Soru K.Maraş depremini tahmin eden kişiler ve rastlantılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
384

Bu arkadaş Deprem olacağını 3 gün önceden nasıl tahmin etti? Bunu tahmin edecek bir teknoloji mevcutta bizim Ülkemizde mi yok? 1999 Gölcük depreminde Marmara denizine ABD gemisi demirlenmişti. Maraş depreminden 3-4 gün önce yine ABD gemisi Marmara denizine demirledi. Bunlar rastlantı mı?

Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846

Bu arkadaş Deprem olacağını 3 gün önceden nasıl tahmin etti? Bunu tahmin edecek bir teknoloji mevcutta bizim Ülkemizde mi yok? Yoksa rastlantı mı?
2019 yılında Türk jeolog bilim insanı açıklamış olacağı yere kadar. Yaklaşıyor diye CNN de açın bakın. Ama kimsenin umurunda olmamış.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
384

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Aklı selim insanları dinlemek yerine yalakalar dinleniyor. Şaşırtmadı.
Çok sinirliyim ama elden birşey gelmiyor. İstanbul da öyle baya uyarılar yaptılar. Yani büyük risk altında. Bu korkutma olarak düşünülmemeli işin ehli insanlar diyor bunu.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
2019 yılında Türk jeolog bilim insanı açıklamış olacağı yere kadar. Yaklaşıyor diye CNN de açın bakın. Ama kimsenin umurunda olmamış.

Bunu bilmek kahinlik değil ki. Zaten Fay haritası belli. Güzargah belli hangi şehirlerden geçtiği belli. Mesele ne zaman kırılacak ne zaman deprem olacak o belli değil.

Belki yarın olur belki 100 yıl kırılmaz.

Türkiye'de bir bakıyorsun Van'da deprem oluyor bir bakıyorsun Erzincan'da bir gün kalkıyon hiç belli olmuyor İzmir'de deprem oluyor.

Yakın zamanda Malatya'da olmuş şimdi alt hatta oldu Hatay -Gaziante - Maraş tarafı gitti.

Not: Yani Trakya'nın üst kesimleri İç Anadolu ve kıyı Karadeniz'de yaşamıyorsan. Her an deprem olabilir.

edb3451ff67a79d8-1669193433.jpg

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bunu bilmek kahinlik değil ki. Zaten Fay haritası belli. Güzargah belli hangi şehirlerden geçtiği belli. Mesele ne zaman kırılacak ne zaman deprem olacak o belli değil.

Belki yarın olur belki 100 yıl kırılmaz.

Türkiye'de bir bakıyorsun Van'da deprem oluyor bir bakıyorsun Erzincan'da bir gün kalkıyon hiç belli olmuyor İzmir'de deprem oluyor.

Yakın zamanda Malatya'da olmuş şimdi alt hatta oldu Hatay -Gaziante - Maraş tarafı gitti.

Not: Yani Trakya'nın üst kesimleri İç Anadolu ve kıyı Karadeniz'de yaşamıyorsan. Her an deprem olabilir.

edb3451ff67a79d8-1669193433.jpg
Türkiye zaten büyük fay hattı üzerinde neden önceden önlemi alınmaz. O müteahitlere hele hiçbir şey demiyorum. Siz anladınız. Bu paragöz adamların denetlenmesi de şart.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Türkiye zaten büyük fay hattı üzerinde neden önceden önlemi alınmaz. O müteahitlere hele hiçbir şey demiyorum. Siz anladınız. Bu paragöz adamların denetlenmesi de şart.

Deprem yönetmelikleri katı normalde. Ama denetleme kötü ne yazık ki :(

Bizim Türk insanının bir yerde tanıdığı olmasın her işini hallettirir. Onun yanında yıkılanlar içinde eski binada çok. 20-25 yaş üstü binalardan ne beklersin eski teknoloji yapılmış o zamanlar deniz kumundan demirsiz çeliksiz yapılmış.

Komple ülkecek yapı stoğunu yenilememiz lazım. Herkes evlerini yenilemeli ama bu ekonomik krizde bu şartlarda çok zor işler kısa vadede oluru yok gibi. Üstüne insanımız inat mütahite vermez eski evini. İyi bu iyi sağlam der apartman sahipleri anlamaz. Verse bile daha büyüğünü ister 1 daireye 2 daire isterse falanda flan zor yani.

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
384
Deprem yönetmelikleri katı normalde. Ama denetleme kötü ne yazık ki :(

Bizim Türk insanının bir yerde tanıdığı olmasın her işini hallettirir. Onun yanında yıkılanlar içinde eski binada çok. 20-25 yaş üstü binalardan ne beklersin eski teknoloji yapılmış o zamanlar deniz kumundan demirsiz çeliksiz yapılmış.

Komple ülkecek yapı stoğunu yenilememiz lazım. Herkes evlerini yenilemeli ama bu ekonomik krizde bu şartlarda çok zor işler kısa vadede oluru yok gibi. Üstüne insanımız inat mütahite vermez eski evini. İyi bu iyi sağlam der apartman sahipleri anlamaz. Verse bile daha büyüğünü ister 1 daireye 2 daire isterse falanda flan zor yani.
Acı gerçekler...

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
384
Adam 3 gun sonra olacak demiyor ki, olacak diyor. 3 gun once soylemesi rastlanti, onun haricinde deprem olacagini bangir bangir soyledi bilim adamlari. 1 ay sonra Istanbul depremi olsa bu kahinlik mi olacak? Yillardir soyleniyor zaten.
Kahinlik yorumu saçmalık zaten sadece bu durumun rastlantı olma ihtimali bana saçma geliyor. Deprem olacağını söyleyen kişiler dinlenseydi 2019'da ki görüntüler yeni gündem olmazdı...

Bir de ek olarak Deprem ile alakalı ABD Gemisi Göcük'te Demir Attı! 99 depreminde de Gölcük'te ABD uçak gemisi vardı... - Yeni Akit böyle bir konuda var. 99 Gölcük depreminden hemen önce ve Maraş depreminden hemen önce Marmara denizine ABD gemisi demir atmıştı.

Bunların hepsi rastlantıysa gerçekten büyük bir rastlantı.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Kahinlik yorumu saçmalık zaten sadece bu durumun rastlantı olma ihtimali bana saçma geliyor. Deprem olacağını söyleyen kişiler dinlenseydi 2019'da ki görüntüler yeni gündem olmazdı...

Bir de ek olarak Deprem ile alakalı ABD Gemisi Göcük'te Demir Attı! 99 depreminde de Gölcük'te ABD uçak gemisi vardı... - Yeni Akit böyle bir konuda var. 99 Gölcük depreminden hemen önce ve Maraş depreminden hemen önce Marmara denizine ABD gemisi demir atmıştı.

Bunların hepsi rastlantıysa gerçekten büyük bir rastlantı.
Herşey olabilir ama bu fayı tetiklemek için mucize gibi bir teknoloji lazım. Amerikanın nasıl işler çevirdiğini bilen bilir. Ama altından neler çıktığını tahmin edemeyiz.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Kesinlikle katılıyorum. Araştırılmalı.
Birde benim farkettiğim doğa olayları olmadan önce ufolar artıyor. Bundan 1-2 ay önce arka arkaya görmüştüm gök yüzünde. Ama tabi bunlar saçma gelebilir çoğuna belkide rastlantıdır.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kesinlikle katılıyorum. Araştırılmalı.

Abi neyi arastirilmali bu depremin olusturdugu enerjiyi olusturman icin yuz binlerce atom bombasi atman gerekiyor o bolgeye. Orada demirleyen bir geminin o enerjiyi olusturma ihtimaline imkan vermek sacmalik otesi, bunun olabilecegini dusunmek ve konusmak bile sacmalik yani. Erzincan depreminde de mi vardi o gemi? Van depreminde de mi vardi? 1942 Erzincan depreminde kim vardi? Yani fay hatlari belli, en son ne zaman deprem oldugu belli, olma ihtimali belli yapmayin lutfen.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
illa gün verilmesi gerekmiyor. türkiye'nin ortada olan bir deprem gerçeği var. kalıcı ve toplumsal bir bilinç lazım artık. günü değil geleceği de düşünmek gerek. yaşadığımız bu tecrübeler ödediğimiz bu acı bedellere değmeli. bu tecrübeler bir sonraki depremlerde hayat kurtaracak tekniklere ve standartlara dönüşmeli. daha kaç bin kişinin daha ölmesi gerekiyor?

fantastik komplo teorileri ve kahinler hakkında kafayı yormaya gerek yok. önce önümüzdeki gerçeklere bakılmalı. japonlara kimse gün vermedi yani önceden. adamlar yaşananlardan ders çıkararak bugünlere geldiler. ölenler boşuna ölmesinler artık bu ülkede.

bu ölümlerin sebebi içinde gizemli silahlar gezdiren amerikan gemileri değil tedbirsizlik, denetimsizlik, liyakatsizlik, organizasyon eksikliği, topluluk olarak hareket edememek, eğitimsizlik ve insan hayatına değer verilmemesi.

not: kişisel alınmasın kimse. monolog sayılır bu mesajın tamamı. hobi olarak ben de seviyorum komplo teorilerini.

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
384
Abi neyi arastirilmali bu depremin olusturdugu enerjiyi olusturman icin yuz binlerce atom bombasi atman gerekiyor o bolgeye. Orada demirleyen bir geminin o enerjiyi olusturma ihtimaline imkan vermek sacmalik otesi, bunun olabilecegini dusunmek ve konusmak bile sacmalik yani. Erzincan depreminde de mi vardi o gemi? Van depreminde de mi vardi? 1942 Erzincan depreminde kim vardi? Yani fay hatlari belli, en son ne zaman deprem oldugu belli, olma ihtimali belli yapmayin lutfen.
Hocam düşünmedikçe var olamayız. Ottan farkımız kalmaz. Olay gemi değil. Sadece epey zamandır madem biliniyor neden önlemi alınmadı? vb.

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
384
Yarın büyük marmara depremi olduğu ihtimalini düşünüyorum da ülke kendini bir daha toparlayamamak üzere iflas eder muhtemelen.
Marmara depreminde Avrupa yakasının aşırı derecede zayiat vereceğini düşünüyorum. Anadolu yakası nispeten binalar açısından ve zemin açısından kentsel dönüşüm gördü. Avrupa yakası Fatih vb. semtler maalesef içler acısı...

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608

Bu arkadaş Deprem olacağını 3 gün önceden nasıl tahmin etti? Bunu tahmin edecek bir teknoloji mevcutta bizim Ülkemizde mi yok? 1999 Gölcük depreminde Marmara denizine ABD gemisi demirlenmişti. Maraş depreminden 3-4 gün önce yine ABD gemisi Marmara denizine demirledi. Bunlar rastlantı mı?
FOX'ta dün Prof Dr. Naci Görür'de kaç kere yöneticileri uyarmış önceki Bingöl ve İzmir depreminde ama kimse onu dinlememiş.

Arjinn

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
illa gün verilmesi gerekmiyor. türkiye'nin ortada olan bir deprem gerçeği var. kalıcı ve toplumsal bir bilinç lazım artık. günü değil geleceği de düşünmek gerek. yaşadığımız bu tecrübeler ödediğimiz bu acı bedellere değmeli. bu tecrübeler bir sonraki depremlerde hayat kurtaracak tekniklere ve standartlara dönüşmeli. daha kaç bin kişinin daha ölmesi gerekiyor?

fantastik komplo teorileri ve kahinler hakkında kafayı yormaya gerek yok. önce önümüzdeki gerçeklere bakılmalı. japonlara kimse gün vermedi yani önceden. adamlar yaşananlardan ders çıkararak bugünlere geldiler. ölenler boşuna ölmesinler artık bu ülkede.

bu ölümlerin sebebi içinde gizemli silahlar gezdiren amerikan gemileri değil tedbirsizlik, denetimsizlik, liyakatsizlik, organizasyon eksikliği, topluluk olarak hareket edememek, eğitimsizlik ve insan hayatına değer verilmemesi.

not: kişisel alınmasın kimse. monolog sayılır bu mesajın tamamı. hobi olarak ben de seviyorum komplo teorilerini.
Bu tecrübeler şimdi degilki 24 yıl öncesine dayanıyor o zamanda çok büyük kayıplar verildi ve milat sayıldı artık depreme göre hareket edilecek dendi ve vergi toplanmaya başladı ama şimdi gel gör ki hala ulaşamadığımız yerler var hala yeni binalar yıkılıyor yani yazık cidden canımız tehlike altında hala ne dersi çıkarılacak anlamıyorum

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Bu tecrübeler şimdi değildi 24 yıl öncesine dayanıyor o zamanda çok büyük kayıplar verildi ve milat sayıldı artık depreme göre hareket edilecek dendi ve vergi toplanmaya başladı ama şimdi gel gör ki hala ulaşamadığımız yerler var hala yeni binalar yıkılıyor yani yazık cidden canımız tehlike altında hala ne dersi çıkarılacak anlamıyorum
Kusura bakmayın ama bu yeni binalardan da müteahhitler malzeme çalıyor. 'Depreme Dayanıklı Bina' yapmayı beceremiyorlar.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
963
Ülkede ki genel sorun para olarak görünse de çok büyük bir yanlış. Paramız, para harici oluşan hatalar topluluğundan dolayı etkilenmiş halde. Depremzedelerin, hipertermi geçirenlerin ve ayaklarında çorap bile olmayan insanların halleri ortada. Daha acısı dükkanları ve yıkık evleri yağmalayan Suriyeliler. Olan olmuş diyip geçirmemek bir vatandaş olarak en büyük sorumluluğumuz. Yenisi yapılacak evlerin yönetmeliğe uygun ve maldan çalınmadan yapılması çok önem arz ediyor. Dün Twitter'da Hataylı inşaat firması sahibi birisinin eski twitleri ortaya çıktı. Twitler de kendi firması dışında yapılan evlerin çoğu malzemeden çalınarak yapılıyor ve jeolojik açıdan olası ilk deprem de evlerin yıkılacağını pandemi öncesinden beri anlatmaya çalışmış. Yine de siyaset konuşup ters düşmenin yeri ve vakti olmayan bir zamandayız.

Dün inşaat mühendisi olan tanıdığım ile görüştüm. Marmara bölgesinde ev sahibi olan herkesin kolon testi yaptırması şart dedi. Yaramız taze olduğu için ve yıllardır yetkililer tarafından da Marmara bölgesi için önlemler alınmadığından kendi şartlarımız dahilince can sağlığımızı güvence altına almaya çalışıcaz. Marmara bölgesinde yaşayan herkese kolon testi yaptırılmasını şiddetle tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam düşünmedikçe var olamayız. Ottan farkımız kalmaz. Olay gemi değil. Sadece epey zamandır madem biliniyor neden önlemi alınmadı? vb.

Bastakilerin huyunu bilmiyormus gibi konusmayin lutfen oyle bir dertleri olmadigi icin onlem alinmadi.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Arkadaşlar ben de şimdi İstanbul'da 2030 Nisan ayında Deprem olacağını tahmin ettim. İstanbul'da ve yakınında oturanlar önlemini alsınlar.

İnanmıyorsanız Deprem konusunda uzman olan bilim insanlarına sorabilirsiniz. Beni doğrulayacaklar.

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Arkadaşlar ben de şimdi İstanbul'da 2030 Nisan ayında Deprem olacağını tahmin ettim. İstanbul'da ve yakınında oturanlar önlemini alsınlar.

İnanmıyorsanız Deprem konusunda uzman olan bilim insanlarına sorabilirsiniz. Beni doğrulayacaklar.
En profesör sizsiniz anladık. (!) İstanbul'da deprem olmasını çok istiyor gibisiniz. Dikkat edin İstanbul'da yaşıyorsanız bir anda bina üstünüze çökü vermesin sizde önleminizi alın.

Son mesajlar