İphone 13 mini alınirmı

Bu konuyu okuyanlar

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Öncelikle herkese merhaba? 20k civari bir bütçem var birçok araştırma yaptım.şu anda s9plus kullanıcısıyım memnunun fakat son zamanlarda canımı sıkmaya başladı.Tanıdığım bir kişide iphone 13 mini 256 gb buldum.pil 88,garanti 12 Aya kadar devam ediyor,kozmetik 10/10 diyebilirim pazarlık ile felan tam 20k ya alabiliyorum sizce alınırmı biraz küçük geldi elime alışabilirmiyim bataryası sorun çıkarırmı oyun oynamıyorum kamera önemli bir faktör değerli yorumlarınız benim için çok önemli

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
Selamlar,

Yaklaşık 6 ay kadar 13 Mini kullandım. Ekrandan yana hiçbir problem yok, hatta tek elle telefon kullanmayı özledim. Telefonun tek bir dezavantajı var, o da batarya. Günlük kullanımda bir günü çıkarıyor diyebilirim. Ben biraz yoğun kullanıyordum, sabah 8'den akşam 7-8'e kadar şarjı götürüyordu. Tavsiye ederim, güzel cihaz.

YYILMAZZ

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Kesinlikle alınır çok güzel cihaz

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Selamlar,

Yaklaşık 6 ay kadar 13 Mini kullandım. Ekrandan yana hiçbir problem yok, hatta tek elle telefon kullanmayı özledim. Telefonun tek bir dezavantajı var, o da batarya. Günlük kullanımda bir günü çıkarıyor diyebilirim. Ben biraz yoğun kullanıyordum, sabah 8'den akşam 7-8'e kadar şarjı götürüyordu. Tavsiye ederim, güzel cihaz.
Çok yoğun kullanan biri değilim s9plus bile hala yetiyor 13 mininin de sorun çıkaracağını düşünmüyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kesinlikle alınır çok güzel cihaz
Bakalım hayırlısı diyelim inşallah alırım

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929
S23 + Galaxy Watch varken çok mantıksız.

20k'ya alıyorsanız S22'de bakilabilir. Kamerada bayağı üstün, bataryaları ve SoC'lari neredeyse ayni düzeyde. 13 Mini'nin bir avantaji yok.

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10

20k'ya alıyorsanız S22'de bakilabilir. Kamerada bayağı üstün, bataryaları ve SoC'lari neredeyse ayni düzeyde. 13 Mini'nin bir avantaji yok.
32k fiyat s23+

20k'ya alıyorsanız S22'de bakilabilir. Kamerada bayağı üstün, bataryaları ve SoC'lari neredeyse ayni düzeyde. 13 Mini'nin bir avantaji yok
Uzun yıllardır samsung kullanıcısıyım çok ta severek kullandım ama artık ios deneyimim olsun istiyorum.s22 de guzel cihaz

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
S23, Galaxy Watch 5 yazmak istemistim.

Peki alinabilir ama S22 modelinde göre hiçbir avantaj sunmadığını, aksine dezavantajlarınin olduğunu biliniz.
Evet hepsini biliyorum. Bakalım belki karar değiştirebilirim.yorumunuz için teşekkür ederim

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Mini çok ufak cihaz elinize çok ufak gelebilir. Tek el olayı falan iyi de ben kullanamam. İlk başta sevimli geliyor ama sonra ufak cihazı nereden aldım diyorsun. Bende 13 pro var pro max e geçsem mi diye düşünüyorum bazen bu bile ufak geliyor bana

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Mini çok ufak cihaz elinize çok ufak gelebilir. Tek el olayı falan iyi de ben kullanamam. İlk başta sevimli geliyor ama sonra ufak cihazı nereden aldım diyorsun. Bende 13 pro var pro max e geçsem mi diye düşünüyorum bazen bu bile ufak geliyor bana
İnceleme şansım oldu benimde elime küçük geldi alişabilirmiyim diye düşündüm ama kullanimi çok rahat birde çok hafif

Karar değiştirmenizi tavsiye ederim s23 alırsanız yanında galaxy watch ta geliyor
Biraz bütçeyi zorluyor şu anlık s23 batarya performans ile net bir bilgi bulamadım nasıldır aceba

Reaksiyon puanı
103
boyutu cezbediyor, büyük ekran ve ağırlık gibi şeyler bu cihazları ortaya cıkardı.

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
iPhone alınmaz. S22 bakın.
S22 bundan 4 5 sene sonra alınan parasının yarısı etmez 8 gen 1 verimsiz işlemci uzun vadede sorun çıkaracağını düşünüyorum şu anda samsung değişim kampanyasına bakıyorum iphone 7 bile s9plustan daha fazla para ile değişim yapıyorlar iphone piyasa değerini koruyor

boyutu cezbediyor, büyük ekran ve ağırlık gibi şeyler bu cihazları ortaya cıkardı.
Tek el kullanımı cazip ediyor beni ama aldıktan sonra pişman olurum diye korkuyorum ama olacağımı zannetmiyorum

Son düzenleme:

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929
Biraz bütçeyi zorluyor şu anlık s23 batarya performans ile net bir bilgi bulamadım nasıldır aceba
Net bir şekilde iyi bir batarya performansi var. TSMC dökümü olan ve verimlilik çekirdeklerinin çok geliştiği 8 Gen 2'yi kullaniyorlar.

düşünüyorum şu anda samsung değişim kampanyasına bakıyorum iphone 7 bile s9plustan daha fazla para ile değişim yapıyorlar iphone piyasa değerini koruyor
Sadece TR'de böyle. :)
S22 bundan 4 5 sene sonra alınan parasının yarısı etmez

Yeni güncelleme politikasına geçildi emin ol cihazin değeri 4-5 yıl sonra yari fiyatina düşmez.
S22 bundan 4 5 sene sonra alınan parasının yarısı etmez 8 gen 1 verimsiz işlemci uzun vadede sorun çıkaracağını düşünüyorum

8 Gen 1'in, SD 810 veya Exynos 990'un ilk hâli gibi herhangi bir sorunu yok. Sadece 13W TDP'si var, fazla güç tüketiyor, bu da sadece bataryaya yansıyor. Uzun kullanımda herhangi bir sorun çıkartmaz.

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Net bir şekilde iyi bir batarya performansi var. TSMC dökümü olan ve verimlilik çekirdeklerinin çok geliştiği 8 Gen 2'yi kullaniyorlar.

Yeni güncelleme politikasına geçildi emin ol cihazin değeri 4-5 yıl sonra yari fiyatina düşmez.

8 Gen 1'in, SD 810 veya Exynos 990'un ilk hâli gibi herhangi bir sorunu yok. Sadece 13W TDP'si var, fazla güç tüketiyor, bu da sadece bataryaya yansıyor. Uzun kullanımda herhangi bir sorun çıkartmaz.
Yeni güncelleme politikası doğru ise hiç düşünmeden alınabilir bakalım hayırlısı

YYILMAZZ

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
38

Cihaz fiyatları konusunda hangi ülke için konuşuyorsun bilmiyorum tüm avrupada iPhone 14 pro Max ve 14 pro samsung modellerinden daha pahalı baz versiyonlarda aynı hafıza seçeneğinde apple %15 daha pahalı. Amerikada Samsung cihazlara gümrük vergisi geldiği için apple dan aynı segmentlerde 100 dolar vergi farkı var sadece türkiyede değil tüm dünyada apple cihazlar daha pahalı. sadece amerikada 100 sadece dolar vergiye ödenene bi miktar var oda 100 dolar pahalı yapıyor. aynı segment aynı hafızada almanya mediamarkt da 256 S23 ultra 1419 euro Phone 14 pro Max 1560 euro eski serilere bakarsan 200 dolara yakın daha ucuz samsung modelleri. türkiyedeki fyatla orantılı zaten avrupada samsunglar 100-150 euro daha ucuz türkiyede samsung pahalı satıyor hatta sözde bölgesel fiyatlama var s23 ultra 41.000 14 pro Max 46000 arada 256 euro var yarısı vergi 128 euro ucuza satıyor samsung 28 euro düşük olsa dahi zaten avrupa fiyatı olacaktı s23 ultranın 39.999 olarak piyasaya çıkması lazımdı pahalı çıktı. bölgesel fiyatlamayı alt segment ürünlerinde yapıyor ama s22-s23 ün düz ve ucuz modellerinde özellikle geri dönüşüm cihazları var FE ler bu cihazlar toplama cihazlar onlarda türkiyeye ciddi ucuza satıyor apple ın refubrished cihazları gibi parça artıklarıyla yapılmış ekonomik değeri olmayan cihazlar avrupada 300-350 dolar bizde vergi çıkınca 250 dolar samsung u takdir ediyorum. düşük ve alt toplumsal tabakaya hitabet ediyor. apple ında kesinlikle yenilenmiş artık parçalarla vs üretilmiş 2. el ürün satması lazım. hiç yoktan bi apple cihaz alsan 2200 dolar ödüyorsun küfür gibi adam amerikada 1100 dolar+%10 vergi 1250 dolara alıyor sen 2000 dolar para ödüyorsun üstüne sende asgari 500 dolar adamda 3000 dolar acilen apple türkiyede bölgesel fiyat politikasına geçmesi lazım en azında alt-orta sınıf için iPhone 12-13 gibi cihazlarda

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2023-02-09 ÖS 3.13.32.png
    Ekran Resmi 2023-02-09 ÖS 3.13.32.png
    104 KB · Görüntüleme: 39
  • Ekran Resmi 2023-02-09 ÖS 3.13.47.png
    Ekran Resmi 2023-02-09 ÖS 3.13.47.png
    96.8 KB · Görüntüleme: 46

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929
Cihaz fiyatları konusunda hangi ülke için konuşuyorsun bilmiyorum tüm avrupada iPhone 14 pro Max ve 14 pro samsung modellerinden daha pahalı baz versiyonlarda aynı hafıza seçeneğinde apple %15 daha pahalı. Amerikada Samsung cihazlara gümrük vergisi geldiği için apple dan aynı segmentlerde 100 dolar vergi farkı var sadece türkiyede değil tüm dünyada apple cihazlar daha pahalı. sadece amerikada 100 sadece dolar vergiye ödenene bi miktar var oda 100 dolar pahalı yapıyor. aynı segment aynı hafızada almanya mediamarkt da 256 S23 ultra 1419 euro Phone 14 pro Max 1560 euro eski serilere bakarsan 200 dolara yakın daha ucuz samsung modelleri. türkiyedeki fyatla orantılı zaten avrupada samsunglar 100-150 euro daha ucuz türkiyede samsung pahalı satıyor hatta sözde bölgesel fiyatlama var s23 ultra 41.000 14 pro Max 46000 arada 256 euro var yarısı vergi 128 euro ucuza satıyor samsung 28 euro düşük olsa dahi zaten avrupa fiyatı olacaktı s23 ultranın 39.999 olarak piyasaya çıkması lazımdı pahalı çıktı. bölgesel fiyatlamayı alt segment ürünlerinde yapıyor ama s22-s23 ün düz ve ucuz modellerinde özellikle geri dönüşüm cihazları var FE ler bu cihazlar toplama cihazlar onlarda türkiyeye ciddi ucuza satıyor apple ın refubrished cihazları gibi parça artıklarıyla yapılmış ekonomik değeri olmayan cihazlar avrupada 300-350 dolar bizde vergi çıkınca 250 dolar samsung u takdir ediyorum. düşük ve alt toplumsal tabakaya hitabet ediyor. apple ında kesinlikle yenilenmiş artık parçalarla vs üretilmiş 2. el ürün satması lazım. hiç yoktan bi apple cihaz alsan 2200 dolar ödüyorsun küfür gibi adam amerikada 1100 dolar+%10 vergi 1250 dolara alıyor sen 2000 dolar para ödüyorsun üstüne sende asgari 500 dolar adamda 3000 dolar acilen apple türkiyede bölgesel fiyat politikasına geçmesi lazım en azında alt-orta sınıf için iPhone 12-13 gibi cihazlarda
Hmm. Almanya bu, bazı ülkelerin kendine has fiyatlandirmalari var. Doğrudan globalde Samsung S8'den beri hep pahalı olmuştur.

Screenshot_20230209-151932~2.png

Screenshot_20230209-152256-501.png

256 GB modeli 1199 dolar.

Screenshot_20230209-152640-509.png

Samsung'un kendi sitesinde stokta kalmamış, gsmarena'dan bakabilirsiniz.

Screenshot_20230209-152713-744.png

Kaynak: Compare Apple iPhone 14 - GSMArena.com

Doğrudan kendi sitelerinde görmekte mümkün.

yahyainan._

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
iPhone size göre iyi olsa bile iPhone'un bütün parçalarını Apple üretmiyor. Zaten arkadaşım ile telefonları değiştirecektik. Apple Apple diye ısrar etti o 14 Pro Max alacak ben 14 Pro Max yerine S23 ultra alacağım. iPhone yazılımı kaliteli ama donanımı bana göre hiç kaliteli değil. Ekranı ve sensörleri hariç tutuyorum. Anakartları kalitesiz ve tehlikeli üretim Foxconn, kasa yine kalitesiz Foxconn üretim. Amerika Huawei'ye olan desteğini kesti. Çin ise Apple'a.
İphone bana göre iyi değil 9 senedir samsung kullanıyorum çok memnunum ama değer kaybediyor 7 plus lar bile 5.500 civari satılıyor benim telefon s9 plus 3k alıyorlar ?‍♂️

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
iPhone size göre iyi olsa bile iPhone'un bütün parçalarını Apple üretmiyor. Zaten arkadaşım ile telefonları değiştirecektik. Apple Apple diye ısrar etti o 14 Pro Max alacak ben 14 Pro Max yerine S23 ultra alacağım. iPhone yazılımı kaliteli ama donanımı bana göre hiç kaliteli değil. Ekranı ve sensörleri hariç tutuyorum. Anakartları kalitesiz ve tehlikeli üretim Foxconn, kasa yine kalitesiz Foxconn üretim. Amerika Huawei'ye olan desteğini kesti. Çin ise Apple'a.
Foxconn; Intel, Nokia, Sony, Nintendo, Dell gibi büyük firmalara üretim yapan bir firmadır. Dünyada bulunan en büyük fason üreticisi. Yine en büyük elektronik imalat hizmetleri üreticisidir. Birçok hazır sistemde tercih edilen, bütçe dostu iyi bir firma. Anakart konusunda efsanevi bir marka ve sen kalitesiz diyorsun. Komik! İhracat devi bir firma.

Çin Apple'a desteğini kesti diyorsun ama Foxconn, operasyonlarının büyük bir kısmını Çin'de gerçekleştiriyor.

Firmanın tek kötü yan çalışanlarını çok zorlu şartlarda çalıştırmasından dolayı. Söylediklerin içi boş cümlelerden ibaret. Tavsiyem araştırman yönünde.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Foxconn; Intel, Nokia, Sony, Nintendo, Dell gibi büyük firmalara üretim yapan bir firmadır. Dünyada bulunan en büyük fason üreticisi. Yine en büyük elektronik imalat hizmetleri üreticisidir. Birçok hazır sistemde tercih edilen, bütçe dostu iyi bir firma. Anakart konusunda efsanevi bir marka ve sen kalitesiz diyorsun. Komik! İhracat devi bir firma.

Çin Apple'a desteğini kesti diyorsun ama Foxconn, operasyonlarının büyük bir kısmını Çin'de gerçekleştiriyor.

Firmanın tek kötü yan çalışanlarını çok zorlu şartlarda çalıştırmasından dolayı. Söylediklerin içi boş cümlelerden ibaret. Tavsiyem araştırman yönünde.
Wittroc abi çalışan kısmında haklısın. 3 km² alanda 1 milyon 391 bin işçi çalıştırıyorlar. Anakartları kaliteli değil. TP'nin videosunda bile anakarta kalitesiz diyorlar. TP yalan söylüyor da olabilir. Ama bizim elimizde G41 Chipsetli bir Foxconn anakart ve Via Chipsetli bir MSI anakart var. Foxconn şebeke gerilimine yenik düştü çok kullanılmadan yandı. MSI ise üstüne 6 tane şebeke dalgalanması, 12 tane Yıldırım'a dayandı. Foxconn'un devreleri iyi olsa da PCB'si çok kalitesiz.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929
Wittroc abi çalışan kısmında haklısın. 3 km² alanda 1 milyon 391 bin işçi çalıştırıyorlar. Anakartları kaliteli değil. TP'nin videosunda bile anakarta kalitesiz diyorlar. TP yalan söylüyor da olabilir. Ama bizim elimizde G41 Chipsetli bir Foxconn anakart ve Via Chipsetli bir MSI anakart var. Foxconn şebeke gerilimine yenik düştü çok kullanılmadan yandı. MSI ise üstüne 6 tane şebeke dalgalanması, 12 tane Yıldırım'a dayandı. Foxconn'un
Apple tartışmasız bir şekilde en kaliteli telefon üreticilerinden. Zaten Samsung ve OnePlus'ın amiral gemileri disinda kaliteli telefon üretende yok.
Şu an Apple'in donanım olarak tek sorunu PowerVr'dan GPU tedarik etmesi, GPU konusunda A16, 8 Gen 1'i zor geçiyor.

Bir de iPhone'un kasasına kalitesiz diyip S23 Ultra alacağım demişsin fakat bu iki firmanin amiral gemilerinde kullandığı cam ve alüminyum tedarikçisi aynı. Eline çelik kasalı 11 Pro, 12 Pro ve özellikle 13 Pro alsaydın bu yorumları yapmazdın.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Apple tartışmasız bir şekilde en kaliteli telefon üreticilerinden. Zaten Samsung ve OnePlus'ın amiral gemileri disinda kaliteli telefon üretende yok.
Şu an Apple'in donanım olarak tek s??orunu PowerVr'dan GPU tedarik etmesi, GPU konusunda A16, 8 Gen 1'i zor geçiyor.

Bir de iPhone'un kasasına kalitesiz diyip S23 Ultra alacağım demişsin fakat bu iki firmanin amiral gemilerinde kullandığı cam ve alüminyum tedarikçisi aynı. Eline çelik kasalı 11 Pro, 12 Pro ve özellikle 13 Pro alsaydın bu yorumları yapmazdın.
PowerVR IBM kullanan Mac'lerde kalmamış mıydı? ?

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929
PowerVR IBM kullanan Mac'lerde kalmamış mıydı? ?
Hayir, şu an Apple GPU dedikleri şey sadece marka basılmış ürün, hâlâ PowerVr üretiyor bakabilirsin kaldi ki codeclerde PowerVr isminin geçtiğini görürsün.

eren_e

If you fell down yesterday, stand up today
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,314
En baştan söyleyeyim. Kesinlikle troll yapmıyorum. Benim iPhone 5s'im var ve hala kullanıyorum. Her türlü işi başarıyor. Diğer adı Atom Karınca. Tüm işlerimi görüyor. Ders, oyun, alışveriş ve haberleşme. Hepsini sıkıntısız kullanıyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Apple'a donanim tarafinda kalitesiz demek bilemiyorum yani ne diyecegimi cok komik gercekten. Bir kere herhangi bir markanin tum bilesenlerini kendi uretmesi mumkun degil. Patent kismina girmiyorum bile. Ayrica Apple mevcut piyasadaki en kaliteli donanim ureticilerinden birisidir. Yani neye dayanarak anakartlari kalitesiz deniyor anlamiyorum iPhone X harici bir tane kronik sorunlu iPhone yok piyasada.

13 mini konusuna gelecek olursak kucuk cihaz seviyorsaniz net alinir. Ozellikle Turkiye'de daha iyi olur. Almanya'da vs. telefon degistirmek cok sorun olmadigi icin S23'e gidilebilir hangi sistemi seviyorsaniz.

YYILMAZZ

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Şu an Apple'in donanım olarak tek sorunu PowerVr'dan GPU tedarik etmesi, GPU konusunda A16, 8 Gen 1'i zor geçiyor.

4 aydır 14 pro Max kullanıyorum. Genel anlamda çok memnunum ama değişiklik yapmak istiyorum sence 14 pro Max i samsung fold 4 ile değiştirsemmi ? 8 senedir apple apple apple gına geldi. Yoksa fold 5 beklenirmi ?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,200
4 aydır 14 pro Max kullanıyorum. Genel anlamda çok memnunum ama değişiklik yapmak istiyorum sence 14 pro Max i samsung fold 4 ile değiştirsemmi ? 8 senedir apple apple apple gına geldi. Yoksa gold 5 beklenirmi ?
Fold ve benzeri seriler günümüz günlük kullanımı için henüz tam olarak hazır cihazlar değil. Fold 5 veya gelecek nesilleri bekleyebilirsiniz.