Yardım WD BLACK 2.5 1TB Harddiskimden gelen sürtünme sesleri.

Bu konuyu okuyanlar

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar

Yakın zamanda yeni bir kasaya geçtim ve doğal olarak da önceki kasamda kullandığım HDD yi çıkartıp min yerini değiştirmek zorunda kaldım ve değişim esnasında biryere çarpma,düşme vs. olmadı. Değişimden sonra HDD den click sesleri gelmeye başladı ama normal de çalışan bir mekanik disk den gelen sesler gibi değil, sanki okuma kafasının sert bir şekilde etrafa vuruyormuş gibi bir ses geliyor ve ardından yavaşlayıp geri hılanıyor. Nedeni nedir? Garantiye gönderebilmem için Türkiyede iletişime geçebileceğim bir firma var mıdır?

Ekli dosyalar

• IMG_0373.jpeg
    IMG_0373.jpeg
    42.9 KB · Görüntüleme: 26

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Daha önce bir disk'ten duymadığım bir ses. Yuvasına doğru oturduğundan emin ol.

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Daha önce bir disk'ten duymadığım bir ses. Yuvasına doğru oturduğundan emin ol.
Dün durumu dahada kötüydü, okuma kafası diskin üzerinde sıkışmış bir şekilde olan hdd lerden çıkan sesleri bilirmisiniz bilmem ama dün disk nedensiz bir şekilde dönmüyordu bile ve bu durum data kablosunu değiştirdikten sonra disk dönmeye başladı fakat bu şekildeki selerden çıkartmaya başladı.Yani dün 1 saat boyunca soketini kontrol ettim, soket değiştim, data kablosunu değitridim ama geçmedi.

Ayrıca attığım dosyadaki ses kasanın yanından dinlediğim sesin çok çok altında. Normalde o sesin yükskeliği dosyadaki sesin 4-5 katı falan. Ayrıca o ses boşta duruyor iken çıkarttığı ses. Bir uygulama açıldığında ise o sesi dakikada 3-5 kere çıkartıyor.

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Başka bir disk ile dene ve kıyaslama yap.
Neyin kıyaslamısını yapmamı istediğinizi anlamadım ama o fotoğrafta görünen diğer HDD ile kıyaslamasını yaptım. Kablo değişimi ve anakart port değişimi yaptım ama sonuç vermedi.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Benim anladığım bir durum değil bu. Teknik yeterliliğe sahip birine baktırmalısın.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
motor rulmanı yada kafanın rulmanı ses yapıyor en kısa sürede yedeklerini al garanti varsa servise ver yoksa emekli et onu ssd tak.

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
motor rulmanı yada kafanın rulmanı ses yapıyor en kısa sürede yedeklerini al garanti varsa servise ver yoksa emekli et onu ssd tak.
Ses gelmeye başladığı anda yedeğini almıştım zaten.

WD tarafından 6 yıllık bir garantisi var ama WD e nasıl gönereceğimi bilmiyorum, hiçbiryerde iletişim bilgilerini bulamadım.

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tüm gündür sitelerini araştırıyorum fakat sitelerinde türkiyeye dair hiçbir iletişim bigisi yok. Garanti kapsamındaki cihazlara hizmet verdikleri sayfaya girdiğimde ingilizce dilinde olan sitelerine atıyorlar ve oradada türkiye numarası olarak +30 lu bir numara var ki telefonum yurtdışı aramalarına kapalı.

Şuanda ne yapacağımı bilemiyorum

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hdd'leri tariğe gömmüşler servis için aldığın yere bak.
Yapabileceğim birşey yok. Çaresizim. HDD ler olmuş 1000-2000 TL 2 gündür ürünü servise gönderebileceğim yer bulmak için çırpınıyorum. Ürünü vatan bilgisayardan almıştım ama ürünün hala garantisi olmasına rağmen 2 yılı geçtiği için bana destek veremiyolarmış.

Son mesajlar