Soru Anadolu Lisesi mi yoksa Meslek Lisesi mi daha iyidir

Bu konuyu okuyanlar

Leyhers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bunu okuyanlara selam bi soru sorucam lise tercihi yaparken emin olamadığım için buraya yazıyorum evimin yakınlarında bir anadolu lisesi var puanım falan yetiyor bide biraz daha uzakta olsada meslek lisesi var. Ben yazılımcılığı merak ediyorum ama anadolu liseleri daha iyi diyorlar sizde hangisini seçmeliyim?

( hem anadolu hem meslek lisesine girmemde bi sıkıntı yok not olsun falan ama anadolu lisesi oturduğum yere dah yakın)

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,839
Meslek lisesini seç. Yoksa gereksiz yere okuduğunu sanarsın.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Meslek lisesinin ortamı kötü oluyor genellikle, bence anadolu lisesi tercih etmen daha iyi olur.

smith.d

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Tabii ki de Anadolu Lisesini seçmelisin.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
bunu okuyanlara selam bi soru sorucam lise tercihi yaparken emin olamadığım için buraya yazıyorum evimin yakınlarında bir anadolu lisesi var puanım falan yetiyor bide biraz daha uzakta olsada meslek lisesi var. Ben yazılımcılığı merak ediyorum ama anadolu liseleri daha iyi diyorlar sizde hangisini seçmeliyim?

( hem anadolu hem meslek lisesine girmemde bi sıkıntı yok not olsun falan ama anadolu lisesi oturduğum yere dah yakın)
Yazılım üzerine eğitim alacaksan mutlaka Anadolu lisesi tercih etmelisin.Çünkü üniversite sınavında AYT için iyi bir sıralama yapman gerekecektir.Meslek lisesi kesinlikle önermem.Türkiye gibi eğitimi kalitesiz olan bir ülkede,doktorluk dahi bu kadar basitleşmiş bir dönemde kaliteli eğitim için iyi bir lise ondan sonra üniversite şart.Şuan bilgisayar mühendisliğinde (Bu bölüme yazılım dahil) sayısal 172 bin sıralama ile Kırıkkale üniversitesi alıyor.Bunun üstünde bir sıralama işine yaramaz,çok çalış akıllı çalış! Anadolu lisesi tercih et,çok çalış güzel bir üniversiteye git.

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
yazılım konusunda ilerleyeceksen zaten okul okumana bile gerek yokta sana tavsiyem hayat bu ne gelir ne gider belli olmaz eskilerin değimiyle koluna altın bilezik takacağın bi meslek bölümünü seçip okuman

zorrt

Dünya'nın NPC'si
Reaksiyon puanı
156
Bence Anadolu seç.

Reaksiyon puanı
8,008
Yazılım üzerine eğitim alacaksan mutlaka Anadolu lisesi tercih etmelisin.Çünkü üniversite sınavında AYT için iyi bir sıralama yapman gerekecektir.Meslek lisesi kesinlikle önermem.Türkiye gibi eğitimi kalitesiz olan bir ülkede,doktorluk dahi bu kadar basitleşmiş bir dönemde kaliteli eğitim için iyi bir lise ondan sonra üniversite şart.Şuan bilgisayar mühendisliğinde (Bu bölüme yazılım dahil) sayısal 172 bin sıralama ile Kırıkkale üniversitesi alıyor.Bunun üstünde bir sıralama işine yaramaz,çok çalış akıllı çalış! Anadolu lisesi tercih et,çok çalış güzel bir üniversiteye git.
Meslek Lisesi mezunuyum Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Neden Meslek Lisesi gidenler 4 yıllık gidemez gibi bir algı var? Meslek Lisesine gidip ATP programına geçerseniz Anadolu Lisesinden farksız tüm dersleri alır üstüne bölüm dersleri alırsınız. Lakin gitmeyenler biliyormuş gibi yanlış yönlendirme yapıyor.
Meslek lisesine gidilmez.
:D?

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Meslek Lisesi mezunuyum Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Neden Meslek Lisesi gidenler 4 yıllık gidemez gibi bir algı var? Meslek Lisesine gidip ATP programına geçerseniz Anadolu Lisesinden farksız tüm dersleri alır üstüne bölüm dersleri alırsınız. Lakin gitmeyenler biliyormuş gibi yanlış yönlendirme yapıyor.

Anadolu lisesinden daha kolay okur. Ortam diye bir şey var. Meslek liselerinde dersler düzgün anlatılmıyor ve yapılan sınavlar çok kolay oluyor. Her türlü mantıksız.

Reaksiyon puanı
8,008
Anadolu lisesinden daha kolay okur. Ortam diye bir şey var. Meslek liselerinde dersler düzgün anlatılmıyor ve yapılan sınavlar çok kolay oluyor. Her türlü mantıksız.
Sanırım Anadolu Lisesi mezunu birisiniz.

1-> Anadolu Lisesi gibi çıkınca sadece ders çalışabilen bir birey olmuyorsunuz. Elinizde bir meslek oluyor ve verilen sertifikalar, belgeler sayesinde ister işletme sahibi olabilir isterseniz genç yaşınızda güzel bir maaşla teknisyen olarak fabrikalarda işe girebilirsiniz.
2-> Sınavlar MEB'in belirlediği kazanımlara göre yapılıyor. Yapılan sınavlar ekstra olarak kolay veya zor değil yani.
3-> Kendi lisem için konuşursam mükemmel bir ders anlatımı vardı. Zaten YKS ile öğrenci yerleştirme ve projelerdeki başarılarımız nedeniyle ilimizin en iddialı liselerindendi. Çevrenizdeki okullar kötü diye genelleme yapmanız çok saçma.
4-> Meslek lisesi okumak istemeyene zor.

Ortam da kişide bitiyor. Gidip puansız mesleğe yerleşseniz de aynı kötü ortam , puansız anadolu da aynı. Güzel bir puanla gideceğiniz lisede çok daha iyi ortamlar bulabilirsiniz.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401

Peki direk anadoluya gitmek varken ne gerek var? Adam zaten seçenek sunmuş,bende biliyorum.

jnsMavx105eFX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
54

Hayaline hedefine göre değişir ben iyi bir üniversite hedefliyorum diyorsan anadolu lisesi en kötüsü bile olsa seçmen gerekiyor çünkü o müfredatı yalandan da olsa alman lazım. Benim üniversite hayalim yok diyorsan meslek lisesi daha iyi olur
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kesinlikle iyi bir lise şart değil eskidendi o. Youtube da çok kaliteli öğretmenler var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Meslek lisesinden üniversiteye gidecek öğrenci çıkmaz diye bir şey de yok bence sadece yolun başında seçilmesi gereken bir müfredat var

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860

sıraya dezenfektan döküp yaktıkları için olabilir mi acaba

DogukanDogu84

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Yazılım okumayı düşünüyorsan kesinlikle meslek lisesini seç. Bu ülkede artık üniversite eğitiminin de normal lise eğitiminin de bir ağırlığı kalmadı. Meslek Lisesi okursan pratik bölüm derslerinin yanında kendini matematik ve fen alanında da geliştirebilirsin. Ama, Anadolu Lisesi müfredatında uygulamalı dersler yoktur bu yüzden iyi bir üniversite kazanıp bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliğine geçene kadar uygulamalı dersler olmayacaktır.
Her şey kişinin kendisinde biter, kendini çok iyi geliştirmiş bir meslek lisesi mezunu her yerde iş bulur.

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751

Daha çok her iğrenç şeyin dönmesini kastediyorum ben. İlişkiye girmek, uyuşturucu ticareti ve durduk yere herkesle kavga çıkarmaları gibi... Meslek liselerinde o ilçenin en serseri bebeleri toplanır her zaman? Anadolu lisesine gidebilecek kimsenin meslek lisesine gittiğini görmedim, doğruda değil zaten.

Reaksiyon puanı
8,008
Peki direk anadoluya gitmek varken ne gerek var? Adam zaten seçenek sunmuş,bende biliyorum.
Okumuyor musun? Mezun olunca YKS'de çok iyi sıralama yapacağı garantiyse gitsin anadolu lisesine. YKS'de başarısız olursa en azından Meslek Lisesi mezunlarının elinde bir meslek var çalışabilir? Ders çalışmaya kodlanmış , yarış atı gibi 4 sene boyunca yarıştırılmış bir birey olacağına meslek sahibi birisi olur?
Çevrenizdeki okulların vasatlığını Türkiye genelindeki tüm okullara yaymayı ne zaman bırakacaksınız acaba? Sizin gibiler yüzünden Meslek Liseleri ve 2 yıllık Meslek Yüksekokullarında çok kötü bir önyargı var halkımızda.
Daha çok her iğrenç şeyin dönmesini kastediyorum ben. İlişkiye girmek, uyuşturucu ticareti ve durduk yere herkesle kavga çıkarmaları gibi... Meslek liselerinde o ilçenin en serseri bebeleri toplanır her zaman? Anadolu lisesine gidebilecek kimsenin meslek lisesine gittiğini görmedim, doğruda değil zaten.
TEOG'dan 427 yerleştirme puanı alıp Meslek Lisesi gittim ne anlatıyorsun sen ya? Sen disiplinli çalışmaya korkuyor, yarış atı gibi oturup ders çalışmayı normal sanıyorsun ve konudaki kişinin hayatını yanlış yönlendirmesine sebep oluyorsun.

Dediklerinin hiçbirisi de yaşanmadı. Yaşanması da mümkün değil çok fazla Aşk101 tarzı dizi izlemişsin psikolojin iyi değil sanırım. Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyoruz saydıklarının hepsi bir suç ve bunları ne Fen Lisesinde ne Meslek Lisesinde yapabilirsin hepsinin bir cezası var. Sizin başarısızlığınızı başka insanlara yıkmayın. Anadolu Lisesi bitirip saçma sapan üniversite okudunuz ve nefretinizi Meslek Liselerinden çıkarttığınız bariz ortada :D

Düzeltme : Forumda yaşın 16 gözüküyor. Daha liseye yeni girmişsin ve girdiğin Anadolu lisesini mükemmel bir yer sanıyorsun seninle tartışmaya girmeme bile gerek yok. Daha Meslek Lisesi ne , üniversite sınavı ne bir şey bilmeyen birisi için boşuna konu uzamış :D :D :D

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Okumuyor musun? Mezun olunca YKS'de çok iyi sıralama yapacağı garantiyse gitsin anadolu lisesine. YKS'de başarısız olursa en azından Meslek Lisesi mezunlarının elinde bir meslek var çalışabilir? Ders çalışmaya kodlanmış , yarış atı gibi 4 sene boyunca yarıştırılmış bir birey olacağına meslek sahibi birisi olur?

Çevrenizdeki okulların vasatlığını Türkiye genelindeki tüm okullara yaymayı ne zaman bırakacaksınız acaba? Sizin gibiler yüzünden Meslek Liseleri ve 2 yıllık Meslek Yüksekokullarında çok kötü bir önyargı var halkımızda.

TEOG'dan 427 yerleştirme puanı alıp Meslek Lisesi gittim ne anlatıyorsun sen ya? Sen disiplinli çalışmaya korkuyor, yarış atı gibi oturup ders çalışmayı normal sanıyorsun ve konudaki kişinin hayatını yanlış yönlendirmesine sebep oluyorsun.

Dediklerinin hiçbirisi de yaşanmadı. Yaşanması da mümkün değil çok fazla Aşk101 tarzı dizi izlemişsin psikolojin iyi değil sanırım. Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyoruz saydıklarının hepsi bir suç ve bunları ne Fen Lisesinde ne Meslek Lisesinde yapabilirsin hepsinin bir cezası var. Sizin başarısızlığınızı başka insanlara yıkmayın. Anadolu Lisesi bitirip saçma sapan üniversite okudunuz ve nefretinizi Meslek Liselerinden çıkarttığınız bariz ortada :D

Düzeltme : Forumda yaşın 16 gözüküyor. Daha liseye yeni girmişsin ve girdiğin Anadolu lisesini mükemmel bir yer sanıyorsun seninle tartışmaya girmeme bile gerek yok. Daha Meslek Lisesi ne , üniversite sınavı ne bir şey bilmeyen birisi için boşuna konu uzamış :D :D :D

Babam 20 yıllık edebiyat öğretmeni asıl sen ne anlatıyorsun? Bu kapitalist sistemin yanlışlığını burada konuşmak uygun olmaz, konusu değil. Ama fikrimi sorarsan bana göre üniversite okumak bile saçma :D Neden robot gibi yetiştirileyim ki? Senin tek tük kalmış iyi bir meslek lisesinde okumuş olman çoğu meslek lisesinin mevcut durumunu değiştirmez. Ha ayrıca yaşa göre insanları belli bir klasmana sokuyorsan bu senin akıl yaşının düşük olduğunu gösterir :) İyi forumlar. Boşuna konuyu uzatmayın.

Reaksiyon puanı
8,008
İHa ayrıca yaşa göre insanları belli bir klasmana sokuyorsan bu senin akıl yaşının düşük olduğunu gösterir :) İyi forumlar. Boşuna konuyu uzatmayın.
Yaşın 16 daha meslek lisesi ve üniversitenin ne demek olduğunu bilmediğini söyledim yaşınla bir şey kıyaslamadım. Şu an okuduğum okulun önünden geçemeyecek kişi ne yazık ki 16 yaşında ahkam kesiyor?
Babam 20 yıllık edebiyat öğretmeni asıl sen ne anlatıyorsun?
Bize ne bundan? Meslek Lisesi hakkında bir şey bilmeyen ders çalışma robotu olduğunu söylüyorum sen bana başkalarının meslekleriyle geliyorsun?