıda belirtirseniz çok sevinirim.

• Beğen
Reactions: bud

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,260
Biz namaz kıldığımızda, oruç tuttuğumuzda veya herhangi bir ibadet yaptığımızda Allaha faydamız olmuyor sadece ona kulluğumuzu belirtiyoruz. Yani Allahın aslında bunlara ihtiyacı yok. Bunu en basitiyle örnekleyeceğim. Okul düşünün öğretmen öğrencilere sınav yapıyor. Oraya yanlışı da koyuyor değil mi? Öğrencilerden kim çalışmışsa yanlıştan kaçınıyor doğruyu seçiyor ve ödülü yüksek puan oluyor. Bizim yaratılma sebebimiz de budur. Hep deriz ya imtihan dünyası diye olay böyledir. Siz en iyisi kuranın, incilin,tevratın türkçesini okuyun her şeyi anlayacaksınız ve hangisinin doğru olduğunu anlarsınız zaten

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Biz namaz kıldığımızda, oruç tuttuğumuzda veya herhangi bir ibadet yaptığımızda Allaha faydamız olmuyor sadece ona kulluğumuzu belirtiyoruz. Yani Allahın aslında bunlara ihtiyacı yok. Bunu en basitiyle örnekleyeceğim. Okul düşünün öğretmen öğrencilere sınav yapıyor. Oraya yanlışı da koyuyor değil mi? Öğrencilerden kim çalışmışsa yanlıştan kaçınıyor doğruyu seçiyor ve ödülü yüksek puan oluyor. Bizim yaratılma sebebimiz de budur. Hep deriz ya imtihan dünyası diye olay böyledir.
İşte, ben gerçekten bir tanrı var ise bizden bu tarz ibadet etmemizi isteyeceğini düşünmüyorum. Gerçek bir tanrının bunları yapmamızı istiyor olması, kendisine tapınmamızı istemesi yine tanrıyı küçük düşürür. Çünkü Tanrı var ise o kadar güçlü olmalı ki, biz ona karşı "istiyor, emrediyor" bile diyememeliyiz. Adından bile söz edemeyeceğimiz kadar kudretli olması lazım. Yani kısaca olası tanrı ihtimalinin ne kadar kudretli olacağını, şuan popüler olan dinlerdeki tanrı kavramının bunu karşılayamayacağını düşünüyorum.
Siz en iyisi kuranın, incilin,tevratın türkçesini okuyun her şeyi anlayacaksınız ve hangisinin doğru olduğunu anlarsınız zaten
Bunu her ne kadar çok istesemde henüz yapamadım, fakat hepsini teker teker okuyacağım.?

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,183
Lütfen yazının tamamını okumadan cevap yazmayın. Din düşmanı ithamı almaktan korkuyorum. :D Öncelikle bir dine inanmadığımı ve kendimi bir felsefi görüşe tamamen bağlayamamış olduğumu söylemem lazım.
Şimdi burada günümüzdeki dinler hakkında uzun süredir sahip olduğum görüşlerimi belirtmek istiyorum. Aslında "günümüzdeki dinler" ifadesi pek doğru değil ama olsun konumuz başka.

Ben açıkçası günümüzdeki dinlerin tanrıya bir hakaret olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir tanrı gerçekten var ise bırak ibadet etmeyi, hakkında bile konuşamamamız lazım. Sadece mutlak güç denilen şeyi bir hayal edin. "Sınırsız" kavramını algılamamız imkansız olduğu için nasıl üstüne yorum yapamıyorsak, tanrı da aynı şekilde olmalı. Çünkü Tanrı da teknik olarak sınırsız. Şuan tanrıya (sadece bir örnek) "her şeyi görüyor, her şeyi duyuyor" dememiz onu aşağılamaktan başka bir şey değildir. Mesela İslam'da alkol almak veya domuz eti yemek haram değil mi, aslında bunlar tanrının önünde bir şey ifade etmemeli. Veya insan öldürmek, bu her ne kadar bizim için çok kötü bir şey olsa da tanrının önünde bir şey ifade edemez, etmemeli. Aynı hayvanların birbirini öldürmesi gibi. Eğer bunlar tanrıya karşı bir şey ifade ediyorsa şu anlama çıkar; bahsettiğimiz tanrı gerçekten bir tanrı değil, mutlak güce sahip değildir. Veya namaz kılmak, oruç tutmak gibi şeylere bakalım, bence tanrı için secdeye yatmak veya akşama kadar kendini aç bırakmak tanrıya bir hakarettir. Çünkü üstte de dediğim gibi bunlar tanrıya bir şey ifade ediyorsa tanrı, tanrı değildir. Son olarak cennet-cehennem örneklerine bakmak istiyorum, cenneti "istediğimiz her şeyin olduğu, ölümsüz olduğumuz" bir yer, cehennemi de "sonsuza kadar yandığımız" bir yer olarak hayal ettik. Bu dediğimiz şeyleri ilahi bir varlık yaratmış olsaydı biz bunları diyemezdik, eğer diyorsak bu da şu anlama çıkar; tanrının insan aklından daha fazlasını yapmaya gücü yetmiyor, eğer yetiyorsa bildiğimiz bu kavramları tanrı yaratmadı sadece hayal ettik. Zira hayal gücümüz daha güçlü olsaydı cehennemi alevlerle hayal etmezdik. Kısaca ben gerçekten bir tanrı var ise bizim "din, ahiret, cennet, cehennem, melek, peygamber" gibi örneklerimizin geçersiz kalacağını düşünüyorum. Eğer bu kavramlar geçerli ise tanrı yoktur, sadece bizden milyonlarca kat daha güçlü olmaktan başka bir şey olmayan bir varlık vardır. Ama tanrı değildir.
İnsan öldürmek gibi örnekler verirken sadece kendimi ifade etmek için kullandım, asla normalleştirmeye çalışmıyorum. Yanlış anlayabilecek kişiler için.

Umarım fazla kafa açmadan kendimi ifade edebilmişimdir. Saygı çerçevesi içerisinde bu konu hakkındaki görüşleri aşağıda belirtirseniz çok sevinirim.
Şimdi sen diyorsun ki; adam öldürmek, alkol içmek Allah'ın önünde bir anlam ifade etmemeli. Onlar Allah için bir anlam ifade etmiyor zaten. Bizim için kötü bir anlam ifade ediyor ve Allah bu yüzden yasaklamış bize. Mesela bir polis için birine silah tutmak bir şey ifade etmez çünkü onun için bu normaldir, o halkı korumak için görevlendirilmiştir ancak sen arkadaşına silah çekersen polis seni tutuklar ve yargılatır. Bu ise Allah (c.c.) 'nun insanlara aslında ne kadar değer verdiğini gösterir.

Cennet-Cehennem meselesine gelecek olursak. Onlara zaten insanın aklı yetmiyor ki? Cennetin güzelliğine. Akıl yetmiyor. Sadece hakkında bir kaç bilgi biliyoruz. Allah, eğer onları da bize anlatmasaydı insanoğlu daha anlayamadığı bir yere gitmek için sevap işlemeye çalışır mıydı? El-Hakk ismi var Allah'ın. Her şeyi hakkıyla yapan demektir. Bu hakkıyla yapmak olmazdı. Rabb'in bu isminden yola çıkarak, sonsuz gücü olanın her yerde bu gücü tamamen kullanmayacağının sonucuna varırız.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Benim yukardaki yazıdan çıkarttığım anlam şu: Yaratan hiçbirşeye karışmasın ama yukarda Allah olduğunu bilelim. Sonra her türlü kötülüğü işleyelim her pisliği yapalım yeryüzünde anarşist bir ortam olsun ama bunun bir cezası olmasın.
Kardeşim senin savunduğun düşünceyi ateistler bile savunmuyor onlar hiç olmazsa Allahı direk inkar ediyor. Senin sınıfındaki insanlar daha tehlikeli.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Şimdi sen diyorsun ki; adam öldürmek, alkol içmek Allah'ın önünde bir anlam ifade etmemeli. Onlar Allah için bir anlam ifade etmiyor zaten. Bizim için kötü bir anlam ifade ediyor ve Allah bu yüzden yasaklamış bize. Mesela bir polis için birine silah tutmak bir şey ifade etmez çünkü onun için bu normaldir, o halkı korumak için görevlendirilmiştir ancak sen arkadaşına silah çekersen polis seni tutuklar ve yargılatır. Bu ise Allah (c.c.) 'nun insanlara aslında ne kadar değer verdiğini gösterir.

Cennet-Cehennem meselesine gelecek olursak. Onlara zaten insanın aklı yetmiyor ki? Cennetin güzelliğine. Akıl yetmiyor. Sadece hakkında bir kaç bilgi biliyoruz. Allah, eğer onları da bize anlatmasaydı insanoğlu daha anlayamadığı bir yere gitmek için sevap işlemeye çalışır mıydı? El-Hakk ismi var Allah'ın. Her şeyi hakkıyla yapan demektir. Bu hakkıyla yapmak olmazdı. Rabb'in bu isminden yola çıkarak, sonsuz gücü olanın her yerde bu gücü tamamen kullanmayacağının sonucuna varırız.
İşte, eğer tanrı gerçek olsaydı bunları cezalandıracak kadar bizimle uğraşmazdı diye düşünüyorum. Biraz daha açıklayacak olursam, bunlar bizim ahlakımıza göre çok kötü şeyler olduğu için dinleri insanlık olarak bizim yaptığımızı, ve o yüzden cezaları kendi ahlakımıza ve ödülleri kendi hayal gücümüzün sınırlarına göre düşünebildik. Gerçek bir tanrı olsa bile böyle bir ödül-ceza sistemi veya direkt bir din göndereceğini düşünmüyorum.
Benim yukardaki yazıdan çıkarttığım anlam şu: Yaratan hiçbirşeye karışmasın ama yukarda Allah olduğunu bilelim. Sonra her türlü kötülüğü işleyelim her pisliği yapalım yeryüzünde anarşist bir ortam olsun ama bunun bir cezası olmasın.
Sanırım yazdığımı anlamadınız. Özellikle "bunlar olsun" demediğimi, bunları tasvip etmediğimi söyleyen bir not bile bırakmıştım oysaki. Ben isteyen istediğini yapsın falan demedim, ki zaten tanrının olduğunu bile düşünmüyorum. Mesajımı bir kez daha anlayarak okumanızı öneriyorum.
Kardeşim senin savunduğun düşünceyi ateistler bile savunmuyor onlar hiç olmazsa Allahı direk inkar ediyor. Senin sınıfındaki insanlar daha tehlikeli.
Buraya ayrı değinmek istiyorum, ben tanrı olsun ama hiçbir şeyi iplemesin demiyorum ki. Bir de benim sınıfımdaki insanların daha tehlikeli olduğunu söylemişsiniz. Sanırım gerçekten okuduğunuzu anlamıyorsunuz veya dalgınken falan okuyup yanlış anladınız.

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,183
İşte, eğer tanrı gerçek olsaydı bunları cezalandıracak kadar bizimle uğraşmazdı diye düşünüyorum. Biraz daha açıklayacak olursam, bunlar bizim ahlakımıza göre çok kötü şeyler olduğu için dinleri insanlık olarak bizim yaptığımızı, ve o yüzden cezaları kendi ahlakımıza ve ödülleri kendi hayal gücümüzün sınırlarına göre düşünebildik. Gerçek bir tanrı olsa bile böyle bir ödül-ceza sistemi veya direkt bir din göndereceğini düşünmüyorum.
Bu da saçma. Allah'ın (c.c.) aynı ismi ile örnek vereceğim. Sonsuz güç ile az şey yapmak El-Hak ismine aykırı olur. Allah zaten bizi imtihan için yarattı. Ne demek bizim ile uğraşmazdı? Ya yazdıklarımı okumuyorsun ya da bilerek saçma düşüncelerini kafanda tutuyorsun. Allah'ın isimlerini bir araştır.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Bu da saçma. Allah'ın (c.c.) aynı ismi ile örnek vereceğim. Sonsuz güç ile az şey yapmak El-Hak ismine aykırı olur. Allah zaten bizi imtihan için yarattı. Ne demek bizim ile uğraşmazdı? Ya yazdıklarımı okumuyorsun ya da bilerek saçma düşüncelerini kafanda tutuyorsun. Allah'ın isimlerini bir araştır.
Ben burada sadece kendi düşüncelerimi söylüyorum. "Ya yazdıklarımı okumuyorsun ya da bilerek saçma düşüncelerini kafanda tutuyorsun." ben gayet saygı çerçevesi içinde tartışmaya çalışsam da siz bana saçma düşüncelerin gibi ithamlarda bulunuyorsunuz. Lütfen bir tartışma içinde olduğumuzu unutmayın, kavga değil. Burada sadece görüşlerimizi belirtiyoruz.

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,183
Ben burada sadece kendi düşüncelerimi söylüyorum. "Ya yazdıklarımı okumuyorsun ya da bilerek saçma düşüncelerini kafanda tutuyorsun." ben gayet saygı çerçevesi içinde tartışmaya çalışsam da siz bana saçma düşüncelerin gibi ithamlarda bulunuyorsunuz. Lütfen bir tartışma içinde olduğumuzu unutmayın, kavga değil. Burada sadece görüşlerimizi belirtiyoruz.
Görüşlerinin saçma olduğunu söylemekte bir görüş belirtmek değil mi? Görüşlerinin yanlışlığını açıkladım. Kusura bakmayın, sert bir dille konuştuğum için.

Marhleste

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Hocam öncelikle merhaba siz bu konuda çok yanlış düşünmüşsünüz ve bi araştırma yapmamışsınız islam dininde 2 adet ayrım var birisi Allah'a kulluk etmek diğeri Şeytana tapmak onu dinlemek vesayri Allah bu dünyayı bi düzenle yaratmış ve bu düzenin içerisinde şöyle bi kesim var Allah'a inananlar ve Şeytana inanlar yada başka Din'e inananlar Allah ona ibadet edenleri Cennet ile ödüllendiricek çünkü Allah tüm insan topluluğuna bir irade vermiş bu iradeyi doğru kullanıp Allah'a ibadet edenler cennet ile ödüllendiricek fakat İslam değilde başka bir yola sapanlar Cehennem ile cezalandırılıcaklar

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Yazdığın Yorumu parça parça alıntılayıp cevaplamaya çalışacağım. Çünkü bütün olarak alıntılarsam ne yazdığım tam olarak anlaşılmayabilir. şimdi
Ben açıkçası günümüzdeki dinlerin tanrıya bir hakaret olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir tanrı gerçekten var ise bırak ibadet etmeyi, hakkında bile konuşamamamız lazım. Sadece mutlak güç denilen şeyi bir hayal edin. "Sınırsız" kavramını algılamamız imkansız olduğu için nasıl üstüne yorum yapamıyorsak, tanrı da aynı şekilde olmalı. Çünkü Tanrı da teknik olarak sınırsız. Şuan tanrıya (sadece bir örnek) "her şeyi görüyor, her şeyi duyuyor" dememiz onu aşağılamaktan başka bir şey değildir.
dinlerin tanrıya bir hakaret olduğunu ve bunu temellendirmek için de tanrı gerçekten var ise hakkında bile konuşmamamız gerektiğini söylemişsin. Dini inkar ettiğin için de dinin Allahtan gelen bir kurallar bütünü olduğunu da inkar ediyorsun. Kuran da Allah kelamıdır bunu da kabul etmiyorsun. Daha doğrusu tamam inkar ediyorsun ama neden inkar ettiğini kendin de bilmiyorsun sözgelimi Allahın haşa yokluğuna mantıklı bir izah getiremiyorsun. Günümüzde ateist kesim Allahın yokluğunu Darvinden falan yola çıkarak kanıtlamaya çalışırlar. bigbang teorisinden bahsederler. Sen bu şekilde mantık yürüterek Allahın varlığını çürütmeye de çalışmıyorsun. Gelelim sınırsızlık mevzusuna Allah CC evet sınırsızdır ama bu senin anladığın şekilde sınırsızlık değildir. Sınırsızlık kavramını dünyevi mantıkla düşünmemelisin. Kuranda yazdığı gibi anlamak bunun için de kuranı okumak lazım.Kuranda ne diyor ben size sizin şah damarınızdan daha yakınım diyor. Allah heryerdedir yeri ve göğü kuşatır. Yani zihnimizde ne düşündüğümüzden tut ne şekilde öleceğimizi bile yaratıcı bilir. Sınırsızlık budur. Umarım anlamışsındır. Bu anlamda herşeyi görmesi ve duyması onun kudretinin ne kadar büyük olduğunu gösterir.Mesela İslam'da alkol almak veya domuz eti yemek haram değil mi, aslında bunlar tanrının önünde bir şey ifade etmemeli. Veya insan öldürmek, bu her ne kadar bizim için çok kötü bir şey olsa da tanrının önünde bir şey ifade edemez, etmemeli. Aynı hayvanların birbirini öldürmesi gibi. Eğer bunlar tanrıya karşı bir şey ifade ediyorsa şu anlama çıkar; bahsettiğimiz tanrı gerçekten bir tanrı değil, mutlak güce sahip değildir. Veya namaz kılmak, oruç tutmak gibi şeylere bakalım, bence tanrı için secdeye yatmak veya akşama kadar kendini aç bırakmak tanrıya bir hakarettir. Çünkü üstte de dediğim gibi bunlar tanrıya bir şey ifade ediyorsa tanrı, tanrı değildir. Son olarak cennet-cehennem örneklerine bakmak istiyorum, cenneti "istediğimiz her şeyin olduğu, ölümsüz olduğumuz" bir yer, cehennemi de "sonsuza kadar yandığımız" bir yer olarak hayal ettik. Bu dediğimiz şeyleri ilahi bir varlık yaratmış olsaydı biz bunları diyemezdik, eğer diyorsak bu da şu anlama çıkar; tanrının insan aklından daha fazlasını yapmaya gücü yetmiyor, eğer yetiyorsa bildiğimiz bu kavramları tanrı yaratmadı sadece hayal ettik. Zira hayal gücümüz daha güçlü olsaydı cehennemi alevlerle hayal etmezdik. Kısaca ben gerçekten bir tanrı var ise bizim "din, ahiret, cennet, cehennem, melek, peygamber" gibi örneklerimizin geçersiz kalacağını düşünüyorum. Eğer bu kavramlar geçerli ise tanrı yoktur, sadece bizden milyonlarca kat daha güçlü olmaktan başka bir şey olmayan bir varlık vardır. Ama tanrı değildir.
Mesela İslam'da alkol almak veya domuz eti yemek haram değil mi, aslında bunlar tanrının önünde bir şey ifade etmemeli. Veya insan öldürmek, bu her ne kadar bizim için çok kötü bir şey olsa da tanrının önünde bir şey ifade edemez, etmemeli. Aynı hayvanların birbirini öldürmesi gibi. Eğer bunlar tanrıya karşı bir şey ifade ediyorsa şu anlama çıkar; bahsettiğimiz tanrı gerçekten bir tanrı değil, mutlak güce sahip değildir. Veya namaz kılmak, oruç tutmak gibi şeylere bakalım, bence tanrı için secdeye yatmak veya akşama kadar kendini aç bırakmak tanrıya bir hakarettir. Çünkü üstte de dediğim gibi bunlar tanrıya bir şey ifade ediyorsa tanrı, tanrı değildir. Son olarak cennet-cehennem örneklerine bakmak istiyorum, cenneti "istediğimiz her şeyin olduğu, ölümsüz olduğumuz" bir yer, cehennemi de "sonsuza kadar yandığımız" bir yer olarak hayal ettik. Bu dediğimiz şeyleri ilahi bir varlık yaratmış olsaydı biz bunları diyemezdik, eğer diyorsak bu da şu anlama çıkar; tanrının insan aklından daha fazlasını yapmaya gücü yetmiyor, eğer yetiyorsa bildiğimiz bu kavramları tanrı yaratmadı sadece hayal ettik. Zira hayal gücümüz daha güçlü olsaydı cehennemi alevlerle hayal etmezdik. Kısaca ben gerçekten bir tanrı var ise bizim "din, ahiret, cennet, cehennem, melek, peygamber" gibi örneklerimizin geçersiz kalacağını düşünüyorum. Eğer bu kavramlar geçerli ise tanrı yoktur, sadece bizden milyonlarca kat daha güçlü olmaktan başka bir şey olmayan bir varlık vardır. Ama tanrı değildir.
Kuranı Kerimde haram ve helal kavramı ve neyin helal neyin haram yada mekruh ve mübah olduğu açıkça belirtilmiştir. Allahu Teaala Kuranı kerimde insanlara uymaları gereken kurallar getirmiş ve bazılarını da yasaklamış. Allahu teala dünyayı imtihan dünyası olarak var etmiş. Uymaları gereken yol apaçık Kuran da ve peygamber efendimizin hadislerinde bellidir. Dini kitaplar ve peygamberler göndererek dosdoğru yolu göstermeye çalışmıştır. İnsanların çoğu gönderilen peygamberlere sahtekar muamelesi yapmıştır. Sodom ve Lut Kavminin helak edilmesi mesela bunun açıkça delilidir.Allah ü teala insanlara akıl ihsan etmiştir doğru yolu görebilsinler diye. Allaha ibadet ediyoruz yada oruç tutuyoruz mesela ama Allahın bizim ibadetimize zerre kadar ihtiyacı yoktur. Alkol almak ve domuz da haramdır. Nitekim bunların haram olması da insanların iyiliği içindir. Alkol bütün kötülüklerin anası ve domuz da necis bir hayvandır o yüzden Allah tarafından yasaklanmıştır.
Sonraki yazdıklarını cennet ve cehennem mevzusunu bir mantık temeline oturtamadım. Ne demek istediğini tam çözemedim. özetle cennet ve cehennem varsa tanrı diye bir şey yok demeye getirmişsin. Bak yukarda da yazdım. Dünyada yaptığımız her amelin ve davranışın sevabı olduğu gibi cezası da vardır. tıpkı dünyada yaptığın bir suçtan dolayı hapis yediğin gibi ama fark şu dünyevi adalet her zaman tecelli etmeyebilir ama ilahi adalet her zaman tecelli eder. Zalimler için yaşasın cehennem diyorlar ya bu maksatla söyleniyor.

Marhleste

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20

Burdaki mesajınızda İslam Din'indeki neredeyse herşeyi inkar etmişsiniz fakat bu söylediğiniz herşey Allah tarafından gönderilen elçi Hazreti Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) tarafınca söylenmiş şeyler ve biz eğer bunları bilmeseydik islam dininide bilmezdik öyle değil mi? mesela şöyle düşün bir İslam dini var fakat kurallarını bilmiyoruz mesela domuz etinin haram oldugunu bilmediğimiz için yiyoruz sonra Ahirette Allah bize gelip İslam Din'inde domuz eti haram gibi bir şey demez bizi önceden uyarır öyle değil mi? Cennet ve Cehennemde böyle Allah bize İslamın kurallarını söylemiş ve bizde bunları yerine getirmekle mükellefiz

eskiyeniahmet

Asistan
Reaksiyon puanı
84
biz sadece inandımız tanrımızın bizi test etmek yani inanacak mı diye ve diğer kötü durumdaki insanlarının durumunu anlayıp (masela oruç tutmak gibi) onlara yardımcı olmamızı sağladını düşünüyorum BU KESİNLİKLE BANA AİT BİR SÜŞÜNCEDİR

Marhleste

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
biz sadece inandımız tanrımızın bizi test etmek yani inanacak mı diye ve diğer kötü durumdaki insanlarının durumunu anlayıp (masela oruç tutmak gibi) onlara yardımcı olmamızı sağladını düşünüyorum BU KESİNLİKLE BANA AİT BİR SÜŞÜNCEDİR
Sonuna kadar haklısınız hocam Allah insanların bana mı yoksa Şeytana mı inanıcağını test ediyor.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
Hocam öncelikle merhaba siz bu konuda çok yanlış düşünmüşsünüz ve bi araştırma yapmamışsınız islam dininde 2 adet ayrım var birisi Allah'a kulluk etmek diğeri Şeytana tapmak onu dinlemek vesayri Allah bu dünyayı bi düzenle yaratmış ve bu düzenin içerisinde şöyle bi kesim var Allah'a inananlar ve Şeytana inanlar yada başka Din'e inananlar Allah ona ibadet edenleri Cennet ile ödüllendiricek çünkü Allah tüm insan topluluğuna bir irade vermiş bu iradeyi doğru kullanıp Allah'a ibadet edenler cennet ile ödüllendiricek fakat İslam değilde başka bir yola sapanlar Cehennem ile cezalandırılıcaklar
Burdaki mesajınızda İslam Din'indeki neredeyse herşeyi inkar etmişsiniz fakat bu söylediğiniz herşey Allah tarafından gönderilen elçi Hazreti Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) tarafınca söylenmiş şeyler ve biz eğer bunları bilmeseydik islam dininide bilmezdik öyle değil mi? mesela şöyle düşün bir İslam dini var fakat kurallarını bilmiyoruz mesela domuz etinin haram oldugunu bilmediğimiz için yiyoruz sonra Ahirette Allah bize gelip İslam Din'inde domuz eti haram gibi bir şey demez bizi önceden uyarır öyle değil mi? Cennet ve Cehennemde böyle Allah bize İslamın kurallarını söylemiş ve bizde bunları yerine getirmekle mükellefiz
Sonuna kadar haklısınız hocam Allah insanların bana mı yoksa Şeytana mı inanıcağını test ediyor.
Fikirlerinize saygı duyuyorum fakat yukarıda da benim görüşlerim mevcut zaten, o yüzden burada bir şey demeyeceğim.
dinlerin tanrıya bir hakaret olduğunu ve bunu temellendirmek için de tanrı gerçekten var ise hakkında bile konuşmamamız gerektiğini söylemişsin. Dini inkar ettiğin için de dinin Allahtan gelen bir kurallar bütünü olduğunu da inkar ediyorsun. Kuran da Allah kelamıdır bunu da kabul etmiyorsun. Daha doğrusu tamam inkar ediyorsun ama neden inkar ettiğini kendin de bilmiyorsun sözgelimi Allahın haşa yokluğuna mantıklı bir izah getiremiyorsun. Günümüzde ateist kesim Allahın yokluğunu Darvinden falan yola çıkarak kanıtlamaya çalışırlar. bigbang teorisinden bahsederler. Sen bu şekilde mantık yürüterek Allahın varlığını çürütmeye de çalışmıyorsun.
Öncelikle şu yanlış anlaşılmayı düzelteyim, tanrı var ise hakkında konuşmamamız değil, konuşAmamamız gerektiğini düşünüyorum. Yani olası tanrı kavramını yüceltiyorum gibi bir şey. Ben yukarıda tanrının var olup olmadığını ispatlamaya çalışmıyorum, o apayrı bir konu. Ben zaten tanrının var olup olmadığını öğrenmemizin imkansız olduğunu düşünüyorum. Öğrenemesem bile var olmadığını düşünüyorum. Burada tanrı yok desem de kanıtlayamam var desem de kanıtlayamam, ve kanıtlamak imkansızdır. Dediğim gibi amacım tanrının varlığını çürütmek değil.
Gelelim sınırsızlık mevzusuna Allah CC evet sınırsızdır ama bu senin anladığın şekilde sınırsızlık değildir. Sınırsızlık kavramını dünyevi mantıkla düşünmemelisin. Kuranda yazdığı gibi anlamak bunun için de kuranı okumak lazım.Kuranda ne diyor ben size sizin şah damarınızdan daha yakınım diyor. Allah heryerdedir yeri ve göğü kuşatır. Yani zihnimizde ne düşündüğümüzden tut ne şekilde öleceğimizi bile yaratıcı bilir. Sınırsızlık budur. Umarım anlamışsındır. Bu anlamda herşeyi görmesi ve duyması onun kudretinin ne kadar büyük olduğunu gösterir.
İşte benim kendi görüşüm olarak her şeyi görür falan demek tanrının kudreti ve sınırsızlığı karşısında küçücük bir şey kalır. Ben açıkçası burada tam tersini düşünüyorum, ilahi bir varlığa bu tarz dünyevi (görmek,duymak) ithamlar kullanmak onu hafife almak gibi geliyor. Ama yine de sizin görüşünüze saygı duyarım.
Kuranı Kerimde haram ve helal kavramı ve neyin helal neyin haram yada mekruh ve mübah olduğu açıkça belirtilmiştir. Allahu Teaala Kuranı kerimde insanlara uymaları gereken kurallar getirmiş ve bazılarını da yasaklamış. Allahu teala dünyayı imtihan dünyası olarak var etmiş. Uymaları gereken yol apaçık Kuran da ve peygamber efendimizin hadislerinde bellidir. Dini kitaplar ve peygamberler göndererek dosdoğru yolu göstermeye çalışmıştır. İnsanların çoğu gönderilen peygamberlere sahtekar muamelesi yapmıştır. Sodom ve Lut Kavminin helak edilmesi mesela bunun açıkça delilidir.Allah ü teala insanlara akıl ihsan etmiştir doğru yolu görebilsinler diye. Allaha ibadet ediyoruz yada oruç tutuyoruz mesela ama Allahın bizim ibadetimize zerre kadar ihtiyacı yoktur. Alkol almak ve domuz da haramdır. Nitekim bunların haram olması da insanların iyiliği içindir. Alkol bütün kötülüklerin anası ve domuz da necis bir hayvandır o yüzden Allah tarafından yasaklanmıştır.
Bu konu hakkındaki görüşlerimden uzun uzun bahsettim yine, cevap verirsem tekrara düşer. Herkesin kendi görüşü.
Sonraki yazdıklarını cennet ve cehennem mevzusunu bir mantık temeline oturtamadım. Ne demek istediğini tam çözemedim. özetle cennet ve cehennem varsa tanrı diye bir şey yok demeye getirmişsin. Bak yukarda da yazdım. Dünyada yaptığımız her amelin ve davranışın sevabı olduğu gibi cezası da vardır. tıpkı dünyada yaptığın bir suçtan dolayı hapis yediğin gibi ama fark şu dünyevi adalet her zaman tecelli etmeyebilir ama ilahi adalet her zaman tecelli eder. Zalimler için yaşasın cehennem diyorlar ya bu maksatla söyleniyor.
Burayı tekrar açıklamaya çalışayım. Söylemeye çalıştığım şey eğer gerçekten bir cennet ve cehennem var ise bile bizim düşündüğümüz şekilde olmadığı. Zira tanrı o kadar güçlü olmalı ki, yarattığı cehennem sadece alevlerden falan ibaret olmamalı. Bizim asla anlayamayacağımız ilahi ızdıraplar falan olması gerekli diye düşünüyorum. Cennette aynı şekilde, gerçekten cennet var ise sadece "istediğimiz her şeyin olduğu, ölümsüz olduğumuz, istediğimiz gibi yaşadığımız" bir yer olmamalı. Yine şuan asla anlayamayacağımız derecede ilahi bir güzellik olmalı. Üstteki şeyler sadece bizim hayal gücümüzün sınırlarından başka bir şey değil. Umarım anlatabilmişimdir.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Öncelikle şu yanlış anlaşılmayı düzelteyim, tanrı var ise hakkında konuşmamamız değil, konuşAmamamız gerektiğini düşünüyorum. Yani olası tanrı kavramını yüceltiyorum gibi bir şey. Ben yukarıda tanrının var olup olmadığını ispatlamaya çalışmıyorum, o apayrı bir konu. Ben zaten tanrının var olup olmadığını öğrenmemizin imkansız olduğunu düşünüyorum. Öğrenemesem bile var olmadığını düşünüyorum. Burada tanrı yok desem de kanıtlayamam var desem de kanıtlayamam, ve kanıtlamak imkansızdır. Dediğim gibi amacım tanrının varlığını çürütmek değil.

Burayı tekrar açıklamaya çalışayım. Söylemeye çalıştığım şey eğer gerçekten bir cennet ve cehennem var ise bile bizim düşündüğümüz şekilde olmadığı. Zira tanrı o kadar güçlü olmalı ki, yarattığı cehennem sadece alevlerden falan ibaret olmamalı. Bizim asla anlayamayacağımız ilahi ızdıraplar falan olması gerekli diye düşünüyorum. Cennette aynı şekilde, gerçekten cennet var ise sadece "istediğimiz her şeyin olduğu, ölümsüz olduğumuz, istediğimiz gibi yaşadığımız" bir yer olmamalı. Yine şuan asla anlayamayacağımız derecede ilahi bir güzellik olmalı. Üstteki şeyler sadece bizim hayal gücümüzün sınırlarından başka bir şey değil. Umarım anlatabilmişimdir.

Tanrı kelimesi genel bir ifadedir yani dolayısıyla hangi dinin tanrısını kastettiğinizi anlamadım. İslam dini hariç başka dinler için bahsettiğiniz konuşamamamız gerektiği konusunda fikir üretmem zor. İslam dini ise Kuran a dayanır Kuran ise Allah ın emir ve yasaklarıdır. İslam aynı zamanda akıl ve mantık dinidir. yani okumayı araştırmayı ve sorgulamayı emreder. Dinde korkutmak yoktur. Dinde zorlama yoktur. Allah teala nın 99 isminden Er-Rahman tüm yaratılanlara merhametli ve zalimlere ise El-Kahhar kahredici isimleri vardır. Allahın 99 ismini google dan aratıp bakabilirsiniz.
Gelelim Allahın varlığının ispatı mevzusuna. İçinde yaşadığımız dünya tabiat evren aslında Allahın varlığına bir delildir. Basit bir masa bile ustasız kendi kendine oluşmayacağına göre nizami olarak işleyen koskoca kainat ve evren nasıl ustasız olabilir ki. Güneşin dünyaya konumu bile milimlik ayarlanmış dünya güneşe 2milimetre yanaşsa dünya yaşanmaz yer olurdu. Gerek Kuran ı kerimde gerekse peygamber efendimizin hadislerinde cennet ve cehennem anlatılmış ama çok detay verilmemiş. sadece alevlerden mi ibaret cennet ise nasıl bir yer detaylı bilgi yok maalesef. Hiçbir kutsal kitapda yok. Cennet ve cehennemin nasıl biryer olduğu algılarımızın dışında Allahtan başka kimse bilemez. zaten Kuranı Kerim bilgi kitabı yada bir ansiklopedi de değildir. Temeli emreder ibadet edin der ama namazın nasıl kılınacağı Kuranda yazmaz. Namazı nasıl kılacağımız peygamberimize öğretilmiş. Kuranda mesela örtünün ayeti var ama çarşaf giyin veya türbanla gezin yazmaz. Örtü ayetini coğrafi farklara bağlı olarak önce peygamber sonra 4 mezhep imamı uygulatmıştır.
İşte benim kendi görüşüm olarak her şeyi görür falan demek tanrının kudreti ve sınırsızlığı karşısında küçücük bir şey kalır. Ben açıkçası burada tam tersini düşünüyorum, ilahi bir varlığa bu tarz dünyevi (görmek,duymak) ithamlar kullanmak onu hafife almak gibi geliyor. Ama yine de sizin görüşünüze saygı duyarım.

Aslında ikimiz de aynı şeyi söylüyoruz benim de kastettiğim o zaten Kuran da geçen Allahın herşeyi görmesi yada duyması bizim bildiğimiz dünyevi mantıkta görmek yada duymak değil ama Kuranı kerimi türkçe meal olarak değilde arapça olarak okursanız neyin ne olduğunu daha iyi anlarsınız.

Son düzenleme: