Bu konuyu okuyanlar

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci

Anakart

Ram

Kasa+Psu

Ekran Kartı

SSD M2

Biraz bütçeyi aştım

39.796,40 tl denk geliyor​

Ryzen 5800X3D,oyun işlemcisidir. Yukardaki kullanılacak programlar ve özellkle renderde epey ,geride kalır ,kas gücü olarak.Bilgi olarak bulunsun.

Ekran Alıntısı.PNG

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
tamamdır abi ne bileyim kısa devre falan yaparsa diye korktum :)
Son olarak işlemci fanını yani soğutucunun yönünü değiştirdim :) daha mesafeli iyi oldu sanki
görüşlerini alabilirim
2. ekran kartında switche ise tüm soketleri taktım 1 3lü grup 1 tane da aynı 2li olacak şekilde foto iletiyorum ikisi tek fotoda :D

Ramler gelmedi hala bir de yedek ssd :(
Cpu kremini sence komple yayarak mı sürmeli? x formu mu? x + 4 nokta mı? orta nohut büyüklüğünde mi :D

kimisi x diyor kimisi komple yayın diyor :D
Met abi :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Soğutucu montajı ,kesme şeker tadında olmuş Fıstık gibi.

Soğutucunun altındaki bandı çıkarmayı unutmayasın. :)
2-3 pirinç tanesi kadar macunu ortaya sık. Bi kartvizit veya kullanmadığın bi banka kartı ile tüm yüzeye yay.Macun satın alsaydın ,küçük plastik ispatula şeklinde parça da gönderiryorlar.Artık onun görevini kartvizit ile yapacaksın.Kartvizit geniştir,biraz kesebilirsin.İşlemcinin metal yüzeyi hiç görünmeycek ve her taraf mümkün olduğunca,eşit kalınlıkta olacak şekilde.

Ramler gelseydi, makinayı ateşlerdik.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
tamamdır abi ne bileyim kısa devre falan yaparsa diye korktum :)
Son olarak işlemci fanını yani soğutucunun yönünü değiştirdim :) daha mesafeli iyi oldu sanki
görüşlerini alabilirim
2. ekran kartında switche ise tüm soketleri taktım 1 3lü grup 1 tane da aynı 2li olacak şekilde foto iletiyorum ikisi tek fotoda :D

Ramler gelmedi hala bir de yedek ssd :(
Cpu kremini sence komple yayarak mı sürmeli? x formu mu? x + 4 nokta mı? orta nohut büyüklüğünde mi :D

kimisi x diyor kimisi komple yayın diyor :D
Alltaki fanlardan birini arka hava çıkışı olarak takarsan daha iyi olur, böylece kasa içinde sıcaklık daha çabuk dışarı atılır. ;)

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Soğutucu montajı ,kesme şeker tadında olmuş Fıstık gibi.

Soğutucunun altındaki bandı çıkarmayı unutmayasın. :)
2-3 pirinç tanesi kadar macunu ortaya sık. Bi kartvizit veya kullanmadığın bi banka kartı ile tüm yüzeye yay.Macun satın alsaydın ,küçük plastik ispatula şeklinde parça da gönderiryorlar.Artık onun görevini kartvizit ile yapacaksın.Kartvizit geniştir,biraz kesebilirsin.İşlemcinin metal yüzeyi hiç görünmeycek ve her taraf mümkün olduğunca,eşit kalınlıkta olacak şekilde.

Ramler gelseydi, makinayı ateşlerdik.
Abi o kadar az çıktı ki macun ancak bu kadar yetti

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-07-24 at 18.45.57 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-24 at 18.45.57 (1).jpeg
    57.2 KB · Görüntüleme: 61

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yeterli o boşver. Kenarlarda biraz boş yerler kalmış,çok az daha olsa iyimiş. Artık onlarda ezilince kapanır sanırım.

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Eveett ramler geldi henüz yedek ssd gelmedi ancak kuruluma başladım bakalım
Kurulum sonrası driver güncelleme dışında
MSI Bios güncelleme gibi birşeye girmeli miyim ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum :)
Şöyle ki daha önce hiç bios güncellemedim, driverları güncelleyebilirim onu bliyorum ama diğerinden emin olamıyorum önerilerinizi dinlemeye hazırım sonrasında ise sistemin fotosunu göndereceğim ayarları yaptıktan sonra :D ve ssdyi taktıktan sonra zannederim o da bugün gelir:D

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bios güncelleme işine şimdilik girme. Yanlış bi şey falan yaparsın .Başımıza iş açmayalım .Zaten şart da değil. Sonra hallederiz. Ben yardımcı olurum. Driver olarak da anakrtan çıkan cd de kileri yükle.Chipset driverini özellikle. Windows çoğunu kendi yüklüyor ama ,sen yine de yükleyebilirsin .Zararı olmaz. Esas olan e.kartı sürücüsü. Onu senin yüklemen gerekecek.

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Onu Yükledim şuan ssd'yi bekliyorum :) UserBenchmark üzerinden test yaptığımda
Desktop: UFO: %128
Gaming: UFO %119
Workstation: UFO %133 skorlarına ulaştı
Kendi bir kaç fps testlerinde 120 minimum maksimum 300 gördü ne kadar doğru bilemiyorum.
Birazdan ssd gelecek gelir gelmez takıp çalıştıracağım ve fotoyu göndereceğim :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Userbenchmark falan boşver. Kesin kullanmadığım şeyler. Cinebench testi yapacağız işlemciye. Herşey o zaman ortaya dökülecek.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Vay be, lampaları da yakmışsın.:)İçersi gece feneri gibi olmuş.

Nasıl durum ,vaziyetler. CinebencH R23' e hazırmıyız.

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Cinebench R32 tamamlandı bile :)
Sonuçlar nasıl yorumlanmalı bilemem ama sonuçlar şöyle :)
M-Core: 22589 Rank 3 ( Rank 1 ile arada ~8000 )
S-Core: 1913 Rank 1 ( Rank 2 ile arada ~400 )
MP-Ratio: 11,81 Rank 6 (Rank 1 ile arada ~16 )

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Puanlar ,muazzam ve olması gereken yerlerde.İşlemcimiz resmen ateş ediyor.

Sana bi süre sonra,bu işlemcinin önündeki son bendi de yıkacak ve ,anakarttaki power limitleri kaldıracak olan, ikinci gizli operasyonu anlatacağım. Şu an anakartın PLI 65 Watt, PL2 169 Watt olarak ,işlemciye bu sınırlar arasında çalışmasına izin veriyor. Ama yine de puanlarda hissedilir bi düşüş olmamış.

Biraz profesyonelce bi uygulama ama işlemciyi tamamıyla özgür. bırakmakta yarar var. Arap atının , koşarken ,gemlerini biraz kasmak gibi oluyor,yoksa. :)

Aşağıda power limits removed yazan yer ,limitlerin kaldırılmış hali.

Artık eskisi gibi değil işlemciler, zemazingoları çok.

p.PNG

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bir süre test edelim bakalım nereye varacak henüz after effects'e falan bakamadım yarın kullanacağım ona göre sonuçları ve deneyimlerimi paylaşacağım :)

Eline emeğine sağlık abi :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Evet,biraz canavarın tadını çıkar. Game of thrones 'un ejderhası gibi bi şey zaten.:)

Fazla dürtüklemeyelim şimdi. Dönüp bizi de ısırabilir.?

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,193
Evet,biraz canavarın tadını çıkar. Game of thrones 'un ejderhası gibi bi şey zaten.:)

Fazla dürtüklemeyelim şimdi. Dönüp bizi de ısırabilir.?
Abi, harikasın. Tüm konuyu okudum, yardımlarını ve bilgini görünce hayran kaldım.

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Efsane bir şey oldu açıkcası hiç bu kadar olacağını tahmin etmiyorum birazdan render'a geçeceğim bakalım neler olacak ? :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Nasıl durumlar,vaziyetler. İşlemci sıcaklıkları nasıl.

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Abi selamlar dün koşturmaca vardı valla durum ve vaziyetler şuan güzel :)
Decoding'de 500mb - 10sn'de ortalama 338fps ile decode yaptım... bu ciddi bir rakam :) hala after effects te render alamadım bugün yapıcam bakalım
işlemci sıcaklığı ortalama 40 ile 55 derece arasında gidip geliyor. Ama takipteyim sırf ısınmasını görmek için acaba bir oyun yükleyip denesem mi dedim ? Ama bakalım emin olamıyorum haftasonu belki :D

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2022-07-27 071152.png
    Ekran görüntüsü 2022-07-27 071152.png
    80.7 KB · Görüntüleme: 54

sherlocktesla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Premier Pro ile render 3 dakikalık bir video için 3-5 saniye kadar sürdü
After Effects Opener denendi zorlu bir dosya :) 33 saniyelik normalde 8-11 dakika arasında sürüyordu 38 saniyede tamamlandı.
Bu hafta sonu bir oyun yükleyip test edeceğim bakalım nereleri göreceğiz cpu sıcaklığı ve fps'te :)
Abi tekrar teşekkür ederim :) baya fark yarattı yani :) gerçekten acayip sessiz olması da cabası :)
Ek olarak 2.5'luk 2tb ve 3.5'luk 2 harddisk daha ekledim diğer diğer bilgisayar ve taşınabilir hdd'yi :) şuan sanırım yer sıkıntım da yok yalnız bir şey dikkatimi çekti 2.ssd 1.ssdyle yarışır yani arkadaşlar güvenle 2.ssd yi alabilir çünkü çok ciddi bir fark var gibi görünüyor olsa da inanılmaz yeterli hızı :)
Parçaları alacak arkadaşlara da bir rehber olsun diye tek tek yazayım

1. Kasa: Çok iyi ancak anlamadığım şey sanırım fanların dönen pervane gövdeleri milimetrik delinmemiş bu nedenle biraz çapta kalıyor ve zınk zınk çok çok hafif bir ses var yani sessiz ama pür dikkatinizi verirseniz hissediyorsunuz.
2. Anakart: Çok iyi ekstra wifi anteni geliyor 2 tane 4 usb hdmi ve display port süper soket sıcakları gayet iyi
daha benim cahilliğime verin ramler A B C D şeklinde slotlara B D şeklinde takılması gerekiyor ab şeklinde uyarı veriyor
3. Ramler: Performansları photoshop v.b işlerde iyi şöyle ki ortalama 20.000'lik veri tabanını chrome üzerinden satır satır düzeltecek bir console kodu yazdım 1 kez dump oldu onunda sebebi chrome ile alakalı ama onun dışında sorunsuz.
4. SSDler: PNY çok iyi ama diğeri de çok iyi eğer 8k vs dosyalar üzerinde çalışmıyorsanız 2.seçenekte iyi olabilir ancak dediğim gibi f/p ürünleri
5. Ekran Kartı: Oyun ile test edeceğim
6. Sıvı Soğutucu: Sessiz, süper kaliteli inanılmaz iyi bir işçiliği var pahalı hissettiriyor. Belki görsellik isteyenler ledli modelini tercih edebilirler. ama inanılmaz sessiz ortalama 400rpm de bile cpu yu 40derecelerde tutuyor.
7. PSU: Güvenilir hissettiriyor. Sağlam ve switch i açınca çıtlama problemi yok
umarım doğru bilgileri iletebilmişimdir.
Antalya sıcağında bile klimasız ortamda dışarışı 40 derece cpu'da 40 derece sanırım şuan burası bi 34-35 derece vardır içerinin sıcaklığı gayet yeterli bir soğutma mevcut. Kaldı ki soğutucudan çıkan mx-5 macun ucu ucuna yetiyor zannederim biraz boşluk kalmıştı korkum derecenin yükselmesiydi ama beklediğim gibi olmadı :)
Met 35 abi çok teşekkür ederim emeğine, vaktine sağlık :)

Hahisger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Konuyu baştan sona keyifle okudum. Durumu çözümlerken arkada güzel bir birikim oluşmuş. Benzer sistem oluşturmayı planlıyorum ama video renderlemekten ziyade mimarlık ve mühendislik programları üzerine gereksinim söz konusu. Bu konuda hangi parçalardaki seçimleri gereksinime göre hangi parçayla güncellemek gerek? Saygılar.

+ Konu sahibinden farklı olarak bende ekran da söz konusu.
+ Sistem fiyat konusunda 50'yi de aşmayacak şekilde inisiyatifi size bırakıyorum.

Son düzenleme: