Soru Bisiklet Hakkında Sorular [Ana Konu]

Bu konuyu okuyanlar

OBirGamer

Müdavim
Reaksiyon puanı
678
Bu Kanalda Bisiklet Hakkında İstediğiniz Herşeyi Sorabilirsiniz. İlk Ben Başlayayım.
Gece Bisiklet Otoparkında Bisiklet Bırakmak Güvenli Midir?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Bırakmak değilde Bisikleti koy yere. Durduğun yerde iki tur dön. Bak bakalım bisikleti bulabilecek misin? ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

O zaman benden güzel bulmaca sorusu.

Eğer arka 7 vitesli bisiklet kullanıyorsanız ve yokuş performansını iyileştirmek istiyorsanız en ucuz yollu bunu nasıl yaparsınız?

Son düzenleme:

OBirGamer

Müdavim
Reaksiyon puanı
678
Bırakmak değilde Bisikleti koy yere. Durduğun yerde iki tur dön. Bak bakalım bisikleti bulabilecek misin? ?
ama hem janttan hemde gidondan kilitleyeceğim

Eğer arka 7 vitesli bisiklet kullanıyorsanız ve yokuş performansını iyileştirmek istiyorsanız en ucuz yollu bunu nasıl yaparsınız?
yeni bisiklet alırım?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
ama hem janttan hemde gidondan kilitleyeceğim
Hırsız istese kilitle birlikte çalar onu. Otoparkta muhafızanın odası genişse ona emanet edebilirsin para karşılığında odasında tutar hem yağur yağsada ıslanmaz.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Youtube da Bisiklet hırsızları yaz göreceksin. Adam eline Bataryalı demir kesim aleti almış.
Sabahın oğlan çağı milletin içinde kilit kesiyor Trrrrrr diye :D ajshdhsjja

OBirGamer

Müdavim
Reaksiyon puanı
678
olum ben bisikletçiyim dışarı çıkaramıyom napcam beeen

Buldum gündüzleri binanın içine kitlicem geceleri aşağı indircem

Son düzenleme:

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442

Bisikletin yokuş performansı temelde 6 şeye bağlıdır.

* Bisikletin ağırlığı = Fiyat burda etken tabi ama siz elinizden geldiği kadar trekking için 13, mtb için 14, yol/yarış bisikleti için 10, gravel içinse 12 yi geçmese iyi olur.

* Kondisyon = Bu zamanla gelişen bir şey.

* Zincir = Bunun farkı yokuşlarda özellikle yavaşladığında ortaya çıkıyor daha ağır viteslerde daha rahat olur. O yüzden bir KMC zincirle Shimano zincir arasında fark var.

* Ruble = En büyük dişli ne kadar büyük olursa yokuş çıkma hızı yavaşlar ama daha iyi bir tempoyla daha yavaş ve daha az yorularak çıkılabildiği için önemli. En büyük dişli en az 32 hatta mümkünse 34 olmalı. Bütçe yetiyorsa 36 da alınabilir. 36'dan sonrasına pek gerek yok belki 40 olabilir ama hızdan kaybediyorsunuz biraz. Tabi 36 olması için 9 vites lazım bilginize :)

* Aynakol = Bu da yukarıdakinin tam tersi. En küçük dişli ne kadar küçülürse daha rahat pedal çevrilir fakat eşzamanlı olarak en büyük dişlide düştüğü için maksimum hızınızı etkiler o yüzden önemlidir. Ruble değişince eğer en küçük dişli daha fazla artmıyorsa hızda etkilenme olmaz. Yokuş ve hız ne kadar etkileniyor hesaplamak için örneğin elimizde 22x32x42 bi aynakol var rublemizde 14-34T diyelim. Yokuş performansımız: en küçük 22/en büyük 34 = 0.64 (sayı düştükçe artar). Hız = en büyük 42/ en küçük 14 = 3 (yükseldikçe artar). Olay bu kadar.

* Kıyafet Tercihi = Rüzgar ve ter en büyük düşmanımız o yüzden enerji harcadıkça vücut ısımız artıyor. Teri atmamız içinse içimize tayt ve üstümüze forma giymemiz lazım. Pantolonumuz bolsa paça bandı da takabiliriz. Tabi kıyafetle birlikte gidonun şeklide burada önemli alttan tutmalı olursa daha iyi yokuş çıkılır.

* Lastik Kalınlığı = Lastik kalınlığımız ne kadar artarsa sürtünmede artacağı için yokuş çıkmak bi o kadar zorlaşır ama tabi çıkılan yokuşun nasıl bir zemin olduğu da önemli yoksa ne kalın lastikli MTB'ler var yokuşta perişan ediyor fakat zeminde ona göre.

Uzun lafın kısası en ucuz yolla bunu yapabilmenin yolu önce hafif bir bisiklet seçmek sonrasında ilk olarak rubleyi sonrasında aynakolu en son zinciri değiştirerek bunu en uygun maliyetle yapabiliriz. Kondisyon parayla alınmıyor zaten. Kıyafet konusunu en sona bırakın bence. Lastik işi de tabi bisiklet türüyle alakalı ama sonradan lastik alma değiştirme uzun iş ve maliyetli o yüzden maliyet düşünüyorsak hibrit bisiklet alalım ki yani gravel, trekking ve adventure bike diyorum bu sayede her koşula uyum sağlayabiliriz ve 2-3 tane bisiklet almamıza gerek kalmaz. Bisikleti sonradan modifiye etme her zaman daha maliyetli oluyor o yüzden bisikleti satın almadan önce üzerindeki parçaların tamamını inceleyip ona göre karar vermekte fayda var.

Son düzenleme:

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Bu Kanalda Bisiklet Hakkında İstediğiniz Herşeyi Sorabilirsiniz. İlk Ben Başlayayım.
Gece Bisiklet Otoparkında Bisiklet Bırakmak Güvenli Midir?

Ortalama kalitede bir bisiklet kilidim vardı .Anahtarı kaybettiğim için bulunduğu yerden almam gerekti. Bu tarz konularda oldukça beceriksiz olan ben küçücük bir demir testeresi ile 1 dakikada kilidi çıkarıp açtım. Çevrede bakanlarda bu napıyor demedi bisikletimi aldım ve evime gittim :)

OBirGamer

Müdavim
Reaksiyon puanı
678
Ortalama kalitede bir bisiklet kilidim vardı .Anahtarı kaybettiğim için bulunduğu yerden almam gerekti. Bu tarz konularda oldukça beceriksiz olan ben küçücük bir demir testeresi ile 1 dakikada kilidi çıkarıp açtım. Çevrede bakanlarda bu napıyor demedi bisikletimi aldım ve evime gittim :)
Ben şey yapmayı düşünüyorum gündüzleri binanın içinde duracak geceleri içeri almayı düşünüyorum

OBirGamer

Müdavim
Reaksiyon puanı
678
Peki Ben bisiklet taşıma aparatı alacağım Onların bisiklet monte etme yerleri daire oluyor ama benim bisikletin kadrosu biraz elips gibi yine de monte edilir mi

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Peki Ben bisiklet taşıma aparatı alacağım Onların bisiklet monte etme yerleri daire oluyor ama benim bisikletin kadrosu biraz elips gibi yine de monte edilir mi
Köpük koyarak sıkabilirsin bağlantıyı.

Kameralı bir yer ve o ortam ışıklıysa yani alan kişiyi görebilecek şekilde aydınlıksa evet
Kamera malesef kurtarmıyor be abi. Ne yaparsanız yapın garajınız olsun. O zaman garaja hırsız girmese büyük ihtimal rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

Garajım olsa 1 motosiklet alırdım idarelik işe gitmeli gelmeli.

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,193
Salcano Hector mu? Salcano Bodrum 700 mü? Kron XC100'mü? Bianchi Aspid 46 mı?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Bisiklet sele bağlantısından biliniyor yeni üretilmiş modellerden. Giriş bidisikletlerin sele tutma noktası genelde o tip olmuyor.

Eski tipte bağlantı oluyor genelinde. Sağlı sollu 13 anahtarla sıkıyorsun seleni.
Ama bunda Alyan anahtarla sıkıyorsun.

Sadece sele değil üretim tarihi yeni olduğu için bazı iyileştirmeler olur bildiğim kadarıyla.

Son düzenleme: