Dolar Tarihi zirvesini kırdı...

Bu konuyu okuyanlar

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613

Az vermişsin ?
OHA AMA. Utanmazlarsa gidip 10 tl yapsınlar hiç yiyemiyelim

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bu nereye kadar gidecek? Yani hep TL değer kaybedecek ve dolar yükselecek mi? Eğer böyle giderse kimse hiç bir şey alamaz ve hiç kimse de bir şey satamaz. Ekonomik kriz bile görebiliriz sanırım. Bunun bir sınırı olmalı. Sonra ona zam buna zam, zama zam durmadan her yıl. Ülkenin yeni adı bence Zam İmparatorluğu veya Zamistan olmalı.

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Bu nereye kadar gidecek? Yani hep TL değer kaybedecek ve dolar yükselecek mi? Eğer böyle giderse kimse hiç bir şey alamaz ve hiç kimse de bir şey satamaz. Ekonomik kriz bile görebiliriz sanırım. Bunun bir sınırı olmalı. Sonra ona zam buna zam, zama zam durmadan her yıl. Ülkenin yeni adı bence Zam İmparatorluğu veya Zamistan olmalı.

Şuan çok sağlam krizdeyiz zaten, 2001 çocuk bahçesi kalır, bu ekonomi herhangi bir Avrupa ülkesinde olsa direk düşmüştü hükümette Cumhurbaşkanı da hemde kötü düşmüştü.

Ama Allaha şükürler olsun ?

Ekli dosyalar

• IMG_20211105_211323.jpg
    IMG_20211105_211323.jpg
    70.3 KB · Görüntüleme: 123

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
9,92 olduk

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
9,9660
Mesaj otomatik birleştirildi:

2018 başındna bugüne TRY ile Uganda Şillinginin dolara karşı yüzdesel ne kadar değer kaybettiğinin grafiğini bilgilerinze sunarım...

Ekli dosyalar

• Capture1.JPG
    Capture1.JPG
    66.4 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
10 olduk.

Kariyerinin ilk triple double ini yaptı TL

dolar 10 TL
euro 11,44
pound 13.41

KaanStinson

Asistan
Reaksiyon puanı
191
Olsun, dolar 10 lira oldu. Artık daha kolay hesaplayabiliriz. :)

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
dolar 10.4141'i gördü

Ekli dosyalar

• Captureerwerwe.JPG
    Captureerwerwe.JPG
    58.2 KB · Görüntüleme: 68
Reaksiyon puanı
3,027
Ben artık hayattan falan vazgeçtim artık ne için çabalasak boş. Bu yaşam şartlarında ne sevinmemizin, ne de üzülmemizin anlamı kaldı.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Ben artık hayattan falan vazgeçtim artık ne için çabalasak boş. Bu yaşam şartlarında ne sevinmemizin, ne de üzülmemizin anlamı kaldı.
Bu kafayla hiçbişey yapamayız zaten. Japonya yaptı. Finlandiya yaptı. güney kore de yaptı. Biz neden yapamıyoruz? Çünkü üretim yok. Her haltı ithal ediyoruz. Şirketler tektek iflas ediyor. Herkes kendi kafasının dikinde. Birisi buna dur demesse venezüela ya dönücez bu gidişle.

Reaksiyon puanı
3,027
Bu kafayla hiçbişey yapamayız zaten. Japonya yaptı. Finlandiya yaptı. güney kore de yaptı. Biz neden yapamıyoruz? Çünkü üretim yok. Her haltı ithal ediyoruz. Şirketler tektek iflas ediyor. Herkes kendi kafasının dikinde. Birisi buna dur demesse venezüela ya dönücez bu gidişle.
Bu bizim dur diyebileceğimiz bir şey değil. Krize neden olanlar belli, bizim çabamız hiçbir şey ifade etmiyor.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Şu rahip brunson olayı olmasa dolar 3 4 tl de kalacaktı

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu bizim dur diyebileceğimiz bir şey değil. Krize neden olanlar belli, bizim çabamız hiçbir şey ifade etmiyor.

Kim mesela krize neden olanlar ! Bizim insanımız bayılır hep suçlu bulmaya ve onun yüznden o yaptı deyip sıyrılmaya :) Aslında sürekli tarih tekerrür ediyor... Ve bizim ülkede ZİHNİYET DEĞİŞMİYOR.

Türk Tarihinde başlıca krizler:

1929 Ekonomik bunalımı sonrası yaşanan başlıca krizler; 1946, 1958, 1960, 1974, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000-2001 , 2008 ve şuan halen devam eden 2019-2021 krizleri.

Hepsinde suçlu Ahmet Mehmet Hasan Hüseyin deyip geçiliyor. Aslında bu bir zihniyet meselesi. Türk milleti olarak sokaktan 100 kişiyi çevirelim sana 1 milyon $ versem ne yaparsın desek 100 kişinin 95 ı neredeyse en pahalısından ev alırım araba alırım en pahalı telefonu alırım şunu alırım şuraya giderim bunu yaparım der. Bir kişide çıkıp o 1 milyon $ 'ı 10 milyon $ yapmak için yatırım yaparım iş kurarım şöyle bir projelerim var yatırım yaparım parayı katlarım demez çünkü mantık öyle çalışmıyor bizim millette. Parayı katlarım diyenlerde Faize yatırırım yok altına çeviririm. Ev alırım arsa alırım Euro ya çeviririm şeklinde kısa yolda para kazanma yatırım planları.

Herkes kısa yoldan para bulma köşeyi dönme sevdasında sürekli. Stokçuluk karaborsacılık adam dolandırma sen paranı bana ver 1 yıl sonra 2 ye katlayım yok Bitcoin de çok para var oraya yatır flan kafasında. Bir şey üretelim satalım pazarlayalım diyen insan çok az.

O sadece bir bahane. O olmasa Ahmet davası Mehmet olayı oda olmasa gözünün üstünde kaş var denilecekti...

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233

Reyis ters köşe yaptı yalnız, verilen papaz Ragıp Bulunsun isimli ajandı, Allahın izniyle 2023 yazıyla iki bin yirmi üçte Ragıp abiden aldığımız donelerle amerikayı çökertip Türkiyeyi über süper güç yapacaz şahlanacaz dövizciye gidip 1₺ verdiğinde 10$ alacaksın ?

Galaksi liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı boş adam zannediyorlarda işte 2023 te ağızları açıp bakacaklar İskandinav ülkelerine kaçanlar 2023 te büyük güçlü Türkiyeye dönmek için yalvaracak ?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Yapamıyoruz çünkü gençlerimize düzgün eğitim vermiyoruz öncelikle. Düzgün eğitim verdiklerimizi ise artık ülkemizde tutamıyoruz. Daha derinlere inmiyorum yoksa siyasete girecek...

Üzüldüğüm nokta şu; bugün okumuş ve ortalamanın üzerinde eğitim almış neslin bile bir ev ve bir araba sahibi olması bile hayal oluyor. Sadece yazık. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

emin:)

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Kim mesela krize neden olanlar ! Bizim insanımız bayılır hep suçlu bulmaya ve onun yüznden o yaptı deyip sıyrılmaya :) Aslında sürekli tarih tekerrür ediyor... Ve bizim ülkede ZİHNİYET DEĞİŞMİYOR.

Türk Tarihinde başlıca krizler:

1929 Ekonomik bunalımı sonrası yaşanan başlıca krizler; 1946, 1958, 1960, 1974, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000-2001 , 2008 ve şuan halen devam eden 2019-2021 krizleri.

Hepsinde suçlu Ahmet Mehmet Hasan Hüseyin deyip geçiliyor. Aslında bu bir zihniyet meselesi. Türk milleti olarak sokaktan 100 kişiyi çevirelim sana 1 milyon $ versem ne yaparsın desek 100 kişinin 95 ı neredeyse en pahalısından ev alırım araba alırım en pahalı telefonu alırım şunu alırım şuraya giderim bunu yaparım der. Bir kişide çıkıp o 1 milyon $ 'ı 10 milyon $ yapmak için yatırım yaparım iş kurarım şöyle bir projelerim var yatırım yaparım parayı katlarım demez çünkü mantık öyle çalışmıyor bizim millette. Parayı katlarım diyenlerde Faize yatırırım yok altına çeviririm. Ev alırım arsa alırım Euro ya çeviririm şeklinde kısa yolda para kazanma yatırım planları.

Herkes kısa yoldan para bulma köşeyi dönme sevdasında sürekli. Stokçuluk karaborsacılık adam dolandırma sen paranı bana ver 1 yıl sonra 2 ye katlayım yok Bitcoin de çok para var oraya yatır flan kafasında. Bir şey üretelim satalım pazarlayalım diyen insan çok az.

O sadece bir bahane. O olmasa Ahmet davası Mehmet olayı oda olmasa gözünün üstünde kaş var denilecekti...
Aynen hocam kesinlikle bahane.Reisimiz ABD'nin gücüne gidicek konuşmalar yapsın.Artistlik taslasın.Sonra bahane deriz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Aynen hocam kesinlikle bahane.Reisimiz ABD'nin gücüne gidicek konuşmalar yapsın.Artistlik taslasın.Sonra bahane deriz.

O dediklerin ABD'nin gücüne giden konuşma değil Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çıkarları oluyor !

ABD ne derse yap ne isterse yap emir eri gibi takıl uçuyoz kaçıyoz sanıyorsun ama HİÇ BİR ŞEY OLMUYOR İŞTE ÖYLEDE. ABD yancısı gibi takılmış oluyon faize çalışıyon hiç bir şey yapamıyon ülken için projelerine bile karışıyor şunu yap bunu yapma diye. Hİç bir şey ürettirmiyor sana sadece ondan alacan sadece ona çalışacan o ne derse yapacan şuraya git gidecen şuraya asker çıkar çıkaracan şuraya girme derse girmeyecen. Hatta kimden ürün alıp kime ürün satacağına bile karışacak. İran'dan ürün alamazsın diyor yok Rusya'ya ürün satamazsın diye böyle bir dünya mı var ? Silah satıyor bize ABD terör ile mücadelede kullanamazsın deniyor. Süs olsun diye mi alıyon o silahı. Veya İHA veriyor İsrail ile birlikte. Ama kullandırmıyor bilgileri geç veriyor hatalı hedef veriyor flan.

Bir savunma sistemi alman sence ABD'yi neden rahatsız eder ?

Veya kendi sınırında çöreklenen ve senin Türk askerine saldıran YPG-PYD-PKK'yı vurman neden ABD'yi rahatsız eder !

Tekrar söylüyorum ülkede Zihniyet sorunu var bence. Kimse üretmek satmak pazarlamak ticaret yapmak flan derdinde değil herkes kısa yoldan zengin olma kafasında. Bazıları sanıyor ki seçim olacak Sabah kalkacaz ülke uçacak kaçacak... Vergiler sıfırlanacak maaşlar artacak dolar faiz enfslasyon aynı anda düşecek. Hiç bir şey DEĞİŞMEYECEK. Bir gazla 1-2 yıl iyi gibi gelir borç ile harç ile İMF gazı ile flan ama ABD'ye şirin görünmen ne zaman biterse artık sende kötüsün yaptırımlar ambargolar başlar.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Bu güne 10.44 ile yelken açtık...

Bakalım Merkez Bankamız perşembe günü faizi indirimine devam edecek mi ?

10.55

Ekli dosyalar

• Capturettttt.JPG
    Capturettttt.JPG
    20.7 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:

emin:)

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
O dediklerin ABD'nin gücüne giden konuşma değil Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çıkarları oluyor !

ABD ne derse yap ne isterse yap emir eri gibi takıl uçuyoz kaçıyoz sanıyorsun ama HİÇ BİR ŞEY OLMUYOR İŞTE ÖYLEDE. ABD yancısı gibi takılmış oluyon faize çalışıyon hiç bir şey yapamıyon ülken için projelerine bile karışıyor şunu yap bunu yapma diye. Hİç bir şey ürettirmiyor sana sadece ondan alacan sadece ona çalışacan o ne derse yapacan şuraya git gidecen şuraya asker çıkar çıkaracan şuraya girme derse girmeyecen. Hatta kimden ürün alıp kime ürün satacağına bile karışacak. İran'dan ürün alamazsın diyor yok Rusya'ya ürün satamazsın diye böyle bir dünya mı var ? Silah satıyor bize ABD terör ile mücadelede kullanamazsın deniyor. Süs olsun diye mi alıyon o silahı. Veya İHA veriyor İsrail ile birlikte. Ama kullandırmıyor bilgileri geç veriyor hatalı hedef veriyor flan.

Bir savunma sistemi alman sence ABD'yi neden rahatsız eder ?

Veya kendi sınırında çöreklenen ve senin Türk askerine saldıran YPG-PYD-PKK'yı vurman neden ABD'yi rahatsız eder !

Tekrar söylüyorum ülkede Zihniyet sorunu var bence. Kimse üretmek satmak pazarlamak ticaret yapmak flan derdinde değil herkes kısa yoldan zengin olma kafasında. Bazıları sanıyor ki seçim olacak Sabah kalkacaz ülke uçacak kaçacak... Vergiler sıfırlanacak maaşlar artacak dolar faiz enfslasyon aynı anda düşecek. Hiç bir şey DEĞİŞMEYECEK. Bir gazla 1-2 yıl iyi gibi gelir borç ile harç ile İMF gazı ile flan ama ABD'ye şirin görünmen ne zaman biterse artık sende kötüsün yaptırımlar ambargolar başlar.
Ben artık ülke SİHA yapsın, İHA yapsın, Araba yapsın istemiyorum.Hayat standartlarımı yüksetlmek istiyorum.Eğer hayat standartlarımı ABD ne derse onu yapmak yükseltecekse, ABD ne derse onu yapan hükümeti isterim.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
ABD ne derse onu yapan hükümet demek hatalı bir kavram olur. Son dönemde ABD ile Türkiyenin çıkarları aynı tarafta değil. Ben sadece rasyonel yöneten, güçler ayrılığı ilkesine değer veren, eğitime öğretime önem veren bir hükümet istiyorum.

.Dost.

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
9
Bu konunun altında sadece koşun dolar yükselmiş diye çığırtkanlık mı yapmak gerekiyor !

Doların neden yükseldiğini yazıyom mesajım siliniyor. Üstte siyasi videolar atılıyor. Konu siyaset bölümünde değil flan ama onlara sıkıntı yok.

Lütfen moderatörü tarafsızlığa davet ediyorum.

Ne yani sabah akşam dolar her 3-5 kuruş arttığında yeni konu açıp sadece sayıp sövmek mi amaç nedenini söyleyenleri neden susturuyonuz !

Bundan sonra her dolar haberinin altına dolarlamı maaş alıyorsunuz yazıp geçelim madem... Yönetim o kadarına izin veriyor çünkü.
Zamanında ağır eleştirdiklerinizi mumla arıyorsunuzdur artık.

SKaan27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
ulan dolar 5 l olduğu günlerde çok pahalı diyoduk :(((